0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Помощ! Амниоцентеза
« -: Януари 26, 2011, 15:31:11 pm »
Здравейте,

Направих ранен БХС в 12 г.с. и показа много висок риск от Синдром на Даун, така че се налага да направя амниоцентеза. Решила съм да я направя в 18 г.с. за да е колкото се може по-малък риска от аборт, така че имам време за размисли.

Моля, помогнете ми да реша къде в София е добре да я направя и какви са цените на различните места. В нета срещнах суми вариращи от 100 до 850 лв, а от НЗОК ми казаха, че покриват процедурата, но никое здравно заведение в София не е имало сключен договор за амниоцентеза през 2010 и няма и сега. НЗОК не може да ги задължи, така че всъщност пациентите си я плащат.

Благодаря ви за помощта!
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #1 -: Януари 26, 2011, 22:12:14 pm »
д-р Виолета Димитрова от МД е много добър специалист.
За цената не мога да помогна.
Успех и дано е фалшива тревога този резултат!
<br />
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #2 -: Януари 27, 2011, 00:48:13 am »
Първо, успокой се, не е толкова страшно, колкото си мислиш.

Аз съм правила амнио. Платих 200лв. в МБАЛ Св. София - това е частната, а а не Първо АГ. В цената ми влизаше и тридневен болничен престой, за да ме наблюдават. Но аз поисках на втория ден да ме изпишат. Аз я правих в 15-та или в 16-та седмица.

Успех!

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #3 -: Януари 27, 2011, 11:02:19 am »
Много ви благодаря и за информацията и за подкрепата, момичета! От всичко, което четох, в общи линии се чудя между Майчин дом и клиника Малинов. Малинов, защото бебето е тяхно и там си следя бременността, а Майчин дом, защото би трябвало лекарите да са с много голям опит и освен това може би не е за подценяване, че лабораторията е там.

Вече може да се каже, че съм спокойна. Първите два дни, след като излезе резултата от БХС-то, изкарах в рев и самосъжаление, но сега вече се взех в ръце и се опитвам да се организирам и планирам за амниото. ...А също и да се подготвя за най-лошото, за да оцелея психически, ако се окаже вярно. Благодаря ви за милите думи
*
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #4 -: Януари 27, 2011, 11:15:07 am »
В МД се правят най-много амниоцентези и съответно имат най-голям опит, правят по няколко всеки ден. Без избор на екип е базплатно или се плаща само иглата (около 20лв.).
През лятото платих 150лв. за да избера екипа на доц.Димитрова и 130лв. за допълнителен цитогенетичен анализ.
Има малко бюрократични разходки по етажите преди процедурата, иначе нямам забележка, бяха перфектни и доц.Димитрова и хората в екипа й.
Процедурата не е страшна, важно е да си спокойна, а резултатът почти винаги е отрицателен.
Желая ти лека бременност и здраво бебче!
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #5 -: Януари 28, 2011, 01:12:01 am »
Здравей Нетърпеливка,
при мен амниото се наложи след преглед на видеозон, когато измериха нухалната гънка 2,1. И аз не спрях да плача първият ден. Вечерта отидохме на друг лекар, а след две седмици и при най- добрият лекар в областа. Доста се успокоих, но и съпругът ми беше положително настроен, което много ми помогна. Направеният БХС ни даде нисък риср от Даун, но по препоръка на лекарите, се речихме на амнио.
Направихме го в 18 г.с. аз не можех да избирам екип, но за щастие ни се падна най- добрата лекарка при която ходихме за трето мнение.
Процедурата не е болезнена, по - скоро страха при мен беше много голям. Веднага се прибрах в къщи. Лежах два дена постоянно, а на третият започнах да ставам и вече на четвъртият отидох на работа. Лекарите казват, че е много важна почивката след процедурата. Две седмици трябваше да чакаме за първите резултати. Днес пак бяхме на преглед и сега са готови и крайните резултати, който са за много рядко срещани хромозомни аномалии. Всичко е наред.
Искрено се надявам и съм сигурна, че и при теб така ще се развият нещата.
:bighug:
 
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #6 -: Февруари 01, 2011, 15:05:10 pm »
Благодаря ви Meme и bejkite!
Днес бяхме при доцент Томова да види бебчо и тя измери нухалната гънка 1,4 и потвърди, че няма нито един ехографски признак за Даун, както е и според моята лекарка в клиника Малинов. Каза, че в такъв случай риска от Даун е изключително малък и мога и да не правя амнио, но все пак аз трябва да си реша. Лошото е, че с общ риск изчислен при БХС 1:10 няма да спра да сънувам кошмари, а те са ужасни. Сигурно все пак ще се реша на амнио въпреки риска от аборт.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #7 -: Февруари 01, 2011, 16:14:42 pm »
иди при доц. Виолета Димитрова да те прегледа на ехограф, покажи й какви са ти изследванията и се консултирай с нея за амниоцентезата - дали ще препоръча да се направи или не.  тя е най-добрият специалист по амниоцентези в България. не бих те съветвала да правиш такова нещо другаде, освен в Майчин дом София. учудена съм, че в клиника Малинов предлагат такава процедура. амниоцентезата е рискова процедура, изисква голяма опитност на манипулатора и не е за всяка уста лъжица. имай предвид, че само ехографските находки не са категорични дали има или няма Даун. единственото достоверно изследване е амниоцентезата. Томова също е пропускала да види Даун на ехограф, няма безгрешни лекари.

