0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #140 -: Февруари 26, 2011, 11:48:22 am »
Аз пък не съм правила погача. На 40тия ден бяхме на среща на Бандата на Шаро  :wink:
Ефекта беше, че аз орисах и станахме талисманчета на много зачатски мами  8)
Да си кажа честно, в това време въобще нямаше да събера хора при малко дете. Дали ще го видят за 5 или за 15мин вируса е налице и във въздуха. А инкубационния период доколкото знам е 1 седмица, т.е. може да няма симптоми човека, а вече да е носител. Така че мислете преди всичко за това, а после за обичаи и незнам си какво.
Лис, радвам се, че вече сте се прибрали. Целувки на малките и да са много здравички, това да ви е болницата доживот (на Никол само за раждане да влезе в болница  :lol: )
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #141 -: Февруари 26, 2011, 13:03:15 pm »
Правих пита на дъщеря ми с много приятелки. Нямаше никаква реакция от нейна страна.
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #142 -: Февруари 26, 2011, 14:14:44 pm »
Лисе, много се радвам че вече сте си в къщи. Хайде нека всичко лошо вече е зад гърба ви и напред само слънчеви и здрави дни да има.



*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #143 -: Февруари 26, 2011, 14:26:16 pm »
Я да се разпиша и аз "законно" в тази тема вече.  :lol: Пак за погачите гледам си говорите. В нашия край няма подобен ритуал за щастие, а и гледам по новините пак някакъв гаден грип плъзна, та хора при бебето ще пусна точно никак.
И роднини и приятели имат време да го гледат и да му се радват години наред, да сме живи и здрави само, първо интересите на детето, после разни ритуали и глупости, ако съм на кеф. Пък аз за такива неща не съм на кеф никога хаха.

Внезапно ми дойде муза да го кръщаваме и ми се щеше да е на Благовещение, обаче ще е още студено и грипаво тогава предполагам и май ще чакам някой друг голям празник. Хич не съм наясно с църковните истории обаче, трябва да проверя коя е следващата възможна датичка в някой църковен календар.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #144 -: Февруари 26, 2011, 15:00:45 pm »
Мими е права!
Аз да ви кажа, след като си прекарахме първия месец по болници, въобще и не съм си помисляла да правя пити и тем подобни. Родителите ни видяха бебето на живо за първи път едва след като навърши 2 месеца. Нас още в родилното си ни заразиха явно, но все пак - пазете си бебенцата момичета!
Jbrul, добре си решила, вярно е - има време, ще му се радват по-нататък.

Дени, благодаря, добре сме :) И ние се борим за първите крачки, но вие сте по-напред :)

Лиско, много здраве за всички ви и много сила за теб!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #145 -: Февруари 26, 2011, 15:07:55 pm »
Лиси, добре си дошли у дома и вече никакви болници не ви се полагат. Изчерпахте си лимита за годиииииини напред.
За тези, които се колебаят за погачата - ако искате да я прескочите станете суеверни. И никакви гости поне първите 40 дни. А и наистина в това грипаво време ..... Никога не съм разбирала тия мераци да идеш да гледаш толкова малко бебе. Ми то само спи, хич не е интересно. Пък и не става за мачкане и целуване още. Понеже аз нито бих се престрашила да пипна и целуна такова малко бебче, нито бих позволила да го правят с моето.
Jbrul, с тоя студ дето ни се натресе, я остави кръщенката за след Великден. Трябва да е по-топло тогава вече. Подскажи в кой район си търсиш църква, да ти "изберем" :lol:.


