0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Еднорога матка и забременяване?
« -: Декември 04, 2012, 13:54:33 pm »
Здравейте момичета!Не съм сигурна дали съм писала въпроса си на правилното място, но ако не е така моля модернаторите да ме извинят и да преместят темата.Поразрових се малко назад във времето и видях, че имаше подобна темичка, но понеже е доста стара реших да направя нова.
Ще разкажа накратко как стоят нещата при мен и какво ме притеснява:
Със съпруга ми се оженихме през септември 2011 и горе-долу оттогава и спряхме да се пазим, а от януари 2012 започнах да правя тестове за О и да меря БТ.Правила съм какви ли не изследвания: полови хормони, щитовидната жлеза, спермограма, фоликулометрия и този месец и цветна снимка на тръбите и резултата от нея - еднорога матка обърната на ляво и само лява тръба, но за щастие проходима...От октомври 2012 започнах да посещавам и специализирана клиника за репродуктивни проблеми.Искам да попитам има ли ммомичета сред вас с еднорога матка, която да е забременяла по естествен начин и да не е имала проблеми с бременността?Аз до сега не съм забременявала...Уж всичко ми е ОК, но бременност няма...?Преди време имах проблеми с прогестерона, но с Дуфастон се оправиха нещата и последния резултат беше много добър(доста висок прогестерон).И сега доки ми каза да продължаваме с опитите и ще изчакаме до февруари 2013, ако до тогава не настъпи бременност ще отида февруари на преглед и ще правим подготовка за инсеминация.Много бих се радвала на всякакви мнения, защото вече не знам какво да мисля....Уж нямало никакви проблеми, но и бебе няма :(
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #1 -: Декември 04, 2012, 15:58:00 pm »
slanceto87, и аз съм с еднорога матка, ляво разположена и съответно с една лява тръба. На цветната снимка излезе, че тръбата е запушена и директно ме насочиха за ин витро. Така през 2009 г. попаднах при д-р Стаменов. Последваха три неуспешни опита ин витро, след което за изненада на всички забремнях спонтанно. За съжаление в 8 г.с. сърцето на бебето спря и последва абразио. От тогава до днес не се повтори да забременея пак естествено. Правих още четири опита, като последният беше успешен, но моят кошмар се повтори отново в 10 г.с., когато бебето онтово спря да се развива. И така сега съм след втори мисед аборт и второ абразио. Правили сме си почти всички въможни изследвания, чакаме да видим и резултата от генитичния анализа на плода. Аз самата имам и ендокринологични проблеми обаче.

Щом при теб няма установени други проблеми, по принцип няма причина да не можеш да забременееш спонтанно. Важното е доминатният ти фоликъл при съответния цикъл да е в левия яйчник, което си е и въпрос на късмет. Ако няма проблем при мъжа ти шансът си е доста голям. Каквото и да се случи имаш опция и за инсеминация, така че не се притеснявай. Когато ми казаха, че имам еднорога матка ме успокоиха, че има много успели бременни с такава матка, които са износили живи и здрави деца. Разбира се бременността е рискова, но все пак важното е, че е възможна. Успех ти пожелавам!
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #2 -: Декември 05, 2012, 09:55:38 am »
Много ти благодаря Ива за информацията.Аз като ми казаха резултата и много се притесних, но сега като гледам, че има доста жени, които са забременели с тази аномалия съм малко по-спокойна.По принцип сме правили доста изследвания и при мъжа ми всичко е ок, то и при мен всичко е уж ок,а бебе няма вече повече от година...Надявам се чудото да ни се случи до февруари и да не стигаме до инсеминация, ама това си е Божа работа и късмет :)
Много съжалявам за всичко което си преживяла и искрено ти пожелавам много скоро отново да ви се случи чудото и всичко да завърши с едно живо и здраво бебче :goodluck: :goodluck: :goodluck:
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #3 -: Юли 14, 2013, 19:25:49 pm »
slanceto87 и аз имам подобно на вашите проблеми и съм много притеснена. Вие какво направихте на мен не ми предложиха инсеминация , а лапароскопия и след това евентуално инвентар и не знам какво да правя моля ви за съвет.....
*
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #4 -: Юли 14, 2013, 20:56:19 pm »
slanceto87, аз не разбрах, коя е аномалията при теб? Матката има принципно един рог, а аномалия е когато матката е друрога. Но дори и при двурога матка не е задължително да имаш проблеми по време на бременност.

*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #5 -: Юли 14, 2013, 21:55:26 pm »
Сия, еднорогата матка си е аномалия, двурогата също. И двете не са нормални матки. Еднорогите матки са с размерите на половин матка, имат банановидна, а не тригълна форма, като също така е развита само една фалопиева тръба, втора нямаме. Затова и можем да забременеем, само ако имаме доминантен фоликул в ячнийка с единствената ни тръба (ако не е запушена). Бременностите при еднорога матка са високорискови. Риска от аборт и преждевремнно раждане е доста завишен, като все пак по световна статистика около 45% от бременности на жени с еднороги матки стигат до раждане близо до термин. Аз за съжаление имам вече 3 мисед аборта. Има и риск при нормално раждане, защото матката не котрахира правилно и затова, ако се знае предварително за аномалията, се препоръчва секцио.

Не знам къде и какво си чела и защо смяташ, че еднорогата матка не е аномалия. Ето ти инфо по върпроса: http://www.babymed.com/info/unicornuate-uterus-and-pregnancy-fertility

Ето и картинки на аномалии на матката. Може да видиш как изглежда еднорогата (Unicornuate uterus): http://www.babycentre.co.uk/a551934/abnormalities-of-the-uterus-in-pregnancy
« Последна редакция: Юли 14, 2013, 22:03:53 pm от iva17 »
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #6 -: Юли 14, 2013, 22:00:47 pm »
re_nadia, къде ти правиха цветната снимка и защо ще ти правят лапароскопия, казаха ли? Иначе и мен ме насочиха направо към ин витро, защото тръбата ми беше запушена.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #7 -: Юли 15, 2013, 18:04:27 pm »
iva17 цветната снимка ми я правиха в София от която установиха, че имам една проходима тръба и съмнение за еднорога матка. Не ми казаха защо искат да ми правят лапароскопия ,а каза че няма нужда да се пробва инсиминация, първо лапароскопия и тогава евентуално ин витро. Много съм притеснена правиме опити от една година и половина и бебе не идва. Съжелявам, че ви са се случили тези неприятни неща, но от сърце ви пожелавам да си имате едно здраво бебенце.....
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #8 -: Юли 16, 2013, 00:18:03 am »
 Re_nadia, успех и на вас! Пиши след като мине лапарото какво са казали лекарите. Ти в някоя от големите АГ болници или в репродуктивна клиника ще го правиш?
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #9 -: Юли 16, 2013, 20:30:20 pm »
iva17 може ли да те помоля да ме насочиш към някоя репродуктивна клиника, а цветната снимка я правих в АГ болница. Прави ли са ти лапароскопия и имаше ли някакви проблеми след това, защото ми се вижда малко страшничко. Благодаря ти .
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #10 -: Юли 17, 2013, 00:04:41 am »
Re_nadia, аз съм в болница "Надежда" и съм пациент на д-р Стаменов от години вече. Но всички лекари там са добри. Обади се, ако искаш, за час за консултация и второ мнение. Кажи им за какво става на въпрос и ти ще ти предложат при кой лекар и за кога може да се запишеш. В болницата има и добри хирурзи, с които можеш да се консултираш за лапарото. На мен ми е правена само диагностична хистероскопия, така прецени д-р Стаменов.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #11 -: Юли 17, 2013, 19:50:56 pm »
slanceto87 и аз имам подобно на вашите проблеми и съм много притеснена. Вие какво направихте на мен не ми предложиха инсеминация , а лапароскопия и след това евентуално инвентар и не знам какво да правя моля ви за съвет.....

