0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте! Днес ходих на фетална морфология- в 20-та г.с. съм и ми казаха, че бебето има въпросните кисти в мозъка. Задължително трябвало да си направя фетална ехокардиография и след 28- ма г.с. да се провери дали кистите са изчезнали. Понеже не намерих никаква информация из нета, ще се радвам на всеки, който сподели нещо по въпроса. Мисля да си запиша час при д-р Марков, но незнам как ще изтрая времето до прегледа.  :(
*
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #1 -: Април 10, 2012, 23:39:20 pm »
Здравей!
Пращам ти един линк да прочетеш повече по въпроса, на английски е, ако не разбираш ползвай google translate. Попринцип като се установят въпросните кисти, лекаря е длъжен да прегледа обстойно как се развиват всички останали органи на бебето и ако всичко е наред, няма за какво да се притесняваш. Почти във всички случаи кистите ще изчезнат като влезеш в 3тия триместър :) Успех и дано всичко е наред!

http://www.babyzone.com/pregnancy/prenatal-care/choroid-plexus-cyst_71106


Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #2 -: Април 11, 2012, 09:35:50 am »
Здравей!
Пращам ти един линк да прочетеш повече по въпроса, на английски е, ако не разбираш ползвай google translate. Попринцип като се установят въпросните кисти, лекаря е длъжен да прегледа обстойно как се развиват всички останали органи на бебето и ако всичко е наред, няма за какво да се притесняваш. Почти във всички случаи кистите ще изчезнат като влезеш в 3тия триместър :) Успех и дано всичко е наред!

http://www.babyzone.com/pregnancy/prenatal-care/choroid-plexus-cyst_71106
Благодаря ти Krisi88, много ми помогна. Всички останали органи да добре, само сърцето трябва да се огледа , когато се оформи напълно. А и сега си гледам резултатите от Биохимичния скрининг:
Възрастовият риск за болеста на Едуардс ми е 1 на 11000, а моя риск е 1 на 100000.  Знам, че много хора не вярват на БХС и , че не е амниоцентеза, но тези цифри ме успокояват донякъде.
Сега остана да се молим и да чакаме.
 
*
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #3 -: Април 11, 2012, 16:32:59 pm »
Аз мисля, че наистина няма за какво да се притесняваш, както прочете в статията кистите са свързани с този синдром в 45% от случаите, само когато се наблюдават изменения и в други органи, които при теб няма. Най-вероятно ще изчезнат съвсем скоро! Не се притеснявай. А и риска наистина е страшно нисък при тебе, незнам защо смяташ, че малко хора вярват на БХС  8O. Успех от мен!


Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #4 -: Април 18, 2012, 21:57:59 pm »
Здравей, явно сме в една и съща ситуация. В 20 г.с на ФМ откриха такива кисти на същото място и на моето бебе. Всички останали органи изглеждат добре и докторите ме успокоиха, че до 28-мата седмица трябва да са се разкарали от там, било физиологично и всичко щяло да бъде наред. Моят риск от БХС за Едуардс също е нисък и при това положение ми казаха да ида на ФМ в 30-тата седмица отново. Съответно сега имам 6-7 седмици да се чувствам тъпо, макар че трима различни лекари ми казаха да не се тревожа.
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #5 -: Април 19, 2012, 11:03:18 am »
Много съжалява Шмати. И на една моя близка приятелка и се е случило същото с третото детенце, но тогава е решила да си премълчи. Каза ми го чак след като аз споделих.После са я гледали  в 7- мия месец и кистите били изчезнали- детенцето и е невероятно умно и няма никакви проблеми.  Дано и ние имаме този късмет.
На мен ми казаха 23- та седмица да отида за да му видят сърцето и после 30-32 за да видят дали има/няма кисти, така че големия ден е 09.05. и се надявам да си отдъхнем. Стискам палци и с вас всичко да е наред.
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #6 -: Май 10, 2012, 09:25:35 am »
Здравейте! Много искам да споделя радостта си с Вас: вчера ходих при д-р Марков и се оказа, че кистите на бебето са изчезнали. Всичко останало е наред и ми каза, че няма нужда от повече такива прегледи.

Шмати, д-р Марков спомена, че кистите изчезват до 25 седмица, а на предишния преглед ми казаха 30-32. Излишно е да казвам на кой повече повече вярвам. Ти къде ходиш на ФМ?
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #7 -: Май 10, 2012, 13:29:09 pm »
Здравей, много се радвам, че вече ги няма кистите при твоето бебе. Два пъти ходих на Фм в "Св. Петка" и там откриха кистите, ФМ в 30-тата седмица ще я правя при доц. Томова. И на мен в Св. Петка ми казаха, че 28-30 седмица изчезвали, та затова не записах веднага на друго място,а кротко си чакам 30-та седмица. Ти къде ходи преди това на ФМ?
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #8 -: Май 10, 2012, 17:01:51 pm »
Здравей, много се радвам, че вече ги няма кистите при твоето бебе. Два пъти ходих на Фм в "Св. Петка" и там откриха кистите, ФМ в 30-тата седмица ще я правя при доц. Томова. И на мен в Св. Петка ми казаха, че 28-30 седмица изчезвали, та затова не записах веднага на друго място,а кротко си чакам 30-та седмица. Ти къде ходи преди това на ФМ?

