0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Хранене през бременността
« -: Юни 05, 2010, 15:36:50 pm »
Здравейте аз съм бременна в 6 г.с. Искам да попитам какво трябва да съдържа менюто ми за да не трупам излишни кг по време на бременността.не е суетност.Просто аз съм висока 160 см и съм 70 кг.Това е последствие на излишното тъпкане с лекарства според някои много "умни " доктори!!! без коментар! Благодаря предварително :) лек ден
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Хранене през бременността
« Отговор #1 -: Юни 05, 2010, 16:15:37 pm »
храни се нормално като количество и балансирано като състав. това е най-правилният съвет, който може да ти се даде. по време на бременността не е желателно да се правят диети - това може да е вредно за плода.
не се тъпчи с въглехидрати (тестени и захарни изделия) и няма да натрупаш много килограми. физиологичното качване на тегло вследствие на бременността е между 6 и 12 кг. то се сваля почти веднага след раждането.

и няма никаква връзка между теглото ти преди забременяването и броя на килограмите, които се очаква да наддадеш през бременността. аз забременях на много повече килограми от твоите, но качих само 7 кг, а се прибрах от родилния дом с минус 10 кг.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #2 -: Юни 05, 2010, 22:19:06 pm »
С цел "превенция" избягвай мухливите сирена, сурово-пушените колбаси, лятото яйцата (в смисъл в ресторантите за бързо хранене), немити плодове и зеленчуци и лютото.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #3 -: Октомври 21, 2010, 11:46:57 am »
В 15 г. с. съм. Преди да забременея винаги съм имала апетит, често даже се е налагало да се ограничавам, защото имам моменти, когато ям повече от нужното. Притеснявам се, че в момента не се храня пълноценно. Гаденето вече премина, но и сега мога да приемам само няколко храни. Не зная дали това е здравословно за мен и бебето. Описвам.
Закуска- плодове- 1 ябълка и 1 банан
Обяд- кисело мляко/ супа с филийка хляб/ варени картофи/ леща
Вечеря- плодове
Понякога хапвам сурови ядки по 1 шепа, сушени плодове, компот, мед с лимон и вода. Особено вечер се чувствам гладна, но нищо друго освен продове не мога да ям. Често дори и през деня чувствам глад, но почти нищо не мога да доближа до устата си.

Струва ми се, че менюто ми е бедно. Вече не знам какво да правя. Какво да се опитам да добавя? Мъжът ми само ме притеснява, че ще ми падне хемоглобина и не приемам достатъчно калции.
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #4 -: Октомври 21, 2010, 12:57:23 pm »
Струва ми се, че менюто ми е бедно.
Много бедно даже. Аз при диета дори ям повече от това, което си описала.

Често дори и през деня чувствам глад, но почти нищо не мога да доближа до устата си.
Каква е причината? Нали гаденето е отшумяло?
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #5 -: Октомври 21, 2010, 15:25:00 pm »

