0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #20 -: Февруари 12, 2012, 22:01:11 pm »
Значи  наистина може препокриване.....тогава 14 джипи до пункция и след това от клиниката ме устройва напълно.....съвсем скоро ще говоря с джипито, защото ми искат и медицинско за работа... :):):)

съвет от мен ако приемаш

при твоя случай разумно ще е да стартираш процедурата най рано юни че после има друг проблем при успех за който искрено ти стискаме палци можеш да ползваш 180 болнични от комисия в рамките на 1 календарна  година при положени че ползваш 1 месец след пункция  няма да ти стигнат за тази година ако си по рано и ще ти се наложи или да ходиш на телк или да се върнеш за малко на работа
« Последна редакция: Февруари 12, 2012, 22:02:43 pm от *rina »
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #21 -: Февруари 12, 2012, 22:31:43 pm »
Тази отпуска със сигурност я има, дадоха ми бележка от клиниката, че започвам процедура, която дадох на работодателя си и ми пуснаха отпуска от първият ден в който отидох в София, защото аз също не съм от София и немога да прескачам през  обедната почивка да да ми бият инжекции или да ходя сутринта преди работа на преглед и да засъснявам малко....за такива като мен е предвиден отпуск който е преди пункцията!!!
*
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #22 -: Февруари 12, 2012, 23:19:53 pm »
само да вметна , че явяването на Телк не е никак сложно , на мен ми се наложи , защото не ми стигаха 20 дни .изглеждаше ми сложно , тъй като нямах никаква информация как се процедира , но нещата като цяло са лесни и бързи с Телк-а .
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #23 -: Февруари 12, 2012, 23:33:03 pm »
Тази отпуска със сигурност я има, дадоха ми бележка от клиниката, че започвам процедура, която дадох на работодателя си и ми пуснаха отпуска от първият ден в който отидох в София, защото аз също не съм от София и немога да прескачам през  обедната почивка да да ми бият инжекции или да ходя сутринта преди работа на преглед и да засъснявам малко....за такива като мен е предвиден отпуск който е преди пункцията!!!

ох, прочетете Кодекса на труда. няма специален отпуск за инвитро преди пункцията.;на теб са ти разрешили да си ползваш основния платен годишен отпуск.

rina има право - действително, увеличен е размерът на първичния болничен, който един лекар може да издава. преди беше 7 дни, сега е 14. след това - на ЛКК (не ТЕЛК).

въпросите за болничните са уредени в тази наредба:
http://www.noi.bg/content/laws/normativni/NME.html
« Последна редакция: Февруари 12, 2012, 23:34:36 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #24 -: Февруари 13, 2012, 08:34:13 am »
Тази отпуска със сигурност я има, дадоха ми бележка от клиниката, че започвам процедура, която дадох на работодателя си и ми пуснаха отпуска от първият ден в който отидох в София, защото аз също не съм от София и немога да прескачам през  обедната почивка да да ми бият инжекции или да ходя сутринта преди работа на преглед и да засъснявам малко....за такива като мен е предвиден отпуск който е преди пункцията!!!

ох, прочетете Кодекса на труда. няма специален отпуск за инвитро преди пункцията.;на теб са ти разрешили да си ползваш основния платен годишен отпуск.

rina има право - действително, увеличен е размерът на първичния болничен, който един лекар може да издава. преди беше 7 дни, сега е 14. след това - на ЛКК (не ТЕЛК).

въпросите за болничните са уредени в тази наредба:
http://www.noi.bg/content/laws/normativni/NME.html

Няма такова нещо, има отпуск мисля, че спора е излишен, аз най-добре знам с каква отпуска разполагам и колко дни съм ползвала!!!!
Дори от самата клиника ми казаха за този отпуск, не четеш където трябва!!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #25 -: Февруари 13, 2012, 10:30:54 am »
Няма такова нещо, има отпуск мисля, че спора е излишен, аз най-добре знам с каква отпуска разполагам и колко дни съм ползвала!!!!
Дори от самата клиника ми казаха за този отпуск, не четеш където трябва!!!!

