0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
От 3 години спортувам ту активно, ту спорадично покрай стерилитета, семейни проблеми с болести и други. От 6 седмици съм много активна, но кантарът не мърда от 61 кила (висока съм 165 см). Целта ми е да постигна стабилно тегло от 55-57 кг.

Готвя редовно и само със сурови продукти - свинско, телешко, пилешко, риба, яйца, зеленчуци, леща, боб, ориз, зехтин или слънчогледово олио. Много рядко бутам по някоя консерва домати, царевица, варен боб и риба тон (последните 2 на салати).

Нося си обяда на работа в кутия, приготвен предната вечер, за да не налитам на глупости.

Не сядаме на вечеря без салата (маруля, спанак, домати, моркови, лук, царевица, авокадо в различни комбинации).

Ядем само пълнозърнест хляб в умерени количества. Редовно ядем ориз и картофи с месото и зеленчуците.

Ползваме прясно мляко с 2% масленост и редовно квася кисело от него. Ядем  много сирена и кашкавали (българско краве и овче, манчего, моцарела, романо, пармезан).

Без плодове не оставаме, но не налитаме много на тях - най-вече ябълки, грозде, банани, също ягоди, череши, боровинки, праскови.

Сладко не ям, само чат пат черен шоколад (75-90% какао).
Пия вода и зелен чай, и по чаша бира или вино на ден. Газирано и кафе не.

Лазар вече ми обясни, че закуската ми не е таферна и да наблегна на протеина сутрин преди тренировка.

Храня се качествено, но май порциите са ми двойни и тройни. Или са ми много въглехидратите. Къде точно е проблемът?
Не разбирам защо като се бъхтя толкова панталоните си остават тесни.
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #1 -: Май 20, 2010, 21:31:37 pm »
Тренирам в зала с машини, свободни тежести няма. Тренирам сутрин. Упражненията с тежести разделям по мускулни групи.
Правя 3 серии по 10 повторения, като последните със зор, но правилна форма. Увеличавам тежестите с 5-10% на 4 седмици.

понеделник: упражнения с тежести (30 мин)
вторник: плуване (30 мин, около 20-25 двойни дължини)
сряда: упражнения с тежести (30 мин)
четвъртък: плуване (30 мин, около 20-25 двойни дължини)
петък: упражнения с тежести (30 мин)
събота и неделя: бягане (30-35 мин, 5.6 км) или колоездене (40 мин, 16-18 км) или почивка (ако ме домързи)

Упражненията са следните (прощавайте за смешните описания, дотолкова ми се простира терминологията):

клек с щанга 50 кг (+лоста)
преса за крака 23 кг
сгъване на крака (задна част) 20 кг
сгъване/прибиране за вътрешна част не бедрата 65
разгъване за външна част на бедрата 60
преса/щанга за гърди от лежанка (хоризонтално положение) 20 (+лоста)
гребане (seated row) за гръб 32 кг
преса за гръб (back extension) 100 кг (тук не съм най-сигурна, може и повече да е)
странично вдигане за делтоидни/ръце (lateral raise) 14 кг
въртене (torso rotation) за корем 18 кг
коремни преси, вдигане на крака от вис - собствена тежест

Програмата сама съм я правила. Има разни машини, на които нищо не върша. Май е време да ударя скрипците.

Този режим ми изглежда доста активен, а кантарът не мърда след 6 седмици зор. Да наблегна ли повече на аеробната активност?
Проблемът ми май е че прекалявам с яденето.
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #2 -: Май 20, 2010, 21:32:57 pm »
Имам нужда от мнение дали да променя следната схема, която прилагам от 6 седмици с цел поддържане на мускулен тонус и сваляне на 3-4 килограма, засега без резултат…

Този режим ми изглежда доста активен, а кантарът не мърда.
Да наблегна ли повече на аеробната активност?
Проблемът ми май е че прекалявам с яденето.

Предварително благодаря за съветите.


Здравей :)

Ще погледна след малко и храненето ти.

Някой ти е правил тази програма ? :)

Моето мнение :

Имаш прекалено голяма аеробна активност. За да сваляш мазнини и в същото време да не губиш мускули е нужно тялото да бъде стимулирано за целта. Какво се случва, когато тренираме много много нискоинтензивни протоколи ( бягането, плуването по 30 мин ) ? Тялото ти почва да се адаптира като прави мускулните влакна 'бавни' и издръжливи, като в същото време намалява обема им ( сваляш мускули ). Освен това при аеробна работа разходът на енергия е само докато вършиш конкретната работа. След това не. Освен това продължителното монотонно натоварване повишава нивото на кортизола ( хормон на стреса), от което се качват мазнини, най-вече на корема. И освен това ставите ти се натоварват прекалено много, без да имат стимул да стават силни.   
 
Напиши ми конкретно какво правиш като упражнения за мускулните групи, какви упражнения, каква последователност, за да мога адекватно да ти отговоря на това какво да правиш.

Какво предлагам аз :

Супер е, че редуваш тренировки с тежести с друг вид натоварване.
Какво конкретно да правиш в залата ще мога да ти кажа след като видя какво си правила досега :) Но ще ти напиша няколко принципни неща :

Тежкото трениране прави ставите ни здрави. Тежкото трениране стимулира тялото да пази мускула и да сваля мазнини. Силният мускул гори повече енергия от слабия. Колкото повече активно тегло ( мускули най-вече) имаме, толкова повече енергия ще искат те и ще сваляме мазнини.

Стресът ни омазнява ( защитна реакция). :)

Остави 1 или макс 2 аеробни натоварвания за седмицата, един път бягане, един път плуване.

3 пъти седмично се занимавай с тежести ( пак повтарям - напиши това, което правиш и аз ще ти пиша :) )

Не е важен обемът на това, което правиш, а качеството, все пак трябва да можеш да се възстановиш и да си жизнена :)

След малко ще ти погледна храненето. Имай предвид, че нещата са цялостни и обвързани. Хранене, трениране, стрес са неизменно свързани и влияещи си елементи :)
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #3 -: Май 20, 2010, 22:24:33 pm »
Айде ако ще е гарга, да е рошава.
Дневник му е името, ще го водя.

закуска: чаша дом. кисело мляко, зърнена закуска, половин банан
обяд: бяло месо от пиле на грил, аспержи, 1 1/2 чаша картофено пюре (от истински картофи, добре намаслено), 2-3 лъжици от десерта на колегите като за опитване
следобедна закуска: ябълка, грозде
вечеря: 2 филии пълнозърнест хляб, салата от риба тон и варен боб (овкусена с дом. пюре, зехтин, майонеза, лук, чубрица, риган)

щанга от лег за гърди, гребане, back extension, lateral raise, torso rotation, вътрешни/външни бедрени (40 мин)
*
Че
« Отговор #4 -: Май 22, 2010, 03:59:16 am »
Днес плуване 30 мин, 25 двойни обиколки на басейна, предимно кроул, 3 дв. обиколки с дъска без ръце.

закуска: бъркани яйца с 1 жълтък, 3 белтъка, 3 резена варена шунка, 1 л. зехтин, 2 филийки пълнозърнест хляб, 1/2 чаша сок от манго
след закуска: 1 чаша червено грозде
обяд: доматена супа с 1 л. кисело мляко и пресен лук, пилешки гърди 100 г + аспержи
следобедна закуска: ябълка
вечеря: китайска кисело-лютива супа с тофу (take out), 2.5 бири
3 чаши зелен чай, 4-5 чаши вода за деня

татко: 3 weight gain шейка, 2 Фрезубина, грис, 2 варени яйца, риба с дом. сос и чесън, спира лек. за чер дроб заради болки

Баща ми е герой: 4 цикъла химиотерапия, точно 10 месеца и една седмица след диагноза рак на стомаха 4-ти стадий, 180 см, 61 кг. Чернодр. метастаза от 9 на 8 см за 2 месеца (ехограф).
« Последна редакция: Май 22, 2010, 04:10:32 am от цигуларче »
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #5 -: Май 23, 2010, 07:29:32 am »
Колело с Ага, 22 км

закуска: 3 белтъка с лук и сирене, 2 филии пълнозърнест хляб, ягоди, боровинки
обяд: 1.5 чаша гаспачо, 1 чаша супа, гювеч, кисело мляко (преядох)
следоб. закуска: царевичен чипс, доматен сос
вечеря: салата, пиле с целина, къри и кисело мляко
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #6 -: Май 24, 2010, 05:54:00 am »
Местихме приятелско семейство в нова къща - много хамалогия, броя го за упражнение.