п.п. Сега видях - Стара Загора - Заарлийки да кажат какво що има при вас. Аз много си харесах така наречената рибна църква в Асеновград. А и се оказа по-евтинко от колкото в Пловдив.
« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 15:11:07 pm от Pesheck »
*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #146 -: Февруари 26, 2011, 16:25:37 pm »
Че защо толкова бързаш да кръщаваш? Според мен около годинката е по-удачно. Вече и на детето му е интересно, разбира и си мисля, че ще е по-малко изнервящо.
Моите бяха на година и 4м и ги кръстихме в Троянския манастир. Не съм държала да е на църковен празник, защото тогава по хубавите места е голям наплива и най-много да ви съберат с още някой. Просто се случи нашата дата да съвпадне с датата, когато ходихме там точно преди да забременея на медения ни месец.
Иначе за кръщене хубави празници са на Богородица и Кръстовден (по топличкото  :wink:  )
« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 16:41:59 pm от mimi26 »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #147 -: Февруари 26, 2011, 16:34:27 pm »
от гледна точка на религията, няма никакво значение дали ще се кръсти детето в делник или празник.
ако си изберете голям църковен празник, ще ви излезе по-скъпо, ще бъде по-претупано и по-шумно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #148 -: Февруари 26, 2011, 16:41:23 pm »
Лисе, добре дошла, дано повече болници не видите, освен за раждането на внуци :lol:
Мен ми е замръзнал мозъка и нищо свясно не мога да вържа, затова утре ще пиша или като се постопля.
[/url][/url]
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #149 -: Февруари 26, 2011, 17:07:40 pm »
Като казахте за претупване на кръщене - да ви разправям майтап. Станах кръстница преди около 2 години и половина, беше юли месец. Денят не беше просто една събота, нито църковен празник, нито нещо подобно. Родителите избраха Драгалевския манастир. Отиваме там - всички налице, точно на часа, попът също присъства и се почва едно размотаване страшно. Вече минава половин час, 45 минути, ние нервно пристъпваме от крак на крак (все пак с дете на година и нещо сме там...). Докато накрая се оказва, че тоя, моля ви се, чакал още една група (явно закъсняващи), за да не се хаби и да прави две кръщенета, та ги направи 2 в 1  8O.

И да се похваля - днес имам по-сериозен успех с шишето, пое около 20 мл, малко на игра, но поне сам си отваряше устата и чакаше да подам млекцето ;) Утре продължавам да предлагам кърма от шише, дано се справи по-добре.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #150 -: Февруари 26, 2011, 17:14:24 pm »
Благодаря за мненията относно погачата :) Само да отбележа, че погачата няма нищо общо с християнските традиции, а си е чиста проба народен обичай ;)
Жбрул, за кръщенето Джам е права, че няма никакво значение дали е делник или празник, отражение има само в цената (и пак зависи от църквата и от свещеника). Както се изрази познат поп - няма ден в годината, в който да не може да се кръсти човек.
Аз искам да кръстим Илияна на или около Илинден, но се пада в сряда и умуваме, поне е през юли та време има.
cambozzola, в Драгалевския манастир кръщенета от как се помня се правят на по две деца едновременно и то само събота и неделя, все пак е метох и си има някои ограничения в сравнение с обикновена църква, но се чудя защо не са ви предупредили...

*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #151 -: Февруари 26, 2011, 18:40:03 pm »
Да, и аз мисля, че не трябва да се робува на обичаи. Погачата я направихме и след това си отдъхнах наистина. Настръвам от такива събирания с баби, роднини и т.н. Уж щяха да ми помагат, за да мога аз да си видя приятелките. А се получи така, че те си седяха с роднините, всяка баба с роднините от нейната страна, а аз през цялото време разнасях чинии и чаши. Мерси вече от такива сбирки. Ще правя вече само такива събирания, че да е весело на детето.

Така съм им набрала на бабите, че ще ги почна много скоро. Свеки ми обясни как нямала търпение детето да му порастнели зъби и да почвало вече да яде храна като за големи, че да не било така зависимо от мене. Щяла да го взима всеки уикенд при нея, все едно тя е единствената баба и все едно детето ми е някаква тежест, та ще и го захвърлям при всяка възможност. Че и прабабата едната ми дава акъл, леле. Много ми се искаше да не живеем в един град с тях, ама нейсе. Днес свеки ми заяви, че като се стоплело щяла да идва след работа в градинките при нас. Направо ми увисна ченето. Казах и, че няма как да стане, тъй като ще съм с мои приятелки с деца и ще сме в движение - всеки ден в различна градинка. Не стига, че у дома ми се натрисат всяка седмица, ми остава и разходките да ни развалят.


*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #152 -: Февруари 26, 2011, 18:59:26 pm »
Камбоцолке, твоят случай само ми напомня как преди 10год. кръщавахме едно детенце там.Явно много не се е променило, но пак сте били по-добре. В нашия случай кръсти 5 деца наведнъж като само изреждаше имената  8O
 
*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #153 -: Февруари 26, 2011, 19:38:22 pm »
Погача не съм правила,ходих само на чиста молитва в църквата.Кръщене направих 5 дни преди първият му рожден ден.

