0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
спермата след преработка
« -: Февруари 02, 2005, 09:48:25 am »
С какво се подобрят шансовете на спермата след преработка? Аз, като един прост мозък мисля така: В нормална сперма само годните сперматозоиди стигат до яйцеклетката и могат да я оплодят. Преработената сперма съдържа отново само тези годни сперматозоиди /дори, някои от тях също умират/. Следователно шансът е един и същ.
Кажете ми къде е уловката, какво незнам?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
спермата след преработка
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2005, 10:07:57 am »
предполагам, че ти имаш предвид обработката на спермата при вътрематочна инсеминация?
най-общо казано, причината за обработка на спермата е следната - спермалната течност, освен сперматозоиди с най-различни качества, съдържа и други вещества - белтъци, бактерии и други. тези странични вещества, при нормалния полов акт, се задържат от цервикалната слуз, която не им позволява да навлязат в матката. защото, ако в матката навлязат тези белтъци и бактерии - става страшно!
при вътрематочната инсеминация, цервикалната слуз се прескача и затова нейната роля се поема от предварителната обработка.
също така, тъй като в матката се вкарва много малко количество сперма - 1 мл само - материалът се обработва така, че да се вкарат само най-добрите сперматозоиди.
ето ти един линк към много хубаво описание на процедурата по вътрематочна инсеминация, където е описано по-подробно защо и как се прави обработка на спермата.

http://www.zachatie.org/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=164
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
спермата след преработка
« Отговор #2 -: Февруари 02, 2005, 10:26:49 am »
Да, то4но това имам предвид  - вътрематочна инсеминация, zабравих да напиша.  За белтъци, бактерии .... съм съгласна, но нали погледнато 4исто математи4ески  оплождане може да направи само един от подвижните, с нормална морфология сперматоzоид /примерно 1от 1млн./ След като се преработи спермата, шансът е отново 1/1 млн. /предвид горния пример/.???????????
 8O
еи такива неща ме 4удят ????????
Защо ще имаме по_ голям шанс при IUI, шансът, според мен е един и същ. Но явно мисля грешно, нещо губя по пътя.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
спермата след преработка
« Отговор #3 -: Февруари 02, 2005, 10:45:04 am »
То един опложда, ама останалите вършат хамалската работа :lol:  и ако не са те този Единственият  няма да успее.
Спермазотоидите съдържат в главичките си една течност и като стигнат до яйцеклетката и като заблъскат с глави по мембраната, тази течност изтича и разяжда мембраната. И тогава Единственият хитрец, който не се е мъчил, се шмугва и обира лаврите :lol:
*
спермата след преработка
« Отговор #4 -: Февруари 02, 2005, 10:48:07 am »
Чисто математически: Вчера разбрах, че обема на маточната кухина 1 мл. и страшно се изненадах, че е толкова малко, но след като е толкова значи останалите милилитри ще изтекат през маточната шийка и няма да продължат по пътя към тръбите. Значи целта на обработката като обогатяване е следната - от целия еякулат (примерно 2,5 мл.) да остане 1 мл. , но само с функционални сперматозоиди - нормално подвижни, с добра морфология. Така се получава 1 мл. , но с много по-добра концентрация на качествени сперматозоиди.
Дано Мели по-късно обясни точно каква е точно процедурата и целта й!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
спермата след преработка
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2005, 10:50:37 am »
Цитат на: Kaffee
Да, то4но това имам предвид  - вътрематочна инсеминация, zабравих да напиша.  За белтъци, бактерии .... съм съгласна, но нали погледнато 4исто математи4ески  оплождане може да направи само един от подвижните, с нормална морфология сперматоzоид /примерно 1от 1млн./ След като се преработи спермата, шансът е отново 1/1 млн. /предвид горния пример/.???????????
 8O
еи такива неща ме 4удят ????????
Защо ще имаме по_ голям шанс при IUI, шансът, според мен е един и същ. Но явно мисля грешно, нещо губя по пътя.


ти разширяваш питането си до смисъла от вътрематочната инсеминация изобщо :)
един от смислите е, че силно се скъсява пътя, който имат да изминат опашатите....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
спермата след преработка
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2005, 10:54:40 am »
Инсеминацията е подходяща когато средата е враждебна към сперматозоидите, когато те не са достатъчно витални и тогава се спестява дългият път до яйцеклетката и се преодолява средата.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
спермата след преработка
« Отговор #7 -: Февруари 02, 2005, 11:33:11 am »
Цитат на: Kaffee
Защо ще имаме по_ голям шанс при IUI, шансът, според мен е един и същ. Но явно мисля грешно, нещо губя по пътя.


Малко механистично обяснение, но ако еякулатът не се втечнява или ако цервикалната слуз не позволява преминаването на иначе отличните сперматозоиди, тогава шансът ще е примерно нулев или много малък. Ако спермата се обработи, както вече са ти казали момичетата, и се депонира чрез инсеминация в маточната кухина, това значително ще повиши шанса, нали така? Отделно самите сперматозоиди са в по - благоприятни условия (специалната среда, в която са поставени при обработкака, по - близо са до яйцеклетката, избягва се киселата среда на влагалището и т.н.)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
спермата след преработка
« Отговор #8 -: Февруари 02, 2005, 12:04:22 pm »
Само zа да си доиzясня, ако се предположи  4е еякулатът се втечнява и цервикалната слуз е отлична. Има ли нещо друго, което се прави на спермата, така 4е значително да се повиши шанса?
спермата след преработка
« Отговор #9 -: Февруари 02, 2005, 12:11:41 pm »
Мели, аз искам да те питам - след обработка на сперматозоидите, намалява ли се техния живот и колко? На някои места пише, че животът на обработените сперматозоиди е 6-12 часа.
Ако е така и инсеминацията е направена сутринта, а овулацията е вечерта на същия ден и са минали повече от 10-12 часа, значи има голяма вероятност сперматозоидите да са умряли вече?


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
спермата след преработка
« Отговор #10 -: Февруари 02, 2005, 14:26:32 pm »
Цитат на: Kaffee
Само zа да си доиzясня, ако се предположи  4е еякулатът се втечнява и цервикалната слуз е отлична. Има ли нещо друго, което се прави на спермата, така 4е значително да се повиши шанса?


при инсеминацията обикновено се постига по-добро таймиране на момента на вкарване на спермата в женския репродуктивен тракт.
защо по-добро? защото те следят на УЗ, мерят ти хормони....
плюс другото, което вече споменах - за голямото скъсяване на пътя, който трябва да се измине.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Хубав материал
« Отговор #11 -: Февруари 03, 2005, 07:58:32 am »
Вижте какво намерих:
http://www.fertilityplus.org/faq/iui.html
Мислите ли, че си заслужава да се преведе?
Аз мога да се заема, а може и да си я поделим с някой.  
Мели? Харесва ли ти?
Даниела, шестият въпрос в статията мисля е като твоя.

Това също ми се вижда полезно:
Intrauterine Insemination (IUI)
спермата след преработка
« Отговор #12 -: Февруари 03, 2005, 16:38:32 pm »
Обработката се прави, за да се махнат мъртвите и за да се увеличи подвижността. Подвижността се вдига доста някъде с около 20, 30% стават нормокинетичните. Значи, ако преди обработка е 45%, след обработка може да достигне 65, 75%. Така се увеличава шанса за оплождане при вътрематочната инсеминация.