0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Моля да коментирате спермограмите на мъжа ми. Първата е правена преди 6 месеца, а втората сега. Правени са в специализирана клиника.

Период на въздържание: 3 / 3 (реално при първата е 2.5 дни, а при втората 3.5 дни, но не знам защо ги закръглят по този начин???)
Обем на еякулата: 3.6 / 4 мл (норма 2.0 – 6.0)
Цвят: нормален / нормален
pH: 7.7 / 7.6 (норма 7.2 – 8.0)
Вискозитет: 2 / 2 (норма до 2 см)
Време на втечняване: 30 / 30 мин при стайна температура
Концентрация на сперматозоиди: 51 млн. / 85 млн. (норма > 20 млн.)
Общ брой на сперматозоидите в еякулата: 183.6 млн. / 340 млн. (норма > 40 млн)

Обща подвижност на сперматозоидите: 54% / 55%
% сперматозоиди с нормокинеза: 47% / 50% (норма > 50%)
% сперматозоиди с хипокинеза: 7% / 5%
% сперматозоиди с акинеза: 46% / 45%
Брой нормокинетични: 23,970,000 / 42,500,000 (норма > 10 млн.)
Общ брой нормокинетични: 86,292,000 / 170,000,000 (норма > 20 млн.)
Аглутенация: не / не
Агрегация: не / не
Левкоцити: <1 / 1
Епителни клетки: <1 / <1
Еритроцити и др.: не / не
Желатинови конгломерати: не / не
Незрели клетки на сперматогенезата: не / не

Kruger’s strict criteria
С нормална морфология: 8% / 9% (норма > 14%)
С отклонения в морфологията: 92% / 91%
Teratozoospemia index: 1.44 / 1.43 (норма < 1.6)

Заключение: asthenozoospermia / намалена оплодителна способност въз основа на Kruger’s strict criteria. Останалите показатели в норма.

Мъжът ми не пуши, пие рядко и не е с наднормено тегло.
Аз прочетох из форумите различни добавки, витамини и лекарства, които подпомагат подобрението на показателите, но ако може да ме посъветвате конкретно за нашия случай - имаме ли шанс и как може да се подобри морфологията и на какво може да се дължат нейните влошени показатели.
Мъжът ми не е склонен да пие лекарства, само добавки, билки и др.подобни. Опитвам се да го убедя да отиде на уролог или андоролог, но засега не успявам.

Ние опитваме почти 4 г., но не редовно, защото мъжът ми пътува често. Засега при мен изследванията не са показали нищо нередно, но все още не съм направила всички необходими изследвания.
*
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #1 -: Май 30, 2010, 10:35:45 am »
Здравей. Както и сама виждаш другото е в норма освен морфологията.При моя съпруг също беше толкова и след 6 месечен прием на Фертилаид на последната спермограма беше 15%. Но има и много момичета забременели с 8-9% морфология. Добавки и билки, не са проблем да пие, но според мен по добре консулт с андролог.
Успех.
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #2 -: Май 30, 2010, 15:35:55 pm »
Bebo мерси за коментара.
Виждам че при вас нещата са се получили, което много ме радва - тези хубави графики ме карат и аз да бъда убедена че нещата рано или късно ще се получат (стискам палци да е рано  :D).
Аз имам запазен час за другата седмица в клиниката на Щерев. Мога ли там да покажа спермограмите или трябва да запиша отделен час за мъжа ми?
А за FertilAid-а ще се опитам да го убедя. Видя, че е лекарство и не е много happy да го пие.
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #3 -: Юни 03, 2010, 21:41:09 pm »
Bebo, а може ли да питам твоя мъж освен влошена морфология имаше ли и други влошени показатели?
Днес бяхме в клиниката на Щерев и док каза, че е странно че само морфологията е влошена, защото другите показатели били отлични. Назначиха ни нова още по-разширена спормограма.
*
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #4 -: Юни 03, 2010, 22:45:03 pm »
ОООООООО ние имахме и други. Намалено количества на сперматозоиди и ниска подвижност. Но както ти казах, постепенно влязоха в норма. Първата спермограма, която бяхме правили 2005 беше с диагноза азоспермия - незнам колко е била достоверна, но ...
Успех ти желая иииииииии търпение. Нещата се подобряват , но бавничко.
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #5 -: Юни 04, 2010, 06:58:39 am »
Благодаря  :thankyousign:
А на теб спокойна бременост  preggo  :P
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #6 -: Юни 08, 2010, 15:09:41 pm »
Много съм объркана. Разширената ни спермограма още не е готова, но излезна обикновената. Резултатите са доста по-различни от първите две по отношение на нормокинетичните.
В първите две, които са правени в една й съща клиника (тази на Владимиров) нормокинетичните са 47/50%, което е долу-горе еднакво като се има предвид, че са правени с разлика 6 месеца.
В третата, която е правена в клиниката на Щерев прогресивните (което док каза, че отговаря на нормокинетичните в другата спермограма) са 29.1%??? Втората и третата спермограма са правени с разлика само 10 дни?
И трите са правени при 3 дена въздържание.
Как е възможно това? Нещо не ми се струва нормално ... имам чувство, че резултатите в едната клиника не са достоверни?
Иначе Крюгер при третата е 7%, което долу-горе съответства на първите две (8/9%).
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #7 -: Юни 08, 2010, 16:35:07 pm »
Аз съм изпаднала в същото недоумение, Feride, макар че между нашите две спермограми има доста време... По същия начин едната в клиниката на д-р Щерев - с доста лоши резултати, другата - при д-р Владимиров със значително по-добри. Не знам на кого да вярваме.
 :bighug:

Но 29 и отгоре % прогресивно подвижни не ми се струва никак зле, напротив!
Гледах новите референтни стойности по СЗО, значително занижени в сравнение със старите, имаше отворена тема за това тук. По тези нови стойности и вие, и ние отиваме към normozoospermia!
Успех! :–)


Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #8 -: Юни 08, 2010, 17:06:40 pm »
Cdrandarova, мерси за отговора, пълен с позитивизъм  :D  :bighug:
Ще пиша като излезне и разширената спермограма.
А тези нови критерии на СЗО само ги отворих преди време, но ми се видяха сложни за разчитане от неспециалист и ги затворих пак  :book:
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #9 -: Юни 08, 2010, 19:20:02 pm »
Cdrandarova ти тази тема ли имаше предвид?
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=42651.0
Прочетох от документа, че долната граница на прогресивните е 32%, а на морфологията 4%. Правилно ли съм разбрала?
Иначе спермограмата на Щерев изглежда напълно в съответствие с този документ на СЗО (напр. като терминология и като брой тествания), за разлика от тази в болницата на Владимиров.
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #10 -: Юни 08, 2010, 21:40:13 pm »
Точно този документ гледах, мисля, че и двете сме разбрали едно и също като стойности, макар че имаше и една друга таблица, пак със същите стойности, но малко по-различни параметри (допълнителни). И.. 4% морфология ми се струва безумно малко, от 14 на 4 особено, но дали наистина това означава и дали означава, че просто е възможно забременяване с АРТ или е възможно и спонтанно с тези долни граници.

А ти какво имаш предвид под разлики и съответствия в терминологията и броя тествания между двете клиники?

P.S.: Само трябва вяра да имаме, каквото и да се случва. :bighug:


Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #11 -: Юни 08, 2010, 22:47:48 pm »
Ами под терминология имам предвид, че в материала на СЗО се говори за прогресивни, непрогесивни и статични (= спермограма Щерев), а не за нормокинетични, хипокинетични и акинетични (= спермограма Владимиров), макар че най-вероятно няма голямо значение. Също в спермограмата на Щерев се вижда, че са изследвани 200 сперматозоида за морфологията по Крюгер, което се вижда като предписание в СЗО, а в другата не се вижда подобно нещо.
Не знам и аз, това са само догадки.
Това, което обаче ми направи впечатление е, че СЗО не променя само референтните стойности, а и начина на получаване на изследванията. Следователно, ако Щерев и Владимиров работят по стари методологии, не може да анализираме данните получени чрез тях с новите референтни стойности, които са получени чрез новите методологии за анализ на спермата. Не знам дал успях да се изразя добре.
На всички спермограми си пише, че нормокинетичните/прогресивните трябва да са 50% мин, а не 32%, което ме кара да мисля, че те си работят по стария начин.
Вие правили ли сте разширена спермограма за преживяемост и HZA? Ние сега чакаме резултатите от нея.

Много се радвам, че в този форум има с кого да споделяме  :balk_104:
Re: Моля коментирайте тази спермограма
« Отговор #12 -: Юни 22, 2010, 21:33:55 pm »
Взеха от мен материал за изследване за инфекции. Оказа се, че имам положителен резултат за
уреаплазми и
стрептококи В

Не съм ходила все още при док да коментираме резултатите.
Четох във форума, че се пият антибиотици, за да се лекуват, но може ли някой да ми каже какво точно увреждат - качеството на спермата на мъжа ми или на мен влияят по някакъв начин?
Преди години имахме хламиди, които лекувахме и сега нямаме.
Мерси предварително!
P.s. спермограмата в разширената й част (преживяемост и прилепване) ни е добра  :D