0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Как да избираме храната си?
« -: Май 20, 2010, 20:13:29 pm »
Тази статия ще ви даде отправни точки, според които да можете да избирате адекватно храната, която консумирате. Приятно четене :)

Има 3 фактора, според които да подбираме храната си:

Какво е съдържанието на полезни за организма вещества?

Тук гледаме храната да има колкото се може повече необходими за тялото ни и есенциални хранителни вещества, като витамини, минерали, есенциални амино- и мастни киселини. В търсенето си можем да се водим от два принципа:

1. среща ли се в Природата? Ако дадена храна се среща в природата, вероятността да има по-голяма хранителна стойност е значително по-голяма в сравнение, ако храната е дело на хранителната промишленост

2. Колко е обработена? Колкото по-обработена е дадена храна, толкова по-ниски са хранителните и стойности.
За да знаем обаче кои хранителни вещества са необходимите ни вещества обаче няма какво да се лъжем – ще се наложи поне малко да се образоваме. Здравето не е нещо, което получаваме даром и поне на мен ми се струва, че минималното самообразоване за храните е най-приемливата цена, която можем да заплатим за това.

... прочетете още ...
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #1 -: Май 20, 2010, 20:16:36 pm »
Имам въпрос :)
За сладкото. Има такива като мен, които направо не могат без сладко. С какво да заменим шоколадите, сухите пастички, плодовите млека? Диетичните шоколади вариант ли са?
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #2 -: Май 20, 2010, 20:46:13 pm »
Имам въпрос :)
За сладкото. Има такива като мен, които направо не могат без сладко. С какво да заменим шоколадите, сухите пастички, плодовите млека? Диетичните шоколади вариант ли са?

Основните причини за това "да не можем без сладко" са:
- недостатъчни храна като количество или качество
- недостатъчно сън
- премного стрес
- пристрастяване

Организмът НЯМА физическа нужда от сладко :)

Т.е. на теб ще ти дам алтернативи на сладкото чак след като си оправиш храненето :)

поздрави
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #3 -: Май 20, 2010, 20:52:43 pm »
С какво да заменим шоколадите, сухите пастички, плодовите млека? b]

http://livetolift.com/forum/index.php?showtopic=1077   Право от извора :D.
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #4 -: Май 22, 2010, 11:11:18 am »
Имам въпрос :)
За сладкото. Има такива като мен, които направо не могат без сладко. С какво да заменим шоколадите, сухите пастички, плодовите млека? Диетичните шоколади вариант ли са?

Аз съм в същото положение. След ядене задължително трябва да кусам поне една хапка или лъжичка сладко. Като изключим дните, преди и по време на цикъл, когато за нещо сладичко мога да убия човек. От изброените причини най-вероятно съм на 3 и 4 - премного стрес и пристрастяване. От стреса няма как да се отърва.  :( А от пристрастяването?  :(

Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #5 -: Май 22, 2010, 12:20:38 pm »
Имам въпрос :)
За сладкото. Има такива като мен, които направо не могат без сладко. С какво да заменим шоколадите, сухите пастички, плодовите млека? Диетичните шоколади вариант ли са?

Аз съм в същото положение. След ядене задължително трябва да кусам поне една хапка или лъжичка сладко. Като изключим дните, преди и по време на цикъл, когато за нещо сладичко мога да убия човек. От изброените причини най-вероятно съм на 3 и 4 - премного стрес и пристрастяване. От стреса няма как да се отърва.  :( А от пристрастяването?  :(
Една хапка или лъчица не са проблем :) проблемът е колко често се случва :)

А от пристрастяването човек се отървава посредством .. рестрикция, комбинирана с нещо здравословно (като здравословна храна, спорт и прочие), т.е. здравословно пристрастяване, към което да се пристрастим.