а на колко години си?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #8 -: Февруари 01, 2011, 17:56:36 pm »
39 :(
Не знам дали тази информация е от значение, но: Това ми е първа доказана бременност и е резултат от инсеминация. Опасявам се, че риска от аборт също е доста голям, тъй като на два пъти досега прокървих, макар да беше много слабо, тъмно кафяво и да мина от само себе си за 2-3 дни. От 2 дни слагам инжекции фраксипарин, тъй като плацентарния протеин е нисък и ако не е вследствие на Даун, лекарите се опасяват от недобро формиране на плацентата.
« Последна редакция: Февруари 01, 2011, 18:09:36 pm от Нетърпеливка »
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #9 -: Февруари 01, 2011, 18:18:18 pm »
Колко нисък е плацентарния протеин?


Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #10 -: Февруари 01, 2011, 18:31:42 pm »
704 mU/l при норма 652 до 4826
PAPP-A Corr. MoM е 0,28, а би трябвало да е 1.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #11 -: Февруари 01, 2011, 23:37:13 pm »
над 37 години се препоръчва настоятелно на жените да направят амниоцентеза. рискът на 39 е висок. решението си го вземаш ти, в крайна сметка, но трябва да съпоставиш добре двата риска - този от Даун и този от аборт. да прецениш кой е по-висок и с колко.

аз лично направих амниоцентеза на 38.5 години. първа задържана бременност след 2 спонтанни аборта. нямах никакви други показания за амниоцентеза, освен възрастта.
така решихме с мъжа ми за нас самите.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #12 -: Февруари 02, 2011, 16:51:48 pm »
Нетърпеливка а на УЗ видяхте ли носните костици - откриването им в този период между 11 и 13 гс е много важен маркер за Даун - това го знам от доц. Кременски. Моят риск за Даун беше 1:15. Бях на 39 години бременност след ИКСИ. Решихме със съпруга ми да не правя амниоцентеза. Родих живо и здраво дете   :). Но все пак решението си е само ваше. Успех
"Всеки от нас се ражда, защото преди това Бог го е обикнал, оценил, видял е смисъл в това и той да стане част от мирозданието"

Митрополит Антоний Сурожки
*
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #13 -: Февруари 04, 2011, 00:25:42 am »
Мога да ти препоръчам и др Марков и е в Мед Академия .както и В.Димитрова и много други . Наистина ако се решаваш правия само там.
Марков е много добър на ехото. Той също гледа за това ,дори позна пола на двуплодна бременост в 11гс.За него незнам дали прави амниоцентеза просто е много добър на ехографа .Но ако се решиш само в Мед Академия.
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #14 -: Февруари 11, 2011, 15:54:03 pm »
Нетърпеливка а на УЗ видяхте ли носните костици - откриването им в този период между 11 и 13 гс е много важен маркер за Даун - това го знам от доц. Кременски. Моят риск за Даун беше 1:15. Бях на 39 години бременност след ИКСИ. Решихме със съпруга ми да не правя амниоцентеза. Родих живо и здраво дете   :). Но все пак решението си е само ваше. Успех

Много ме обнадеждаваш, graco. Досега не бях срещала някой друг с риск под 1:100, да не говорим за близък до 1:10. Пожелавам ти да е все така живо и здраво детенцето ти. :) 

Видяхме носните костици. Гледахме и други маркери, които биха навели на мисълта за Даун, но всички бяха ок, т.е. според УЗ няма Даун. Но, уви, това не го изключва.