Често дори и през деня чувствам глад, но почти нищо не мога да доближа до устата си.
Каква е причината? Нали гаденето е отшумяло?
Не мога да обясня, не ми се гади, но не мога да ям. Нямам обяснение, като се насиля да ям нещо различно после ме боли стомаха и се чувствам зле. Мисля си, че може стомаха да ми се е свил заради гаденето- тогава ядях още по-малко. Опитвам се всеки ден да разнообразявам менюто. Не мога да се позная, аз обичам да си хапвам по принцип. Мисля да си съставя седмично меню и да го спазвам, дано така се оправят нещата.
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #6 -: Октомври 22, 2010, 10:45:54 am »
Мира, и аз бях в твоето положение в тези седмици - тотална липса на апетит! Насила се хранех, и то с детски порции. За първите 3 месеца не бях качила нито грам, дори бях един кг отдолу (не повръщах, просто не ми се ядеше).
Слава Богу сега се нормализираха нещата и вече поемам доста по-солидно количество храна. Все още обаче има храни, при мисълта за които ми се повдига (всякакво месо например, а преди си хапвах доста).
Дано и при теб да отмине скоро този период!
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Хранене през бременността
« Отговор #7 -: Октомври 22, 2010, 11:19:37 am »
Аз все още немога да ям! Явно е строго индивидуално! Нямам грам апетит и ми се гади от храна, а хапна ли малко се засищам.
*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Re: Хранене през бременността
« Отговор #8 -: Ноември 20, 2010, 21:00:50 pm »
Здравейте и от мен.Аз имам една дилема.Бременна съм както се вижда в 30г.с. обаче не вдигам нито един кг досега..Корем си имам и то големичък :):) Чета по форуми различни информации че по принцип рядко не се наддава при бременност.Имало и такива случаи ама рядко :) Иначе се чувствам прекрасно.И не мога да кажа че се лишавам от нещо-просто и аз не изпитвам много глад.Засищам се от малко.даже вечер почти не изпитвам глад.Приемам плодове,зеленчуци,месо мисля достатъчно.Риба не обичам колкото и да се опитвам да хапвам-рядко се случва :)
Та питането ми е има ли мами които също не наддават през бременността ?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хранене през бременността
« Отговор #9 -: Ноември 21, 2010, 11:28:53 am »
трудно ми е да повярвам, че не си качила въобще- все пак бебе, води, плацента- едно 4-5 кг са си това към 30 г.с
теглила ли си се регулярно през бременността, единственото обяснение е в първите седмици да си отслабнала и след това да си наваксала до първоначалните кг, което не е неестествено
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Хранене през бременността
« Отговор #10 -: Ноември 21, 2010, 14:39:31 pm »
Аз имам една бременност до 5-ти месец и тогава свалих 6 килограма въпреки,че всичко съм си яла ,не ми е било лошо,не съм повръщала.Следващата ми бременност беше до края(36 г.с.) и качих повече от 30 кг.,без да съм яла повече ,даже ограничавах някои неща,защото имах проблеми.
Явно не е само до храна,много са факторите- движение,лекарства и т.н.
<br />
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #11 -: Ноември 21, 2010, 18:37:24 pm »
Да се запиша в темата много ми допада  :lol:
Re: Хранене през бременността
« Отговор #12 -: Ноември 22, 2010, 09:34:10 am »
Само да кажа, че понякога и приемането на витамини по време на бременността увеличава апетита. Затова и приемането на добавки трябва да се следи, да не се прекалява. Сезонните плодове и зеленчуци също дават достатъчно витамини и минерални соли. Аз също нямах голям апетит първата бременност и шестия месец се оказа , че съм свалила 2 кг. През цялата бременност качих 10кг и до втория месец след раждането свалих всичките. Сега с втората бременност до тук (21 г.с.) съм качила 4 кг. Не се храня по-различно, дори в началото повръщах за разлика от първия път. Изкарах вирус с повръщане и разстройство втория месец, все още кърмех, но ето , сега съм с нормално тегло. Важното е да не се прекалява с яденето, да не се преяжда, да не се ядат прекалено много тестени и сладки неща, както е писала Джам.
*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Re: Хранене през бременността
« Отговор #13 -: Ноември 22, 2010, 19:52:59 pm »
Мини какво да ти кажа-почти постоянно се тегля.С разлика от седмица най-много.е не е при доктор ами в домашни условия но не мисля че има значение..Както и да е.Забременях на 71 сега варирам между 67.7 до към 68.5.рядко стигам 69..А истината наистина е че определено апетита ми е нищо в сравнение с това което беше преди бременността.А имам и друг въпрос-дали е възможно да не качам защото първо че нямам апетит ами и работя по 9 часа на ден и то почти права.Искам да кажа че извършвам доста движение през целия ден.??? Дали и това си оказва влияние според вас???
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #14 -: Ноември 26, 2010, 12:21:28 pm »
Здравейте момичета,аз съм само в 6 г.с.но постоянно ми е лошо,минава ми за малко след като си хапна   :oops: .Другият ми проблем е запека,как се справяте с него?
Re: Хранене през бременността
« Отговор #15 -: Ноември 30, 2010, 23:39:30 pm »
До края на 6 месец не бях качила нищо. След това до раждането в 39г.с. - 12 кг.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #16 -: Декември 03, 2010, 09:34:21 am »
didka_ , хапвай  сушени сливи или ошаф  , накиснати във вода- изпивай и водата вечер . Сутрин киви , повече ябълки  и течности .Евентуално прясно мляко, овесени ядки  -зависи как действат при теб .
Ако не се разреши проблема - попитай лекарите -за  свещички ЕvaQ  .