Аз ходих в Света София.
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #9 -: Май 10, 2012, 23:51:32 pm »
Момичета,
това е коментирано и преди, но нека го напишем и тук, за да няма излишно наплашени!
Кистите са естествена част от развитието на мозъка. Повечето лекари изобщо не ги споменават. При редовни прегледи се установява изчезването им. Не бързайте да се плашите!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #10 -: Декември 25, 2014, 20:19:57 pm »
Здравейте мами,имам нужда от съвети,отговори и т.н.Ако някоя от вас или покрай вас се е сблъсквал с подобен проблем.А ето я и моята история за предната една седмица:в 23г.с бях на ФМ при др.Врагалева тя каза,че всичко на момиченцето ни е наред развива се според седмицата в която е,но едната химисфера на малкия мозък е леко асиметрична.Каза "ще се следим докрая на бременността и ще видим",този отговор не ме задоволи и си записах час при доц.В.Димитрова тя направо ми отряза глава,като ми каза да слизам да си подам документите за аборт,защото незнаела до какво ще доведе това..(аз отидох принея защото нали уж е светило) С таткото решихме  да се борим за момиченцето ни и отидохме при друг лекар и тои каза,че няма проблем според него,тогава мъжа ми и каза,че преди час са ни изпратили за аборт и дали наистина детето ни е добре,докторката извика друг доктор а именно др.В.Стратиева,която огледа всичко на бебето и да останови асиметрия,но никакви др дефекти.От там се почна амниоцентеза-отрицателна,преди това 2 биохимични-отрицателни,ЯМР+невролог-думите му бяха има асиметрия,но за мен тази бременност не трябва да се прекъсва тъй като всичко останало е наред и дясното полукълбо ще вземе функциите на лявото,най-вероятно детето ще се роди здраво.Наблюдаващия ми лекар в МД екатегоричен от самото начало,че детето е здраво,но всички останали ми казват,че това е прецедент в медицината и 100% отговор немогат да ми дадат.Направо незнам какво да правя...в напреднала бременност сам,няямам отговор категоричен и се побърквам..ходих при 12 лекаря досега и никой не се е изказал 100%....МОЛЯ ВИ аконякой се е сблъсквал с подобен проблем да ми каже ... Невролога изрази мнение и че може да е киста която не се вижда и е до кората на мозака затова така изглежда,но не бил сигурен...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #11 -: Декември 26, 2014, 21:06:50 pm »
Ситуацията, която описваш, е сложна и едва ли в интернет ще намериш подходящите отговори. В разказа ти има доста неясни неща, вината не е твоя, разбира се, терминологията е трудна, затова и не се разбира дали става въпрос за проблем с малкия мозък на бебето, с големия мозък или е нещо друго. Ти си направила всичко, за което си се сетила, вероятно няма и какво друго да се направи в твоята ситуация в Бг, освен може би да се потърси специалист по ЯМР в ембрионалния период извън страната, където имат повече опит с тази патология. Също така може да се мисли за консултация с акушер-гинеколог в чужбина, специалист по фетална морфология на НС.

Проблемът е, че дори и да се установи точния морфологичен субстрат и да се прецени, че той излиза извън рамките на нормата, за една част от тези находки съвременната медицина все още няма яснота дали водят до проблеми след раждане, какви точно биха били те и какъв е процентът риск за конкретната бременност. Така че притесненията и тревогите ви ще останат до раждане и след това. Добре би било да направиш и преглед на сърцето на бебето при специалист кардиолог - фетална ехокардиография, ако не е правена до момента. Естествено, следенето на бременността на кратки периоди от време за други проблеми или за липсата им също е силно препоръчително.

Успех!
« Последна редакция: Декември 27, 2014, 15:40:29 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #12 -: Декември 28, 2014, 22:36:21 pm »
Ами става въпрос за едната химисфера на малкия мозък,консултирахме се с специалист по ямр (невролог) и той ни каза да не  прекъсваме бременността...
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #13 -: Декември 30, 2014, 14:11:26 pm »
sunshine90, само бих искала да споделя мнението си за доц. Димитрова, тъй като и на мен ми беше изкарала акъла с едно твърде крайно мнение. На втората фетална морфология, която правих при нея с идеята, че е светило,  ми каза, че имам много тънка плацента, т.нар. мембранацея, изключително рядко срещана и ме наплаши с кръвоизливи, кръвопреливане, преждевременно раждане и какво ли още не. Каза го директно и с пълна убеденост, че това е така. Аз естествено много се уплаших и направих още 2 фетални морфологий при други специалисти. Мнението и на двамата беше, че плацентата изобщо не е мембранацея, да малко по-тънка е, но по-скоро е т.нар. бипартита -разположена на 2 страни и че според тях ще е напълно достатъчна, за да изхрани бебето докрай, без да се случва страшния сценарий описан от доцентката. В крайна сметка синът ми се роди 9 дни преди термин с планирано секцио без каквито и да е от описаните усложнения. Искам да ти вдъхна кураж, и да кажа, че  доцентката  е изключително крайна и твърде директна според мен, което не я вписва в моите виждания за добър специалист. Какво показаха резултатите от амниоцентезата? Пожелавам ти да избереш лекар, на който да се довериш с цялото си сърце и да имате най-прекрасното и здраво бебе на финала. Едва ли в БЪлгария ще се намери специалист, който да ти даде 100% гаранция, а и кой би могъл изобщо да даде такава?! Просто решаваш да си избереш да вярваш в най-доброто и се молиш да е така. Стискам ти палци с цялото си сърце и душа.
<br />[link=http:
Re: Билатерални кисти на плексус хореидеус
« Отговор #14 -: Декември 30, 2014, 21:06:39 pm »
Амниоцентезата + двата биохимични преди това дават отрицателен резултат за генетични заболявания,феталните морфологии са категорични,че няма никакви аномалии физически,ехокардиографията също е нормална и целия мозък без тази химисфера е напълно нормален,бебчето се развива според седмиците и върви напълно нормално..моля се всеки ден и вярвам,че е добре,но страха ни е огромен,Благодаря за пожеланията:)