0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,имам въприс.Ходих на хидротубация(преглед с ехограф и вливане на физ.разтвор) в Токуда при д-р Димитрова.След 5-10 мин опити да види течност в маточните тръби,тя ми каза,че и двете са непроходими. 8O И да се готвя за инвитро. Може ли след хидротубация да се даде окончателна диагноза за непроходими тръби?
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #1 -: Декември 17, 2013, 22:40:43 pm »
Mosita, почувства ли нещо при изследването? При хидротубация разтворът се влива под налягане и ако тръбите са запушени и не пропускат течност би следвало да се появи дискомфорт и/или болка. Ако имаш съмнения можеш да помислиш да повториш изследването в друга клиника или да направиш цветна снимка (доколкото знам в Ин-витро центъра в Токуда не правят).
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #2 -: Декември 17, 2013, 22:51:49 pm »
Dodich ,почувствах лек дискомфорт.Болка тип "менструална".Не знам дали само от този преглед може да се установи непроходимост на тръбите или пак става дума за пари...
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 22:54:21 pm от Mosita »
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #3 -: Декември 18, 2013, 00:08:24 am »
Може да се установят запушени тръби с хидротубация. По-сигурният метод обаче е цветната снимка, където не се гледат тръбите на ехограф, а се прави рентгенова снимка.
Утре предполагам, че ще се включи сикссенс, която е по-компетентна от мен.

*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #4 -: Декември 18, 2013, 09:56:56 am »
Аз препоръчвам цветна снимка пред хидротубация.При хидротубацията може и да не се види запушването от лекаря който води процедурата, поне при мен, не видяха запушването и после при ЦС то се видя в цялата си прелест.

*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #5 -: Декември 18, 2013, 11:24:14 am »
Да, може чрез хидротубация да се установи запушване на тръбите.
Но не е 100% надежден метод за диагностика. Затова, когато се установи проблем, се назначава допълнително лапароскопия - чрез нея се добива пълна картина. Цветната снимка е по-надеждна от хидротубацията, но и там стават грешки.

Лично аз, в такива случаи съветвам потребителите да си слушат лекарите, а не да си назначават сами изследвания заради споделени мнения във форум. Можеш да споделиш с лекаря си какво те безпокои.

В твоя случай това, което ме безпокои, че директно те изпращат на ин витро, само след хидротубация. Личното ми и непрофесионално мнение, базирано само на опит е, че след като има проблем с тръбите, той може да не е съвсем прост. Много е вероятно проблемната тръба не просто да е запушена, а да има хидросалпинкс, което пък е пречка за ин витро процедура.

За съжаление, за да се ползват ин витро процедурите по ФАР, е достатъчно да се напише, че имаш тубарен фактор на базата на тази хидротубация и директно да се наредиш на опашката за ин витро. Не казвам, че твоят случай е точно такъв, но напоследък се наблюдава неглижиране на диагностиката.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #6 -: Декември 18, 2013, 16:41:15 pm »
Заставам зад всяка дума на Елфи! Съветвам те първо да поговориш с лекаря си и да обсъдите и други методи за диагностика. Ако все пак той настоява на хидротубацията и директното ин витро, то бих сменила клиниката.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #7 -: Декември 18, 2013, 18:32:00 pm »
Мисля, че не може да се кандидатства само с хидротубация за помощ от ФАР с тубарен фактор, освен ако няма промени.

"За индикации по чл. 26, ал. 1, т. 1 - документи от извършването на един или повече от следните методи: ХСГ и/или лапароскопия, и/или лапаротомия; ехографското изследване не е доказателствен метод."
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #8 -: Декември 18, 2013, 18:44:26 pm »
Мисля, че не може да се кандидатства само с хидротубация за помощ от ФАР с тубарен фактор, освен ако няма промени.

"За индикации по чл. 26, ал. 1, т. 1 - документи от извършването на един или повече от следните методи: ХСГ и/или лапароскопия, и/или лапаротомия; ехографското изследване не е доказателствен метод."
Да, така е, и аз проверих.
И има защо - само след хидротубация - инвитро - несериозно е.
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #9 -: Декември 18, 2013, 21:49:45 pm »
Здравейте,момичета! Говорих с Димитрова и тя потвърди,че само с лапаро или ЦС може да се кандидатства по ФАР.Хидротубацията не е доказателство за проблема според критериите на ФАР. Знам,че е много индивидуално,но все искам да си изясня как са стъпките : ЦС  , лапаро и следваща Инвитро или е строго индивидуално.Колко време се чака за одобрение/отказ от фонда ? 
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #10 -: Декември 18, 2013, 21:51:33 pm »
Ако ще е правиш лапаро, няма защо да правиш цветна снимка.
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #11 -: Юни 24, 2022, 10:58:48 am »
здравейте момичета. Предстои ми хидротубация, моля да споделите имали ли сте проблеми с цикъла след това. Преди година ми правила абразио на полип на шийката на матката и около 5 месеца след това цикълът ми беше ужасен - по-дълъг от обикновено и много по-обилен.
*
Re: Хидротубация и диагноза за запушени тръби?
« Отговор #12 -: Юни 25, 2022, 15:39:29 pm »
Имах леки кървене но не е било нещо фрапиращо.