*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #17 -: Декември 03, 2010, 10:25:09 am »
Крушата също действа разхлабващо, тиквата и тя. Аз бях с такъв проблем (и все още), едва когато ми изписаха Магнерота, тогава се оправих.
Saraapl, незнам колко си висока, но си мисля че не си качила, просто защото си била достатъчно килограми преди това. Просто организна ти е използвал запасите на тялото, както казваш че се движиш и т.н.
Аз почти не се хранех, първите месеци ми беше постоянно лошо (тогава дори отслабнах), после и да исках да ям нямах място, но това не ми попречи да кача 29кг. Накрая по кило на седмица качвах. В родилното оставих 15, излезнах с баланс от +14, които смъкнах първите 3 месеца. Сега дори съм повече от тогава  :lol:
Мисълта ми беше, че няма особена връзка между храненето и килограмите, естествено ако не се тъпчете. Ако не ядете, всичко се взима от вашето тяло, ако ядете, остатъка си остава за вас. хранете се пълноценно, но разумно, а не за двама.
*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Re: Хранене през бременността
« Отговор #18 -: Декември 03, 2010, 20:32:55 pm »
Крушата също действа разхлабващо, тиквата и тя. Аз бях с такъв проблем (и все още), едва когато ми изписаха Магнерота, тогава се оправих.
Saraapl, незнам колко си висока, но си мисля че не си качила, просто защото си била достатъчно килограми преди това. Просто организна ти е използвал запасите на тялото, както казваш че се движиш и т.н.
Аз почти не се хранех, първите месеци ми беше постоянно лошо (тогава дори отслабнах), после и да исках да ям нямах място, но това не ми попречи да кача 29кг. Накрая по кило на седмица качвах. В родилното оставих 15, излезнах с баланс от +14, които смъкнах първите 3 месеца. Сега дори съм повече от тогава  :lol:
Мисълта ми беше, че няма особена връзка между храненето и килограмите, естествено ако не се тъпчете. Ако не ядете, всичко се взима от вашето тяло, ако ядете, остатъка си остава за вас. хранете се пълноценно, но разумно, а не за двама.

Абсолютно си права мила :) Наистина имах нужда от сваляне и даже си мислех как ли ще съм като бременна :) Благодаря ти за отговора-по принцип не се притеснявам-нещата си вървят добре.Просто от време на време полудявам  :D
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #19 -: Декември 03, 2010, 21:17:27 pm »
Не мисля, че имаш защо да се притесняваш, ако са ти наред кръвните изследвания. Това е най-важното. Спокойна бременост до края и здраво бебе, а притесненията ти тепърва ще започват  :wink:
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #20 -: Декември 04, 2010, 11:18:49 am »
didka_ , хапвай  сушени сливи или ошаф  , накиснати във вода- изпивай и водата вечер . Сутрин киви , повече ябълки  и течности .Евентуално прясно мляко, овесени ядки  -зависи как действат при теб .
Ако не се разреши проблема - попитай лекарите -за  свещички ЕvaQ  .