Здравей re_nadiaИзвинявам се за късния отговор, но не съм влизала напоследък във форума.На мен ми предложиха на първо време също инсеминация, но тъй като този месец бях на първи преглед в клиника Надежда най-напред ще започнем с лекарката с проследяване на О (нещо, което съм правила и си имам доказана О, но и в клиника Надежда лекарката настоява да проследим най-напред О).Между другото се оказа, че имам проблеми с ЩЖ и сега пия хапчета за леко завишеното ТСХ и след 10дни съм на ендокринолог отново, защото май ще се окаже, че съм и с инсулинова резистентност.И от тук нататък след като вкараме в норма хормоните на ЩЖ ще започнем инсеминация.Но за да те успокоя всички лекари които съм посетила към момента и гинеколози и ендокринолози са категорични, че проблема не е еднорогата матка, защото тръбата ми е проходима...Ние продължаваме с изследванията и прегледите в търсене на проблема...Надявам се много скоро всички да успеем...Ако имаш други въпроси можеш да ме питаш... :wink:
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #12 -: Юли 18, 2013, 17:39:13 pm »
slanceto87 благодаря ти дано много скоро всички да успееме......правила ли си лапароскопия и по какъв начин установиха, че матката е еднорога?
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #13 -: Юли 19, 2013, 10:53:04 am »
slanceto87 благодаря ти дано много скоро всички да успееме......правила ли си лапароскопия и по какъв начин установиха, че матката е еднорога?

До сега лапароскопия не са ми казвали, че се налага нито в клиника Щерев, нито в клиника Надежда, а все пак лекарите в тези клиники са доста компетентни и ако се налагаше биха ми казали.Още на цветната снимка на тръбите, която направих ясно се виждаше, че матката е еднорога.И честно казано лекарите искат да направим инсеминация защото не виждат някакви проблеми, а и тръбата ми е проходима.Аз се чудя защо на теб са ти казали направи ин витро при положение, че тръбата е проходима  нямате някакъв друг проблем.Според мен ако не посещаваш специализирана клиника по репродуктивно здраве е по-добре да се ориентираш към такава.Защото до колкото съм чела по форумите по касата за да кандидатстваш за ин витро при положение, че тръбата ти е проходима и сте с неизяснен стерилитет трябва да сте направили поне 4 инсеминации, а в случай че те искат да направиш ин витро със собствени средства ще ти излезе доста по-скъпо от инсеминацията.Не искам да те подвеждам с моите разсъждения, но според мен по-добре да отидеш и за второ мнение в специализирана клиника обаче.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #14 -: Юли 19, 2013, 17:23:20 pm »
slanceto87 дано не те безпокоя, но видях че си имала проблеми и с прогестерона. Аз също имам проблеми с прогестерона и пия Дуфастон. Как си сега пиеш ли още Дуфастон? Много ти благодаря за отговорите.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #15 -: Юли 21, 2013, 16:46:23 pm »
slanceto87 дано не те безпокоя, но видях че си имала проблеми и с прогестерона. Аз също имам проблеми с прогестерона и пия Дуфастон. Как си сега пиеш ли още Дуфастон? Много ти благодаря за отговорите.
Здравей!Аз честно да ти кажа не съм много сигурна, че съм имала наистина проблем с прогестерона, защото може и да не съм го изследвала точно когато трябва (7дни след доказана О), тъй като в месеците в които съм го изследвала доки не ми е проследявала О, а аз като започнах  с тестовете за О разбрах, че при мен О всеки месец е по различно време.Един единствен път изследвах прогестерона точно 7 дни след доказана О и си ми беше в норма, но пък 3 месеца преди това бях пила дуфастон и може и това да е оказало влияние.Иначе само 2-3месеца съм пила дуфастон.След това никоя лекарка не ми го е назначавала.
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #16 -: Юли 22, 2013, 11:59:24 am »
Здравей slanceto87! Днес се свързах с клиника "НАДЕЖДА", но за д-р Стаменов има часове чак след 1год. и 2м. това е много дълъг период за мен, защото годините ми напредват. Би ли ме насочила към някои друг добър специалист в клиника "НАДЕЖДА" или в клиника "ЩЕРЕВ". Предварително ти благодаря!
Re: Еднорога матка и забременяване?
« Отговор #17 -: Юли 24, 2013, 23:48:21 pm »
Много ти благодаря за отговора до скоро!!!