0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Здравейте момичета,
много силно ме вълнува  как стои въпроса с отпуската по време на изследванията / преди самата процедура - за там знам,че има болничен / - т.е. пази ли ме КТ,така,че да не ме изгонят и има ли право работодателя да ми я откаже?Въобще как се справяте с този момент - болничен от личния ли?
*
Зависи какво разбираш под изследвания.
Аз имах болничен заради една лапароскопия за отстраняване на тръбите, една година след това правих ин витро.
Клиниката работеше и в събота и аз си записвах часове за консултация преди процедурата за съботите, които за мен са неработни.
Повечето изследвания са кръвни, та в този смисъл - отивам преди работа, давам кръв и получавам резултатите он лайн. Аз се изследвах в Здраве/Цибалаб, освен в клиниката, и не съм имала проблем с признаването на резултатите, още повече, че някои неща ги правих по каса.....
Болничен ще ти трябва като стартираш процедурата, защото поне при мен в началото на стимулацията изследванията бяха през ден и пътувах - един ден на работа, един ден в клиниката, но вече към последните дни нямах възможност да ходя на работа...


*
Здравейте момичета,
много силно ме вълнува  как стои въпроса с отпуската по време на изследванията / преди самата процедура - за там знам,че има болничен / - т.е. пази ли ме КТ,така,че да не ме изгонят и има ли право работодателя да ми я откаже?Въобще как се справяте с този момент - болничен от личния ли?


фиона, за какви изследвания по-точно става въпрос? Ако е за обикновени лабораторни - кръвни, микробиология, цитонамазка и подобни - не, не се издава болничен. За други като лапароскопия - задължително се издава. Изследвания е много общо понятие...
*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Става дума  за изследванията на хормоните,които се правят / доколкото разбрах  :oops:/ на 3,5,7 ден.
*
Според мен стимулацията си е част от процедурата :) А именно заради стимулацията са изследванията в първата половина на цикъла през няколко дни - проследява се нивото на хормоните и се коригират лекарствата за стимулация.

При мен беше лесно с отсъствието от работа, защото живея и работя в същия град като клиниката. Сутрин преди работа минавам за изследвания и УЗ преглед. Пациентките в процедура са с предимство и става бързо. Следобед излизам от работа за около един час - до клиниката да си взема назначението за новите лекарства. Не съм си пускала отпуска по време на стимулацията.

Успех, фиона



   La vita è bella
Става дума  за изследванията на хормоните,които се правят / доколкото разбрах  :oops:/ на 3,5,7 ден.
Самите изследвания не са проблем. Отиваш рано сутрин преди работа в лабораторията и така. По-трудно е с прегледите. Аз вечер излизах малко по-рано от работа и така се включвах. При първия ми опит бях в отпуск по време на стимулацията.




My first, my last, my everything!
Здравейте момичета!
На мен ми предстои трети опит по фонда.Предните два пъти и аз си ползвах отпуската, за да ходя до София-за прегледи преди самите процедури/от Търговище съм/, но сега се порових из законите и открих това:
По чл.157, ал.2 от Кодекса на труда
"(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177."
И освен това, няма ограничение на дните, които могат да се ползват, т.е. колкото пъти се наложи-толкова.Даже вече се възползвах от това.Единственото условие е от клиниката да Ви издават някакъв документ, че сте били там за преглед или изследване-на мен ми издадоха Амболаторен лист, с изходящ номер, дата, подпис на лекаря и печат.Приложих го към Молбата за отпуск, в която бях цитирала този член и това е.Другото, от което може да се възползвате е описано в т.13, от допълните разпоредби на същия кодекс.
Извинявайте за дългият пост,дано да съм успяла да помогна!
Успех на всички ни!!!
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Става дума  за изследванията на хормоните,които се правят / доколкото разбрах  :oops:/ на 3,5,7 ден.

Фиона можеш да си ползваш законоустановената отпуска или да се снабддиш с болничен от личен лекар или от клиниката, където правиш процедура ( в случай, че имат такава практика). Иначе, никой за нищо не те пази ...
Герика 13 можеш да се ползваш от цитираните от теб текстове на КТ, но само ако работодателят ти е разбран човек, за жалост от личен сблъсък мога да твърдя, че не всеки е такъв ...