поздрави
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #6 -: Май 22, 2010, 12:46:25 pm »
Ааа по въпроса за сладкото : винаги като преям, ако не хапна нещо сладко се чувствам ужасно, май просто трябва да престана да преяждам  8) !
Добре де, млечният шоколад поне не е ли позволен, айде пастичките ще ги прежаля?
До преди 2 години си се тъпках основно със сладко, бях ужасно слабичка, тялото ми беше изтъкано от мускули, че съм се движила повече е ясно...
Но сега приличам на пандишпан, трупам мазнинки и в коремната област, особено след последната процедура и кратката бременност, близо 2 месеца осоновно лежане.. :oops: :(
Големите си задни части ги преживявам, просто рядко се обръщам да ги погледна в огледалото, ма тия любовни дръжки ми идват в повече. Каква храна да ям все пак и сладкото ли ще ни вземете :lol: ???
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #7 -: Май 24, 2010, 10:38:06 am »
Ааа по въпроса за сладкото : винаги като преям, ако не хапна нещо сладко се чувствам ужасно, май просто трябва да престана да преяждам  8) !
Добре де, млечният шоколад поне не е ли позволен, айде пастичките ще ги прежаля?
До преди 2 години си се тъпках основно със сладко, бях ужасно слабичка, тялото ми беше изтъкано от мускули, че съм се движила повече е ясно...
Но сега приличам на пандишпан, трупам мазнинки и в коремната област, особено след последната процедура и кратката бременност, близо 2 месеца осоновно лежане.. :oops: :(
Големите си задни части ги преживявам, просто рядко се обръщам да ги погледна в огледалото, ма тия любовни дръжки ми идват в повече. Каква храна да ям все пак и сладкото ли ще ни вземете :lol: ???
Здравей Dolphin,

няколко важни точки:

- начинът, по който изглеждаме е СЛЕДСТВИЕ от начина, по който живеем. Когато подобрим втория, автоматично подобряваме и първия

- любовните дръжки се получват в следствие от редовно повишаване на хормона инсулин. Хормонът инсулин се повишава често при редовна консумация на захар и зърнени храни (най-често)

- при млечни шоколад тялот не може изобщо да усети положителния ефект от антиоксидантите, съдържащи се в какаото

Никой нищо няма и не може да ти вземе. Всичко е въпрос на избор. КОлкото по-добри избори правим за тялото си, толкова по-добре се чувства то. А едно тяло може да изглежда добре едиснтвено и само, когато здраво и се чувства добре.

поздрави
Лазар
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #8 -: Май 24, 2010, 13:21:54 pm »

Цитат
Здравей Dolphin,

няколко важни точки:

- начинът, по който изглеждаме е СЛЕДСТВИЕ от начина, по който живеем. Когато подобрим втория, автоматично подобряваме и първия

- любовните дръжки се получват в следствие от редовно повишаване на хормона инсулин. Хормонът инсулин се повишава често при редовна консумация на захар и зърнени храни (най-често)

- при млечни шоколад тялот не може изобщо да усети положителния ефект от антиоксидантите, съдържащи се в какаото

Никой нищо няма и не може да ти вземе. Всичко е въпрос на избор. КОлкото по-добри избори правим за тялото си, толкова по-добре се чувства то. А едно тяло може да изглежда добре едиснтвено и само, когато здраво и се чувства добре.

поздрави
Лазар

Благодаря, за отговора!
Въпреки, че съм наясно с повечето общи неща, се надявах поне нещо сладичко да е позволено, от написаното разбирам, че натуралният шоколад или по-скоро този за диабетици е допустим при здравословно хранене..той малко на безалкохолната бира и гумената жена ми напомня, ама все е нещо ;)
А по въпроса кой кво ни взима, то е ясно че НИЕ взимаме решенията, ама изведнъж като си наложим 100 ограничения и като повечето, които пишем тук наистина сме подложени на невероятен стрес и е по-лесно да се натъпчем с малко шоколадец, от колкото да потичаме или да се запишем на някакъв спорт....
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #9 -: Май 24, 2010, 15:46:05 pm »
здравей  :D

черният шоколад НЕ е онзи за диабетици ,и определено НЕ е гумена жена.
аз съм бивша шокохоличка ,и да ти кажа....той е по-добрата бира от млечния :wink:

Приятно съм изненадана да открия колко мотивирани и информирани сте всички.Вашите 100 ограничения са резултат от ясен и достоен за уважение избор;на фона на това шоколадите и захарта са лесна работа!
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #10 -: Май 24, 2010, 20:24:48 pm »
здравей  :D

черният шоколад НЕ е онзи за диабетици ,и определено НЕ е гумена жена.
аз съм бивша шокохоличка ,и да ти кажа....той е по-добрата бира от млечния :wink:

Приятно съм изненадана да открия колко мотивирани и информирани сте всички.Вашите 100 ограничения са резултат от ясен и достоен за уважение избор;на фона на това шоколадите и захарта са лесна работа!
Щом си пример за бивша шокохоличка, значи и ние има шанс да преживеем абстиненцията, но понеже аз все още се боря с нея, пак да питам, че не разбрах, тая "по-добрата бира" все пак не е ли просто един полезен антиоксидант, или нещо като метадон за нас, шокохолиците, да речем :oops: ?
Днес е първият ден, в който казах Не на сладкото  8)
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #11 -: Май 24, 2010, 20:58:01 pm »
1.полезен антиоксидант
2.има 2 ,3пъти по-малко захар от млечния за 100гр.(за сравнение 55-60 гр срещу 19 за черния 85%Линдт)
3.не мож изяде цял 85% наведнъж-защото е много концентриран като вкус ,и защото много по-малкото захар няма да накара инсулина ти да скочи до небето ,както многото захар накуп. а именно високия инсулин те кара да тъпчеш още и още ,далеч отвъд простото удоволствие от какао-масло-сладичко.

