0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« -: Май 10, 2013, 12:29:30 pm »
Здравейте!
Нова съм тук. На 29 г. съм. Изчетох доста неща, но така и не съм наясно. Имах диагноза СПКЯ. При хормоналните изследвания се оказах с висок естрадиол. Кръвната ми захар беше 4.6, TSH - 3.8 а после -1,8. СПКЯ го "лекувах" 4 години с противозачатъчни, оргаметрил, дуфастон. Спрях това лечение и започнах с хомеопатия, билки и здравословен начин на живот. Отслабнах с 6 кг. Цикълът ми варира като дни - от 29 до 52 и повече...Днес отидох на гинеколог защото от 10 дни имам кафяво течение, което съвпадна с датата на идване на МЦ - 01.05.2013 г (31-ви ден). Днес ми е 10 ден от месечния цикъл. Лекарката каза, че не вижда тежка поликистоза, но имам 30 мм задържан фоликул на левия яйчник. Наричало се Луф синдром. Каза още, че може да се спука, но не се знае. Имам болки в ляво...Този фоликул може ли да бъде киста?  Не зная какво да правя. Матката ми била обърната леко в ляво. Не ми изписа нищо, каза само да направя нови хормонални изследвания по време на следващата менструация. По мое решение ще правя изследвания и за инсулинова резистентност и такива за щитовидната жлеза. Нямам аборти, не съм имала опити за забременяване. Моля се поне някой ден да родя. Моля, споделете Вашия опит с подобни или същите проблеми. Благодаря Ви!
:)
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #1 -: Май 10, 2013, 21:26:59 pm »
Здравей, rusr
Високия естрадиол, често се дължи точно на задържан фоликул.
Поликистозата не се лекува с прием на противозачатъчни, дуфастон или оргаметрил. Първите потискат хормоните и съответно се образуват по-малко кисти. Другите две просто регулират цикъла, и понеже също са хормони, оказват влияние и върху количеството кисти. След като се спрат медикаментите бързо нещата се връщат на старото положение.
По-добро влияние върху ПКЯ има здравословния начин на живот, свалянето на килограмите, както и както ти си се насочила лекуване на инсул. резистентност (ако има такава).

Задържания фоликул е вид киста - фоликул, който не е овулирал и е останал на яйчника и след началото на менструацията. По принцип след идването на цикъла се пукат и започват да растат новите фоликули.
Според мен ЛУФ е друго нещо, но ако нещо бъркам някой ще ме поправи. Това е фоликул, който не овулира, а постепенно се превръща в жълто тяло. И това може да се засече при едно проследяване на овулацията, 3-4 прегледа в рамките на един месечен цикъл.

Ориентирай се към специалист по репродуктивна медицина. ПКЯ е разрешим проблем, но трябва индивидуален подход за решението му.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #2 -: Май 11, 2013, 11:32:17 am »
Много благодаря за отговора! Много ме е страх да не стане киста или нещо подобно. Другата седмица пак съм на гинеколог, но друг. Ще видим той какво ще каже. А хормоните и всички изследвания ще трябва да ги направя, но тъй като съм без направления са ужасно скъпи. Някой може ли да ми препоръча добра лаборатория? И в тези лаборатории изследват ли инсулинова резистентност? Благодаря!
:)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #3 -: Май 11, 2013, 20:41:36 pm »
Радостинче, точно това е ЛУФ - не спукан фоликул, т.е задържан фоликул, който се превръща в киста. Обикновено с идването на новия цикъл се пука. Фоликул, който не овулира и фоликул, който е задържан е едно и също.  ЛУФ се установява с 3 последователни фоликулометрии.

Rusr, откъде си, за да те насочим за лаборатория? В някои лаборатории не правят правилния тест. По принцип се взима три пъти венозна кръв и се отчитат реактивен инсулин и глюкоза, като след първото взимане се пие глюкоза. Обаче, някои лаборатории взимат кръв от пръста и изследват явно по друг начин, защото е значително по-евтино, а пак го наричат обременяване с глюкоза. Но този не е правилния тест. Коректния е с взимане на венозна кръв.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #4 -: Май 11, 2013, 21:03:20 pm »
От София съм. Чудя се къде мога да отида и да направя всичките изследвания. Сега на 21.05 ще ходя да изследвам прогестерон. Казаха ми да се изследва на 21-вия ден. А пък на следващия МЦ 3-5 ден ще направя и другите. Ако има място където могат да изследват и инсулинова резистентност и щитовидна жлеза, направо ще ги пусна на 21.05. Моля Ви, насочете ме! Благодаря!
:)
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #5 -: Май 11, 2013, 21:54:27 pm »
Радостинче, точно това е ЛУФ - не спукан фоликул, т.е задържан фоликул, който се превръща в киста. Обикновено с идването на новия цикъл се пука. Фоликул, който не овулира и фоликул, който е задържан е едно и също.  ЛУФ се установява с 3 последователни фоликулометрии.
И след толкова години, човек пак може да научи нещо ново.
Сикс, честно толкова пъти съм го чела, и всеки път си мисля, че са две различни неща. Е така излиза, че съм имала ЛУФ много повече пъти, аз до сега все ги делях на две различни неща, защото док веднъж ми е казвала ЛУФ, веднъж задържан фоликул  :oops: :lol:, а то било все едно и също.
« Последна редакция: Май 11, 2013, 21:56:00 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #6 -: Май 11, 2013, 21:56:47 pm »
Прогестерон се изследва 7 дни след доказана с фоликулометрия овулация. Хормоните на 3-ти ден и прогестерона трябва да се изследват в рамките на един цикъл, за да са достоверни резултатите и да се интерпретират правилно. Т.е. първо на 3-ти ден полови хормони и после след доказана овулация в същия цикъл се пуска и прогестерона. В София има доста лаборатории, има и доста клинки. Ето тук има списък на клиниките -  http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109. Най-добре е да избереш една клиника и да си запазиш час и за преглед и консултация, иначе за изследвания би трябвало да можеш и без час да отидеш и да ги пуснеш в лабораторията им.

П.С. Радостинче, то тая материя няма научаване, все нещо има дето не го знаем :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #7 -: Май 11, 2013, 22:13:15 pm »
Благодаря! Бях се насочила към едни лаборатории Лозенец, където имаха т.нар. женски пакети. Добре, че ми казахте, че трябва да се изследват в един МЦ. Благодаря, sixsens! Значи сега само ще посетя гинеколога, ще направя хормони на щитовидна жлеза и инсулинова резистентност и ще чакам следващия МЦ. Ужасена съм от тази киста ли е ...какво! Но лекарката каза, че не могло да се говори за киста. Трябвало да се изчака...Благодаря Ви момичета!
:)
*
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #8 -: Май 12, 2013, 19:30:20 pm »
При мен също този месец имаше задържан фоликул, на втори ден от цикъла ф. 25мм и висок Естрадиол. Потърсих информация за ЛУФ и попаднах на тази тема
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=7432.20
По-скоро впечатление ми направи мнението на naha(четвърто по ред).
Оставам със следното убеждение, че при поликистоза има множество фоликули, които не стигат до узряване и претърпяват обратно развитие, а при ЛУФ доминантният фоликул стига максимално развитие, но не се спуква и продължава да расте.
« Последна редакция: Май 12, 2013, 19:50:37 pm от marsi »

*
Re: СПКЯ И ЗАДЪРЖАН ФОЛИКУЛ
« Отговор #9 -: Май 16, 2013, 20:50:05 pm »
Момичета, бях на лекар и той каза, че фоликулът го няма. Стои си само поликистозата...Утре съм на тест за инсулинова резистентност...
:)