0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« -: Февруари 28, 2012, 00:06:07 am »
Не видях такава тема и понеже аз съм на тази вълна и страшно се интересувам, нека тук обсъдим подробностите около приема. Визирам системата за прием в София, но не пречи да се получава информация как се процедира и в други населени места. Смятам, че ще бъде полезно на всички като мен, които се сблъскват с този проблем.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #2 -: Февруари 28, 2012, 00:54:56 am »
Аз изпуснах предаването, сега ще го гледам.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #3 -: Февруари 29, 2012, 23:27:17 pm »
Честно казано мислех, че много хора се интересуват от проблема и преминалите успешно през системата ще споделят какво са следили и на какво е редно да се обърне повече внимание, но може и да съм се излъгала.
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #4 -: Март 01, 2012, 00:29:51 am »
Честно казано и аз така мислех :)
Ама явно - не.
И на мен ми предстои борба, след като за първа яслена група не успяхме да се класираме никъде, сега ще се борим за втора група от септември
Не знам въобще дали да се надявам, повече от 8.1 точки не мога да събера, а гледам, че свободните местата са по-малко от колкото мястото на което сме класирани в момента
Докато ни класират - частна ясла, нямам друг избор
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #5 -: Март 01, 2012, 00:33:19 am »
Мисля, че най-много трябва да се следи информацията в официалният сайт, да си класирате градините като видите къде има повече свободни места и да се запознаем с необходимите документи за записване.

Мен най-много ме притеснява декларацията за платени данъци, защото  :oops: ще трябва да вадя пари на куп.
[/url][/url]
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #6 -: Март 01, 2012, 09:05:10 am »
Вени, преди 3г. го нямаше това изискване за декларация за платени данъци, не мисля че и сега има. Може би се бъркаш с изискванията за Варна.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #7 -: Март 01, 2012, 10:02:52 am »
Каква е тази декларация за платени данъци, мисля че в необходимите документи нямаше такова нещо. Аз лично много се разочаровах на 27.02, понеже не бях отчела факта, че кандидатсваме за втора яслена група и децата от първа група минават автоматично във втора и текущата възможност пада доста и в едното ОДЗ, в което кандидатстваме се оказа че са останали 3 места.  8OПреместих го от второ , да е трето желание, но като гледам едва ли има смисъл от това.
Вени, за София не е прието за данъците да се изискват бележки-сега прочетох.
« Последна редакция: Март 01, 2012, 11:09:07 am от shanoar »
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #8 -: Март 01, 2012, 16:07:46 pm »
И ние сме на вълна детска градина но за гр. Варна.

Вени, може би наистина си се объркала от въпроса ми за декларацията за платени данъци в седмичната тема. Това доколкото разбирам е изискване само за нашият град.

За приемането ни притеснения нямам, предвид предимството, което имаме. Писах като първо желание най-близката до нас ДГ и още една, която ми препоръча приятелка като много добра. Немога да преценя дали да сменя реда:(
Моля майките с по 2 деца (не само близнаци) да споделят зимата как се справяте с воденето на децата до ДГ? Повечето знаят, че нямам възможност целогодишно да разчитам на помоща на съпруга си, понеже не е в БГ и ще трябва да се организирам сама да се справям. Близката градина ни е на 15 минути ходене пеша и също толкова с кола (има и филиал на съседнта улица -5 минути от нас но няма гаранция, че може да се паднем там). До втората ДГ пеша неможем да отидем сутрин. Ще ми е от нужда опита ви за да преценя кое да ми е приоритет. Въпросът ми не е само по темата и ако искате ще го преместя в седмичната тема.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #9 -: Март 01, 2012, 16:18:14 pm »
Лис, незнам дали съм ти казала, но ние ги водим с колата сутрин - зиме, лете, няма значение. И на мен ми е близо градината - на няма 15мин.пеша, но с тях ще станат 30, а и пресичането на булеварда в най-пиковото време с 2, а и ти с 3 мрънкащи деца ще е трудна мисия. Когато най-много бързаш, тогава имат най-много претенции.
За прибирането - зимата пак с колата, лятото пеша. Имай предвид, че и като тръгнеш на работа така или иначе пак ще си с кола, така че разстоянието не трябва да те тревожи толкова, по-скоро гледай да има къде да паркираш около градината.
А и естесвено гледай на първо място какви са условията в градината - база, възпитатели, начини на подготовка и програми.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #10 -: Март 01, 2012, 16:50:09 pm »
Мими, това с тръгването ми на работа го пропуснах признавам, а ми се иска да е колкото може, по-скоро:) Така, че ако работата ми не е в съседния до нас ресторант си съвсем права, че ще съм с кола.
За ДГ "Теменужка" (близката до нас) не съм чувала никакви отзиви за възпитателите и съм чувала лоши за директорката.
За вашата само добро от теб:)
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #11 -: Март 01, 2012, 16:52:11 pm »
Аз с малко може би тъпичък въпрос, ама.......
Ще подготвям и аз документи за ясла - не за друго, ама дребния има нужда от деца, а около мен няма много /все дърти магарета  :wink:/! Та въпроса ми е: Приемаме, че е приет в яслата /макар че предимства нямаме/, но от кога започват - веднага лятото или от септември? Ние септември накрая правим 2 год. За яслите става дума, защото за ДГ разбрах, че като навършат години, могат по всяко време.
Че мен лятото не ми се ще да го давам - плаж, море....... с нас ще си е лятото!