мда-можех да изям 300гр наведнъж нвремето и след 2-3 ч.да продължа.
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #12 -: Май 25, 2010, 11:38:03 am »
За шоколада и аз да кажа как стана при мен.
И аз малко бях пристрастен преди, но след като веднъж ядох натурален шоколад с цели лешници на Ритер спорт

от тогава само такъв хапвам. И понеже си е доста скъпичък - от там идва и ограничаването  :wink:.

Скоро след това пробвах един от шоколадите на малката - Милка с нещо си - въобще не усетих вкуса на шоколада а все едно ръфах блокче захар. Същото се получава и с шоколадовите бонбони.
Така естествено си дойде намразването на млечния шоколад при мен и изобщо не ми липсва :-)
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #13 -: Май 25, 2010, 12:49:31 pm »
ОК, за черния шоколад разбрах. А шоколадите за диабетици? Позволени ли са?
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #14 -: Май 25, 2010, 14:00:11 pm »

Мммм с лешници, ммм цели, къде, къде?!  8O
Мимка, все си мисля, че пък той въобще не трябва да съдържа захар тоя за диабетици и няма как да е вреден. Ма съм чувала, че сладката за диабетици са скъпички и често с ужасен вкус...
А Деница, тази прекомерна консумация отразяваше ли ти се на теглото и вида респективно? Защото аз още не мога да проумея как до скоро майка ми ми правеше купи с течен шоколад с надеждата да кача поне 1 килце, а аз си се тъпчех със сладко и тесто, пиех по 2 литра бира и все си стоях супер слаба и изведнъж след приема на имуноподсилващи билки почнах да трупам..Не вярвам само на това да се дължи тази драстична промяна в организма ми..
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #15 -: Май 25, 2010, 14:23:09 pm »
Мимка, все си мисля, че пък той въобще не трябва да съдържа захар тоя за диабетици и няма как да е вреден. Ма съм чувала, че сладката за диабетици са скъпички и често с ужасен вкус...

По принцип сладките неща за диабетици са с изкуствени подсладители, едно от които е аспартам. А аспартама е канцерогенен. Честно казано, независимо, че не обичам сладко, ако имам да избирам между двете злини - млечен или диабетичен шоколад, все си мисля, че млечния е за предпочитане. Така че, да заложим на сигурното и естественото, т.е. натурален шоколад.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #16 -: Май 25, 2010, 14:34:37 pm »
Мимка, все си мисля, че пък той въобще не трябва да съдържа захар тоя за диабетици и няма как да е вреден. Ма съм чувала, че сладката за диабетици са скъпички и често с ужасен вкус...

По принцип сладките неща за диабетици са с изкуствени подсладители, едно от които е аспартам. А аспартама е канцерогенен. Честно казано, независимо, че не обичам сладко, ако имам да избирам между двете злини - млечен или диабетичен шоколад, все си мисля, че млечния е за предпочитане. Така че, да заложим на сигурното и естественото, т.е. натурален шоколад.
:good_post:
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #17 -: Май 25, 2010, 14:58:40 pm »
По принцип сладките неща за диабетици са с изкуствени подсладители, едно от които е аспартам.

хм, както и дъвките (най-рекламираните), поне доколкото съм чела съдържанието.
някакъв коментар от косултантите за тях?
« Последна редакция: Май 25, 2010, 15:49:21 pm от tzvetenze »
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #18 -: Май 25, 2010, 15:15:47 pm »
Записвам се да следя темата.

