0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #60 -: Март 30, 2014, 22:38:10 pm »
На първата родителска среща директорката на градината ИЗРИЧНО предупреди майките, които не са се върнали на работа да уведомят в НОИ, че детето е на ясла. А това става с Декларация, в която една от точките гласи: Детето НЕ Е дадено в детско заведение на пълна държавна издръжка. Прилагам я в като снимка.
Както Къди е писала, не може директорката да скатае детето, защото в системата ще излезе, че не е заело мястото.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #61 -: Март 31, 2014, 09:29:59 am »
Ники,а ти от септември до март платена отпуска ли ползва?Аз като включим и тази година ще имам 65 дни,т.к. заради рисковата ми бременност излезнах рано в болничен.Аз искам да го запиша но просто септември ми се струва рано,искаше ми се да направи 2г и тогава но явно няма удобен и за двете страни начин това да стане.Единствения начин е да го запиша,да си подам декларацията,да се разбера с директорката,че ще тръгне по-късно,да си плащам там таксата и да си ползвам платения отпуск,нали така?




Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #62 -: Март 31, 2014, 10:21:54 am »
Именно Ники, това е декл. по ЧЛ.54, че се връщаш на работа, а детето НЕ Е на пълна издръжка, демек не си го оставила в дом, не в ясла.

Така или иначе пуснеш ли го на ясла трябва да уведомиш НОИ с тази декларация и не я пускаш ти лично, а работодателят ти. Дали ще ползваш полагаем платен отпуск от стари години или ще работиш това са вече договорки, които не засягат НОИ.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #63 -: Март 31, 2014, 10:59:51 am »
И аз мисля, че "пълна държавна издръжка" не е ясла, а дом. Иначе по другия казус:
Отговор на МТСП от 10.09.2009 г. във връзка с чл. 46, ал. 7 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ДИРЕКЦИЯ "ИНДУСТРИАЛНИ ОТНОШЕНИЯ"
чл. 164 - 165,

чл. 167а КТ,


чл. 46 НРВПО

Въпрос: Записването и приемането или посещаването на детско заведение прекратява майчинството. Детето ми няма две години, но е записано и прието, а ще започне да посещава детско заведение след 2 месеца, когато навърши 2 г. Кога се прекратява майчинството, защото на различни места по различен начин се тълкува казуса?

Отговор: Съгласно чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете. В чл. 46, ал. 7 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е предвидено, че отпускът по чл. 164 се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение. Законът предвижда, че за да ползва този вид отпуск, майката трябва да полага постоянни грижи за детето. Във Вашия случай, докато детето не започне реално да посещава детското заведение, няма основание да бъде прекъсван отпуска Ви по чл. 164, ал. 1 от КТ. Ако решите да ползвате и отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, съгласно чл. 167а, ал. 1 от КТ след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #64 -: Март 31, 2014, 13:06:50 pm »
Ники,а ти от септември до март платена отпуска ли ползва?Аз като включим и тази година ще имам 65 дни,т.к. заради рисковата ми бременност излезнах рано в болничен.Аз искам да го запиша но просто септември ми се струва рано,искаше ми се да направи 2г и тогава но явно няма удобен и за двете страни начин това да стане.Единствения начин е да го запиша,да си подам декларацията,да се разбера с директорката,че ще тръгне по-късно,да си плащам там таксата и да си ползвам платения отпуск,нали така?
Да, най-добрият вариант за теб е да се върнеш на работа, да използваш платената отпуска и когато тя свърши да дадеш детето на ясла. В този случай ще получаваш 50 % от майчинството, защото си се върнала на работа + пълния размер на заплатата ти, използвайки платената отпуска.


Тъй като аз се върнах на работа, когато детето беше на година и един месец, спирането на майчинството не ми е било на дневен ред. Извода от всичко написано до тук по темата е един:
В системата се записва от директора кога детето започва да посещва ясла, от тогава майчинството спира.
Пък дали ходи или не, това за НОИ няма значение, не плаща майчинство.

