0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравей, mia91.
Не пишеш на кой ден от цикъла са правени изследванията? Ако е спазено условието 3-5 ден, то отношението LH:FSH предполага СПКЯ. Разбира се, резултатът ти трябва да се обсъди с лекар.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Здравейте, какво мислите за резултатите ми? Днес за първи път ми правят хормонални изследвания понеже МЦ идва веднъж на 3 месеца.

Testosteron    0.49    (0.06    0.82)
FSH    4.51    mIU/ml       
          фол,ф, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    3.50    12.50
          овул,ф, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    4.70    21.50
          лут,ф, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    1.70    7.70
          постменопауза, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    25.80    134.80
LH    10.2    mIU/ml       
          фол,ф, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    2.40    12.60
          лут,ф, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    1.00    11.40
          постменопауза, за пол:Жена, възраст:(0-120)       mIU/ml    7.70    58.50
Prolactin    289.6    ulU/ml    102.00    496.00
Мдааа, намирисва силно на СПКЯ, особено щом си с нередовен цикъл. Моля уточни на кой ден са правени изследванията. Също така СПКЯ включва и ехографска находка - множество малки кисти над 10-12 на всеки от яйчниците. Хубаво е да се изследва и хормона Андростнедион, който също е маркер за СПКЯ. Моят съвет е да си напериш добър АГ и ако имаш партньор бързичко да се ориентираш към забременяване. Успех!
*
Излязоха ми резултатите

Prolactin ( Пролактин ) 235.20 mIU/l М: 86 - 324; Ж: 127 - 637
LH ( Лутеинизиращ Хормон ) 9.04 IU/l М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59
FSH ( Фуликул Стим. Хормон ) 17.59 IU/l М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol (Естрадиол) 120.50 pmol/l М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201
Progesterone ( Прогестерон ) 1.49 nmol/l М: 0.7-4.3; Ж: фол. 0.6-4.7, овул. 2.4-9.4, лут. 5.3-86, мен. до 2.5
Предния път се притеснявах, че Естрадиола ми е много нисък, но ако трябва да е ок.50 единици и надолу, значи сега имам проблем? Какво значи този увеличен естрадиол в началото на цикъла? Може ли да се дължи на ресвирола - снощи взех една таблетка. Той май съдържа доста фитоестрогени, пише да не се ползва при заболявания, които може да се влошат от приема на естрогенсъдържащи препарати. Дали е възможно???
Иначе ФСХто ми е леко паднало, не че съм много обнадеждена  :(
Дано marsi се включи с някой коментар


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
lilibell, стойността на естрадиола може и от този медикамент да се е завишила, а може и като остатъчен ефект от стимулацията в предишния цикъл. Обсъди го с лекаря, тъй като беше писала за предстояща стимулация, дали да е в този цикъл, защото изискването естрадиолът да е около или под 50 е особено важно преди стимулация, а евентуално в този цикъл да направите проследяването на напълно ЕЦ, нали и този вариант беше обсъждан. Трябва док. да прецени, пиши след прегледа.
Ресвирол не съм взимала и нямам наблюдения, той заради лигавицата ли ти е изписан?

*
той е хранителна добавка - антиоксидант, но има действие подобно на естроген - т.е. най-вероятно става въпрос за фитоестрогени. Мислех да го пия до О като помощно ср-во. А иначе единствената ми стимулация през месеца беше с клостил, който доколкото знам подтиска естрогените и по тази причина влияе на лигавицата. Т.е. очаквах естрадиола да ми е по-нисък, а не по-висок.
Иначе ще обсъдя нещата утре с док и конкретно това за естрадиола. А дали е възможно да е висок заради това, че съм на 2ри ден? И изобщо този естрадиол еднакъв ли е през цялото време - в смисъл възможно ли е повишението му да е инцидентно, а след това да падне? Толкова много въпросителни... наистина обсъждахме ако не са ми ОК хормоните да се проследим на ЕЦ, но никак не ми се губи и този месец.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
....    т.е. очаквах естрадиола да ми е по-нисък, а не по-висок.
не съм сигурна, че може да се направи такъв извод.
Кломифенът като антиестроген "заблуждава" хипофизата, че нивата на естроген в организма са ниски, в резултат на което, тя произвежда повече FSH и LH, това става в рамките на самите дни за стимулация и резултатът е повече на брой фоликули.