И аз съм шокохоличка, но не бивша. :D Не съм хапвала нищо сладко и шоколад от 07.05.2010г., защото се мотивирах и искам да сваля излишните кг., но незнам до кога ще удържа. Иначе относно шоколада нямам дилема, защото много обичам натурален шоколад. :lol:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #19 -: Май 25, 2010, 18:57:25 pm »
Аз съм с инсулинова резистентност и чудесно знам що е то шокохолизъм :lol: :lol: :lol:
В момента пия метформин и изобщо не ми се яде сладко. Много рядко. Купувам си шоколад за диабетици, понеже не обичам черен, много ми е горчив. При положение, че преди съм ядяла поне шоколад и половина на ден /млечен на милка/, сега един за диабетици го ям 2 седмици. Чак не мога да повярвам. По празниците /великденските/  реших маааалко да си отпусна душата и да хапна нещо от любимите си сладки нещица. И какво беше огромното ми изумление, когато се оказа, че едва успях да изям два бонбона 8O Направо ми стана гадно, просто усетих засищане, каквото преди просто не съществуваше, когато ядях шоколад. Знам, че това се дължи на метформина. Надявам се да успея да се преборя с инс. резистентност и повече да не залитам така по сладкото.
Само за протокола - вече 3 месец съм на лекарства и НВД и съм свалила 8 кг. Обаче, имам проблем, за който се надявам да ми помогнете, уважаеми консултанти. Много ми е противн храната :( Вече почти няма такава, която да ми е вкусна, храня се колкото да не гладувам...Разбирам ги аз много добре принципите, по които да подбираме храната, ама реално е адски трудно. Понеже съм на НВД заради инсулина, мога да ям определени храни. Някои от тях ми пречат на колита/зеле, грах, боб..., листни зеленчуци/, месото ми е противно на вкус, особено пилешкото :? Какво да ям? Дайте идеи, защото ми е голяма мъка с готвенето. Просто повечето позволени храни ми дразнят стомаха, излизат ми киселини и се подувам....Други са ми просто гадни. В общи линии нищо не ми се яде, но организма ми си иска неговото.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #20 -: Май 25, 2010, 19:40:45 pm »
макар, че ДОбри ме засегна професионално  :wink: ще призная, че има вкус за шоколада
това е и моя фаворит от шоколадите, дори и Линд не са толкова истински, колкото Ритер спорт-а
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #21 -: Май 25, 2010, 19:55:04 pm »
Още един глас за черния шоколад. Обожавам го!

Шоколадите за диабетици не са по-нискокалорични, просто нямат захар. Разликата в калориите с обикновените шоколади не е голяма. Диабетичните на "Милка" са хубави (но скъпи) на вкус, пък и аз отдавна се отказах от подсладителите, заради негативните мнения за аспартама. Дали е вярно, не съм сигурна, но вече го избягвам.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #22 -: Май 25, 2010, 20:10:50 pm »
Ми и аз не обичам подсладителите, но нямам избор. Ям шоколади за диабетици, именно защото нямат захар, не заради калориите :lol: Но вкусът е съвсем различен, нищо общо няма с шоколада.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #23 -: Май 25, 2010, 22:26:22 pm »
в шоколадите за диабетици има подсладители-аспартам ,полиоли ,цикламат.
те НЕ са решение за хората с инсулинова резистентност ,защото също повишават нивата на инсулина (косвено-мозъка регистрира "сладко" ,и праща инсулин да го търси.инсулинът не намира "сладкото"-глюкозата ,и праща сигнали за още "сладко"-хапваме още и още.

контролът относно сладкото се постига ан първо място с редовно и качествено хранене-да няма глад :)Тогава едното парче шоколад не  е проблем.

не ,н е съм имала никога проблеми с теглото.само с хипогликемиите ,и ниския имунитет.(само шоколад ,ябълки и чай не стават за правене на антитела :wink:)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Как да избираме храната си?
« Отговор #24 -: Май 25, 2010, 23:58:13 pm »
Ами на мен не ми се яде повече сладко, сигурно е от метформина. Повече от две блокчета на няколко дни не мога да изям. Просто не изпитвам нуждав момента. Но питането ми беше друго. За сладкото ми е ясно :lol:

П.С. Аз доколкото знам за инс. резистентност има значение какви точно въглехидрати се приемат. Не всички се изключват тотално. Иначе хипогликемичните кризи си ги имах, в секундата, в която огладнея, ми става лошо и ми прималява.
За проблема с теглото - както си бях между 55-58 кг, при 168 см височина, така за 1,5 година напълнях с над 15 кг. Станах 73! Без да си променям начина на хранене и живот. Свалих ги с Дюкан, но после ги качих отново. Като след двете стимулации и спирането на цигарите качих още 10 кг и така стигнах до зверските 83 кг 8O Вече бях убедена, че има нещо...Изследвах се и се оказах права. Сега ги боря. Но проблема е, че просто храната ме отвращава 8O Луда работа!
« Последна редакция: Май 26, 2010, 00:03:58 am от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!