Свободата означава да чувстваш това, което сърцето ти желае, независимо от мнението на околните.Паулу Коелю
Става дума  за изследванията на хормоните,които се правят / доколкото разбрах  :oops:/ на 3,5,7 ден.

Фиона можеш да си ползваш законоустановената отпуска или да се снабддиш с болничен от личен лекар или от клиниката, където правиш процедура ( в случай, че имат такава практика). Иначе, никой за нищо не те пази ...
Герика 13 можеш да се ползваш от цитираните от теб текстове на КТ, но само ако работодателят ти е разбран човек, за жалост от личен сблъсък мога да твърдя, че не всеки е такъв ...
здравейте и от мен момичета съгласна съм с теб работодателя ми е свестен човек,но счетоводителката е огън,като че ли от нейния джоб ще извади пари,за да ми плати.Аз съм от Плевен,но се омъжих в Асеновград ще правя инвитро в Плевен до вчера ходих на изследвания проблема е в това,че днес например ти вземат кръв след 3 дни стават резултатите след 4 дни приема доктора,след това ендокринолог и т.н. исна ми се да стане всичко за една седмица,но не става и не знам точно каква бележка ще ми дадат от клиниката,но в края на краищата за нас най-важното е всичко да мине успешно и с много положителни тестчета извинявам се за дългия пост :bighug: :cheerleader:

И освен това, няма ограничение на дните, които могат да се ползват, т.е. колкото пъти се наложи-толкова.Даже вече се възползвах от това.Единственото условие е от клиниката да Ви издават някакъв документ, че сте били там за преглед или изследване-на мен ми издадоха Амболаторен лист, с изходящ номер, дата, подпис на лекаря и печат.Приложих го към Молбата за отпуск, в която бях цитирала този член и това е.Другото, от което може да се възползвате е описано в т.13, от допълните разпоредби на същия кодекс.
Извинявайте за дългият пост,дано да съм успяла да помогна!
Успех на всички ни!!!
Има ограничение и то е в цитираната от теб т. 13 (до 20 дни), освен това този отпуск може да се използва от пункцията, а не преди това и не зависи от волята на работодателя. Той е длъжен да го разреши.





My first, my last, my everything!
Да, права си, за ограничението от 20 дни от пункцията-това е т.13, но доколкото разбрах, тук говорим за отпуск преди започване на процедурата, т.е. точно чл.157.В интерес на истината видях програмата на "Човешки ресирси", с която работят в нашата фирма, и при залагане на отпуск, точно по този член-отсреща пише без ограничение.
Извинявайте за полемиката, просто се опитвам да помогна.
Освен това работодателите могат да си гледат работата, щом законово е уредено.В смисъл, ако се отиде при него и се цитират членове от Закони и Кодекси, си мисля, че няма как да откажат, все пак това не е наша прищявка, и щом законодателят го е предвидил и уредил със Закон-няма искам,неискам.
Поне в една нормална държава!!!!
Здравейте момичета, ето че и аз се сблъсквам с този проблем-отсъствията от работа, как и какво да обяснявам. Накратко: вече имаме един опит миналата година-неуспешен, но тогава не работех и нямаше проблем. От почти 6 мес. съм на нова работа, която си намерих изключително трудно и си беше голям късмет,че избраха мен, защото съм от сравнително малък град, а безработицата тук е кошмарна. Сега обаче, си взех заповедта за втори опит и следва биопсия, ако е добра и самата процедура. Дилемата е-дали да бъда откровена с работодателя ми какво ми предстои, ако не - как да оправдавам отсъствията си ден през ден, а след това и за по-дълго? Колектива ни е малък, а старите служители имат доста отпуск и си правят планове да го използват, а аз не мога по-рано да кажа кога ще отсъствам, знаете че ден за ден се разбира след прегледите!!!
Много ми се иска да не се налага да лъжа, но пък се притеснявам,че може да остана без работа. Просто незнам какво да правя-честно. Приемам всякакви съвети  :bighug:
Както се казва-" не питай старило, а патило" :)
Моля се за всички ни в нелеката борба  osi_9
Kimbi
не знам доколко е вариант в твоя случай да си откровена. Казваш, че си на тази работа от почти 6 месеца - вероятно си все още на срок за изпитване, което те поставя в неизгодна ситуация. Ако работодателят ти не желае да толерира твоето намерение да се подложиш на процедура, сега е най-лесно за него да прекрати трудовото правоотношение. Освен това се предполага, че ако дай Боже ти е успешен опитът, следва майчинство и още по-дълго отсъствие... Аз лично съм споделила с шефовете си ситуацията, но аз съм на държавна работа и положението е различно. Според мен изчакай поне да ти минат 6-те месеца (обикновено толкова е срокът за изпитване). След това евентуално отпуск или болнични...