А конкретно за този цикъл при теб, разсъждавам за вариантите, за да може при разговора с док. да обсъдите различните възможности.
Дори допускам, че е възможен и вариантът задържан фоликул, защото обикновено проследяват доминантните фоликули (при теб бяха два- единият спукан, другият пунктиран), но дали е имало и по-малък, който да е останал .... още повече нямаше прием на прогестеронов медикамент, та може да има останал по-малък ф.
Но това са предположения, УЗ прегледът ще даде повече яснота.

Естрадиолът не може да се повиши инцидентно, защото естрогените се произвеждат от самия фоликул с нарастването му (сложна зависимост мужду тека клетките и гранулозните клетки, които са около яйцеклетката).


п.п. допълнителна информация за продуцирането на естрогените:
"Синтезата на естрогени протича на етапи:
1. Лутеинизиращият хормон стимулира текалните клетки да синтезират андростенедион;
2. Образуваният андростенедион дифундира в гранулозните клетки;
3. ФСХ стимулира гранулозните клетки да образуват ензима ароматаза;
4. Ароматазата превръща андростенедиона в естрон, който се преобразува в естрадиол;
5. Естрадиолът попада в кръвта."
Цитатът е от тази статия:  ЕСТРОГЕНИ
« Последна редакция: Юли 25, 2015, 16:29:42 pm от marsi »

*
Действително имах останал един малък фоликул, който при стимулацията не се разви, съответно не беше пунктиран. Искаш да кажеш, че може да се е развил и сега мога да очаквам изненада - задържан фоликул  8O не се бях замисляла по този въпрос. Обаче нещо не ми се вярва защото обикновено като съм имала задържан фоликул, цикъла ми е бил много оскъден, а сега е направо потоп  :?
И още нещо не ми е ясно - ако Е2 трябва да бъде 50 и под 50, долната граница от Цибалаб за фол. фаза я дават 46 - т.е. ако е под 50 току виж попадна под долната граница, което сигурно също не е добре.
Вече честно казано не знам какво да мисля, утре на УЗ ще се види, ще коментираме и високия естроген. Ама така като гледам назад в темите за хормоналните изследвания - доста случаи има на висок Е2 в началото на цикъла. Та дано док прецени, че не е толкова висок, че да не може да стартираме нещо.
Утре ще се отчета кое как е минало  :(
« Последна редакция: Юли 25, 2015, 17:29:28 pm от lilibell »


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
lilibell, сега погледах мерните единици, става въпрос за 50 pg/ml, а при твоето изследване е pmol/l,  ето таблица за пресмятане:  http://www.endmemo.com/medical/unitconvert/Estradiol.php

120.50 pmol/l  съответства приблизително на 32.824 pg/mL, което си е съвсем в нормата. Мой пропуск за мерните единици, излиза че всичко си е наред със стойността на естрадиола и разсъжденията ми по-горе са излишни :).

Иначе, ето статии, в които е упоменато това, че базисната стойност на естрадиола преди стимулация трябва да е под 50 pg/ml:
Глава 25а: Бебе в епруветка - IVF & GIFT, подточка Как се наблюдава суперовулацията
Лекарствени средства и протоколи за стимулация
Нива на естрадиола по време на ин витро цикъл
Предимства и недостатъци на стимулационните протоколи

*
Ох, олекна ми. Благодаря marsi, утре ще видим какви ще ги свършим  :) дано да има повечко яйчица, тоя десния мързел дано се е стегнал най-накрая и да започне да си върши работата  osi_7 Обещала съм му, че след второто дете ще го изпратя с почести в пенсия, щом толкова му е зор да си почива. А и с тоя обилен цикъл няма начин да имам задържан.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Ох, олекна ми. Благодаря marsi, утре ще видим какви ще ги свършим  :) дано да има повечко яйчица, тоя десния мързел дано се е стегнал най-накрая ...
Дано, Лилибел, пиши след прегледа, успех този месец  :)

