0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

За стволовите клетки
« -: Септември 06, 2010, 10:00:05 am »
Здравейте.
На кръстопът сме в решението си да замразим ли стволови клетки или не. За и против?
От всичко прочетено - ползата е голяма.

Говорих обаче с моя гинеколог /той самия с 2 малки деца, не е пожелал да замръзи/. Според него няма много смисъл. Аргументите му
1. За тези 20 години клетките претърпяват промени.
2. Фирмите, /в Германия/ които предлагат услугата можело да фалират.
3. В първите си 20 години, има много малък шанс човек да се разболее от тежките болести, при които могат да се приложат стволовите клетки /с изкл. на детските левкeмии разбира се/.

При нас въпроса стой при второто дете, но доколкото четох, въпросните клетки могат да се използват и при братя и сестри.
В голяма чуденка сме, още повече, че удоволствието тук струва 2500 евро. /което не е най-важното разбира се/.

Ще се радвам на всички взели отношение по темата
Д-р Бърди, моля ако прочетете темата, какво е Вашето мнение?

Re: За стволовите клетки
« Отговор #1 -: Септември 06, 2010, 10:36:42 am »
Не съм д-р Бърди, той ще ме поправи, ако греша, но тъй като скоро замразявах, да споделя мнението си:
- взимайки предвид всички тези "против", реших, че все пак, щом мога да си го позволя, няма лошо да се опитам да направя тази "застраховка" на детето си. Ако нищо не излезе - е, дали сме едни пари на вятъра, но, ако (не дай си Боже) се наложи и не съм го направила... ще се гръмна, честно.
- за това, че клетките могат да се ползват от други хора - доколкото разбирам, това не е много вероятно, заради а) съвместимостта донор-реципиент и б) количеството. За голям човек събраното количество стволови клетки може и да не стигнат... не е ясно дали биха стигнали и за дете, но пък може да се "допоръчат", при наличие на финансови средства, от други банки.
- за първите 20 години - винаги може да се продължи договора, това не би ме спряло.

Поздрави!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: За стволовите клетки
« Отговор #2 -: Септември 06, 2010, 13:37:00 pm »
Аз съм "за".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.