0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Не на Лукрин - права ли бях?...
« -: Март 05, 2014, 20:11:53 pm »
Здравейте на всички!
Запознайте се с мене - една 24-годишна къдрава особа, току-що излюпен магазинер... ах, пардон, магистър-фармацевт. Винаги съм искала да правя две неща - да тровя хора и да гледам семейство. С първото се справям успешно. На второто ми пречи ендометриозата.
Винаги съм имала болезнен цикъл, често пъти с парцалести съсиреци, редуващи се с изливи като от вампирски фонтан. Преди година моят гинеколог имаше съмнение за ПКЯ, но впоследствие кистичките като че ли се изпариха. Хормоните ми бяха що-годе в норма и гинекологът имаше желание да ми "погали" яйчниците с Clostilbegyt, за да забременея. Уви, мъжо тогава не го бях хванала още за ушите, т.е. не бях сигурна дали ако забременея, няма да си го гледам сама...
Година по-късно, вече омъжена и на 100% сигурна, че искам деца, аз съм с диагноза ЕМ.
Имах гадна и бурна симптоматика, като към края на септември 2013 хукнах към Шейново с парцалести кръвни изтечения по средата на месеца и зверски болки. Открити ми бяха: киста с размери 5 на 4 и "нещо, дето мяза на corpus luteum, ама не съвсем, ама дай да ти направим лапароТОМИЯ, за да видим какво е". Консултирах се с цифром и словом 7 (седем) АГ специалиста, които се разделиха на два лагера - лапароскопски (Шейново, Света Марина- Плевен) и лапаротомичен (Майчин дом, Щерев). Всеки си държеше на своето мнение за начина, по който трябва да ме кълца :D. Накрая, след задълбочено обмисляне, проведени изследвания, вкл. Доплер, проучване на проблема от всички възможни ъгли, взех решение за лапароскопия при проф. Горчев, Плевен (лапаротомичният лагер ми призна, че ако ще е презряната лапароскопия, поне негова творба да е). Операцията се извърши ноември.

 От епикризата научих, че съм имала шоколадова киста 4,3 на 3 см. и две ектопични огнища. Corpus-ът luteum си е бил corpus. :D Огнищата са били повърхностни и изчистени. Един месец след операцията, на контролния преглед, проф. Горчев ме посъветва за лечение с GnRH-агонист (леупрорелин) за период от 6 месеца.

Може би (със сигурност!) постъпих изключително глупаво, като вместо да се погрижа за здравето си и да се информирам, аз четох ден и нощ за държавни... след това дойдоха празници, още един, последен държавен, и получих Лукрина си чак края на януари. По НЗОК.

След още консултации с 5 специалиста,  две седмици ровене във всичко, което се сетите, от учебници по АГ, през фармакологии, та до PubMed и изявления на американски асоциации на гинеколози... сега Лукринът си седи в шкафа при бисквитите ми и ме гледа нещастно.

Решението ми да не го бия беше породено от тези  причини:

1. Никой не успя да ми обясни достатъчно задълбочено защо Лукрин се налага точно в моя случай (млада жена, иска бебе, без токсикози, без сраствания).

2. НЛР - майната им на другите, но намаляването на костната плътност, предвид физиката ми, е сериозен проблем.

3. Не прочетох никъде за солидни доказателства, че леупрорелин повишава фертилитета ( за сметка на това повлиява отлично хроничната абдоминална болка, чисто палиативно, но на мен за това не ми пука). Според  моите източници фертилитет се повлиява единствено от хирургия, която аз вече направих. Според лекарите ми мога да очаквам повишаване на овогенезата като rebound effect, но не знам доколко мога да разчитам на това.

4. Не искам да имам период на хим. кастрация, който да ми яде от (може би малкото?) време, което мога да прекарам в бебеправене.

Посъветвах се с АГ-специалист (бивш здравен министър), който прегледа епикризата ми и ми каза, че мога да го взимам, мога и да не го взимам, не е задължително. За сметка на това другите 4 щяха да ме напердашат за това, че се колебая. :D Всички ми искат доброто, убедена съм, но не знам дали направих правилния избор. Вече минаха 3 месеца след операцията ми и никакви щъркели не ми се вясват на хоризонта ( а оставям жаби на прозореца редовно!).