Zdraveite moje li nqkoi da mi raschete isledvaniqta pusnati sa na 2ri den ot MC.
TSH-1.309
Testosteron-0.73
FSH-4.46
LH-10.04
« Последна редакция: Юли 28, 2015, 17:43:33 pm от anitoooyyy »
*
Zdraveite moje li nqkoi da mi raschete isledvaniqta pusnati sa na 2ri den ot MC.
TSH-1.309
Testosteron-0.73
FSH-4.46
LH-10.04
Здравей,
първо моля, пиши на кирилица. Модераторите също ще ти обърнат внимание на това.
Относно изследванията ти, когато пускаш стойности, моля посочи и референтни граници. Към момента аз мога да коментирам съотношението между хормоните LH:FSH, което тъй като е > от 2, е признак за СПКЯ. Но разбира се, това не е достатъчно да се постави такава диагноза. Също така СПКЯ включва и ехографска находка - множество малки кисти над 10-12 на всеки от яйчниците. Хубаво е да се изследва и хормона Андростнедион, който също е маркер за СПКЯ.
Моят съвет е да си напериш добър АГ, който да диагностицира правилно проблема ти, ако има такъв. Успех!
« Последна редакция: Юли 29, 2015, 08:55:15 am от kati_vm »
Док ми каза че имам СПКЯ а и не само тои и други лекари са ми го газвали че съм с множесто кисти и на двата яичника и левия ми е два пъти над нормалното а десния не е доразвит с нередовен цикал съм и ми пусна хормонални иследвания и на 12 авгост пак да отида с иследванията но ми е много притеснено и за това искам да знам дали има нещо притеснително в иследванията
TSH резултат 1.309uIU/ml   референтна стоиност   0.55-4.78 /за мониториране на терапия 0.2-5.50/

Тестостерон  0.73ng/ml   маже 2.41-8.27  жени 0.14-0.76

FSH  4.46mIU/ml    жени фол.фаза 2.5-10.2, овул.фаза 3.4-33.4;           
                         Лут.фаза 1.5-9.1; менопауза 23.0-116.3; маже 1.4-18.1

LH  10.04mIU/ml    жени фол.фаза 1.9-12.5; овул.фаза 8,7-76,3; 
                         Лут.фаза 0,5-16,9;  менопауза 15,9-54,0; маже 1.59-9.3

Само да кажа че пос самите иследвания пише   
H-резултатът е над нормата  (High- висок)
L-резултатът е под нормата  (Low- нисак)    това означава че са извън нормата или просто при всички го пише това. Благодаря предварително!!!
« Последна редакция: Юли 29, 2015, 13:43:29 pm от anitoooyyy »
*
Док ми каза че имам СПКЯ с множество кисти илевия ми е два пъти над нормалното а десния не е доразвит с нередовен цикал съм и ми пусна хормонални иследвания и на 12 авгост пак да отида с иследванията но ми е много притеснено и за това искам да знам дали има нещо притеснително в иследванията
TSH резултат 1.309uIU/ml   референтна стоиност   0.55-4.78 /за мониториране на терапия 0.2-5.50/

Тестостерон  0.73ng/ml   маже 2.41-8.27  жени 0.14-0.76

FSH  4.46mIU/ml    жени фол.фаза 2.5-10.2, овул.фаза 3.4-33.4;           
                         Лут.фаза 1.5-9.1; менопауза 23.0-116.3; маже 1.4-18.1

LH  10.04mIU/ml    жени фол.фаза 1.9-12.5; овул.фаза 8,7-76,3; 
                         Лут.фаза 0,5-16,9;  менопауза 15,9-54,0; маже 1.59-9.3

Само да кажа че пос самите иследвания пише   
H-резултатът е над нормата  (High- висок)
L-резултатът е под нормата  (Low- нисак)    това означава че са извън нормата или просто при всички го пише това. Благодаря предварително!!!
Здравей, добра е стойността на TSH. Там нямаш проблем. Тестостеронът ти е близо до горната граница, което също е признак за СПКЯ. LH e с висока стойност, заради СПКЯ. Хубаво е да си изследваш кръвната захар и да направиш обременяване с глюкоза за евентуална инсулинова резистентност. Но това го обсъди с лекаря си. Също е добре да ти назначи и изследване на хормона пролактин. СПКЯ е синдром, който може да затрудни доста забременяването. Ако възнамеряваш да имаш скоро бебе не го отлагай. Успех!
Здравейте!