И един съвет от мен: Радвайте се, че детето ви е прието в градина. Има родители, на които децата висят години в класиранията и все не са приети. Един такъв случай имаме в квартала, детето юни ще направи 3 години, майката я грози уволнение. Вече закона няма да я пази, тя е използвала всичко, което има, майчинство до две години, платен и неплатен отпуск. Няма кой да гледа детето. Заплатата й е колкото такса за частна градина...






« Последна редакция: Март 31, 2014, 14:18:23 pm от Ники »

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #65 -: Март 31, 2014, 13:30:01 pm »

В системата се записва от директора кога детето започва да посещва ясла, от тогава майчинството спира.
Пък дали ходи или не, това за НОИ няма значение, не плаща майчинство.
не плаща ли половината в такъв случай?
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #66 -: Март 31, 2014, 13:40:42 pm »

В системата се записва от директора кога детето започва да посещва ясла, от тогава майчинството спира.
Пък дали ходи или не, това за НОИ няма значение, не плаща майчинство.
не плаща ли половината в такъв случай?
Ако си се върнала на работа плаща половината, ако не си, не го плаща. Идеята НОИ да плаща 50 % от майчинството е за насърчаване на майките да се връщат на работа  8)
Копирам това от сайта на НОИ:
Въпрос: Може ли майката да получава обезщетение за отглеждане на малко дете, ако се намира в отпуск и детето посещава детско заведение?

Отговор: Когато детето е настанено в детско заведение, вкл. детска ясла, майката няма право на отпуск за отглеждане на малко дете до 2 години - вж чл. 46, ал. 7, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, и на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – вж чл. 53, ал. 4. Ако майката не ползва отпуск за отглеждане на малко дете и не е дала съгласието си отпускът да се ползва от друго лице (баща, баба или дядо на детето), тя има право на парично обезщетение по чл. 54 от КСО (в размер на половината от обезщетението по чл. 53 от КСО), ако детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка - вж чл. 54, ал. 3 от КСО. Майката има право на обезщетението по чл. 54 от КСО за времето, през което работи, както и за времето на отпуск, който не е от същия вид (за отглеждане на дете), включително и за времето на отпуск за временна неработоспособност, за гледане на болен член от семейството (в това число и на болно дете), за бременност и раждане.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #67 -: Март 31, 2014, 13:57:13 pm »
Ето още един отговор на НОИ по въпроса с детските заведения  :wink:

Въпрос: Кои заведения попадат в групата на тези, в които настаняването на детето прекратява изплащането на обезщетение за отглеждане на малко дете?

Отговор: Паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - през време на допълнителния отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164 от Кодекса на труда – не се изплаща при настаняване на детето в детско заведение, вкл. детска ясла (вж чл. 53, ал. 4 от КСО). Имат се предвид всички видове детски заведения – целодневни и седмични детски градини, в т. ч. и такива, в които има яслени групи, и детските ясли – независимо дали отглеждането на детето в тях е на пълна държавна издръжка или не.

Паричното обезщетение по чл. 54 от КСО – когато майката не ползва допълнителния отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164 от КТ и не е дала съгласие отпускът да се ползва от друго лице (баща, баба или дядо на детето) – не се изплаща при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка (вж чл. 54, ал. 3 от КСО). По смисъла на § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на Закона за семейните помощи за деца специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

Ето още полезна информация: http://www.noi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits
« Последна редакция: Март 31, 2014, 14:00:46 pm от Ники »

