0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Алергиите
« -: Март 10, 2013, 10:41:50 am »
Чудех се къде да я пусна тази тема и тук ми се стори най-подходящо.

Моля ви да споделите опит как протича борбата с алергиите.

Да споделя на кратко какво ме тормози :wink:
От три месеца постоянно се обривам от нещо. В началото не обърнах внимание, защото обрива ту затихва, после отново пламва. И си мислех, че ще отмине. След като положението стана непоносимо - абсолютно по цялото тяло имах огромни, червени, подути плюски, които зверски сърбят, отидох на кожен лекар - диагнозата уртикария, причинител неизвестне (хапче или храна). Бях 5 дни на инжекции Солумедрол. Обрива изчезна.

След 10-тина дни се почна на ново. Не мога да го свържа с никаква храна, защото днес се появи една пъпка, утре няма, на следващия още няколко, после пак поизчезват, отново се появяват. И така сега пак цялата съм пъпка до пъпка и ме тресе яко нервата от сърбеж :lol:

Интересуваме следното:
- на кожен лекар ли да ходя пак или на алерголог
- какви тестове за алергии има, какво представляват, минават ли по касата, или всичко се плаща от джоба
- ако може някой от Варна да сподели мнение за добър специалист в тази област
- изобщо някакви насоки в борбата с алергиите
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Алергиите
« Отговор #1 -: Март 10, 2013, 16:05:01 pm »
да се вмъкна в тази тема
и аз проявявам алергии от какво ли не  :? последният връх на сладоледа беше болничен дезифектант...
тестове за алергии съм правила във връзка с астмата в алергологията на александровска болница, най-добре питай алерголог. все пак се наблюдавай за храни, мазила, прахове за пране ако щеш (че имам такъв "хубав" опит  :?)
за борба с алергиите старият д-р мустаков ми беше препоръчал прием на вит с до 1гр на ден

*
Re: Алергиите
« Отговор #2 -: Март 10, 2013, 16:26:34 pm »
Радостинка, препоръчвам ти д-р Петришка  в Градска болница. Цялото семейство ходим при нея (предполагам знаеш, че мъжа ми и децата са с АД, а аз след раждането от хормоналния дисбаланс получих зверска алергия - точно каквато описваш ти).
Изследванията, които се правили на децата и мъжа ми (с венозна кръв) не минават по касата. Сега ще правим и кожния тест с драсканията и различни алергени. Все още незнам дали ще плащаме за тях, но те са диспансеризирани и затова мисля, че ще е безплатно.
За твоята алергия щом се проявява сега помисли си дали си сменяла прах за пране, омекотител, козметика или дрехи, завивки?
*
Re: Алергиите
« Отговор #3 -: Март 10, 2013, 16:30:41 pm »
Спомням си свекърва ми която се правеше уртикария от незнайно какво.Че я слагаха буквално само на солети и ориз,вода и ако намеря списъка с позволените неща ще ги напиша допълнително,защото и синът ми е с алергия към яйца.Неговото по щастливо стечение на обстоятелствата се доказа без тестове-2 пъти :).Откакто не давам-нямаме проблеми.Задължително консултация с алерголог.
Радостинка,внимавай когато ставаш толкова "на плюски".Детето ми почваше да се подува-пръстите на ръцете и краката ставаха като кебапчета,устата се "обръщаше".Може да направи алергичен шок.За тестовете и специалисти от Варна не  мога да помогна за съжаление.Отивам да търся списъка с позволените за прием неща по време на алергична реакция.Дадена ми е от токсикологията в Пирогов,така че не е измишльотина.

*
Re: Алергиите
« Отговор #4 -: Март 10, 2013, 18:52:33 pm »
Мъжът ми получи уртикария 2 седмици след прием на антибиотик, към който е алергичен. Държа го шест месеца. Симптомите бяха ту слаби, ту сериозни, на пристъпи. В най-тежките моменти се подуваха лигавиците и дишаше тежко. Помогна прием на антихистаминов препарат, но от силните.