закуска: филия с шунка и кашкавал, шейк кис. мляко, ягода, банан
обяд: 3 парчета пица със зеленчуци и кашкавал, 2 бири
следоб. закуска: ябълка
вечеря: скариди, салата маруля, домат, морков, авокадо, лук
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #7 -: Май 25, 2010, 05:31:25 am »
Smith machine squats 100 lbs, 3x12
leg press 115 lbs, 3x12
leg curl 50 lbs, 3x10
leg extension 45 lbs, 3x8
коремни преси 3x20
сваляне-вдигане на крака от лег 3x15

закуска: 2 белтъка, 1 резен шунка, лук, 1 л. зехтин, 1 филийка хляб
предиоб. закуска: 1 банан
обяд: 1 ч. супа минестроне, салата маруля, авокадо, целина, пиле, скариди
следоб. закуска: 1 ябълка
вечеря: ориз с праз, зел. чушка, броколи, парченца говеждо, 1.5 ч. кис. мляко, орехи и бадеми

Едно голямо браво за днес.

татко: значително повишен апетит и тонус, храни се почти нормално, същата схема протеини и Фрезубин
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #8 -: Май 26, 2010, 14:19:40 pm »
вторник
30 мин бягане, 4 км, редуване на максимална и умерена скорост, много баири

закуска: кис. мляко, зърнена закуска
предиоб. закуска: банан
обяд: гювеч, кис. мляко
селдоб. закуска: ябълка
вечеря: свинско контрафиле мариновано в терияки на скара, салата маруля, домати, царевица, лук, маслини, царевично кексче, 1 ч. вино

татко: 2 филии с масло, мусака, ягоди, още 2 филии, вечеря, прот. шейкове и Фрезубин, силен апетит, нормално хранене, ура!
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #9 -: Май 27, 2010, 06:06:47 am »
сряда
lateral arm raise 35 lbs, 3x10
seated row 75 lbs, 3x10
back extension 180 lbs, 3x10
shoulder rotation 25 lbs, 3x10 (зор, болка вляво)
torso rotation 40 lbs, 3x10 всяка страна
reverse crunches on bench 2x15
leg raise captain's chair 10, 15, 15

закуска: 1 яйце и 1 белтък, зелен лук, сирене, 1 филийка хляб, 1 ч. сок от манго
предиоб. закуска: банан, парче геврек с крема сирене
обяд: сандвич с пушена сьомга, маруля, крема сирене
вечеря (рано): кашкавал, 2 джоба с риба тон и майонеза (малки), hummus, моркови, грозде
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #10 -: Май 28, 2010, 05:46:15 am »
четвъртък
30 мин бягане, с максимално и умерено натоварване

закуска: филия хляб със сирене и домат
обяд: сандвич с пиле, маруля и hummus
следоб. закуска: банан
вечеря: сьомга на фурна, салата зеле, моркови, лук, майонеза, 3 лъжици бял ориз, 1 чаша вино
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #11 -: Май 29, 2010, 06:48:43 am »
петък
bench press 45 lbs, 3x10 със зор
Smith machine squats 50 lbs, 3x11
leg press 120 lbs, 3x10
fly 25 lbs, 3x10
inner thigh 145 lbs, 3x15
outer thigh 115 lbs, 3x15
leg raises 3x20

закуска: филия с домат и сирене
предиоб. закуска: банан
обяд: зеленчукова супа, бадеми
следоб. закуска: филия с домат и сирене, маслини
вечеря (навън): калмари на скара, пълнени с месо от раци и сос от майонеза, хамбургер с авокадо, домат и половин хлебче, 2 бири, плодова торта
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #12 -: Май 29, 2010, 06:51:28 am »
привет  :D

вечерята  е много вкусна ,но не са ли ти малки обедите?как се чувстваш след тях ,и в ранния следобед?
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #13 -: Май 30, 2010, 06:48:03 am »
Привет, Дени. Наистина имам натоварени дни, в които обядът е скромен, но после прехапвам следобед.
Да ям ли повече на обяд за сметка на вечерята, или просто да увелича обяда?

