0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
За по-големите: Децата и науката
« -: Февруари 21, 2012, 14:08:05 pm »
От както се реализира идеята за този подфорум ми се ще да пусна подобна тема, защото мисля, че ще е полезна и за децата и за родителите. От един момент нататък децата започват да задават въпроси, въпроси и отново въпроси, на които очакват отговор, но най-типичните детски отговори ги задоволяват за кратко. След третият отговор, на въпросът "Къде отива слънцето вечер" от рода на "да спи в къщичката си", "да си почива", се оказа, че той не е задоволителен и повежда още десетки такива: къде му е къщичката, как се казва майка му, има ли си приятели и в един момент на мен лично ми бе по-лесно да обясня, че това е много горещо огромно газово кълбо, което е много далече от нас, но благодарение на топлината и светлината, която получаваме от него ние, всички животни и растения можем да живеем.

Има доста литература и филми за науката, космоса, животните, растенията, човешкото тяло, градовете, държавите, планините и можем в тази тема да съберем най-добрите и подходящи за съответната възраст.

И тъй като пускам темата започвам с две кратки филмчета на Нешънъл Джиографик:

Земята - раждането на една планета
част 1, част 2, част 3, част 4, част 5, част 6

Филмчето обяснява доста достъпно как се е образувала слънчевата система, земята, луната, как се е образувал океана, континентите, преминава през различните геоложки епохи и какви животни са обитавали земите преди милиони години.

Пътешествие до края на вселената
Част 0, Част 1, Част 2, част 3, част 4, част 5,

Филмчето е много увлекателно и достъпно и ни повежда на едно пътешествие от нашата Земя през целия Космос - Луната, Слънцето, Меркурий, Венера, Марс, планетите гиганти и техните спътници, най-малките планети в края на Слънчевата система, кометите, астероидите, най-близките звезди, нашата галактика и цялата вселена.

И един на еко тематика
Дом

невероятни панорамни картини от нашата планета и обяснение за крехкото екологично равновесие, в което се намира светът, в който живеем.

А това е на Би Би Си
Разходка с динозаврите
няма го дублиран обаче, трябва да се чете

Много добре и сполучливо направен със страхотна графика.

Моята първа енциклопедия за човешкото тяло (Издателство "Фют")

Много добре илюстрована и обяснено като за децата най-важните органи и системи на човешкото тяло и техните функции.
« Последна редакция: Февруари 21, 2012, 16:13:33 pm от cygnus »
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #1 -: Февруари 21, 2012, 16:16:10 pm »
Един хубав сайт за човешкото тяло
http://body.dechica.com/index.html

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
*
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2012, 16:59:25 pm »
Отново за малките изследователи на космоса

Космически симулатори на Слънчевата система:

1. WorldWide Telescope (WWT)
Инсталира се оттук

Компютърна симулация на Слънчевата система, планетите, спътниците. С помощта на мишката могат да се разглеждат планетите и да се "пътува" в космическото пространство.


2. Eyes of the Solar System
http://solarsystem.nasa.gov/eyes/
Кликва се тук:


Космически симулатор в реално време, който се актуализаира непрекъснато. От долното меню вляво като се избере Destination се появява меню с подменюта се избира какво да се посети - включително и космическите кораби и апарати в космоса, изпратени от човека - в реално време. Може да се настрои времето да се симулира по-бързо и да се проследи движението на космическите обекти.

3. Google Earth

триизмерен модел на Земята, който извежда детайлни сателитни снимки на всяка точка от земната повърхност. Позволява мащабиране, търсене по адреси, на училища, паркове, ресторанти, хотели, пътни маршрути. Показва маркировка с имена на държави, градове, села, квартали, улици, сгради
В последната версия има и луната, марс и карта на звездното небе и съзвездията.


« Последна редакция: Февруари 21, 2012, 18:09:17 pm от cygnus »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #3 -: Февруари 21, 2012, 18:30:26 pm »
Доне, чудесна идея!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #4 -: Февруари 23, 2012, 20:35:18 pm »
... и в един момент на мен лично ми бе по-лесно да обясня, че това е много горещо огромно газово кълбо, което е много далече от нас, но благодарение на топлината и светлината, която получаваме от него ние, всички животни и растения можем да живеем.
Да и аз мисля, че въпросите трябва да се отговарят вярно, като естествено отговорите са съобразени с възрастта. Много добра идея за тази тема.


  
*
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #5 -: Февруари 23, 2012, 23:16:47 pm »
Откъде идват бебетата?

Много добра компютърна анимация за илюстрация

Много хубава стара детска книжка
Страниците са всички в този линк икато се кликне на тях могат да се разглеждат като галерия
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2012, 15:41:46 pm »
 :oops: Извинявам се, че през последните 10-тина дни не влизам често, но имам причина.
Дони като говорихме за наука за деца нямах идея, че имаш такива ценности, които да се включат! Наистина съм впечатлена! Страхотна си
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #7 -: Февруари 29, 2012, 23:34:59 pm »
http://www.pocoyo.com/play.html
http://game.drivingkids.com/
http://play.clubpenguin.com
http://www.animaljam.com

Това са т. нар (Massive Multiplayer Online) MМО игри, които са като виртуален свят,включващ регистрация и вътре са вмъкнати малки приложения и игри, които развиват определени умения.  В последния линк има и доста интересни факти от областта на природознанието (все пак приложението е на National Geographic). Изискват регистрация, една голяма част от игрите е безплатна, а друга част изисква абонамент, който е общо взето символичен. Не знам дали е за тази тема, но понеже нямаме за интерактивни забавления, ако трябва после ще преместим меннието ми.
« Последна редакция: Март 01, 2012, 00:31:30 am от cygnus »
*
Re: За по-големите: Децата и науката
« Отговор #8 -: Март 13, 2012, 17:59:19 pm »
Дони, чудесна тема за по-големите!
На пазара наистина има огромно разнообразие от енциклопедии и тематични образователни книги и тъй като никак не са евтини, а не винаги е възможно с едно разлистване да преценим доколко е подходяща дадена книжа, ще бъде чудесно тук да си споделяме отзиви!
Тези дни ще се включа с конкретни заглавия.

За последния р.д. на Мона купихме хубав светещ глобус. Може да е малко малка, но тъй като любимата й тематика е "животни" и четейки за тях вече ми беше все по-трудно да обяснявам какво и къде е Индия, Австралия и т.н, реших да вземем един глобус и думите да придобият повече образност :)
В същата насока има една хубава книжка - атлас на Издателство Фют, около 5лв, за различните континенти, държави, животните, които ги населяват и други интересни факти.