Решихме да направим амнио, пък каквото това е.
*
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #15 -: Февруари 18, 2011, 15:18:23 pm »
Нетърпеливка , много успех ако не си я направила още и дано резултатите ти са хубави. Пиши какво е станало при теб. Аз съм пред същата дилема като твоята след мнението на д-р Михова, че се налага амнио, поради т.нар.меки маркери за Даун, които тя видя( една артерия на пъпната връв, уголемено бъбречно легенче и хиперехогенни черва). При мен риска според БХС е 1/11000, но според нея това не е показател. След реване 4 дни и неистови усилия се свързах с доц. Димитрова и доц.Томова. Според двете няма никакви отклонения при бебето и това което ми е написано според тях не е вярно( имам документ и от двете). Успокоих се доста , но остана едно съмнение в мен, защото имало и скрити форми на Даун, при които всичко е наред, но накрая бебето е с това заболяване. Доц. Томова каза че риск при амниоцентезата в моя случай е доста по-висок от риска за Даун и сега съм в голям размисъл какво да направя. И  на мен ми казаха, че в Малинов се прави също, но ако се реша на амниото бих го направила в МД, а и както каза доц. Димитрова в по-ранен етап от 17 сед. поне при мен е невъзможно( матката ми е много малка, и показа че ако сега я направи-16 г.с., просто има голяма вероятност иглата да достигне бебето). Ако има някое момиче сподобни премеждия-да дава съвет, че вече място не мога да си намеря. Моето бебе е от ИКСИ. Успех!!!
url=http://lilypie.com][/url]
[/url
*
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #16 -: Февруари 18, 2011, 16:32:18 pm »
 Ох ,момичета...Нямам опит в тази област,но от моите прегледи знам,че между 11та и 13та седмица, когато се прави БХС се гледат 5 или 6 показатела...Другите още не са меродавни.После на първата ФМ между 15та и 18та седмица,тогава гледат бъбречетата,мозъчето за кистички, стомахчето,двете главни артерии,към сърчицето и пъпната връв, нухалната гънка отново,нослето, цялостта на гръбначето плюс дължината му,артериите,които кръвоснабдяват матката...
 После в 20та седмица отново ми премериха всичките тези неща като добавиха костичка на кутрето и тази на подбедрицата,които отново трябва да са в определени граници...
 Успех и стиснати палци!
 
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #17 -: Март 15, 2011, 21:14:38 pm »
Здравейте момичета,

Не се включвах дълго време, защото просто нямах сили. Вчера обаче най-накрая ни излязоха резултатите от амниоцентезата и НЯМАМЕ ДАУН  :smiley_abxb: :jump12: Имаме си на път нормално, здраво момченце.  :balk_5:

Още веднъж искам да благодаря на всички ви за подкрепата, защото имах голяма нужда от нея, а вие страхотно много ми помогнахте.  :thankyousign:

Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #18 -: Март 15, 2011, 21:37:35 pm »
Нетърпеливка , много успех ако не си я направила още и дано резултатите ти са хубави. Пиши какво е станало при теб. Аз съм пред същата дилема като твоята след мнението на д-р Михова, че се налага амнио, поради т.нар.меки маркери за Даун, които тя видя( една артерия на пъпната връв, уголемено бъбречно легенче и хиперехогенни черва). При мен риска според БХС е 1/11000, но според нея това не е показател. След реване 4 дни и неистови усилия се свързах с доц. Димитрова и доц.Томова. Според двете няма никакви отклонения при бебето и това което ми е написано според тях не е вярно( имам документ и от двете). Успокоих се доста , но остана едно съмнение в мен, защото имало и скрити форми на Даун, при които всичко е наред, но накрая бебето е с това заболяване. Доц. Томова каза че риск при амниоцентезата в моя случай е доста по-висок от риска за Даун и сега съм в голям размисъл какво да направя. И  на мен ми казаха, че в Малинов се прави също, но ако се реша на амниото бих го направила в МД, а и както каза доц. Димитрова в по-ранен етап от 17 сед. поне при мен е невъзможно( матката ми е много малка, и показа че ако сега я направи-16 г.с., просто има голяма вероятност иглата да достигне бебето). Ако има някое момиче сподобни премеждия-да дава съвет, че вече място не мога да си намеря. Моето бебе е от ИКСИ. Успех!!!

elis, аз също съм при д-р Михова и много я харесвам. Най-много ми допада, че е внимателна, но в същото време крайно откровена и обяснява много детайлно. Затова и в крайна сметка реших и направих амниото в Малинов. С чисто сърце мога да ти препоръчам клиника Малинов за амниоцентезата, ако решиш да я направиш. Направиха амниоцентезата в операционна, при стерилни условия, присъстваха двамата лекари (д-р Михова и д-р Сигридов) и две сестри. През целия ден бях включена на системи, превантивно ми поставиха и препарати против контракции. Целия екип бяха изключително мили и внимателни и не запазих никакви неприятни спомени от процедурата и хоспитализирането за един ден. За битовата страна на болничния престой няма нужда дори да говорим, всичко беше като в бяла държава.

Сега видях, че постинга ти е доста отдавна. Дано отговора ми не е много закъснял. Желая ти успешна бременност и здраво детенце!!!
Re: Помощ! Амниоцентеза
« Отговор #19 -: Март 15, 2011, 21:42:07 pm »
Супер, радвам се за вас страхотни новини! Да си призная, когато чета тази тема косите ми се изправят, мисълта за такова нещо ме ужасява, но по-добре е човек да бъде сигурен на 100%. Мисля, че ако ми се случи подобно нещо ще се изследвам до дупка, дори и при минимален риск да има Даун.