събота
44 км колело с Ага (2 часа активно каране, 1 час почивки, мотане и бърборене)

закуска: 3 белтъка, сирене, зехтин, филия хляб
обяд: салата от боб, риба тон, майонеза, лук и зехтин, 2 филии хляб, 2 парчета плодова торта
следоб. закуска: малини, боровинки
вечеря: леща, шейк от кис. мляко, боровинки, ягоди и мед
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #14 -: Май 31, 2010, 15:54:21 pm »
неделя
напълно възстановена, без мускулна треска, но почивам

закуска: шейк с кис. мляко, банан, ягоди, боровинки и мед
обяд (на гости): гуакамоле с царевичен чипс, скариди, 2 кюфтета на скара, салати картофена и шопска, боб на фурна, 2 бири
следоб. закуска: диня
вечеря: череши

татко: 60 кг (-300 г от предишното мерене преди 7 дни), нормален апетит, редовно хранене, налита на работа
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #15 -: Юни 02, 2010, 15:02:45 pm »
понеделник (неработен)
колело с Христо, 20 км, 1 час

закуска: сандвич с шунка и кашкавал, сок от манго
обяд: таратор, свинско контрафиле на скара, шопска салата, парче шоколад, 1 бира
следоб. закуска: череши, боровинки, малини
вечеря: скариди, салата от зеле, моркови, лук, майонеза, зехтин


вторник
Smith machine squats 55 lbs, 3x12
leg curls 50 lbs, 3x11
back extension 180 ls, 3x10
lateral raise 35 lbs, 3x10
leg raises on bench 3x25
bench dips 3x10
fly 25lbs, 3x10

закуска: мляко и зърнена закуска
предиоб. закуска: ябълка
обяд: сьомга на фурна, quinoa pilaf, кис. мляко
следоб. закуска: ягоди, бадеми
вечеря: леща, 3-4 лъжици лютеница, 1/2 бира

татко: +3 кг от старта на 4ти цикъл химиотерапия (2 седмици, 1 седмица на протеин)
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #16 -: Юни 13, 2010, 23:14:22 pm »
Цигуларче,
няколко неща:

1. как е баща ти? Може би ще бъде одбра идея да ми сведете до минимум въглехидратите, понеже раковите клетки се хранят предимно с въглхидрати?

2. знаеш ли какво е рейки и, че в САЩ и в Западна Европа се използва като допълнение към стандартанта медицина в доста болници, при това с доста добри резултати?

3. може да минеш някой ден през залата, да ти покажем как да тренираш по-ефективно и целесъобразно. Само драсни една бележка преди това да се разберем.

поздрави
Лазар
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #17 -: Юни 13, 2010, 23:54:18 pm »
Баща ми е горе-долу добре, готви се за нова химиотерапия. Благодаря ти много за идеята за рейки, не бях чувала за този алтернативен метод на лечение, ще попрочета.

Благодаря и за поканата за залата, но живея в чужбина и няма как да се възползвам. Тренирам упорито и вече си водя дневника в хартиен тефтер.

Слязох на 59.5 кг и съм значително по-стегната, след 8-9 седмици и много вдигнати тежести. :)
Re: Спортен и хранителен дневник на цигуларчето
« Отговор #18 -: Юни 14, 2010, 09:18:18 am »
Принципно и аз, Дени, и Сашо практикуваме Рейки и последно време се бях разровил за медицински изследвания на тема Рейки и попаднах на доста излседвания как Рейки не само намалява нуждата от обезболяващи след операция, но и как да като цяло намалява времето за възстановяване след операция.

Вчера имахме инициация в нашатазала и Рейки мастърката ни разказваше как с Рейки са успели да сведат до минимум вредите от химиотерапията. Разбира се, важно е да се отбележи, че Рейки действа различно на различните хора.

Дано съм бил от полза.

поздрави
Лазар
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации