0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

 С молба да попълните една анкета свързана с майчинството - желано и нежелано, включваща и репродуктивните технологии. Тя е изготвена с учебна цел, студент съм в МП Интергративна биоетика в СУ. Надявам се да ви е интересна, само 10 въпроса са и мога лятото след защитата да споделя какво се е получило :) Благодаря на отзовалите се!

Линк към анкетата - https://www.surveymonkey.com/s/TGZVW6M
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
уважаеми потребители,

авторката на анкетата е получила разрешение да пусне анкетата. отговарянето е по желание и преценка на потребителите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Има въпроси, на които е редно, според мен, да има и други възможности за отговор. Например - въпроса за това, какъв път би избрал за решаване на проблема със стерилитета /не мога да го цитирам точно/ - там трябва да отговориш еднозначно - ще се лекувам, за да имам дете по естествен път, АРТ процедура или осиновяване, а къде остава възможността от различните комбинации, както става обикновено в живота?
Разбира се анкетиращият поставя и формулира въпросите, но така ще се изкривят резултатите.
*
Здравей, Иза Bella,

Бих желала и аз да се присъединя към коментарите, свързани с анкетата. За съжаление, ще я коментирам по памет и не мога точно да цитирам въпросите, тъй като след попълване на анкетата, не мога да я отворя отново.

Едно от нещата, които считам, че са некоректно формулирани, са отговорите на въпрос N8. Асистираната репродукция не дава възможност да избираме пола на детето, цвета на очите му, липсата на заболявания и т.н. Не бих искала да продължава да се разпространява това грешно мнение сред хората, които не са запознати с репродуктивните проблеми. И без това, в момента има достатъчно хора, които си мислят, че си правим деца по поръчка и не е необходимо подобно нещо да влиза и в дипломна работа. Да, на някои от отговорите присъстваше "ако можете да избирате /или нещо подобно/", но не на всички. А и тъй като в момента медицината не позволява подобно нещо, е по-коректно да се попита "ако имаше възможност", а не "ако можете". Поне на този етап не може :) Може да звучи малко дребнаво, но за мен формулировката променя много смисъла.

Ако не се лъжа, въпрос N9 беше нещо от сорта" Трябва ли да се преосмисли майчинството и защо?". За мен е леко непонятен. Кой трябва да го преосмисли, кое майчинство и защо въобще трябва да се преосмисля? Може би си имала някаква конкретна идея, но наистина не ми е ясно.

Надявам се да не се обидиш на коментарите ми. Абсолютно добронамерени са :)

Желая ти успех на защитата и ще чакаме резултатите  :balk_602:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
мои коментари по анкетата:

въпрос №7 трябва да е с възможност за няколко отговора, защото опциите се допълват, а не се изключват една друга.

въпрос №8, така зададен, е нелеп, защото тези неща стандартно не са достъпни, а част от тях са направо невъзможни на съвременния етап на развитие на науката. може да се редактира въпросът така, че да гласи "Ако можеше да се направи, какво бихте избрали", но иначе е безсмислен.

въпрос №9, зададен по този начин, е напълно неразбираем.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

Каква според авторката на анкетата е разликата между първите два отговора на въпрос 3?!

3. Какво мислите за сурогатната майка, т.нар."утроба под наем"? 
- Приемам го за акт на милосърдие, стига да няма заплащане.
- Приемам, но се страхувам, че може да бъде превърнато в бизнес.


*
Аз зададох въпроси на авторката на другата анкета и тя ми отговори, че не се цели техническо съдържание, а общи нагласи в морален и емоционален план. Тук гледам същото. 
« Последна редакция: Април 10, 2014, 20:38:07 pm от Тара »
И аз да споделя, на няколко въпроса не намерих подходящ отговор за мен.
Например

1. Вие сте ЗА или ПРОТИВ аборта?
Против, независимо от причините.
Против аборта по желание, но е допустим при особени обстоятелства, ако бременността застрашава здравето и живота на майката.
Против при здрав плод, допустим е аборт само, ако детето е силно увредено.
За аборта и правото на избор, независимо от причините.


Аз съм "за" в случаи не само сред изброените по-горе (напр. при изнасилване) и "против" във всички останали случаи.


2. Развитието на ин витро технологиите ще намали ли броя осиновени деца от бездетни двойки?   
Да, защото всеки човек иска да роди и отгледа свой собствен наследник.
Да, защото гените и произхода на детето са от значение.
Не, защото въпреки технологичния напредък, бездетни двойки все още подават молби за осиновяване.
Не, защото има двойки, които са водени от желанието да помогнат на дете в риск, дори когато имат свои собствени деца.
Не зная.


Аз бих отговорила
Да, защото всеки човек много двойки искат да родят и отгледат свой собствен наследник.


3. Какво мислите за сурогатната майка, т.нар."утроба под наем"?
Приемам го за акт на милосърдие, стига да няма заплащане.
Приемам, но се страхувам, че може да бъде превърнато в бизнес.
Категорично не го приемам за нормално явление.
Нямам мнение.


Аз бих отговорила като комбинация от 1 и 2, т.е. приемам го като акт на милосърдие. Все пак няма нищо лошо да е срещу възнаграждание. Това не означава задължително че се прави с цел печалбарство.

7. Ако имате репродуктивен проблем какво бихте предприели:
Ще опитам да се лекувам, за да се сдобия с наследник по естествен път.
Ще подам молба за осиновяване.
Ще се възползвам от ин витро технологиите.
Ще продължа живота си без деца.


Както са писали и момичета, отговорът не е само един. Обичайно се започва с 1, продължава се с 3, 2 и 4.

8. Ако сте предприели ин витро процедура от какви възможности ще се възползвате:
(възможен повече от един отговор)
Ще избера пола на детето си.
Ще избера броя на бебетата (едно или близнаци).
Ако мога ще го предпазя от тежки заболявания и наследствени болести.
Ако имам тази възможност, бих избрал външния му вид (цвят на коса, цвят на очи, ръст, тегло, интелект и др.)
Нито едно от изброените.
 


Отново както са писали момичета - избор на пол, външен вид, предпазване от болести и т.н. са невъзможни отговори. Броят на бебетата също не може да се избира!!!

И аз не разбирам въпрос номер 9.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Някой се е водил от филма "Гатака" ;) Сериозно, за мен, а явно и не само за мен, е дразнещ този 8ми въпрос. Може би все пак дамата е трябвало да направи предварително що годе задълбочено проучване на материята. То ясно, че който не му е дошло на главата, няма как да усети нещата, ама пък има достатъчно достъпна информация. Все пак дипломна работа се пише с проучвания ;)
Малко встрани от темата, преди години набирах дипломна работа на учителка по български език. Съдържанието беше с примерни текстове с грешки за коригиране на правопис. Е, честно, не можах да отделя кой текст е грешен като задача и кой беше от самата дипломна работа. Та това момиче може един ден да учи детето ми на правопис.