Благодаря  :D
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #21 -: Декември 05, 2010, 17:37:17 pm »
Ей най-накрая да намеря някой който е близо до моите 7-8 седмици ,та да си споделяме.
nimika много се радвам  osi_9.
А за  изхождането ми помага само двойна доза Дуфалак преди лягане и към 2ч. през ноща съм на линия в ОО.
Re: Хранене през бременността
« Отговор #22 -: Декември 06, 2010, 12:09:20 pm »
дидка аз съм в 9 г.с. и на мен до сега само дуфалака ми е помагал, но от него не ти ли  се появяват газове  :oops:, мен направо ме съсипва, аз го пия сутрин на гладно и после цял ден в корема ми е направо кошмар, при теб така ли е, питам за да знам дали е до свикване и след това нещата се оправят.
А за яденето и аз съм много зле - никакъв апетит, към нищо! Гадене и болки от глад едновременно- ужас! Успявам да ям само неща които нямат особен вкус- обикновенни солени бисквити, филия с лютеница ... Направо ме е страх, с това хранене какво му давам на бебето  :? От кога трябва да се започне приема на повече калций?
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #23 -: Декември 07, 2010, 12:12:06 pm »
Аз нямам газове от дуфалака.Вземам го вечер и ходя до ОО през ноща около 2ч.
А с яденето проблема е че много ям,като ми е лошо, хапвам си нещо соленичко и ми минава и така по цял ден почти  :oops: ,за два месеца съм качила три килограма,но се надявам да са от утрогестана и естрофема.Ще видим как ще е като ги спра  :)
Не са ми казвали нищо за калций,но сега като казваш ще питам като отида на 13-ти на преглед.
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #24 -: Декември 07, 2010, 14:26:11 pm »
Здравейте момичета,
аз също слагам утрогестан и съм адски запечена. С голяма мъка ходя до тоалетната, за капак и хемороиди имам - та картинката е пълна. :wink:
На мен също Дуфалака само ми помага.
 Не знам при вас под каква форма го продават, тук в Холандия е под формата на сироп - Lactulosesiroop.
Пия по 15 мл. от сиропа и до час, час и половина съм в тоалетната. По време на действието му имам съвсем леки куркания в стомаха и червата. За около 15 минути отшумяват.
Иначе с гаденето се справям горе долу, храня се често и по-малко. Пия айрян, ям мандарини - така гаденето отшумява поне за малко. Досега съм натдала 1 кг.
За калция четох че е хубаво да се взема от седма седмица.
Аз наблягам на киселото мляко(пастьоризирано), сиренето, кашкавала.
« Последна редакция: Декември 07, 2010, 14:28:10 pm от Melody01 »
Re: Хранене през бременността
« Отговор #25 -: Декември 08, 2010, 09:49:12 am »
Ами явно само на мен така ми действа Дуфалака, но аз пък си намерих решение поне за сега. Сутрин на гладно ям овесени трици с кис. или прясно мляко по опита на една мама и после кафе и после вече съм в 00.
Мелоди и аз се опитвам да ям кисело мляко и сирене (макар че не мога по много, ама като знам тук в БГ че нито млякото е мляко нито сиренето сирене, незнам колко калции поемам от тях.
 Малко не по темата, но Честито Мелоди!Помня те от темата за АИ, лека и щастлива бременност ти желая!
« Последна редакция: Декември 08, 2010, 10:07:38 am от dessi-kk »
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Хранене през бременността
« Отговор #26 -: Декември 08, 2010, 18:45:28 pm »
« Последна редакция: Декември 08, 2010, 18:58:54 pm от deep »

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Re: Хранене през бременността
« Отговор #27 -: Декември 09, 2010, 08:26:07 am »
Благодаря ти Deеp, беше ми много полезно!
*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #28 -: Декември 09, 2010, 11:39:33 am »
Боже, Деси сега като ми спомена за темата АИ и аз се сетих за теб.
 Ама че съм отвеяна, ника ми беше толкова познат. обаче не можах да се сетя - извини ме мила. :oops:
И аз много се радвам за теб - многооооооо!!!

