0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Спорт при изкривяване на матката на зад
« -: Февруари 03, 2013, 18:46:01 pm »
Здравейте,

    Разбрах, че е възможно изкривяването на матката на зад да предизвика доста проблеми: трудно зачеване, аборти, болезнена менструация и дори болки при полов акт. Разбрах, че имам този проблем.
    Според една книга "Лечебна физкултура за девойката и жената" с автори Г. Маркова-Старейшинска и Ил. Димитров от 1990г. Там е даден примерен комплекс точно за този проблем. Пише, че от 3 до 6 месеца могло да се постигне резултат.
    Личната ми лекарка каза, че и тя имала същия проблем ама родила. При нея това беше и нещо като мотив защо да не ми даде направление за гинеколог. Консултирах се с един гинеколог и той ми каза, че това матката да бъде на пред или на зад е наследствено. Каза, че не знае дали упражненията помагат. По-скоро не вярваше, но каза да опитам. Споделих и с приятел, които уж  разбира от анатомия. Той ми казаха, че смята упражненията за безполезни поне по въпроса за болезнената менструация. Ама по този въпрос пък лекара ми каза, че по време на менструацията неправилното положение предизвиква болки. Матката трябвало до се изправя, за да изхвърля съдържанието си.
    Аз проверих, колкото можах по въпроса с анатомията и разбрах, че матката може и да сменя положението си. В интернет пише, че може и да е наследствено, но може и да е в следствие от раждане или други причини.
    Интересното е, че в книгата са забранени класическите коремни преси от тилен лег, с които може и да съм прекалила от пубертета още.
    Въпросът ми е знае ли някой дали упражненията може да помогнат при изкривяване на матката на зад?
    Предварително благодаря! :)
 
« Последна редакция: Февруари 03, 2013, 18:51:16 pm от Katia2012 »
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #1 -: Февруари 03, 2013, 21:50:15 pm »
Честно казано съм скептична.
Защо не посетиш специалист по репродуктивни проблеми. Не мога да ти кажа, дали упражненията биха помогнали.
Какво точно представляват те?
[/url][/url]
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2013, 21:50:53 pm »
Здравейте,

    Разбрах, че е възможно изкривяването на матката на зад да предизвика доста проблеми: трудно зачеване, аборти, болезнена менструация и дори болки при полов акт. Разбрах, че имам този проблем.
    Според една книга "Лечебна физкултура за девойката и жената" с автори Г. Маркова-Старейшинска и Ил. Димитров от 1990г. Там е даден примерен комплекс точно за този проблем. Пише, че от 3 до 6 месеца могло да се постигне резултат.
    Личната ми лекарка каза, че и тя имала същия проблем ама родила. При нея това беше и нещо като мотив защо да не ми даде направление за гинеколог. Консултирах се с един гинеколог и той ми каза, че това матката да бъде на пред или на зад е наследствено. Каза, че не знае дали упражненията помагат. По-скоро не вярваше, но каза да опитам. Споделих и с приятел, които уж  разбира от анатомия. Той ми казаха, че смята упражненията за безполезни поне по въпроса за болезнената менструация. Ама по този въпрос пък лекара ми каза, че по време на менструацията неправилното положение предизвиква болки. Матката трябвало до се изправя, за да изхвърля съдържанието си.
    Аз проверих, колкото можах по въпроса с анатомията и разбрах, че матката може и да сменя положението си. В интернет пише, че може и да е наследствено, но може и да е в следствие от раждане или други причини.
    Интересното е, че в книгата са забранени класическите коремни преси от тилен лег, с които може и да съм прекалила от пубертета още.
    Въпросът ми е знае ли някой дали упражненията може да помогнат при изкривяване на матката на зад?
    Предварително благодаря! :)
 
