0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Разчитане на спермограма
« -: Юни 01, 2012, 17:29:06 pm »
Здравейте. Искам да ви помоля за помощ. Може ли да анализирате тази спермограма и да ми кажете вашето мнение. Зле ли са нещата, как трябва да се постъпи? Ето снимката от спермограмата http://dox.bg/files/dw?a=9868150eb0 Правена е в Плевен, по Крюгер е.
*
Re: Разчитане на спермограма
« Отговор #1 -: Юни 01, 2012, 17:40:02 pm »
Всичко е екстра освен морфологията.
Направи повторно изследване след месец с по-кратък срок на въздържание от 2 дни. Това може да подобри положението малко.

И разбира се нужно е лекар специалист да коментира какво следва. Има ред стъпки, които да се предприемат за откриване на причините и за подобрение на морфологията.
Re: Разчитане на спермограма
« Отговор #2 -: Юни 01, 2012, 17:48:55 pm »
Във Вторник ще съм на спермограма с въздържание 5 дни. Днес бяхме на гинеколог и каза,че резултатите от тази спермограма не били много добри..Сигурно това е имал предвид- заради морфологията. Иначе всичко друго ОК ли е? Има ли за какво да се притеснявам? Докторът каза,че на партньорката нищо й няма. Проблемът бил в мен.
*
Re: Разчитане на спермограма
« Отговор #3 -: Юни 01, 2012, 18:21:32 pm »
Разбира се редно е да следваш нарежданията на лекаря - ако е казал въздържание от 5 дни, така да е.

Но при съпруга ми морфологията беше зле (8-12% по Крюгер по старите норми на СЗО когато добра морфология беше >14%) и резултатите бяха винаги по-добри след кратко въздържание от 1.5 - 2 дни. В Щатите по правило инструкциите за въздържание са минимум 2 и максимум 3 дни.

Ако прегледаш другите теми в този подфорум, особено тази за проблеми и решения при лоша спермограма, ще откриеш препоръки за промяна в начина на живот, както и много истории с успешен край и бебета - моята е една от тях. Успех!
Re: Разчитане на спермограма
« Отговор #4 -: Юни 01, 2012, 18:30:02 pm »
Разбира се редно е да следваш нарежданията на лекаря - ако е казал въздържание от 5 дни, така да е.

Но при съпруга ми морфологията беше зле (8-12% по Крюгер по старите норми на СЗО когато добра морфология беше >14%) и резултатите бяха винаги по-добри след кратко въздържание от 1.5 - 2 дни. В Щатите по правило инструкциите за въздържание са минимум 2 и максимум 3 дни.

Ако прегледаш другите теми в този подфорум, особено тази за проблеми и решения при лоша спермограма, ще откриеш препоръки за промяна в начина на живот, както и много истории с успешен край и бебета - моята е една от тях. Успех!
Относно начинът ми на живот- не пия алкохол, на пуша, а за наркотици-дума да не става. Не знам каква може да е причината за този процент морфология...иначе моля ви, кажете ми, има ли за какво да се притеснявам?
*
Re: Разчитане на спермограма
« Отговор #5 -: Юни 01, 2012, 19:05:46 pm »
Невъзможно ми е да ти кажа, да, притеснявай се, зле е положението, или пък недей, всичко ще е наред. Проблемът с мъжкия фактор в безплодната двойка е много относителен и като лично засегната това го наблюдавам вече години наред.

1% правилна морфология не е добра новина, но този форум познава естествено настъпили бременности точно с такъв резултат, дори имаше такъв случай преди няколко седмици. Други двойки имат по-добри показатели, но успяват след години борба с асистирани репродуктивни техники (инвитро, икси).

Най-важното за теб и съпругата ти сега е да повторите спермограмата и да сте сигурни, че провеждате изследвания и лечение при компетентни специалисти с добра база. Тук има списък на добрите клиники в страната:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109