Както много пъти сме писали, даването на антипиретици при деца продължава да е обект на спорове. И съвсем не е толкова "ясно" полето, както някои си искат да мислят.
Аз лично намирам напътствията на Френското Педиатрично дружество за най-актуални. Те се състоят в следното - "Даваме антипиретик в рамките 37-38 при тази индивидуална температура, при която е очевадно че детето не се чувства добре. Над 38- веднага."
Обосновка:
* много деца "почват" с една т-ра 37.2-37.3 ,която или е така от час, и след това внезапно стига 41, или в рамките на 10 минути става 41. И следва гърч, при някои деца. Ако отчетете че времето за действие на един Парацетамол е 30-40 минути, става ясно че е по-добре да го дадете в началото, отколкото при 41 да се чудите как да постъпите.
*всички твърдения за "реалната полза на високата температура" са абсолютно книжни (макар и добре обосновани). Няма нито едно практическо проучване че трайно високата и неовладяна т-ра наистина съкращава срока на заболяването.
* температурата е вид "странична реакция". Като такава тя може да има за цел да "лекува", но тогава защо за Бога ползваме лекарства? Да оставим всички деца да се самолекуват с повишената си температура (както ставаше в миналото и накрая загиваха не от грипа, а от изтощение и обезводняване от 7-9 дена с постоянна температура). Температурата като страничен феномен допълнително изтощава децата, понижава храненето, обезводнява. Как ще "оводните" едно дете с т-ра, щом не иска нищо да приема? Никак, ако не свалите т-та за да се възвърне настроението и желанието нещо да се приеме. В този аспект НЕ СЕ борим с т-та като такава, а с последствията от несвалянето и. А че има такива, трябва да си безчувствен за да не ги виждаш.
* много деца страдат много от повишена т-ра >> не само настроението им се понижава, но и обективно страдат. По-големите деца са в депресия понякога. Затова и се стремим да помагаме, а не да робуваме на ригидни правила.
* малките деца са с особено висок риск за температурни гърчове. И никой не може да каже кои деца и защо точно те, а не другите. Следователно и това е аргумент в полза на това да се дават антипиретици. Ужаса и суматохата, ненужните изследвания и травмирането на едно малко дете из болниците, са много по-фрапиращи от това, да се даде един антипиретик, пък и било за ниска т-ра.
* становището че температурния диапазон 37-38 не е т-ра е наивно становище. Свързването на степента на температурата с вероятната тежест на едно заболяване пак е наивен подход. Т-та трябва да се приема като алармиращ симптом и да се търсят ВИНАГИ настоятелно и задълбочено възможните причини. Обясненията и свързването на "зъбки" с повишена температура са крайно наивни, и могат да доведат до гафове ( ами ако има отит?)
* няма "вирусно заболяване" с т-ра 40 повече от 2-3 дена, или с прогресивно влошаващ се ход на т-та с всеки изминал ден - къси интервали, много висока т-ра с втрисане, трудно сваляне. Всякакъв такъв ход, особено високи т-ри ( над 39), както и възрастите до 4-5 годинки СА ОСОБЕНО алармиращи неща, изискващи огромно внимание за да не се пропусне важно заболяване. Като - отит, пневмония, сепсис, остеомиелит, менингококов менингит, остър корем ( апендицит, например).
*Много често не е ясно от първият ден на какво може да се дължи една висока т-ра. Важното е - да имате пълна ваксинация (с Превенар и Хиб ваксината включително). Да се следи внимателно детето за хода на заболяването му ОТ БЛИЗО, и с чести повторни прегледи, а не "по телефона" или чрез кухи "презумпции". Както много пъти съм отбелязвал, наблюдението в нашата специалност е ВСИЧКО. Това дали да се направят изследвания още в началото ( СРП, Стреп-тест) зависи от клиничното впечатление от прегледа.
* обтриването с ледени компреси на крака/ръце или хладка баня ( като две отделни средства) си остават единствените класически и резултатни средства за сваляне на много високи т-ри при деца. Каквото и да говорят, "оспорват", "мислят" някои книжни плъхове. Който го е правил това на практика, знае колко добро и резултатно е. Дава се и антипиретик, разбира се.
Всичко над 37 ( и самото 37), измерени под мишница, е "повишена над нормалното температура". Аз лично ползвам и меря само лява мишница. Много често има значими разлики лява мишница- дясна при еднакви начини на измерване, термометри, условия. Такива че в дясна мишница може да имате нормална т-ра, детето да Ви изглежда "топло", да измерите в ляво и да видите 38, например.
Разбирам че изказаните становища са различни от общо приетото. Да, така е.
Но по тези въпроси вече имам достатъчно опит за да се оставя да ме водят за носа с глупави "съвети".
А и от практиката съм видял много неща в коренно противоположна насока от така широко рекламираните "подходи" ( във връзка с фебрилните състояния).
Малко дълго се получи, но въпросът е много важен... фундаментален, така да се каже.