My first, my last, my everything!
*
Kimbi, ако можеш да разчиташ на това, че работодателят ти е разбран човек кажи за какво отсъстваш. Това само ако си сигурна, че си го преценила добре. В противен сучай рискуваш. Да минат 6-те месеца и да влезеш в постоянен договор, пак няма гаранция за сигурност. Реши ли - ще ти намери цаката.
Аз съм с почти 8г. стаж във фирмата и въпреки това не смея. На никой работодател не му е приятно да се занимава да търси нови хора, които тепърва да навлизат в работата, да свиква той с тях и те с него, както да разчита на тях и най важното да им се гласува доверието, че ще си вършат работата, така като на него му харесва.
Това е в частния сектор - бясната експлоатация. Да не говорим за това, че често един служител съвместява няколко функции и както е при мен няма кой да ме замести -та всеки един ден отсъствие ми излиза после през ..... да не казвам къде. Пред очите ми две служителки (самотни майки при това)бяха изгонени от днес за утре, макар, че бяха на постоянни договори, само поради причината, че шефа бехе решил, че са се явили по-способни кандидатки, в последствие се доказа че не са толкова способни новите, но както и да е. За всико си има начини, колкото и да ни облъчват, че работника в Бг е защитен. Лоши хора има много, а лошия човек е и лош началник и всичко това се засилва под влияние на кризата в която се намираме, както и армията от безработни хора готови на какво ли не за да се сдобият с работно място. Нещата някак си освирепяха. Напоследък и малкото добро у човека изчезва.

Аз си ползвам ден по ден когато ми се налага полагаемия отпуск. Ще поискам от клиниката болничен , но ще го покажа само ако стане много напечено. От там нататък каквото сабя покаже. Апропо, миналата година със счупен крак  и пак ме привикваха. Милост няма .
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Да минат 6-те месеца и да влезеш в постоянен договор, пак няма гаранция за сигурност. Реши ли - ще ти намери цаката.
Гаранция за сигурност - не, но имаш права и можеш да търсиш обезщетение, имаш право на предизвестие и най-важното - за да прекрати трудовото правоотношение, работодателят тр. да има законово основание.Докато си в срок за изпитване, може да си го прекрати както си реши и когато си реши, без предизвестие и обяснение. Затова казвам, че в този период си най-уязвим.




My first, my last, my everything!
*

Гаранция за сигурност - не, но имаш права и можеш да търсиш обезщетение, имаш право на предизвестие и най-важното - за да прекрати трудовото правоотношение, работодателят тр. да има законово основание.
[/quote]
Това само е на книга.
Свидетел съм на една друга действителност (та и дори в няклаква степен участник). Има си начини и вратички.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Много ми помогнахте наистина-Благодаря! Бях доста объркана и на две-да говоря или да търся други начини за отсъствията. Не го познавам добре директора, определено още не!Съвсем скоро ми изтича изпитателния срок,но въпреки това съм си нов служител и едва ли ще съм им толкова ценна,че да не могат да ме заменят лесно с друг. Дано поне ми разрешат между отпуските на др.колеги, да си взема и аз достатъчно дни,че да направя процедурата, преди да ми изтече срока на заповедта. Четох някъде,че може да се удължава,но сигурно трябва да има основателна причина за това.
Благодаря за подкрепата много много :)
avallon, не съм съгласна, че е само на книга. Просто много хора се примиряват и не си търсят правата. Вярно е, че има вратички,но си има и начини да им се противопоставиш в повечето случаи(говоря от опит).
Съжалявам за отклонението от темата.
Кимби, дано сме ти били полезни и да вземеш най-правилното за теб решение.




My first, my last, my everything!