Здравей, струва ми се че много четеш в интернет  :D
Тъй наречената "обърната матка" е анатомия/всеки човек е различен/, така си се родила, както ти , така и аз, както и много други момичета.Понякога някой доктори го споменават като факт, а други не, на мен например са ми казвали че имам обърната матка, че трудно ще забременея, че трудно ще износя, че ще раждам секцио и други подобни. А тук в форума има момичета които са забременели веднага, износили и родили нормално, така че според мен фактите са по важни от теоритическите постановки.Не влизай във филми ...
Това е все едно да си чип нос или с гърбав , така се ражда човек, може и да се предава, но при моите най - близки жени няма такова нещо или не са разбрали , защото са забременели без проблем /за разлика от мен /
По отношение на болките , пия си аналгетиците и гледам да лежа в ембрионална поза, а като преминат съм като чисто нова  :D. Друг е въпроса как треперя всеки месец, да не ми стане лошо от болки и да взема да припадна на работа...или пък да повръщам и други такива
за гимнастиката незнам, по принцип спорта прави по- леки предменструалните симптоми, това го знам от личен опит, но за болките в първия ден не мога да кажа че са по- леки
Това е  мое мнение , все пак може да видиш и другите момичета какво ще кажат по въпроса
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2013, 22:23:34 pm »
Благодаря Ви, ако има някакъв положителен ефект се надявам да отговоря. Това което ме притеснява е, че в книгата с упражненията пише, че не трябва да правя доста упражнения. Такива упражнения са скачане, вдигане на тежки предмети, коремни преси и всичко от тилен лег (тилния лег е от лег по гръб). Притеснява ме, че пише че жени с този проблем не могат лесно да преминат към спорт по желание.
Предполагам, че това са остарели схващания. Книгата е стара.
Упражненията които мога да правя са всички освен изброените. Тези които са по-специални са или от лег (лег по корем), или от колянно-лакътна опора (на колена и лакъти). Упражненията се състоят в пордигане ту на единия, ту на другия крак или в изпълняване на кръгове. Също така се препоръчва и мечешко ходене (ходи се от клек с ръце опрени на пода - подобно на това както ходят мечките).
« Последна редакция: Февруари 03, 2013, 22:25:05 pm от Katia2012 »
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2013, 22:32:37 pm »
Не виждам проблем в натоварване на коремни мускули от тилен лег. Ти вдигаш собствената си тежест, не си натоварена с още нещо.
Опитай със спорт,който натоварва умерено всички групи, без да носи голямо напрежение. Например каланетиката за мен е неподходяща в твоя случай.
От кой град си?
[/url][/url]
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2013, 00:17:25 am »
Аз съм с обърната матка, от лекар знам, че това е физиологично състояние. Не ми е казвано досега, че може да бъде проблем при забременяване или износване. Забременях трудно, но по съвсем други причини, износих си нормално, родих по естествен път. Болки при цикъл имам много рядко. В общи линии, на мен обърнатата матка никога не ми е била източник на проблеми. За упражнения и спорт не мога да кажа, не съм от най-върлите спортни активисти, но не съм чувала за неподходящи упражнения. Това не значи, че няма такива, просто на мен не са ми известни.
Книгата ти е доста старичка. Посети читав гинеколог, консултирай се, задай си въпросите. Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #6 -: Февруари 04, 2013, 12:18:24 pm »
Разбрах, че съм с обърната матка след като родих. Проблеми със забременяване, износване и раждане не съм имала, от залата не излизам, спортувам каквото се сетиш - фитнес, аеробика, бягане, скуош, ски...всичко, просто това ме разтоварва тотално, и не съм забелязала спорта да ми пречи на нещо, нито пък доктора ми е споменавал, че спорта може да ми навреди.
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2013, 14:13:13 pm »
    Здравейте,
    Благодаря Ви много за отговорите! Аз се поразрових по темата из форума. Определено повече хора смятат, че в това няма проблем. Това ме окуражава.
    Открих, че е възможно матката да е подвижна при слабост на връзките. Положението и на зад става, когато пикочния мехур я избутва на зад. Това ме кара да мисля, че наистина  при слаби връзки и напън от тилен лег матката се избутва назад. На мен сравните връзки са ми много слаби и това също ме кара да мисля, че и моя случай е такъв. Аз има проблем и с гърба, и с плоско стъпало.
    За тези си проблеми сам ходила на лечебна физкултура от малка. От там ми е и интереса към лечебната физкултура. Предполагам, че няма да е лошо да говоря и с физиотерапевт.
    Имам една книжка по с упражнения и по каланетика. Мисля, че предложението не е лошо. Мисля да внимавам поне за от 3 до 6 месеца с казаните по-горе натоварвания. Междувременно може да отида и на гинеколог.
    Предполагам, че не са вредни и упражнения от йога? Майка ми ми е кавала, че е възможно от упражнения да е по-трудно раждането. Освен укрепващи трябва и разтягащи упражнения.
    От София съм. Нямам много време за спорт в група. Опитвам се сама да си създам спортния режим. Ходила съм от пубертета на спорт. И се надявам да мога до някъде сама да се организирам. Знам как се загрява. Защо се прави това. Мога да се ориентирам до някъде в правилното изпълнение на някои упражнения. А пък и не е добре да почвам със по-сериозен спорт преди да се ориентирам в състоянието си.
    Все пак ще е добре да спортувам, защото другите ми проблеми го изискват. Предполагам, че наистина е старо това схващане за обърнатата матка. Ще се посъветвам и с гинеколог.
Re: Спорт при изкривяване на матката на зад
« Отговор #8 -: Септември 24, 2013, 04:45:01 am »
   Искам много да благодаря на всички тук в този форум и сайт. Вие наистина сте прекрасни! Начина, по който се водят разговорите, компетентните мнения всичко ми харесва много! :youwoman:
Има една тема "Всичко за зачеването", която много ми помогна. Тестовете не показваха, че съм бременна. А аз се оказах такава. Сега съм много щастлива! :dance2:
   То от упражнения явно матката не ми се е преместила, както много от вас очакваха. Но искам да споделя нещо друго започнах да правя упражнения по йога. Не знам дали е заради тях, но в една книга четох, че така се случило и при други жени. Аз не ходя на курс, а гледах по телевизията и имам една книга за йога за зачеване и през бременността. Книгата намерих съвсем случайно на една сергия за книги втора употреба. Беше си на български език. Видях сега ново издание в една книжарница "Йога за бременни и майки - Практическа енциклопедия Франсоаз Барбира Фрийдман, Дориел Хол". Иначе авторите са Дориел Хол, Франсоаз Фрийдман и мойте книгки са малки 4 броя, като първата книгка е "Как да заченем здраво дете с йога" има още 3 за всеки триместър. Ще ви споделям резултатите!
  Само да кажа, че упражненията по йога за човек който не се е занимавал трябва да стават много внимателно: без болки и без човек да се състезава със себе си.
  Успех на всички в сбъдване на мечтите!