0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Бързо затваряща се фонтанела
« -: Юли 02, 2010, 23:26:10 pm »
Синът ми е роден в 28 г.с., 1200 гр. Беше изписан малко преди термин, като фонтанелата му тогава беше около 2.5 - 3 см, доста видима. Предписаха ни по 2 капки Вигантол, които съм давала близо 3 месеца, до края на май. Дотогава той е излаган много малко на слънце (20 дни от май месец прекарахме в болница за отстраняване на хемангиом). Някъде в началото на юни забелязах,че фонтанелата доста се е смалила, говорих и с педиатъра, и с неонатолога и ми препоръчаха да намалим количеството на 1 капка. Аз еднолично реших да не го давам,когато имаме достатъчно излизане на слънце. Само по време на дъждовете съм давала през ден. Освен това се очерта предният шев на черепа, по средата на главичката (не открай до край) и стои леко хлътнал. Фонтанелата сега е колкото върха на пръста ми. Главичката ни е също не е много голяма  -  40 см за коригирана възраст 3.5 м. Педиатърката я измери 39 см.,когато беше на 3 м. За съжаление не разполагам със статистика назад, защото не е мерена обиколката. Нямах представа,че е толкова важен показател  :oops:. Тъй като редовно ни правят трансфонтанелна ехография, мислех че това е напълно достатъчно. Няма патологични изменения там. Според доц. Георгиева,която му беше и лекуващ лекар в неонатологията и продължава да го следи и досега, няма съмнения за микроцефалия или краниостеноза,но аз много се притеснявам. Някой имал ли е подобен проблем и как се развиха нещата? Ще се радвам и ако д-р Бърди се включи. Благодаря!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #1 -: Юли 02, 2010, 23:29:17 pm »
Трябва да нанасяте измерената обиколка в криви на обиколка на главата.
Само така може да имате ясна представа за ставащото.

Къде е сегашно измерената стойност на кривата?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #2 -: Юли 02, 2010, 23:51:34 pm »
Според стандартите на СЗО http://www.who.int/childgrowth/standards/second_set/hcfa_boys_0_5_zscores.pdf, сме били на границата на първото стандартно отклонение на 3 м. коригирана възраст. За съжаление не направих собствено измерване тогава, тъй като педиатърката ни каза,че сме съвсем в норма. Ако главата е пораснала с 1 см оттогава, би трябвало да е добър показател за нарастването. Поради множество пропуски (и то основни  :x) в проследяването на детето смених педиатъра, но липсата на статистика си остава. Д-р Бърди, възможно ли е да има сериозни последици от Вигантола, в споменатото количество? С какъв преглед се установява наличието на краниостеноза? Единствено чрез рентгенова снимка на главата ли?
 

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #3 -: Юли 02, 2010, 23:54:11 pm »
По бг криви къде е обиколката на главата?
Всеки месец мерим обиколка на главата. Ако нарства- всичко е наред, не може да се говори за спиране на растежа.
« Последна редакция: Юли 02, 2010, 23:55:46 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #4 -: Юли 03, 2010, 00:04:55 am »
За съжаление не можах да намеря бг крива в Интернет  :(. Иначе разбрах малко късно,че трябва да се прави измерване всеки месец, но за съжаление не е правено. Благодаря за отговора!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #5 -: Юли 03, 2010, 00:11:13 am »
Ако имате съмнение за рахит- направете изследвания.
Давайте дневна доза Вит Д сумарно не превишаваща 1000Е/дневно ( смятайки и това,което има в АМ).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #6 -: Юли 03, 2010, 02:00:21 am »
Ани, не знам дали ще ги е от полза тази информация, но моят син е с малка фонтанела.Първите три месеца поради сезона(роден е октомври) му давах по 1 капка вигантол.После спряхме, за да не се затвори прекалено бързо. Сега на 8м. му се е почти затворила. Нашата педиатърка, на която имам пълно доверие, ме успокои като ми каза, че тя го следи внимателно и тъй като шевовете му не са втвърдени и главичката е с правилна форма, място за претеснение няма, още повече, че обиколката му е мерена всеки месец и досега е нарастнала с 9 см. и е 43 в момента, дори клони към 44. Неприятно е, че на твоето момченце не са му правили редовни измервания, но може би в следващите 2-3 месеца при новия ви педиатър ще добиете представа как нараства главичката.
Стискам палци всичко да е наред и ти желая кураж!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #7 -: Юли 03, 2010, 12:43:31 pm »
Д-р Бърди,аз по-скоро се притеснявам да не сме предозирали Вигантола през първите месеци, отколкото за рахит, но със сигурност ще направим изследванията. Две капки би трябвало да съответстват именно на около 1000 единици, но без да броим АМ.
Благодаря Inke_Tinke!Надявам се и при нас да са наред нещата.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #8 -: Август 11, 2010, 23:36:53 pm »
Много съжалявам и аз да се включа тук ама ней се... :(
На кратко,малкия се роди с главичка 32см,малка фонтанела.Тогава и хабер си нямах че може да е страшно ако фонтанелата се затвори рано,напротив.Докато се рових из нета за Вит Д и предозирването му попаднах на инфо относно прекалено ранното затваряне и последиците... :?
Ето и нашите размери на главичката,като по СЗО(живея в чужбина) сме на Р10 или на долна норма :?
роден - 32см
2сед - 34см
5сед - 37см
14сед - 39,5см
16сед - 40,5см
20сед - 41,5см

