0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Раничка, хормони, кисти
« -: Март 19, 2013, 12:46:06 pm »
Здравейте, момичета! Обръщам се към вас с едно притеснение - за кураж и съвет. 4 г. и половина след последната ми бременност планираме втора бременност.
Малко предистория: Преди първата бременност ми изгориха раничка на шийката, която била голяма колкото 50 ст. (коментираха, че била твърде голяма), но ПАП теста ми беше единица, т.е. по сегашните ми знания безпроблемен. По време на бременността имах проблем с износването, който се реши с прегнил, дуфастон и лежане. Контракции по време на цялата бременност. Кървене поради започващ аборт и отделно кървене от раничката. Раждането беше естествено, предизвикано с осцитоцин, с достатъчно разкъсвания... След като родих и минах няколко прегледа (неизвадени конци с възпаление) повече не съм ходила на прегледи.
От известно време имам прокървяване в лутеалната фаза - около седмица преди цикъл. Забелязвам, че цикълът ми се е скъсил на 28 дни (беше 31, скъсяването стана постепенно). Прокървяването е кафеникаво, като започващ цикъл, но трае седмица. Страхувам се, че може да е или киста или нисък прогестерон.
Това, което ме притеснява повече е, че по време на секс кървя, дори на моменти по-сериозно. Мисля, че е при травмиране на шийката на матката. Когато сме по-внимателни няма кървене. Страхувам се, че е от онази раничка и че може да се е влошила. Поставила съм си страшни диагнози. А може и да си въобразявам, но ми се струва, че в лутеалната фаза кървенето е по-често...
Утре съм на лекар и съм в тих ужас. Отлагах го два месеца, но сега предвид решението за бебе няма за кога да се отлага. Някой от вас да е имал подобни проблеми? Как да се подготвя предварително, за да имам адекватни въпроси към лекаря?
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #1 -: Март 19, 2013, 15:21:51 pm »
Здравей 4u6ka,
Най-важното вече си го направила, имаш записан час и утре си на лекар.
Може да се подготвиш за прегледа като си напишеш основните неща от предисторията, за да не забравиш нещо, поне аз така съм правила като съм посещавала нов лекар.
Задължително трябва да направиш цитонамазка и МБ. Хубаво е да се направи и колпоскопия.
При мен имаше такова кървене, каквото описваш, предхождащо цикъла и се оказа, че имам полип, който беше отстранен с хистероскопия. Не казвам, че и при теб това е причината, а по-скоро да не си поставяш страшни диагнози.
Ако пък имаш проблеми с прогестерона, трябва задължително да се вземат мерки, тъй като планираш бременност.
Относно раничката, цитонамазката ще покаже какво е състоянието.
Сподели всичко, което си написала тук, утре на лекаря, за да може да назначи правилно лечение, ако има нужда разбира се.

Успех и пиши какво е станало!
« Последна редакция: Март 19, 2013, 15:23:31 pm от Врабчо »
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #2 -: Март 20, 2013, 15:43:04 pm »
Току що се връщам. По ред на номерата - за ниския прогестерон ми предписа дуфастон 2 х 1, който трябва да пия три месеца, както и геритамин.
Взе цитонамазка, довечера ще е ясно. Каза, че има възпалителен процес и ще е добре да се направи микробиология, но я оставихме за другия месец - към 20тия ден от цикъла каза, че е най-добре.
Отделно нямам кисти, но спомена, че яйчниците изглеждат поликистозни. Дали наистина имам такъв проблем каза, че не може да се каже така.
И всичко това беше обяснено по такъв начин, че като излязох от кабинета си хвърлях шапката. Като цяло не вижда проблем със забременяването.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #3 -: Март 20, 2013, 17:36:11 pm »
Как се установи ниския прогестерон? А защо отлага микробиологията за следващия месец? Някакви хормони не ти ли назначи? Моят съвет е да си пуснеш полови хормони на 3-5 ден от МЦ, ще дадат някаква яснота за евентуален СПКЯ. Също така направи фоликулометрия, за да се установи има ли овулация, това също дава ориентир дали има СПКЯ.
« Последна редакция: Март 20, 2013, 17:44:22 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #4 -: Март 20, 2013, 21:22:50 pm »
Не ми е пускал изследване за хормони. Поради зацапването в лутеалната фаза каза че е нисък прогестерон. Микробиологията тогава заради направленията. Какви хормони да си пусна? Има ли нещо специфично в начина на изследване? Излезе цитонамазката - пап 2 е.
Още един въпрос - геритамина не се ли пиеше само до овулация?
« Последна редакция: Март 20, 2013, 21:44:35 pm от 4u6ka »
*
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #5 -: Март 20, 2013, 22:22:19 pm »
За половите хормони
Фсх,Лх,Естрадиол,Тестостерон ,Пролактин 3-5 ден от цикъла
Нищо притеснително не е 2 група цитонамазка ,и какъв е този лекар да не ти пусне хормонални изследвания  :?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #6 -: Март 21, 2013, 00:43:37 am »
Смени си гинеколога.
Специфичното е, че се правят между 2 и 5 ден от МЦ, най-добре на 3-ти ден. За Пролактина е много важно предната вечер да не си имала сериозна физическа активност, както и сутринта преди тестването, поне 15-20 минути преди взимането на кръв е добре да поседиш някъде в пълен покой. Най-добре в чакалнята на лабораторията. Също така без сладки неща предната вечер, ако правилно помня. Дано се включат и други момичета тук, че не се сещам сега за други изисквания, а имаше мисля още нещо.
ПАП 2  е добър резултат.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #7 -: Март 21, 2013, 12:46:11 pm »
Още веднъж да си повторя въпроса за Геритамина - през целият цикъл ли да го пия или само до овулация?