възможно е да не чета където трябва. възможно е досега никога да не съм чувала за тоя отпуск, нито да сме го бистрили надълго и нашироко в предишни теми. всичко е възможно, ти знаеш най-добре.

затова, би ли ми дала линк към този член от Кодекса на труда, който дава право на отпуск от първия ден на стимулацията? за да те улесня, ето линк към актуалния Кодекс:

http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm

първият файл е Кодексът на труда. отвори го и ми покажи по кой член от КТ ти дадоха отпуск от първия ден на стимулацията?

току виж, твоята информация помогне на много хора.
« Последна редакция: Февруари 13, 2012, 10:35:52 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #26 -: Февруари 13, 2012, 12:11:27 pm »
ОК ще се опитам да бъда по - конкретна!
*
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #27 -: Февруари 13, 2012, 13:10:22 pm »
Искам да попитам нещо свързано с болничните-не намерих по-подходяща тема.
Когато си на естествен цикъл дават ли болничен след пункцията?
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #28 -: Февруари 13, 2012, 13:27:38 pm »
Няма проблем да вземеш до 14 дни от личния лекар. Това за 7-те дни е по старата наредба. А иначе отпуск за ин витро се полага от деня на пункцията, така че не ти решава проблема. На мен ми е много странно друго: защо в различните клиники дават различен болничен след пункция? Аз съм в "Щерев" и там е 14 дни. В "Малинов" чета, че е един месец. Голяма е разликата.




My first, my last, my everything!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #29 -: Февруари 13, 2012, 13:54:52 pm »
Искам да попитам нещо свързано с болничните-не намерих по-подходяща тема.
Когато си на естествен цикъл дават ли болничен след пункцията?

няма никакво значение на каква стимулация си. болничен може да се даде винаги - ако го искаш, де.

barklet, предполагам, че в Малинов ги водят като лежали в болница. след болничен престой, болничната ЛКК има право да издаде до 30 дни болничен. оттам идва тая разлика.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #30 -: Февруари 13, 2012, 13:58:18 pm »
Ми не е точно така.На мен в Малинов след пункция ми дадоха 14 дни не месец.

*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #31 -: Февруари 13, 2012, 14:24:00 pm »
Аз да уточня какво се случи при мен миналата година септември, още преди да започна стимулацията в клиника Малинов ми казаха, че ще ми издадат бележка, че започвам ин-витро при тях, за тази цел ми казаха, че имам право на отпуск!Аз се обадих и казах на моята шефка, като я помолих да проверят дали ми се полагат някакви други дни за тази цел, защото почти ми беше свършила отпуската която ми се полага за годината в размер на 20 работни дни!И така се оказа, че имам право на 20 работни дни, това съм сигурна защото имах тогава общо 8 дни останала отпуска и след това съм я ползвала, а докато бях в стимулация ми пуснаха 10 дни от отпуската която се полага на жени в Ин-витро процедура!От деня в който отидох в София бях 10 дни в отпуск до деня на пункцията в който ден ми издадох болничният в размер на 30 дни!
До колкото разбрах в Клиника Малинов вече издават болничен за 14 дни, а не за 30 както беше миналата година!
Това успях да намеря в Кодекса на труда за извъредни допълнителни отпуски!

Уговаряне на по-големи размери на отпуските

   
Чл. 156а. (Нов - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) По-големи размери на отпуските по чл. 155 и 156 могат да се уговарят в колективен трудов договор, както и между страните по трудовото правоотношение.



Отпуск за изпълнение на граждански, обществени и други задължения (Загл. изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.)


   
Чл. 157. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:

1. при встъпване в брак - 2 работни дни;

2. при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;

3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;

5. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;

5а. (нова - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) за участие в заседания на специален орган за преговори, европейски работнически съвет или представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество;

6. (зал., предишна т. 7, изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;

7. (нова - ДВ, бр. 19 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2006 г.) за времето на обучение и участие в доброволните формирования за защита при бедствия.