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #68 -: Март 31, 2014, 14:23:24 pm »
Ники, ясно е, че когато детето тръгне на ясла, майчинството се прекратява /ако е навършило 2г. и се изплаща 50%, ако не е/. Казусът тук е, ако то е записано, но не посещава ясли, дали се изплаща...И отговорът е НЕ, не се прекратява, както постнах в линка по-горе. Първо защото класирането и приемането е в април месец, а учебната година започва септември и второ, защото за посещение се приема детето да ходи в ДГ /вече не знам как да го формулирам  :lol: /, т.е. физически да се намира там, да консумира храна, да го преобличат и т.н.....
Когато детето отсъства цял месец, например лятото, заплащаш ли пълна такса за ДГ? Не, защото детето реално не е там...
А колкото до това да се радвам, малко ми е излишно... :wink: Ще бъда доволна, ако го приемат, тъй като трябва да се върна на работа. Но да се радвам, че е приет...Това са нормални и естествени неща, че да им се радвам. В другите държави де. И преди да ми скочат тия, дето ще ме залеят що и за какво ми била длъжна държавата...Ми тя все за нещо требва да е... :D Достатъчно ми е трудно да преборя тая лудница с 20 места и 200 чакащи деца, та да ми остане време да се радвам...
« Последна редакция: Март 31, 2014, 14:27:47 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #69 -: Март 31, 2014, 14:32:24 pm »
аз съм на работа трета седмица вече, не знам как стимулират майките да работят, яслата е чак от септември и то ако приемат детето.
иначе ми платиха половината на половината за март още миналата седмица.
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #70 -: Март 31, 2014, 14:34:08 pm »
А колкото до това да се радвам, малко ми е излишно... :wink: Ще бъда доволна, ако го приемат, тъй като трябва да се върна на работа. Но да се радвам, че е приет...Това са нормални и естествени неща, че да им се радвам. В другите държави де. И преди да ми скочат тия, дето ще ме залеят що и за какво ми била длъжна държавата...Ми тя все за нещо требва да е... :D Достатъчно ми е трудно да преборя тая лудница с 20 места и 200 чакащи деца, та да ми остане време да се радвам...

Именно
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #71 -: Март 31, 2014, 14:41:20 pm »
Ники, ясно е, че когато детето тръгне на ясла, майчинството се прекратява /ако е навършило 2г. и се изплаща 50%, ако не е/. Казусът тук е, ако то е записано, но не посещава ясли, дали се изплаща...И отговорът е НЕ, не се прекратява, както постнах в линка по-горе. Първо защото класирането и приемането е в април месец, а учебната година започва септември и второ, защото за посещение се приема детето да ходи в ДГ /вече не знам как да го формулирам  :lol: /, т.е. физически да се намира там, да консумира храна, да го преобличат и т.н.....
Когато детето отсъства цял месец, например лятото, заплащаш ли пълна такса за ДГ? Не, защото детето реално не е там...

Бубулина, момичето, което зададе въпрос питаше следното: Детето трябва да да тръгне през септември, но аз искам да го дам февруари-март. Ще взимам ли майчинство тогава?
Класирането е през май, когато и записваш детето. Тогава директорката ти казва, че по график септември-октомври децата започват да постъпват в ялсата. Не може да си го записал през май, пък да започне да посещава догодина и по-догодина. Та затова казусът става малко различен  :wink: В профила на моето дете пише, че посещава ясла от 08.10.2012, пък тя започна да ходи реално от март 2013 г.
Септември-октомври посещава за няколко дни, после  с мед. бележки се извиняват отсътствията. Но в системата си се води, че посещава и следва да се прекрати майчинството. И през пролетта ги пускат на ясла да си ходят  :D
И дори, когато не ходи детето си плащаш половин такса. Изключение прави лятото, когато детската градина е затворена поради летен отпуск.

Те много неща трябва да се уредени в нашата държава, ама не са  :wink:
« Последна редакция: Март 31, 2014, 14:53:22 pm от Ники »