Правилно ли постъпих и дали мога да направя нещо друго? Ако съм сгрешила за Лукрина, късно ли е?
Мерси предварително.
Ваша щъркелоочакваща:
 Rx.
*
Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #1 -: Март 05, 2014, 20:28:07 pm »
Rx Mistress, с риск да прозвучи зле, чакам с нетърпение следващите ти увлекателни коментари.
Не мога да говоря по въпросите ти за Лукрина, не отбирам от тази материя.
Но четейки за терзанията ти, не забелязах да сте правили изследвания на мъжа ти. Без спермограма от специализирана клиника изобщо не се хаби да се изследваш и лекуваш.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #2 -: Март 05, 2014, 22:35:12 pm »
след толкова много четене и специализирани консултации, просто не знам какво можем да допринесем ние...

с кои репродуктивни специалисти се консултира, все пак? не касапи... д-р Константинов е пич голям, но не знам доколко е навътре в материята.

друго - на 24 г., не мисля, че имаш чак пък толкоз малък репродуктивен прозорец, въпреки ЕМ. в краен случай, ЦФАР още работи и дава пари за инвитро. няколко месеца насам или натам едва ли са фатални.

и аз ще се абонирам за продължението на разказа :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #3 -: Март 05, 2014, 23:04:31 pm »
Цигу, спермограма той си е правил преди около 10 г. и всичко е било наред. Сега ще направим пак... не знам какво ще открием. По органометрични показатели  си е на 6.

jam, консултация съм правила досега с толкова много специалисти, че вече дори не помня имената на всички. Но си спомням сред тях д-р Фаикова (Шейново), доц. Карагьозова (МД), д-р Фръндева (МД), доц. Славчев (МД), д-р Константинов (МД), проф. Горчев (Света Марина), д-р Тимева (Щерев), д-р Барбова (Полимед), доц. Ангел Димитров (МД), две страшно мили и симпатични дами, които не мога да си спомня, частни кабинети... пропуснах май някого.
Страхотни лекари, въпреки различаващите се мнения, уважавам всеки от тях. Изобщо чак ме хваща срам, че моята жалка кистичка се радваше на такова звездно внимание. Да беше барем нещо 10-15 санта, па то... 4 на 3...
« Последна редакция: Март 05, 2014, 23:10:35 pm от Rx Mistress »
*
Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #4 -: Март 05, 2014, 23:15:15 pm »
По органометрични показатели  си е на 6.

Мда, докато не го погледнат под микроскопа.

Не ходете в лаборатория, трябва ви клиника с ембриолог/андролог.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #5 -: Март 05, 2014, 23:39:11 pm »
Спермограмата може да се промени значително и за две години, от преди десет изобщо не е меродавна. Направете нова в клиника, органометрията не е релевантна

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #6 -: Март 06, 2014, 00:30:47 am »
Спермограмата може да се промени значително и за две години, от преди десет изобщо не е меродавна. Направете нова в клиника, органометрията не е релевантна
А... органолептичните свойства... релевантни ли са?
*
Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #7 -: Март 06, 2014, 09:47:35 am »
Втората лапароскопия  започна със съмнения за хидросалпинкс на дясна тръба и завърши с отстраняване на ендометриозна киста от десния яйчник. Лапароскопията бе направена от д-р Попов, който навремето (2008г) още работеше в Шейново. Между другото него го водят специалист по ендометриоза. Назначено ми бе лечение с Лукрин депо за 6 месеца. Само че аз имах друга идея. Един месец след лапароскопията направих първия си ин витро опит. Не казвам, че съм взела правилното решение, само споделям какво е било.

Равносметката. От 2008 до ден днешен лечение на ендометриозата не съм правила. Имам 3 стимулирани ин витро опита,  1 ЗЕТ и 1 комбиниран трансфер. На прегледите се виждат малки огнища, които мислех, че след бременността ще изчезнат. Но уви. Имам си ги.
Специално при мен ендометриозата не повлия на яйчниковия резерв ( е, все пак десния яйчник реагира малко по-слабо на стимулация).

Това, което знам от лекарите е, че лечението се започва още в първия месец след лапароскопията.  Не знам дали има смисъл да се подложиш на лечението, след като вече са минали 3 месеца.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не на Лукрин - права ли бях?...
« Отговор #8 -: Март 06, 2014, 10:11:41 am »
А... органолептичните свойства... релевантни ли са?

 :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!