0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Уважаеми колеги,

Във връзка с докладна вх.№ 27-00-270/26.07.2010 г. от доц. Алексей Савов, зав. сектор ДНК анализ към Националната генетична лаборатория, искам да Ви уведомя, че поради забавяне изпълнението на доставките на реактиви и консумативи по наредба №26 има риск поетапно да бъдат преустановявани някои диагностични дейности.

В момента лабораторията разполага с реактиви за изследване на 480 бременни за биохимичен скрининг І-ви триместър. Тези количества ще стигнат за не повече от 10 работни дни. Доколкото СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД нява правни основания да осигурява тази дейност започва да уведомява заведенията за болнична и доболнична помощ насочващи пациентите, че прекратява изследванията от 01.08.2010.

Възстановяване на дейността ще бъде реализирана след възобновяване на доставките от МЗ по Наредба № 26.

София, 26 юни 2010 г.           Изпълнителен директор доц. д-р Виктор Златков, дм



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #1 -: Юли 27, 2010, 20:52:26 pm »
А тъй! Красота! Ашколсун....
А от кого  зависят въпросните доставки? От МЗ предполагам?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #2 -: Юли 28, 2010, 00:08:15 am »
някакви прогнози кога ще се случи това възобновяване?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #3 -: Юли 28, 2010, 21:30:11 pm »
Разговарях с проф. Кременски, днес се е разрешило закупуване на реактиви за 3 месеца и разкриване на обществена поръчка за още 1 година.

Бях любопитна какъв ще е общественият отзвук тук.
И видях.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #4 -: Юли 28, 2010, 22:31:59 pm »
Дано не се прекрати изследването на майките! Ще е срам за всички!
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #5 -: Юли 29, 2010, 17:29:30 pm »
Като имам идея как се точат тези процедури за обществените поръчки, представям си колко време ще се чудят бременните дали има или няма  реактиви! :(
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #6 -: Юли 30, 2010, 16:02:41 pm »
Трудно ми е да го асимилирам, честно...
Медицината е открила начин за ранна оценка на риска чрез БХС, в страната има квалифицирани медицински лица, които да я извършат. Има и действащи фирми-вносители на консумативите. Има и пациенти, които са готови да платят за изследването, даже да не се полага по каса. И все пак изследванията могат да спрат. Това ако не е абсурд...

Доколкото си спомням, това изследване си е платено. И вече е известно, че има много голям интерес към него. Тогава какъв е проблемът да се закупят консумативи и да се продължи да се прави, ако ще и 3 пъти по-скъпо да стане. Поне да има начин, на който му е много важно, да си плати и да го направи. Разбира се, че е по-добре да се прави на всички бременни, но ако има затруднения с обществената поръчка, да се отрежат всички желаещи е нелепо...

Напомня ми на един много болезнен личен период, когато новороденият ми син не дишаше сам без вентилиращия апарат и още никой не знаеше със сигурност какво му е. Една от теориите беше метаболитно заболяване - в неонатологията ми дадоха 2 епруветки и ме пратиха в единствената лаборатория в МД, където можеха да направят изследването (на същия етаж до проф. Кременски, м/у другото). Там ни приеха и казаха, че ще направят едва 1/3 от възможните изследвания, защото апаратът за другите е повреден вече 8!!! месеца и още тече обществена поръчка за ремонта. Аз тогава бях готова да дам не пари, ами лявата си ръка за това изследване, но нямаше на кого, заради чиновническо безхаберие.
« Последна редакция: Юли 30, 2010, 16:05:19 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #7 -: Юли 30, 2010, 16:28:50 pm »
обществена поръчка... това е един зъл демон за българската държава и икономика. който се е сблъсквал, знае за какво става дума.

БХС-то пак кучета го яли, има алтернативи. а нима не сте чели за протестите на хронично болни с диагнози, при които липсата на лекарства поради необявена или недовършена процедура на обществена поръчка може да доведе до смърт или необратимо инвалидизиране? колко пъти протестираха онкоболни, диабетно болни, хора с епилепсия, редки заболявания....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Преустановяване на БХС в първи триместър
« Отговор #8 -: Юли 30, 2010, 17:29:30 pm »
Защо ли не се учудвам? Да вземат да я затворят тая държавица, поне да знам, че не живея никъде.