А иначе - аз бих заложила все пак на градина /ясла/, до която да може да се стига И пеша  :wink: Не от опит - мое си мнение! Всичко се случва - може и съседка да отиде да го прибере някой ден /инцидентно де/, но пък тя да няма кола! А за 2-3 броя - не знам  :wink:

А за декларацията за платени данъци - доколкото знам - и в Бургас я изискват!

И все пак - ако някой е по-наясно - за тази година ли ще трябва да са платени данъците или до миналата година? Че иначе няма да е честно да искат толкова рано да ги плащаме  :lol: Ние все към края на годината ги оправяме.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #12 -: Март 01, 2012, 17:08:09 pm »
Лис, единственото което знам за "Теменужка" е, че е чисто (инфо от домакинката). Знам, че няма много място за игра навън, но те са и малко групи.
Барбарон, тук децата тръгват на ясла в момента, в който ги приемат. Незнам как е в Б-с. А за данъците  - просто на бележката не трябва да пише, че има дължими данъци (това ми обясниха мин.година, та трябваше да плащам за колата данъка). За тази година незнам как е, директорките знаят най-добре, може и по телефона да питаш.
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #13 -: Март 01, 2012, 17:47:40 pm »
Барбаронче, септември тръгват :wink:
Щаноар, аз нищо не съм сменяла в кандидатурата в системата, освен реда на ОДЗ-тата..