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #72 -: Март 31, 2014, 17:11:21 pm »
Ники, добре, че го спомена  :wink: :) За да не се прекрати майчинството, детето не трябва да има и един ден реално посещение. За това при теб се е получило така.
Иначе, аз говоря за казуса, който ще е същият като моя - Ивайло живот и здраве ще бъде записан септември, но реално, мисля да го пусна при навършване на 2г /което в неговия случай е октомври/.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #73 -: Март 31, 2014, 22:05:48 pm »
Ники, добре, че го спомена  :wink: :) За да не се прекрати майчинството, детето не трябва да има и един ден реално посещение. За това при теб се е получило така.
Иначе, аз говоря за казуса, който ще е същият като моя - Ивайло живот и здраве ще бъде записан септември, но реално, мисля да го пусна при навършване на 2г /което в неговия случай е октомври/.
Ти май пак не ме разбра... При Ивайло казуса няма да е същият, защото ще навърши септември 2 години и по график ще си започне през октомври. Ти ще го ЗАПИШЕШ през май, а ще започне да посещава през октомври. Няма казус тук.
Има когато:
Здравейте момичета.
Извинете ме,четох старата тема,четох вече не знам къде и колко теми и не разбрах едно нещо.АКО приемат детето ми сега на ясла,той трябва да тръгне септември,но аз искам реално да започне де ходи февруари или март догодина.Разбрах,че трябва да го запиша и след това мога да го отлагам като се разбера с  директорката и да ползвам бележки от педиатъра примерно,но не разбрах кога съм длъжна да се върна на работа-когато запиша детето или когато реално започне да посещава градината?Мога ли ако не я посещава да си ползвам обезщетението до навършване на 2г и после да почна да чистя платения отпуск или като го запиша трябва да си пусна отпуската?Извинявам се,сигурно се повтарям,но наистина се обърках вече и никъде на намерих точен отговор.Едни казват при записване,други при реално тръгване,от директорката ли зависи...
Когато детето трябва да започне да посещава септември/октомври, значи започва тогава. Директорката не те пита, кога искаш да го пуснеш - февруари, март, август или на следващата нова година. Имат си график за прием, и понеже децата са малки, трудно се адаптират, приемат по 2-3 нови на седмица. Което прави приема септември и октомври. И за да запазиш мястото или го даваш за няколко дни или гориш. По-ясно не мога да го кажа.

И говоря това от опит, а не от онзи ми казал и те така. Ако намерите директорка, която да НЕ запише детето в системата и да го чака до догодина, може и да стане на вашата. Но няма да е по правилата!

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #74 -: Март 31, 2014, 23:24:25 pm »
Моя приятелка има дете на година и половина,което е прието и записано на ясла на 3 месеца и до сега няма един ден посещение в яслата.Взима всеки месец бележки от педиатъра и ги носи в яслата.Директорката й е казала,че след като не е посещавало яслата нито един ден /въпреки,че е записано в системата/ НОИ няма право да й спира майчинството.
От НОИ ми заявиха ,че няма значение детето дали посещава или не ясла-щом е прието се спира майчинството.
Явно всичко си зависи от директорката.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #75 -: Април 01, 2014, 06:59:55 am »
щом детето ти е записано в детско заведение, няма значение ходи или не, държавата приема, че то е на "пълна държавна издръжка", което автоматично означава, че се спира сумата за отглеждане на дете- ми така де, нали държавата ти го отглежда напълно ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #76 -: Април 01, 2014, 08:56:23 am »
Явно всичко си зависи от директорката.
Много неща зависят от директорката, за съжаление... Но това, че тя е решила така, не означава, че е по правилата!

Успех на всички в класиранията!

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #77 -: Април 01, 2014, 09:08:09 am »
в декларацията за втората година си пише вече че не посещава ясла, не е само за "пълна държавна издръжка".
поне в декларацията , която аз попълних.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #78 -: Април 01, 2014, 09:22:08 am »
аз съм на работа трета седмица вече, не знам как стимулират майките да работят, яслата е чак от септември и то ако приемат детето.
иначе ми платиха половината на половината за март още миналата седмица.
Е това е голямата тъпотия, че приемат мащабно един път годишно и тези, които са се родили в началото на годината, бая чакане имат.
Другото, до което води този прием един път годишно е записани 30 деца в група, пък реално посещаващи не повече от 10.  Щото и на Къди детето го приеха, когато беше на 5 месеца, а септември беше на 10. Как да го дадеш на ясла, но не го ли запишеш, когато трябва, гориш.
Проблема е много голям в София, за съжаление. Колко е ниска раждаемостта и пак места няма за всички деца. А не всеки може да си позволи частна градина... То какво ли ни е наред, та това

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #79 -: Април 01, 2014, 11:15:02 am »
момичета, не бъркайте ДГ и ясла с "пълна държавна издръжка", второто е ако си оставил детето в дом...