*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #154 -: Февруари 26, 2011, 20:00:53 pm »
За кръщенето - единственото важно ми е да го направим преди този мушмул да е станал на повече от 4 месеца. Въобще не ми трябва да му е интересно, да мърда, да реве и пр. - точно обратната ми е идеята, още докато е мекица  :lol: да минава този цирк. Ако пропуснем момента - ще чакам да мине 6-7 годинки и тогава. За църкви и манастири ми е баш все едно - стига попа да не ме дразни особено, че някои са много досадни /имам ужасни спомени от няколко кръщенета и венчавки/. А след кошмара, който изживях като кръстница на дете на 1,5 години - повече нито ще се навия да кръстя на такава възраст нечие дете, нито пък моето...то беше един рев, едни писъци, за финал и майката на детето се разрева понеже й стана мъчно...
Та затова искам докато е още съвсем мъничък да го свършим това, или вече ще е като голям, "междинките" като възраст - не ме устройват. Благовещение ми хрумна, понеже ще е на месец и нещо тогава, а от този точно празник имам много хубав личен спомен... Но не държа на празник точно да кръщаваме де, беше само хрумка. Мислех си на именния му ден да го кръстим, ама то пък 17-и декември - пак ще е студ, грип и пр. "екстри" и той ще е на баш ревлива възраст тогава...та отпадна. Явно ще е по топлото, на някоя случайна дата. Здрави да сме само. :D
Мерси за мненията!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #155 -: Февруари 26, 2011, 21:13:11 pm »
Ей Рашинка  :lol: голяма веселба е при теб ! Само чакам да яхнеш метлата...време е вече.

За погачата, точно това реших да си спестя - тумбалалайка вкъщи...нерви, чинии и т.н.
Отидохме на ресторант, страхотно беше. Бебето си спа в коша, събуди се само да яде - в това време мина през ръцете на всички...нахрани се и пак заспа.
Сега обаче е друго време и не знам дали бих направила същото.

Жбрул и аз искам кръщенето да мине по-рано . Мисля като се постопли да се организирам. За сега съм се спряла на "Св. Неделя" или руската църква. Повече клоня към руската, ако някой е кръщавал там ще се радвам на мнение !

Лиско, те другите хубаво са казали, присъединявам се и аз към думите им !!!
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #156 -: Февруари 26, 2011, 21:57:30 pm »
severina, ами ние сме няколко часа преди вас, така че нормално :bighug: . Много, много да нацелуваш принцесата.


*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #157 -: Февруари 26, 2011, 23:06:14 pm »
мими, а що не донесе по едно парче погача на срещата?
Спомням си, че на другия ден се разболях и толкова се притесних да не съм заразила децата.

Приятна неделя от нашия отбор!  :wink:

*
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #158 -: Февруари 26, 2011, 23:13:00 pm »
Аз мисля малката да я кръстим лятото, но не сме мислили още за дата.

Оххх Раши аз ги захванах вече. Баби, дядовци и прочие....
Да ви се оплача момичета изгоних свекървата преди 3-4 дни. Не искам да й стъпва крака повече тук ама не виждам как ще стане  :( Хванах я да плюнчи бибката на Ники и да й я подава в устата  8O Така я извъртях през ръцете че биберона хвръкна на другия край на стаята. Изпаднах в истерия ви казвам, а тя ми вика ами не може иначе да го засмуче предтавяте ли си!!!!!!!!!
Полудях направо, разтреперих се цялата и не можах да се успокоя няколко часа. И съм оставяла това дете в нейните ръце. Кой знае колко пъти го е правила направо откачам.
Re: Ведра февруарска седмица - 21-27.02.2011
« Отговор #159 -: Февруари 26, 2011, 23:23:27 pm »
И в нашия край няма подобни обичаи за погача, за чиста молитва и прочее. Съответно не съм правила подобни неща.
Като чуя 40 дни, първата ми асоциация е панихида на мъртвец за 40 дни!

И прощапулка не съм правила.

За кръщене се чудя дали да правя. Не сме религиозни и затова се чудя до колко е уместно да налагам на децата си източното православие или те сами да си изберат религията осъзнато някой ден.

Бъдете добри и не губете кураж! :)