0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« -: Януари 23, 2013, 17:26:04 pm »
Преди малко излязох потресена и бясна от кварталната аптека, тъй като се оказа, че използвания от всички мами Вигантол, от 2,70лв. се е катапултирал на 7,70лв. Явно са започнали да го правят от екстракт от панда, нямам иначе обяснение на това трикратно покачване на цената. В крайна сметка, като не вдигат майчинството, поне лекарствата от първа необходимост да вдигнат!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #1 -: Януари 23, 2013, 23:48:35 pm »
Една опаковка изкарва доста време, аз съм купила 2 или 3. Видях, че Деавит-а още си е 2 и нещо, но пък е със срок 1м след отварянето.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #2 -: Януари 24, 2013, 09:17:58 am »
а сега де, къде го пише, че вигантола е лекарство от първа необходимост
моите не са пили и проходиха на по 10 месеца, към момента нямат данни да имат проблем  с моториката, костната система и подобни :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #3 -: Януари 24, 2013, 11:53:28 am »
Една опаковка изкарва доста време, аз съм купила 2 или 3. Видях, че Деавит-а още си е 2 и нещо, но пък е със срок 1м след отварянето.
съгласна съм, че изкарва доста време, дори въпроса не е в това, дали ще го купя, тъй като това е ясно. Просто ми се вижда нагло това тройно повишение,ей така, тихомълком, след като половин година ни заливаха с репортажи за цените на лекарствата в братски /и не чак толкова/ държави и обещаха трайно намаление...

а сега де, къде го пише, че вигантола е лекарство от първа необходимост
моите не са пили и проходиха на по 10 месеца, към момента нямат данни да имат проблем  с моториката, костната система и подобни :)

Да са ти живи и здрави дечицата  :D Може и да се изразих неправилно, имам предвид по-скоро, медикамент, който почти всяка майка използва по препоръка на педиатъра си. Чела съм, че за "зимни" деца, особено момчета и хубаво да се дава допълнително вит.Д, въпреки, че май съм срещала мнение на д-р Бърди, който е против.. :ask: Но да оставим настрана необходимостта, темата ми е по-скоро за начина, по който се злоупотребява с масов медикамент. Не знам, успявам ли да се изразя правилно...то е все едно да вдигнат 10 пъти цената на хляба, щото всички ядат хляб... 8O
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #4 -: Януари 24, 2013, 13:58:21 pm »
Стоката си е тяхна, те определят цените, на кой не му харесва да ползва алтернатива-било то Деавит или повече разходки  :D. Аз се възмущавам когато изкуствено се вдигат цени на олио и захар примерно, но за това не знам дали целта е по-висока печалба или просто суровините и производството са се оскъпили. Пък и наистина не е толкова купувано и използвано лекарство, все пак в България колко бебета се раждат  :)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #5 -: Януари 24, 2013, 17:34:57 pm »
Еееее, ми щом не е проблем чак толкоз, както олиото и захарта, да увеличат тогава всички лекарства, Панадолче, Нурофенче, сиропчетата, поне тройно викам да ги вдигнат. Какво сега, те не са от първа необходимост, пък и колко деца ги пият, то деца няма...
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #6 -: Януари 24, 2013, 19:27:56 pm »
бубулина, това само във вашата аптека ли е? често отделните аптеки си правят експерименти, но наистина е фрапираща разликата.

