0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Момичета, в Плевен на електронните пощи на всички училища, детски градини и обслужващи звена се получи писмо от РИО, което прикачвам. Така и аз имам тази информация.

Доколкото разбирам инициативата "Бъди в час по репродуктивно здраве" цели да се обхванат максимален брой младежи. Тъй като на много места се отговори, че РИО към МОМН по места трябва да разреши на външни специалисти да използват часа на класа за провеждане на кампанията, мисля че е добре да се използва тази възможност.

Надявам се на дискусия, за да преценим как съвместно с училищата да използваме тази възможност.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Аз мисля в моя град да направя нещата така: да поканя някой от Сдружение "Зачатие", да уговоря най-малко компрометирания местен гинеколог да участва, след това да организирам представяне на кампанията "Бъди в час с репродуктивното здраве" в едно училище, като поканя всички медии.

Това първо събитие по кампанията "Бъди в час..." ще излезе в медиите със снимки на ученици как получават книжките и с уточнението ЧЕ СЛЕДВАТ ДЕЙНОСТИ ПО КАМПАНИЯТА ВЪВ ВСИЧКИ ДРУГИ УЧИЛИЩА. После предлагам готовата структура на занятието + 20-30 книжки на всички училища, в които има горен курс. Имам три въпроса:
1. Да търсим ли местни спонсори, за да се отпечатат повече книжки. "Нашата" бройка, дадена ни на ДРЗ Варна е напълно недостатъчна за училищата в нашия град.
2. Да се ограничим ли само с 10 клас например - като група, която вероятно започва да води полов живот.
3. Да споменаваме ли пред тийнейджърите адреса на "Зачатие" или на някой друг проверен и доказан сайт с полезна информация? Представяте ли си, ако тук се наводни с тийнейджърки, които точно "не са в час" с проблемите, които се разглеждат в "Зачатие" :)))
*
чудесно си го замислила :)
книжки ще отпечатаме още, надявам се скоро.
да, раздавай на 10 клас като за начало :)
Девойките, които "не са в час", нямат по-добро място да "влязат в час" от zachatie.org. :)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Девойките, които "не са в час", нямат по-добро място да "влязат в час" от zachatie.org. :)
Напълно подкрепям! Дали да не направим отделен подфорум - "Бъди в час по репродуктивно здраве", в който да пишат тийнейджърите, а ние да отговаряме и даваме съвети?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Девойките, които "не са в час", нямат по-добро място да "влязат в час" от zachatie.org. :)

Ненене, скъпа на сърцето ми alia_alia, тук изобщо не е място за тийнейджъри. Тоест, не може да се мотаят из всички форуми и да питат "да му пусна ли, или да не му пусна", а също "да направя ли аборт или да не направя". Би било пошло. Може би, ако тук се направи отделен форум за тях.... ????
Девойките, които "не са в час", нямат по-добро място да "влязат в час" от zachatie.org. :)

Ненене, скъпа на сърцето ми alia_alia, тук изобщо не е място за тийнейджъри. Тоест, не може да се мотаят из всички форуми и да питат "да му пусна ли, или да не му пусна", а също "да направя ли аборт или да не направя". Би било пошло. Може би, ако тук се направи отделен форум за тях.... ????
Естествено, за отделен подфорум става дума. И, не знам как точно, но си мисля, че трябва да се лимитира достъпа им като писане до другите подфоруми, защото модераторите ще имат тонове за триене. Освен това, не мисля, че ще им е много интересно да се врат в толкова сериозни подфоруми като този за АРТ и за бременност-ще им е скучно.
2. Да се ограничим ли само с 10 клас например - като група, която вероятно започва

Хъмм, ако става дума за 10ти клас в голям град с преобладаващо БГ население ще ни се изсмеят, и по-скоро те ще почнат да дават уроци за какво точно става дума в секса. Това е моето мнение. Да не споменавам, че има момичета, които започват полов живот на 12 години (и те не са от малцинствата).

Според мен таргет групата ни е 7ми  - 8ми клас, където започва реалното осъзнаване на сексуалността, хормоналните промени в сили, и т.н.

Но пак казвам - всичко зависи от особенностите на региона и на типа население, което посещава училище.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Мисля за Пловдив говорихме точно за десетите класове. То че знаят за това как се прави секс повече от нас - знаят. Но ние нали не ги учим да го правят, а да внимават като го правят. Говорим за половопредавани болести, полулегални или откровено нелегални аборти, диети. Мисля, че 10-ти или най-малко 9-ти клас е добре. Някак си се надявам да имат малко повече мисъл и за бъдещи деца, евентуално.
В 10-ти клас вече повечето са запознати със секса, даже са на "ти" с него. Бих ви казаха да провеждате лекциите в 7-ми клас.
Пеше, говорейки за 7ми 8ми клас имам предвид точно това - още от тогава да са запознати с всички рискове. Кел файда да им обясняваме в 10ти клас, като вече са лепнали най-малкото хламидия, да не говорим за нещо по-сериозно от секс без презарватив.

9ти 10ти клас за мен е твърде късно, вече ще са натворили сумАти бели.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Аз също съм на мнение, че 9-ти, 10-ти клас са най-подходящи за кампанията.

Да, младежите започват да правят секс още на 12 години, но пък има достатъчно други инициативи, в които им се обяснява, че трябва да ползват презервативи и защо, и за контрацептивите и т.н. ...

Нашата цел е по-дълбока, да разберат от къде по-конкретно идват проблемите, до какви последици по-точно могат да доведат и да обвържат всичко с техните репродуктивни способности и забременяването в бъдеще, а това със сигурност няма да впечатли 11-12 годишни момичета и момчета. На тази по-ранна възраст те може да правят секс, но далеч не могат да осъзнаят съвсем последиците от действията си, не защото няма кой да им обясни, а защото просто не са достатъчно зрели - съответно и доста по-късно след като са започнали да водят полов живот (поне при момичетата имам това наблюдение) отиват за първи път на гинеколог, та поради и тази причина мисля че  9-10-ти клас е идеална възраст да възприемат нашето послание.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

radosttinka Кой да им обясни? Родителите, които в масовия случай са абдикирали от родителските си задължения, и за които говоренето за секса е табу, или за учителите, които вече не са учители в масовия случай, и за тях ходенето на работа е чисто и просто синекурно задължение.

А относно спора в кой клас, току що говорих с мам (за протокола, все още преподава в горен курс), коментарът беше (цитирам дословно) : Че те в 10ти клас са вече с по три аборта!!!!

Вадете си заключенията сами!

Едит : в далечната 83та, бях 7ми за 8ми клас моите родители ми обясниха много неща що се отнася до сексуалните връзки, нежеланото забременяване, предпазните мерки, и каквото се сещате. Много добре си научих урока още тогава.
« Последна редакция: Септември 24, 2011, 20:44:32 pm от rally_pat »

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Съгласна съм с Рали. Каква полза от посланието, ако белите вече са направени. По-скоро ще разберат какво вероятно са си докарали вече, отколкото какво биха си докарали. Не знам дали сте наясно, но възрастта за започване на полов живот доста се е снижила за жалост. На 12 вече не са толкова незрели, колкото ние бяхме навремето. Не казвам да пропуснем 9-10 клас, а да разширим малко таргет групата.
В 10 клас някои вече и по един аборт имат сигурно  :? Късничко е тогава да им обясняваме тепърва рисковете. Това се прави преди да се започне полов живот. Това е моето мнение, не претендирам да е вярно.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Цитат
(цитирам дословно) : Че те в 10ти клас са вече с по три аборта!!!!
 8O :(

Поне преди близо 10 години когато аз бях 9-10-ти клас сме имали много часове на класа в които секса е бил основна тема с всичките му минуси. Явно сега положението е коренно различно :?
Но все пак си мисля, че по-долните класове, част от посланията ни ще останат неразбрани.

А за родителите :?, нямам преки наблюдения, мога само да си правя догатки как си възпитават децата - безконтролно и може би безхаберно. Дано в бъдещи години отговорните родители стават все повече закономерност отколкото изключение.
« Последна редакция: Септември 24, 2011, 21:29:14 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
И аз си мисля, че по-малките класове - началото на пубертета са най-подходящи. А може ида се поуплашат и да започнат да водят полов живот по-късно... Имам племенница 7ми клас, приятелката и е 8ми, ами точно са си на вълна гаджета и т.н. бях и разказала още по ДРЗ за "Бъди в час". Колкото и да се срамуваше, се впечатли. Жалко, че не можах книжка да и дам тогава...
Но си мисля, че трябва в малките населени места да се обърне внимание и на по-горните класове. Там все още живота в това отношение не е толкова напред...
Но си мисля, че трябва в малките населени места да се обърне внимание и на по-горните класове. Там все още живота в това отношение не е толкова напред...
Съвсем напред си е, за добро или лошо.
Израснала съм в малък град и сега често ходя на гости у нашите, сестра ми все още живее там, клюките хвърчат с голяма скорост - такива неща ми е разказвала, че 8O
А след седми клас когато дойдох да уча във Варна, се оказа че някои от съученичките ми от малкото градче, бяха в пъти по-напред с материала от тези тук :?
« Последна редакция: Септември 24, 2011, 21:54:57 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

И аз като бях в гимназията влизаха в часовете за сексуална култура - пълна пародия. 90% вече бяха добре информирани и никой не слушаше, защото не ни беше интересно.
За мен тези лекции трябва да са във възраст, в която все още масово не са започнали да аправят секс. И не мисля, че 14-годишните няма да разберат и че са малки. Изобщо не са малки даже.
Понякога даже изтръпвам, като си помисля, че племенницата ми расте и скоро ще влезе в пубертета ...