0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Вчера в болницата видях телевизионен екип да влиза в неонатологията. Днес по случайност ми попадна и репортажът и се оказва, че е във връзка с промяната на наредбата за това кои деца се водят живородени и се записват. Ето линк:
http://news7.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%97%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/%D0%91%D0%B5%D0%B1%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-800-%D0%B3%D1%80-%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BA-_l.n_i.106565_c.24.html#.U_8T_vl_uSp
Напоследък доста четох за недоносените бебета и останах с впечатление, че възрастта е свалена именно защото се увеличава шанса и такава е глобалната тенденция и сега доста се учудих на тази крачка назад. Какво мислите вие?
*
Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #1 -: Август 28, 2014, 16:25:52 pm »
Аз ще почна малко по-отдалеч. Моето мнение, че добрата пренатална грижа е предпоставка за намаляване на броя недоносени бебета ( въпреки, че има случаи, в които и това не помага). Всички знаем какво покрива ЖК, която предлага държавата и тя е меко казано недостатъчна. Всичко останало се заплаща. Другият съществен проблем е, че добрите специалисти с добрата техника са малко и са съсредоточени в големите градове. Не визирам нас си ( пишещите във форума),половината от които сме забременели след АРТ, защото ние следим бременността си изкъсо. Говоря общо.

Mousyt, независимо от промяната на тази наредба, вярвам, че лекарите ще се погрижат за всяко едно живородено бебе, пък било и под 800 гр и възраст под 26 гс.

Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #2 -: Август 29, 2014, 19:18:30 pm »
Родих в Испания преди година и 4 месеца двете си близначета в 24г.с. Едното се роди спонтанно, за другото предизвикаха раждане, поради усложнения за мен. И двете бяха по около  580 грама. Води се аборт. Не осигуриха неонатолози. За раждането на първото бях сама с мъжът ми. Той го видя. Второто - съм била в кома. Никой не го видя. За тях е нормална ситуация, ранна седмица = аборт, съответно бебето е абортивен материал=биологичен отпадък. Те ме убеждаваха още в 19 г.с., когато се установи 5см разкритие, да ги извадят, за да нямало усложнения. Закони ...
*
Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #3 -: Август 29, 2014, 19:29:13 pm »
Никакъв личен опит с тези неща (за щастие), но и аз като Меца вярвам, че каквито и да са законите и наредбите по въпроса - лекарите виждат ли и минимум възможност да се преборят за живота на преждевременно родено бебе (било и под 800гр.) - ще направят всичко, което им позволяват знанията, опита и техниката с която разполагат за целта. Ако все пак опитите са неуспешни - предполагам, няма да може родителите да търсят отговорност от тях по съдебен ред заради неуспеха. Когато се зададе нормативно, че всички, дори 500гр. бебе е спасяемо и ако не станат нещата - то се търси грешка на лекаря и болницата...би могло да има негативни последствия за последните, без особено основание (рационално) за тях.
Та си мисля, че някакви подобни са мотивите за подобна промяна в наредбата.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #4 -: Август 29, 2014, 20:58:17 pm »
Ами тя и д-р Слънчева казва в репортажа, че те ще си се борят за детето ако има жизнени показатели... Просто ми стана странно какво се цели с тези промени или по-точно няма ли какво да се направи по въпроса да няма толкова преждевременни раждания, че се занимават с това :? Все пак аз сега гледам всеки ден в отделението - еми кг съвсем не са определящи за това колко ще е добре детето и от каква реанимация ще се нуждае. Напълно споделям мнението на Мецани, че далеч по-съществено е да се погрижат за проследяването на бременността, защото е пълна трагедия...
Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #5 -: Август 29, 2014, 22:41:06 pm »
Промените ще приравнят нормативната уредба с тази в ЕС. Така пада отговорността и задължението. Дано, въпреки това, лекарите в Бг продължат да спасяват животи и променят съдби. Въпреки недостатъците на българското здравеопазване, то си е много по-добро в някои аспекти.
*
Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #6 -: Август 29, 2014, 23:35:24 pm »
Аз пък съм с опасения, че ще си измиват ръцете с Наредбата.
Re: Промяна в наредбата за недоносените деца под 800гр
« Отговор #7 -: Август 30, 2014, 01:00:26 am »
Точно за това говоря. Ако иска да направи нещо лекарят ще е на добра воля. Иначе - законът, според който не е длъжен. Икономии от един детски живот. Скъпа е неонаталната грижа. Често тези деца имат проблеми и за напред.