Иначе прегледът беше дълъг, гледа ме много обстойно, не ме претупа. Не знам защо не е пуснал хормонални изследвания... Чутох тук-там, че дуфастонът го предписват понякога еднократно или само в лутеалната фаза. А на мен го предписа 3 месеца плътно. Това също ме озадачава.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #8 -: Март 21, 2013, 14:12:53 pm »
Не знам за Геритамина. Дуфастонът се пие след овулация, иначе я подтиска.
Пусни си първо хормони и виж дали наистина ти е нисък прогестерона и има ли изобщо нужда да пиеш Дуфастон.
Потърси второ мнение.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #9 -: Март 24, 2013, 14:20:10 pm »
Момичета,сьйаляжам че пиша тук ,но не намерих подобна тема....Моля за сьвет
От миналия месец ми се появи странно кафеникаво течение на 14 ден от цикьла,а този месец на 17 ден....някои знае ли на какво може да се дьлжи??
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #10 -: Март 25, 2013, 15:28:03 pm »
Здравей, възможно е да е зацапване при овулация. Досега следила ли си дали имаш редовна овулация? Съветвам те да отидеш на лекар, за да те прегледа и да установи със сигурност дали няма някакъв проблем, ние тук само можем да предполагаме.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #11 -: Април 01, 2013, 12:44:52 pm »
Дойде момента да си правя хормоналните изследвания. Като отида в лабораторията достатъчно ли е да кажа, че идвам за репродуктивни хормони? Или трябва да ги изброявам един по един? Трябва ли да е сутрин рано и на гладно? Разбрах, че не трябва да съм пила възбудителни напитки от предната вечер. А какво важи за цигарите? Нещо друго, което би повлияло на резултата от изследванията?
*
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #12 -: Април 01, 2013, 16:55:57 pm »
Напиши си на листче кой хормони искаш да направиш и го дайв лабораторията, така ще е най лесно. Също така сутрин на гладно и без кафе  т.е да си жадна се правят хормони , евентуален стрес също би повлиял , така че бъди максимално спокойно , а за цигарите не съм сигурна...
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #13 -: Април 02, 2013, 08:44:01 am »
4u6ka, в някои лаборатории държат хормоните да се правят сутрин на гладно, в други- не.

Полови хормони

на 3 ден
 LH Лутенизиращ хормон
 FSH Фоликулостимулиращ хормон
 E2 Естрадиол
 Тестостерон
 Пролактин

7 дена след доказана с фоликулометрия овулация
 Прогестерон
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #14 -: Април 03, 2013, 12:08:58 pm »
Много благодаря за информацията!  :D
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #15 -: Юли 16, 2013, 10:55:49 am »
Какви са алтернативните начини за повишаване на прогестерона? Билки, добавки..? Пия вит. А и Е преди овулация и вит. Е след. Само в първия месец имаше видим ефект - зацапването изчезна. После пак се появи (от май месец ги пия).
За сега не желая да започна с Дуфастон, защото не ми е предписан адекватно и нямам лекар, на който да се доверя в нашия град, а и искам да дам шанс на организма си да се регулира самостоятелно с малко помощ. Цикълът ми е редовен, а Дуфастонът ще пообърка нещата.

ПП. Четох за ленено семе и прополис. Някой да е пил? Знаете ли дозировките?
« Последна редакция: Юли 16, 2013, 11:41:01 am от 4u6ka »
*
Re: Раничка, хормони, кисти
« Отговор #16 -: Септември 14, 2013, 23:48:38 pm »
Здравейте,
Някъкъв резултат от лененото семе, че и аз съм с подобни проблеми  :(