Фонтанелата е с размера на върха на пръста ми,а малкия е почти на 5 месеца...
Няма да ви казвам колко съм притеснена :( :?
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #9 -: Август 12, 2010, 00:16:18 am »
фибо, какво казва педиатърът ти? Моята твърди, че е нормално да се затвори между 6 и 18 м. Всеки път я опипва, но още не е затворена при нас.

Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #10 -: Август 12, 2010, 02:25:19 am »
Фибо, нашата се затвори, но главичката нараства с ок. 1 см на месец, както е и при вас, а според нашата педиатърка докато нараства с такива темпове и няма видими признаци на вкостяване на шевовете,  всичко е наред. Главата на човек не расте само докато се затвори фонтанелата, което в общия случай се случва до 18- месечна възраст, а докъм 14-годишна възраст и това става именно за сметка на шевовете. Мисля,че нямаш сериозна причина за притеснения. А какво казва вашият лекар?

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #11 -: Август 12, 2010, 11:32:00 am »
Мерси момичета за реакциите,успокоявате ме донякъде :)
Педиятъра нищо не казва,не сме обръщали внимание досега на това...аз отдавна съм забелязала,че е малка и се затваря,но никога не съм и предполагала че е  проблем.
Днес съм записала час за невролог,обаче секретарката му изрази съмнение че не сме за там,а за педиатър.Вярно,детето си е дете ама главата си е глава...знам ли...За педиатър имам час на 30.08 ама до тогаз....
...до оня ден се образовах относно стерилитета,сега май педиатрията ще почвам....край няма май.... :?
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #12 -: Август 30, 2010, 22:57:55 pm »
Така...за тези които следят,да споделя.Днес ни беше прегледа при педиатъра.В действителност фронталната ни фонтанела е малка.По-важното било шевовете на черепната кутия да не са втвърдени,но това се вижда най-добре на скенер.С опипване било труднода се твърди каквото и да било. Размера на главичката също е малък.Важното е,че расте според кривата на СЗО,на долна нормална граница сме,но за сега главичката расте добре.Ще се наблюдаваме всеки месец.При първи сигнали за забавен растеж на главата - СТ скенер.Прави се от невролог-педиатър(хирург),детето е под пълна упойка.В случай,че се констатира проблем,главичката се разширява оперативно.Но това е най-най -страшния сценарий,разбира се :)Вярвам,че няма да се стигне до там :)
Стискайте палци :wink:
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #13 -: Август 31, 2010, 00:03:37 am »
Вие ме "хвърляте в оркестъра"... какъв "скенер", какво е това чудо... .
Оставете детенцето на спокойствие... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #14 -: Август 31, 2010, 00:08:33 am »
Вие ме "хвърляте в оркестъра"... какъв "скенер", какво е това чудо... .
Оставете детенцето на спокойствие... .

А -а  :D,на спокойствие е, :D Това,каза педиатъра САМО в краен случай,АКО се останови ненарастване на черепната кутия :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #15 -: Август 31, 2010, 00:15:47 am »
Ами... нараства. Нормално нараства обиколката на главата.
Как ще спре така изведнъж да нараства? и то без други симптоми?

Вие ме убивате направо... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Бързо затваряща се фонтанела
« Отговор #16 -: Август 31, 2010, 00:28:38 am »
Ами... нараства. Нормално нараства обиколката на главата.
Как ще спре така изведнъж да нараства? и то без други симптоми?

Вие ме убивате направо... .

Нараства,др Бърди,слава Богу...нараства.Това ме успокоява,а и детето се развива отлично за възрастта си.Вече няма да се тревожа за това И няма да чета в нета :D

Благодаря
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!