0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Момичета, трябва ми помощта ви. С каква рецепта (българска, на кирилица, на латиница или пък много специална) мога да купя Фраксипарин от Германия (Берлин)? Евентуално ще ми трябват само две инжекции по време на престоя ми там. А няма как да ги пренеса от София, защото ще пътувам със самолет, а летищните власти вече ми отговориха, че е крайно нежелателно да нося игли в ръчния багаж. В куфара пък може да замръзнат, защото багажното отделение на самолета не е изолирано (не е като пътническата кабина).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #1 -: Февруари 08, 2011, 10:03:27 am »
брей, че ситуация...
не мога да ти дам отговор, надявам се скоро да ти отговорят. вероятно наистина е по-лесон да си купиш оттам инжекциите, но се чудя как, аджеба, пътуват със самолет, особено на дълги полети, диабетиците и другите хора, които се нуждаят от инжекции на чести интервали??? според мен, с някакъв официален документ от лекар е възможно качването на игли за медикаменти на борда.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #2 -: Февруари 08, 2011, 11:20:41 am »
Когато ми се е налагало да купувам лекарства в чужбина, винаги съм ходила на преглед при тамошен лекар и той ми е изписвал рецепта. Проблема е да го убедиш, че е необходимо да закупиш този медикамент. Според мен с рецепта от България, написана на латиница можеш да опиташ, дори и да не се получи поне ще имаш документ да представиш на местния лекар, че е необходимо  това лечение.

В Германия съм купувала лекарства за България и без рецепта и не става дума за аспирин. Може би е добре ако се провери дали е необходима такава.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #3 -: Февруари 08, 2011, 11:33:09 am »
Зависи от аптекарката. Понякога дават. Друг път се правят на интересни. За всеки случай си намери лекар, който да ти ги изпише, но първо пробвай с бг рецепта. И да е всичко на латиница, ако може!

*
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #4 -: Февруари 08, 2011, 13:29:42 pm »
 lemon защо не пробващ да си сложиш инжекциите в термочанта или термобокс?
Мисля, че по този начин можеш да си ги запазиш за няколко часа полет.
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #5 -: Февруари 08, 2011, 15:54:03 pm »
Момичета, благодаря ви за мненията!
Малко е сложна ситуацията. Ще взема рецепта на латиница - това е лесно, но няма от къде да намеря немски лекар, още повече, че ще пристигна в неделя, а там никой не работи в неделя. А че рецепта трябва - това е сигурно; за всички видове инжекции искат такава. Ако сложа инжекциите в куфара, макар и в термочанта, рискувам да ми ги вземат службите за сигурност на летищата (нашето и в Мюнхен), както веднъж ми взеха един пакет захар. Понякога се престарават, но го правят за добро.
В краен случай ще се опитам да убедя летищните власти, че ми е необходимо да пренеса инжекциите със себе си, в ръчния багаж. Ще взема рецепта, както и някакво становище (на български и английски), в което да са описани и условията за съхранение на инжекциите. Все пак става дума за само две инжекции.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #6 -: Февруари 08, 2011, 15:57:37 pm »
Ходила съм със сканирана БГ рецепта да търся лекарство в Хайделберг. Казаха ми в аптеката, че могат да признаят рецепта, писана в страна от ЕС, но им трябва оригинала. Лекарството е на латиница, разчете го момичето без проблем. Печата и името на доктора и пациента бяха на български.

Останах с впечатлението, че подхождат малко избирателно. Ако името на пациента е изписано на латиница, вероятно ще са още по-склонни да дадат лекарството.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #7 -: Февруари 08, 2011, 16:23:39 pm »
В Германия съм купувала и аз лекарства с рецепта написана на латиница. Не зададоха никакви  въпроси.
Виж за летищата не знам как може да се пренесат лекарства, на мен ми бяха конфискували чантичка с медикаменти, и то за настинка и главоболие, камо ли ако е нещо по-специално...
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #8 -: Февруари 08, 2011, 16:53:28 pm »
А че рецепта трябва - това е сигурно; за всички видове инжекции искат такава.

Лимонче, купувала съм на баща ми ампули за мускулно поставяне за дикопатия без рецепта, има и изключения но разбира се, не можеш да разчиташ на това.

Мисля, че с рецепта на латиница няма да има проблеми.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #9 -: Февруари 08, 2011, 18:06:03 pm »
Дийп, напълно си права. Зададох въпроса на познат фармацевт - отговори ми, че ако всичко е написано на латиница, както и колко ампули и за колко дни (на английски), с имена, печати и всичко, не би трябвало да има проблем.

Виж за летищата не знам как може да се пренесат лекарства, на мен ми бяха конфискували чантичка с медикаменти, и то за настинка и главоболие, камо ли ако е нещо по-специално...