(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 133 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на ал. 2 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) През време на отпуските по ал. 1 на работника или служителя се изплаща възнаграждение, както следва:

1. по т. 1-3 - според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя;

2. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) по т. 5а и 6 - от работодателя в размера по чл. 177;

3. в останалите случаи - според предвиденото в специалните закони.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #32 -: Февруари 13, 2012, 14:28:24 pm »
anajens, това, което ти и твоят работодател (за твой късмет!) пропускате, е че в удебеления от теб параграф пише "жени в напреднал етап на инвитро процедура". а в друг параграф на КТ се уточнява какво значи това "напреднал етап" - времето от пункция до трансфер. което е само 3-4 дни.

много сме коментирали тези параграфи и че са пълна недомислица, която на  практика не дава нищо на жената. никъде в КТ не пише, че имаш право на 10 дни за инвитро процедура, нито пише, че ти се полагат от първия ден.

просто в твоя случай си имала късмет, че работодателят ти не може да чете добре юридически текстове и се е заблудил.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #33 -: Февруари 13, 2012, 14:30:59 pm »
Не мисля така, но щом казваш добре!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #34 -: Февруари 13, 2012, 14:35:40 pm »
ами то не е до мислене - прочети кодекса.

Навсякъде в кодекса пише за "Работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро"

и ето пояснението какво е това:

"13. (Нова - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро" са работнички и служителки, които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни."

колко дни, според теб, има между фоликуларната пункция и ембриотрансфера??

имаше преди време една огромна тема по въпроса за полагащите се отпуски при инвитро, тия неща сме ги бистрили и дъвкали, та даже и консултации с юристи по трудово право имаше.

аз се радвам за всеки случай, в който някой е успял да си издейства отпуск за инвитро лечение, но нека не заблуждаваме хората относно това какво ни се полага по закон.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #35 -: Февруари 13, 2012, 14:44:56 pm »
Нямам намерение да споря с теб Джам, фактите са такива от Клиниката също ми го казаха (аз не си го измислям това) и работодателя ми също е преценил след като и проверил, че имам право на тези дни!Никого не заблуждавам, това е истината!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #36 -: Февруари 13, 2012, 14:51:24 pm »
anajens, аз съм сигурна, че така се е получило при теб, не мисля, че лъжеш някого.

но това, което се е случило при теб, е случайност, дължаща се на неразбиране на Кодекса. клиниката не е авторитет по трудово право.

дадох линк към кодекса, цитирах съответните параграфи - това са фактите. всеки може да ги прочете. истината е в това, което пише в закона.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #37 -: Февруари 13, 2012, 15:41:24 pm »
jam е права. Както е написала и тя, в КТ има дефиниция на "напреднал етап на лечение ин витро" и включва периода от пункцията до трансфера, като е уточнено, че са не повече от 20 дни. Само че на практика няма как да има толкова много дни между пункцията и трансфера и тази хипотеза е неприложима.




My first, my last, my everything!
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #38 -: Февруари 13, 2012, 18:01:54 pm »
 Аnajens, 
Jam е абсолютно права в случая, опитала се е да ти докаже и с цитати от кодекса. Това, че твоят работодател не е разтълкувал правилно кодекса, заблудил се е и от това ти си имала късмет да ползваш отпуск, който не ти се полага не означава, че и останалите ще имат твоя късмет. Затова не подвеждай останалите, а просто се радвай на късмета, който си имала. :wink:
Толкова ли е труден пътя към щастието?!?
Re: Болничен от 1-ви ден стимулация - Малинов ??
« Отговор #39 -: Февруари 13, 2012, 19:26:08 pm »
Леле, какъв спор сте захванали :) Днес ми беше първият работен ден. Дамата, която ще замествам, ще излезе в майчинство след 2 седмици. Голям смях ще падне. Те ме заблудиха, че ще бъда на стандартен договор, а се оказа друго. Значи аз съм на ход :) Има само 100-тина души пред моя номер по фонда, като отида в Малинов ще попитам дали дават 14 дена или 30 дена.