Поучителното в тази история е, че напразно търсихме причината и алергените в обркъжението и дома, мислейки, че нещо постоянно предизвиква пристъпите, а беше проклетият антибиотик отпреди месеци. Добър лекар и правилна диагноза са ключът към навременно и правилно лечение.
*
Re: Алергиите
« Отговор #5 -: Март 10, 2013, 19:24:59 pm »
         Диета при алергична болест

*Да се изключи храната,която се подозира като причина за алергията
*Храната трябва да е изцяло въглехидратна и да осигуравя необходимото количество калории за деня-около 3000 за 24 часа
*Храната да се приготвя с растителна мазнина
*Да се приемат достатъчно течности под формата на шипков чай с оглед приемането на достатъчно витамин С
*Да се използват пресни неконсервирани храни
*Храната да съдържа достатъчно витамини/С,А,В/,както калциеви и фосфорни соли
*Пълно ограничаване на алкохола,който ускорява резорбацията на хранителните алергени

        Разрешени хранителни продукти

*Ориз,тестени хранителни продукти/обикновени бисквити,солети/,маслини
*Плодове-ябълки,череши,вишни,круши,сливи,диня
*Зеленчуци-картофи,моркови,зеле,чушки,домати,краставици,тиквички,кромид лук

        Забранени хранителни продукти

*Месо и месни продукти
*Риба и рибни продукти,стриди,скариди,миди
*Мляко и млечни произведения-масло,сметана
*Яйца и продукти съдържащи яйца
*Екзотични подправки
*Мед
*Варива
*Консервирани месни и зеленчукови храни,храни съдържащи оцветители и ароматизатори
*Плодове-ягоди,малини,кайсии,праскови,цитрусови плодове,банани
*Ядки,шоколад

Re: Алергиите
« Отговор #6 -: Март 10, 2013, 19:42:31 pm »
         Диета при алергична болест
...

тази диета ми беше дадена от токсикологията на вма  :)

 :D и повече чист въздух

Re: Алергиите
« Отговор #7 -: Март 10, 2013, 20:58:50 pm »
Момичета, благодаря за коментарите!

Преди 3 години за първи път направих уртикария, но тогава разбрах от какво е - консерва скумрия, но тогава и се изринах от раз, затова лесно върнах лентата назад какво съм яла. За съжаление този път нещата стоят друго ядче.

Цигу, при мен нещата са точно като при мъжа ти, обривите са на пристъпи, ден-два нямам, после са само няколко пъпки, после няма, после постепенно се натрупват, пак изчезват. А инжекциите, които ми изписа лекаря пък бяха кортикостероид, а не антихитамин, ама нали уж затова е доцент да знае кое е правилно.

Мими, като чуя градска болница и още повече почва да ме сърби  :lol:. Не е ли място където да отида със запазен час, въобще не ми се тръгва.

Парси, много благодаря за диетата. Докато се ориентирам към някой лекар, поне мога да огранича "опасните" храни.

Иначе лекаря беше категоричен, че уртикария се получава или от лекарство или от храна - дрехи, прахове, козметика не са алерген в случая. Лекарствата са изключени, защото не съм приемала с месеци, освен Фенистил капки и Ериус таблетки, когато не издържа на сърбежа.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Алергиите
« Отговор #8 -: Март 10, 2013, 21:05:11 pm »

Мими, като чуя градска болница и още повече почва да ме сърби  :lol:. Не е ли място където да отида със запазен час, въобще не ми се тръгва.

Радостинка, при Петришка се ходи със записан час. Обаждаш се на регистратурата, искаш кабинета на докторката, там се свързваш или с нея, или сестрата, обясняваш какво е и ти дават час. Понякога може да се наложи да се почака малко, но не повече от 30мин.
Re: Алергиите
« Отговор #9 -: Март 10, 2013, 21:41:14 pm »

Мими, като чуя градска болница и още повече почва да ме сърби  :lol:. Не е ли място където да отида със запазен час, въобще не ми се тръгва.

Радостинка, при Петришка се ходи със записан час. Обаждаш се на регистратурата, искаш кабинета на докторката, там се свързваш или с нея, или сестрата, обясняваш какво е и ти дават час. Понякога може да се наложи да се почака малко, но не повече от 30мин.
Мими, щом е така, ако имаш някакви координати - може и на лични :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!