За себе си - аз избрах ОДЗ, което ми е точно под блока, защото сме с една кола, а с тези студове, ветрове и виелици тази година, видях какъв зор е да ходим и на 15 мин. пеша.
[/url][/url]
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #14 -: Март 01, 2012, 17:53:00 pm »
Лисе, защо не се обадиш да питаш директорката за този филиал, който е най-близо до вас?
Въпроса ти е баш за тази тема-аз си мисля че най-близкия вариант е най-добър за теб, пък и не само за теб, но това си е мое мнение, което не е от опит.Обаче като се сетя как моя син се тръшва на земята като се измори да ходи и не ми се мисли как ще се водим, но при нас варианта е, ако изобщо ни приемат някъде, та нямаме никакъв избор от тази страна. И аз ги смених 2 с третото желание Вени, обаче сме към 100номер там, та не ми се мисли.
« Последна редакция: Март 01, 2012, 17:54:38 pm от shanoar »
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #15 -: Март 01, 2012, 19:11:54 pm »
И ние сме на вълна ясла във Варна  :)
На 9.02. отидохме до най-близката ясла и оттам ни дадоха входящ номер, с който детето ще се върти в системата само с акта за раждане. Казаха да представим останалите документи до 10.03.
Почти съм готова с тях, чакам само в понеделник да ми излезе удостоверението за данъците и до края на другата седмица ще ги подадем. Предимства нямаме.
Правя документите на мое име, може само на единия от родителите, а като знам колко време правят една бележка от местоработата на мъжа ми и до есента не можем да ги подадем :).
За данъците не се притеснявам, защото ние нямаме нищо наше, дори колата  :?
В заявлението за самостоятелна ясла се попълва начална дата, от която искате детето да участва в класиранията. Писах 1.04., защото като знам колко бавно става, реших да е възможно най-близката.
Аз на 18 юни трябваше да съм на работа, но понеже ми изчистват цялата натрупана отпуска от 109 дни, съм у дома до 16 ноември  :), та от една страна ми е малко по-спокойно.
По принцип ние искаме повече в ОДЗ, там от 1.04. се подават заявления, та ще подготвям още веднъж документи.
Но кога и дали ще я приемат е относителна величина. Като си гледам входящия номер и класиранията на номерата към момента, ужас  :(
Обаче се убедих, че е и въпрос на късмет да ти приемат детето. :?
« Последна редакция: Март 01, 2012, 19:23:46 pm от Eли:) »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #16 -: Март 01, 2012, 22:38:58 pm »
Барбаронче, ето сайта на Бургаска община за приема - http://www.dzburgas.org/
На нас малко ни е раничко, но и аз се интересувам от тази тема, че да съм подготвена. Едното ОДЗ, за което има уж много добри отзиви е точно срещу нас, под носа ми е и смятам там живот и здраве да сме. Обаче, като чувам от познати каква борба е за тия ясли, лошо ми става. Миналата година родителите спаха пред ОДЗ-то вечерта преди началото на приема на документи. Ама наистина бяха цяла нощ, видях ги с очите си :( Егати борбата за ясли и ДГ :? Някои подавали документи още с раждането на детето 8O за по-голям шанс. Та сега се чудя, има ли смисъл да подавам сега, за да се върти там в системата и като дойде време, да сме уж на по-челни позиции? Ние имаме едно предимство - че сме към същата териториална дирекция. Отделно мъжът ми е военен и ми каза, че по този параграф уж пак сме имали предимство, ама трябва да питам със сигурност.
Ели, питай Дидо или във вашите градини, има ли такъв вариант? Тошко казва, че всичките му колеги са му споделили тая опция.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #17 -: Март 02, 2012, 11:35:19 am »
За майките в Сф - прочетете много внимателно всичко тук http://www.kg.sofia.bg

Вече може да кандидатствате за класирането за есента. За родените през 2009 ще има доста повече места, отколкото за текущия прием сега, защото вече са обявени местата за 1 група в ЦДГ-тата - http://www.kg.sofia.bg/isodz/news/888. Класирането ще е на 5 май.

Ей това http://www.kg.sofia.bg/isodz/manual го научете наизуст, смятайте си точките на децата, следете опашките с чакащи, за да видите как се движите и размествайте реда на желания според шанса да ви приемат. Сега списъците се актуализират всяка седмица. Когато моите деца (2006 и 2007) кандидатстваха за 1 група, в седмицата преди класирането списъците с чакащи се обновяваха всеки ден, а в последния ден преди затваряне на системата - на всеки час.  

Добавете в желанията си всички детски градини, в които евентуално бихте пуснали детето си и го направете преди първото класиране. Така ще имат първата възможна дата и при равни точки с други деца, ще участват в жребий.

Ползвайте формата за обратна връзка за въпроси. Предполагам, че има вече и тема в бг-мамата за това. Успех на всички и дано стане най-доброто за децата ви!
« Последна редакция: Март 02, 2012, 11:39:54 am от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #18 -: Март 02, 2012, 11:44:26 am »
Злати, аз понеже изчетох процедурата за постъпване и там не пишеше нищо за предимство на деца на военнослужещи
Ето в тази точка са описани професиите, които са предимство /това е за Варна, незнам дали процедурата важи и за останалите градове/:


Цитат
Детето е от семейство, в които поне един от родителите е действащ медицински работник /хуманитарен лекар, медицинска сестра/ за детски ясли, а за детските градини- действащ учител в системата на средното образование.

Иначе в заявлението се попълва местоработата и на двамата родители, там сме писали, че е военнослужещ.

Когато отидем да подаваме документите може да попитаме, но нямам никакви надежди за такова предимство.
:?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Прием в детски ясли и градини 2012/2013
« Отговор #19 -: Март 02, 2012, 12:26:58 pm »
Мармотче, винаги даваш най-ценните съвети в посока детски градини!

Митака ходи от седмица и това даде една точка на Калина,
която е 26 в списък с група от 25 деца в текущото подреждане по 1во желание!
Силно се надявам да имаме шанс след като всеки реши къде ще запише детето си!

Успех на всички където и да се намирате в България!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)