0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Холестроло-мазнинни парадокси (част 1)

Всички сме чували поне веднъж в живота си едно или повече от следните твърдения:

 - холестеролът е вреден
 - наситените и частност животинските мазнини са вредни
 - ненаситените и в частност растителните мазнини са полезни
 - не трябва да ядем повече от 3 яйца на седмица

Както повечето неща в този живот и по тези въпроси съществуват две, ако не и повече противоположни мнения. Като цяло е "общоизвестно", че "мазнините, холестерола и яйцата са по-скоро вредни".

Нека разгледаме обаче откъде точно тези неща са "известни" на средно статистическия човек.

Медиите "образоват" хората

Доста често можем да прочетем по вестниците или да чуем по телевизията, че "учените са открили нещо". След което обикновено се съобщава какво точно е нещото.

И това е в най-общи линии. Няма подробности. Точка.

 - Пък кои са тези учени?
 - Как точно са открили това, което са открили?
 - Как е било проведено самото изследване?
 - Колко силна е корелацията между предполагаемата причина и наблюдаваното следствие?
 - Доколко константни са били останалите променливи, които биха могли да окажат влияние? [прочетете още ...]

www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
Re: Холестроло-мазнинни парадокси (част 1)
« Отговор #1 -: Април 01, 2011, 13:10:11 pm »
Здравей Лазар!
Темата която повдигна е доста интересна и ме вълнува от известно време, защото се оказа, че ми е висок холестерола. 8O 8O 8O
Не съм дебела, не ям много месо(свинско и друго), предимно пилешко консумирам. Преди повечко въглехидрати похапвах и сладки неща, но от около месец съм се ограничила съвсем и още си ми е висок холестерола.
Стойността му  по последни данни е 5,52-общ холестерол, HDL- 1.86, LDL-3.30, триглицериди - 0,91.
От почти месец си разтварям пектин и го консумирам, кога мога да очаквам ефект от него?
Но все пак ми се е подобрил холестерола в сравнение с този през есента.
Тогава общия холестерол беше 6,2, HDL-1,01, триглицеридите 0,и нещо,LDL не са ми го правили.
Тези стойности тогава ги бях измерила след като пих почти 2 месеца Ленено масло на Барлийнс и холестерола ми се вдигна от 5,7 на 6,2.
А дали не ми се е повишил от хормоните от стимулацията за инвитрото и Преднизолон пих.
Защото четох в интернет, че при прием на такива хормони се вдига холестерола. Също че и при навлизане в критическата възраст пак се повишава, а аз съм с изчерпан яйчников резерв.


Също така ако може да те попитам да ли си запознат какво може да се направи при открита стеатоза на черния дроб. С това се "обзаведе" мъжът ми след като изпи един куп хранителни добавки за сперматогенезата.

И аз и мъжът ми сега спазваме диета. Той по-строга, аз малко по-хлабаво го давам.Ям сладки неща, но само на закуска.

Ако искаш може да ми отговориш и на лични, ако смяташ че питането ми не е за тук.
Re: Холестроло-мазнинни парадокси (част 1)
« Отговор #2 -: Април 12, 2011, 15:15:54 pm »
karti4e,

имай предвид следното:
- холестролът от храна почти няма връзка в холестерола от кръвта (т.е. при 90% от хората няма, при 10% връзката е минимална, по-нататък ще пусна изследване)

- ако си злоупотребявала с нещо дълго време (като сладко, примерно), не очаквай нещата да се нормализират за 1 месец. Дай на тялото си време да се възстанови.

- за мен лично в момента кръвната картина ти е почти перфектна:

-> LDL е супер
-> HDL е супер
-> TG също са
-> общият ти холестерол е почти в норма (като, ще се изненадаш, но според различните медицински източници, нормите са различни)

За препаратите не мога да кажа нищо със сигурност.

Относно стеатозата - мъжът ти е ли с наднормено тегло? Спортува ли? Обичаше ли да си подпийва (поне преди)?

поздрав
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
Re: Холестроло-мазнинни парадокси (част 1)
« Отговор #3 -: Април 12, 2011, 15:56:30 pm »
Да мъжът ми е с наднормено тегло. При норма за неговия ръст от около 76-78 кг., той в момента е около 95кг. Беше почти 100кг. когато преди 2 месеца му откриха стеатозата.
Не пуши и не злоупотребява с алкохол. Вечер може да изпие по 1 чаша червено вино или бира, но това 3-4 пъти в месеца, което си е нищо.
Преди доста прекаляваше със сладките неща и направо се тъпчеше с шоколад, бонбони, вафли и лимонада в промишлени количества. Той преди вода не пиеше, а само лимонада, което доста ме безпокоеше и все му натяквах, че това не е нормално.
Сега обаче не поглежда сладко и лимонада.
Но пък води заседнал начин на живот и не спортува. Сега обаче, когато има възможност кара колелото из града за разтоварване. :P
Re: Холестроло-мазнинни парадокси (част 1)
« Отговор #4 -: Април 14, 2011, 07:59:26 am »
Браво на мъжа ти!

Пожелавам му с времето да включи все повече спорт в ежедневието си :)

поздрави
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
Re: Холестроло-мазнинни парадокси (част 1)
« Отговор #5 -: Април 14, 2011, 09:31:41 am »
Благодаря ти Лазар!
И двамата с мъжа ми осъзнахме колко е важно да живееш и се храниш здравословно!
 :P