мини, аз също не давах, но правихме изследвания и специално мериха вит д, оказа се, че макар, че калцият й е в нормата, вит д-то беше малко под.
давам от време на време комбинирани витамини.
аз много се чудя на това с вит д-то, ако цялото северно кълбо е с дефицит, защо няма повече рахит, например?
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #7 -: Януари 24, 2013, 19:32:20 pm »
http://apteka.framar.bg/03000473/%D0%B2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BB-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B8-10-%D0%BC%D0%BB- - тук е 8.80 лв. ... не си спомням да съм го купувала под 5 лв. ... наистина много неприятно е да се повишават лекарствата за бебетата и децата - то, не че АМ не е скъпо и пюренцата също... Въобще и аз забелязвам покачване на цените на всички бебешки и детски артикули, което си е направо кощунствено.... Но, явно това е гаден манталитет. Като гледах вчера в новините, че има райони в страна, където единствените получаващи редовно пари са пенсионерите и майките с деца, какво ми остава да добавя... Просто без коментар... Иначе, за политиците всички сме много добре и яслите ни са с детски басейни и затова ще намалят майчинството на 1 година... Очаквам да намалят и пенсиите - ми, като оправят 2-3 старченски домове и кажат, че вече пенсионерите ги храни държавата и няма да им трябват толкова високи пенсии.... А, за цените - явно както бебешките, детските, така и пенсонерските артикули ще растат - ми то значи почти всичко... Остават непроменени само цените на презервативите...
« Последна редакция: Януари 24, 2013, 19:50:20 pm от rosefromstars »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #8 -: Януари 24, 2013, 20:08:43 pm »
Еееее, ми щом не е проблем чак толкоз, както олиото и захарта, да увеличат тогава всички лекарства, Панадолче, Нурофенче, сиропчетата, поне тройно викам да ги вдигнат. Какво сега, те не са от първа необходимост, пък и колко деца ги пият, то деца няма...
Ох, точно нещо такова имах предвид  :D osi_16
бубулина, това само във вашата аптека ли е? често отделните аптеки си правят експерименти, но наистина е фрапираща разликата.

мини, аз също не давах, но правихме изследвания и специално мериха вит д, оказа се, че макар, че калцият й е в нормата, вит д-то беше малко под.
давам от време на време комбинирани витамини.
аз много се чудя на това с вит д-то, ако цялото северно кълбо е с дефицит, защо няма повече рахит, например?
До колкото видях, цената е повишена навсякъде. На опаковката, която купих, когато ни изписваха, още си стои цена 2,70лв. Аптекарката каза, че повишението е от месец насам. Интересен е въпроса ти за северното полукълбо, но нямам данни, дали там приемат допълнително вит.Д. В момента няма как да осигуря слънце на сина си до като го разхождам, ултравиолетовите лъчи не проникват през дрехи, стъкло и пр., до колкото съм запозната. Отделно от това, майка ми е била болна от рахит и макар далеко от мисълта за някакво унаследяване, не ми се рискува...А и в тоя ред на мисли, дифтерия не е имало в България от не зная точно какъв период, а последния случай на полиомиелит е, ако не бъркам от 2001г...Това не пречи да си ваксинираме децата, нали?  :)
http://apteka.framar.bg/03000473/%D0%B2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BB-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B8-10-%D0%BC%D0%BB- - тук е 8.80 лв. ... не си спомням да съм го купувала под 5 лв. ...
Явно при вас повишението е станало по-рано... :ask: И в останалата част си права, но ако почна да говоря, съвсем ще изместим темата  :) До колкото чух, 4000 бебета само от ин витро са родени през 2012-та, по мои прости сметки, ако ги умножим по разликата в цената, то печалбата е близо 11 хиляди лева от еднократно закупуване на Вигантол-а /разбира се, не всички майки го ползват, просто пример давам/...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #9 -: Януари 24, 2013, 21:20:57 pm »
Така си е, Бубулинке! Чиста печалба! Моята педиатърка ме пита дали редовно давам, а аз и казах, че давам от време на време и тя ме изгледа все едно, че убивам бебо и настоя да давам редовно! Така и правя от тогава. Едно шишенце за два месеца все още не сме изпили... От малтофер-а също се изразходва по малко - още сме на половин шишенце и от него. Но, това въобще не означава, че цената трябва да скача....
*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #10 -: Януари 24, 2013, 21:30:26 pm »
бубулина, пият, но другото, което пишат е, че за хората, които са с по-тъмен цвят на кожата, стоят повече време в къщи или излизат навън забулени е по-опасно.
моят въпрос е около това откъде знаем каква е нормата, тя непрекъснато се увеличава, въобще ми е мътна и кървава тази, но това няма връзка с цената, по-скоро с това дето лекарите те гледат все едно, че го убиваш, те навремето така са гледали и майки, които са си хранили децата повече от 4 пъти на ден и то с нещо различно от супа от сол и чесън (не се майтапя), та това ме кара да се замислям за всички неща, предписани на родителите като жизнено важни за децата, ама то верно е друга тема, свързана с доста по-сериозни печалби. :wink:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #11 -: Януари 24, 2013, 23:00:00 pm »
бубулина, пият, но другото, което пишат е, че за хората, които са с по-тъмен цвят на кожата, стоят повече време в къщи или излизат навън забулени е по-опасно.
моят въпрос е около това откъде знаем каква е нормата, тя непрекъснато се увеличава, въобще ми е мътна и кървава тази, но това няма връзка с цената, по-скоро с това дето лекарите те гледат все едно, че го убиваш, те навремето така са гледали и майки, които са си хранили децата повече от 4 пъти на ден и то с нещо различно от супа от сол и чесън (не се майтапя), та това ме кара да се замислям за всички неща, предписани на родителите като жизнено важни за децата, ама то верно е друга тема, свързана с доста по-сериозни печалби. :wink:
Ако мисълта ти се върти около това, защо например няколко пъти изчезва алергозана, защо спряха от производство аналгин-хинина /с който, моята майка ме лекуваше от почти всичко/, дефицита на ихтиол и т.н., т.н, т.н, както и, защо грипния щам всяка година е различен...то наистина темата става огромна. Контингента на този форум е прекалено интелигентен, за да бъде заблуждаван надребно, ясни са ни огромните печалби на фармацевтичните компании, идващи главно от надценка, не от оборот...Норми? Нормите за нас са педиатрите, а те от своя страна съставят свои собствени, като обновяват и опресняват знанията си. При нас, в повечето случаи лечението е на принципа: "ползата превишава възможните вреди", лекарите се презастраховат, поне такова е моето виждане.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #12 -: Януари 24, 2013, 23:30:34 pm »
Еееее, ми щом не е проблем чак толкоз, както олиото и захарта, да увеличат тогава всички лекарства, Панадолче, Нурофенче, сиропчетата, поне тройно викам да ги вдигнат. Какво сега, те не са от първа необходимост, пък и колко деца ги пият, то деца няма...

Имах предвид, че повечето хора купуват това поне веднъж седмично, а не че трябва да се вдигат цените., и конкретно Спекулацията ми е проблем, ако има причина, не съм доволна, но си трая.

Буболина съседката твърди, че аналгин хинин са пуснали. Сега се поразрових и намерих някакъв Аналгин хин, явно е това.
Моето виждане е, че лекарите се презастраховат, но на сляпо. Не правят достатъчно изследвания за да разберат проблема, а тръгват с тежка артилерия при лечение.
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #13 -: Януари 25, 2013, 15:51:51 pm »
За това увеличение и аз научих в края на миналата година от темата за Витамин Д в бг.мама. Когато попитах в нашата аптека, цената наистина вече беше точно 7.70!
Аз пък да си призная се ядосах, че са вдигнали и крем Бочко в нашата квартална аптека. Да, с 20-25 стотинки, но ние го ползвам много и купуваме често. Досега със сигурност беше 2.20 там, по Коледа дори купихме от Кауфланд за 1.90 - имаше намаление. и сега - 2.45!  Тук левче, там стотинка - и ето ти заплатите се изливат пак само и основно в аптеката и супер-маркета.
*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #14 -: Януари 25, 2013, 16:01:23 pm »
Елена, няма повече рахит, защото на Запад изписват вит.Д до двугодишната възраст на детето. Не знам как е в Англия, но предполагам, че и там е така.

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #15 -: Януари 25, 2013, 17:44:35 pm »
блу скай, никой не ми е изписал нищо на мен или на 10те майки около мен, с които си общувам. мисля от тях само аз давам витамини и то заради връзката с бг доктори и майки. вероятно изписват само на "рискови" групи - хора с тъмна кожа, хора, които не излизат, които ходят с цялото им тяло и глава покрито.

в една друга тема, боби каза, че сега канадците (оттам мисля е най-голямото изследване) са увеличили препоръчителната дневна доза. в българия имало изследване за вит д и повечето възрастни и те били с дефицит. ей затова се чудя дали е дефицит или е като старите таблици за ръст и тегло на сзо, дете се оказва, че стандартът е сгрешен, а не че децата не растат :wink:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #16 -: Януари 25, 2013, 18:48:07 pm »
блу скай, никой не ми е изписал нищо на мен или на 10те майки около мен, с които си общувам. мисля от тях само аз давам витамини и то заради връзката с бг доктори и майки. вероятно изписват само на "рискови" групи - хора с тъмна кожа, хора, които не излизат, които ходят с цялото им тяло и глава покрито.

в една друга тема, боби каза, че сега канадците (оттам мисля е най-голямото изследване) са увеличили препоръчителната дневна доза. в българия имало изследване за вит д и повечето възрастни и те били с дефицит. ей затова се чудя дали е дефицит или е като старите таблици за ръст и тегло на сзо, дете се оказва, че стандартът е сгрешен, а не че децата не растат :wink:
Да ти кажа честно, аз на лекари,които правят първия scan в 12г.с., не бих имала доверие и за 5 стотинки  :) Може да сме бедна, смотана и скапана държава, ама оказва се, че има по-зле от нас...Не вярвам, нашите педиатри да са с нещо по-лоши от английските или, от които и да е други! Това първо, второ - ми те бебетата са в рискова група. Коя майка извежда разголено бебе в периода декември-февруари? По пътя на тази логика, децата имат недостиг на вит.Д. Колкото до тъмната кожа, това, което прочетох е, че тя блокира достъпа в дълБочина на ултравиолетови лъчи, където всъщност витамина се синтезира...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #17 -: Януари 27, 2013, 00:26:18 am »
А, ето я разликата значи. Във втора държава гледам бебе и разлика относно препоръките на даване на вит.Д няма. От десетия ден до втория рд.

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #18 -: Януари 27, 2013, 00:55:02 am »
Блу, да ти кажа вит.Д давах някъде до годинката аз. Моя беше на таблетки обаче, от Германия го взимахме за някакви смешни пари при това. Една кутия така ми остана. В някакъв момент педиатърката на Дани ми каза, че вече няма нужда да го давам и аз не го давах - проблем няма никакъв. Т.е. допускам, че кадърните педиатри преценят индивидуално нуждата колко да се дава, докога да се дава и в този смисъл препоръки "на общо основание" не са много уместни. Дани като беше на АМ, в което си има вит.Д и това трябва да се отчита, да не се надвишават дневни дози и пр.

В БГ обаче, си се изписва това баш на общо основание, независимо какво е хранененто на детето, как се развива...давайте и толкова. Но това е проблем на педиатрите и здравната ни система, не на аптеките всъщност.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Видяхте ли новата цена на Вигантол-а?
« Отговор #19 -: Януари 27, 2013, 01:00:55 am »
Джей, за Бг не знам. Аз отговорих на Елена, която каза, че в Англия не се предписва от педиатрите. А времето е подобно като при мен. В България е доста по-слънчево.
Иначе и акушерката ми каза да не се притеснявам, ако забравя понякога да го дам, точно защото сме на АМ.
« Последна редакция: Януари 27, 2013, 01:06:24 am от blue_sky »