Ай аз май доста се отклоних от темата  :oops: :oops:

Много се радвам че си намерила решение за запека. Виж овесени трици с кисело мляко никога не съм яла. Идея си нямам дали могат да ми подействат и на мен - е не пречи да опитам .
Иначе продължавай да хапваш кисело мляко и сирене - може да си купуваш пълномаслено кисело мляко.
Дийп много благодаря за линка,мила.   :hug2:
« Последна редакция: Декември 09, 2010, 11:46:05 am от Melody01 »
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #29 -: Септември 27, 2011, 17:00:39 pm »
Здравейте, момичета!!!
Повдигам тази много полезна тема с очакване да се понапълни повечко от опитните  :wink:
jam-и подай някоя полезна статия за здравословното хранене по време на бременност(полезна според теб), защото има много такива, но.....на теб само ще се доверя за правилната  :D
Има ли храни, билков чай или каквото и да е, което не трябва да се яде, особенно в първите дни от бременноста? :ask:
Лека бременност на всички, здрави и прекрасни бебчета!!! :lol:


*
Re: Хранене през бременността
« Отговор #30 -: Септември 27, 2011, 17:46:11 pm »
jam-и подай някоя полезна статия за здравословното хранене по време на бременност(полезна според теб), защото има много такива, но.....на теб само ще се доверя за правилната  :D
Има ли храни, билков чай или каквото и да е, което не трябва да се яде, особенно в първите дни от бременноста? :ask:

Не съм jam-и, но все пак ще ти отговоря: не пий билкови отвари, спри чая и кафето заради кофеина, категорично спри алкохола и цигарите, ако употребяваш, и не яж сурова риба (суши), необработени топлинно меса (луканки, суджуци, пастърми) и сирена от непастьоризирано мляко. Щателно мий всички плодове и зеленчуци.

Линкът на deep е точно към статиите, за които питаш.
« Последна редакция: Септември 27, 2011, 17:49:44 pm от цигу »
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #31 -: Септември 27, 2011, 18:30:29 pm »
Благодаря ти, цигу !!! :wink:
Тъкмо преглеждах линка на deep , благодаря ви! :D
Точно чайчетата в един момент породиха в мен съмнение, безпричинно, но както се вижда, добре, че се позаинтересувах  :D

*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Хранене през бременността
« Отговор #32 -: Септември 27, 2011, 18:33:00 pm »
И точно днес си купих бучка синьо сирене, която оказва се ще трябва да предложа само на гостите  :( :D

Re: Хранене през бременността
« Отговор #33 -: Октомври 01, 2011, 08:13:39 am »
Здравейте! Аз съм нова тук, но съм и едва в 8 седмица. Запекът не ме подмина и аз хапнах няколко поредни дни Активиа + мюсли сутрин за закуска. На втория ден имаше ефект.
Re: Хранене през бременността
« Отговор #34 -: Февруари 02, 2013, 13:37:01 pm »
здравейте момичета аз съм бременна в 6 месец искам да ви попитам при вас как е защото при мен апетита е голям и особено към сладкото постоянно ми се яде но се притеснявам дали не е вредно за бебечето ми а много ми се яде сладко някои път чак ми се плаче но си мисля че е вредно и за това гледам колкото мога да се въздържам.Ако някоя от вас има същия проблем и знае нещо по въпроса нека сподели благодаря предварително
Re: Хранене през бременността
« Отговор #35 -: Февруари 02, 2013, 22:54:14 pm »
На първо време замени изкуственото сладко с естествено такова.
Вместо шоколад - фурми, сушени смокини, сушен ананас, папая, манго. Нищо в големи количества не е полезно нито за майката, нито за бебето.

Виж тук: http://www.moetodete.bg/hranene/balansirano-meniu-za-zimata.html
[/url][/url]