Ето и моите резултати:

06.07.2015, 2-ри ден от цикъла
TSH 4.38  реф. гр. 0.27-4.20
Prolactin 543.70  реф. гр. 102-496
FSH 6.100  реф. гр. 3.5-12.5
Estradiol 24.101    реф. гр. 12.5-166
Progesteron 1.960   реф. гр. 0.6-4.7
LH 6.310 реф. гр. 2.4-12.6

27.07.2015, 23-ти ден от цикъла
FT3 4.47  реф. гр. 3.1-6.8
FT4 16.64  реф. гр.12.0-22.0
TSH 3.060   реф. гр. 0.27-4.20
anti- TG /TAT/ 21.08  реф. гр. до 115
anti- TPO /MAT/ 14.53  реф. гр. до 34
Prolactin 1173.00 реф. гр. 102-496


След първите изследвания ми изписага L - ТИРОКСИН по 1 таб. на ден, а прахче Инофолик, 1 таб. от Див ям. Отделно пия фолиева киселина, селен и спирулина.

TSH се повлия за 20 дни, но ме притеснява покачването на пролактина.

« Последна редакция: Юли 29, 2015, 13:46:07 pm от dimitrova_zornitsa »
*
Здравейте!

Ето и моите резултати:

06.07.2015, 2-ри ден от цикъла
TSH 4.38  реф. гр. 0.27-4.20
Prolactin 543.70  реф. гр. 102-496
FSH 6.100  реф. гр. 3.5-12.5
Estradiol 24.101    реф. гр. 12.5-166
Progesteron 1.960   реф. гр. 0.6-4.7

27.07.2015, 23-ти ден от цикъла
FT3 4.47  реф. гр. 3.1-6.8
FT4 16.64  реф. гр.12.0-22.0
TSH 3.060   реф. гр. 0.27-4.20
anti- TG /TAT/ 21.08  реф. гр. до 115
anti- TPO /MAT/ 14.53  реф. гр. до 34
Prolactin 1173.00 реф. гр. 102-496

След първите изследвания ми изписага L - ТИРОКСИН по 1 таб. на ден, а прахче Инофолик, 1 таб. от Див ям. Отделно пия фолиева киселина, селен и спирулина.

TSH се повлия за 20 дни, но ме притеснява покачването на пролактина.
Здравей, трябва да ти се изследва по- обстойно пролактина. Спазила ли си изискванията за изследването му?
Изследването направих сутринта в 8.00, на гладно и жадно
Изследването направих сутринта в 8.00, на гладно и жадно

За Пролактина няма изискване да се изследва на гладно и жадно.Трябва да имаш 8 часа сън и преди вземането на кръв поне 10 мин. спокойствие.В смисъл,да нямаш физическо натоварване.
Хубаво е да се изследва трикратно този хормон за да се затвърди стойността му.
Насочи се към специалист ако и след това е с подобна стойност.

Имаш ли за цел бременност?



Целта ми е бременност. Грешка направих при последното изследване, идеята беше да видя стойностите на TSH, но така и така си викам ще ме бодат да писна и пролактин и другите хормони. Нощта преди изследването не съм спала непробудно повече от 1-2 часа, будих се и все с един и същи кошмар, станах в 7,40 и 8ч. вече ми бяха взели кръв. Сега заминава на почивка и след като се върна ще повторя изследването, като спазвам всички изисквания.
*
Целта ми е бременност. Грешка направих при последното изследване, идеята беше да видя стойностите на TSH, но така и така си викам ще ме бодат да писна и пролактин и другите хормони. Нощта преди изследването не съм спала непробудно повече от 1-2 часа, будих се и все с един и същи кошмар, станах в 7,40 и 8ч. вече ми бяха взели кръв. Сега заминава на почивка и след като се върна ще повторя изследването, като спазвам всички изисквания.
Здравей, не трябвало да пускаш пролактина в такъв случай.