Моля те за повече подробности - от куфара или от ръчния багаж ти ги взеха, на кое летище и горе-долу кога (коя година) е било това?
*
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #10 -: Февруари 08, 2011, 18:23:44 pm »
lemon, не уточних за летището, защото не беше в Германия. На летището в Амстердам ме спряха за проверка на куфара, и ми конфискуваха чантичката с медикаменти. Годината беше 2005-та. 
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #11 -: Февруари 08, 2011, 18:41:35 pm »
lemon, не уточних за летището, защото не беше в Германия. На летището в Амстердам ме спряха за проверка на куфара, и ми конфискуваха чантичката с медикаменти. Годината беше 2005-та. 

Ясно. Това е било преди да влезем в ЕС, вероятно затова са те проверявали.
*
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #12 -: Февруари 08, 2011, 19:11:14 pm »
Аз съм си "късметлийка" и редовно са ме спирали за проверки дори и след като влязохме в ЕС. Явно имам криминален вид /това в кръга на шегата/. :)
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #13 -: Февруари 08, 2011, 19:22:31 pm »
Serendipity, криминален елемент такъв  :bighug:
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #14 -: Февруари 08, 2011, 19:41:35 pm »
Малко нова информация:
Цитат
Здравейте!

Необходимо е да имате изписана рецепта с дневната и общата доза от лекарството. Във вашия случай, можете да вземете до 30 сприц-ампули. От съображения за сигурност, не ги разрешават в ръчния багаж. Рецептата трябва да е изпълнена в аптека, подпечатана и подписана от магистър-фармацевта.

Ако ще купувате от Германия, трябва да имате изписана рецепта от български лекар, на който да е вписано точно името и адреса му, телефонния му номер за връзка с него (трябва да вдига на този номер), лекарството и вашите имена, адрес и възраст. Всичко трябва да бъде на латиница.

Колегите в Германия изпълняват такива рецепти, като може да решат да се обадят на вашия лекар по телефона преди да ги отпуснат. За определени групи лекарства рецептата е еднократна - задържат я в аптеката и не ви я връщат. Предполагам, че Фраксипаринът ще е по еднократна рецепта, тъй като е инжекционен разтвор. Ако ще ви се налага по-дълго време за ползвате фраксипарин, помолете лекарят да ви изпише достатъчен брой рецепти.

И запомнете, че понятието "лекарят е пропуснал да напише нещо" там не играе - само едно нещо да липсва от атрибутите на рецептата и е основание за отказ.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
*
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #15 -: Февруари 08, 2011, 23:34:27 pm »
Лимонче, аз редовно пътувам с лекарства в ръчния си багаж из Европа. Нося със себе си рецепта, с която са ми изписани или медицинска карта, но мисля, че последната я няма в БГ.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #16 -: Февруари 08, 2011, 23:38:37 pm »
пак казвам, трябва да има начин с документ от лекар да се пренесе инжекцията.
както със сигурност диабетиците пренасят инсулин и писалки за поставяне.



ето инфо от бг-мама за пътуване на диабетици: http://archives.bg-mamma.com/archive/index.php?topic=429143.700

още инфо за интерферон - последният постинг дава инфо от служител на летището, но според мен то е идиотско, щото не знам как се свалят стерилни игли на еднократни спринцовки: http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=2313.0

от сайта на Air Malta - http://www.airmalta.com/pregnancy-and-medical

"Q - I need to take daily injections of a low-molecular-weight heparin. Am I permitted to bring my pre-filled syringes into the cabin?
A - Any syringes needed during the flight can be carried as hand baggage provided you are carrying a valid medical prescription for them."
« Последна редакция: Февруари 08, 2011, 23:49:58 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #17 -: Февруари 09, 2011, 05:56:59 am »
Хех, на мен Летище София ми отговориха, че трябва да нося документ, че са ми необходими инжекциите и да обоснова пренасянето им в ръчния багаж. Втората точка ме затруднява, защото зависи от настроението на човека от службите по сигурността и може да ми ги вземат. А съм им задавала въпроса горе-долу по същото време - през януари, само че писмено. Виждате как свободно си тълкуват разпоредбите...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #18 -: Февруари 10, 2011, 09:18:02 am »
Изискванията са да има документ от лекар, уостоверяващ необходимостта от лекарството, както и лекарството да е в оригиналната си опаковка. Уведомяват се службите за сигурност след чекиране и спринцовките се предават на стюардесите за съхранение по време на полета.

Купуването им от Германия с българска рецепта също не е проблем, изискването е рецептата да е изцяло на латински.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Лекарства с българска рецепта от Германия?
« Отговор #19 -: Март 01, 2011, 15:49:06 pm »
Момичета, не ми се наложи да нося инжекции.