0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравей Лазар,

имам нужда от твоето напътствие. Наскоро на един семинар беше изказана теория, че качеството на яйцеклетките се подобрява значително, ако BMI e по-малък от 25. Теория, която лично за мен има резон и смятам да пробвам.
От последната ни среща на ДРЗ, Пловдив доста неща се промениха при мен, но не и теглото :P Всъщност май е единствената константа :? Затова имам нужда от съветите ти относно изграждане на режим, с който да сваля 10-ина % от теглото си в следващите 3-4 месеца.
Това, с което разполагам в момента:
1. Хранене
- закуска - най-често двоен сандвич от пълнозърнест хляб с яйце и зелени кълнове.
- обяд - основния проблем е че го пропускам. Закуската ми държи сито и не се сещам за храна до 4 следобяд. През това време пия много чай - неподсладен.
- вечеря - най-често риба с гарнитура от задушени зеленчуци и голяма салата от сезонни свежи зеленчуци със зехтин. За десерт - плодове, а понякога и някое парче тъмен шоколад.
- течности - около 2 литра на ден, предимно вода и чай, и 2-3 пъти седмично чаша червено вино.
2. Тренировки
- понеделник - почивам
- вторник - водна аеробика 45 мин и 15-20-30 дължини плуване
- сряда - водно бягане 45 мин и 15-20-30 дължини плуване
- четвъртък - водна аеробика 45 мин и 15-20-30 дължини плуване
- петък - почивам
- събота - водна аеробика 45 мин и 15-20-30 дължини плуване
- неделя - водна аеробика 45 мин и 15-20-30 дължини плуване

не всяка седмица ми е толкова пълна - най-често са 3-4 тренировки седмично.
BMI 25.6, теглото ми варира 69-70-71кг, нямам инсулинова резистентност и е в следствие на кортизоново лечение, ако това има значение.  
Благодаря ти предварително, а и на всички, които се включат :P
« Последна редакция: Ноември 08, 2010, 14:13:06 pm от Елфи »




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2010, 15:15:56 pm »
Може ли и аз да напиша нещо, не съм специалист - само личен опит споделям.
При първите ми два опита бях с BMI 23. Преди третия успешен ми беше 26. Бях качила 7-8 килограма от процедурите. Още на първият преглед при доц. Маркова - специално ми каза, че не ми позволява драстични диети преди стимулация. Ако искам да отслабна не трябва да е повече от 5 килограма и то не със строги диети, а с повече движение. Точно заради качеството на яйцеклетките. Оливия, теглото ти не е голямо. Вероятно имат предвид доста по-големи индекси за да има влияние върху хормоналния статус.
*
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #2 -: Ноември 09, 2010, 18:08:57 pm »
Благодаря ти, че се включи и сподели и твоя опит :)

Аз смятам да направя същото, макар вече 4 месеца да нямам кой знае какъв успех с намалянето на кг-те, но мъжът ми постоянно ме окуражава че мускулите тежат повече :wink: Всъщност се съсредоточавам повече върху спорта, за да си изместя фокуса от стерилитета поне малко и същевременно все пак да правя нещо по въпроса :?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #3 -: Ноември 19, 2010, 07:24:20 am »
Здравей ollivia,

и поздравления за положителната промяна. Това за BMI < 25 до една степен е резонно.
От друга страна BMI не отчита разликата между пасивно и активно тегло. Високото пасивно тегло е проблем. Ниското активно тегло обаче често е много по-голям проблем. Комбинацията от двете вече е с не особено добри изгледи.

При BMI не се взимат предвид тези съществени компоненти на теглото ни. С други думи казано - може да имаш ниско BMI обаче да имаш висок % подкожни мазнини и ниско активно тегло. Може да имаш висок BMI и по-нисък % подкожни мазнини високо активно тегло.

Хората, които спортуват активно и интензивно, често имат по-вече активно тегло от тези, които не спортуват или не го правят толкова интензивно. Доста повече активно тегло.

Аз, примерно, според BMI минавам за overweight (95кг на 192см). Въпреки това почти всичките ми мускули са ясно видими, при това, без да съм особено едър.

Така че - мъжът ти има право. Дръж положителната посока, като редовно правиш малки стъпки в допълнителното и подобряване. Резултатите няма да закъснеят :)

поздрави
Лазар
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #4 -: Ноември 19, 2010, 11:02:51 am »
качеството на яйцеклетките, според някои учени, се свързва със затлъстяването, а не точно с BMI, както е посочил Лазар. но това не бива да се абсолютизира. това се счита просто за един от множеството фактори, които вероятно влияят.

ollivia, ти нито си затлъстяла, нито имаш проблеми с качество на яйцеклетките, доколкото съм те чела.

бих те посъветвала да си направиш някакъв режим за спортуване (което е добре по принцип!), щом искаш да си намираш отвличащи занимания, но без прекомерно физическо натоварване и без драстични диети. прекомерното физическо натоварване е враг на репродуктивната система.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #5 -: Ноември 19, 2010, 18:45:52 pm »
Лазар, много ти благодаря за включването, а това непременно ще предам на мъжа си :lol:
...Така че - мъжът ти има право...

Jam, хващам се като удавник за сламка за всичко, което може да зависи от мен. По отношение на здравето си съм control freak, а с аситираната репродукция определно нищо не зависи от мен и се чувствам безпомощна. :?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #6 -: Ноември 19, 2010, 23:50:09 pm »
ollivia, проблемът е в сферата на "главологията", както би казала баба Уедъруекс.

 :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: BMI<25 и подобряване на качеството на яйцеклетката
« Отговор #7 -: Ноември 20, 2010, 00:20:11 am »
 :jump12: :jump12:
и още как...




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho