0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #500 -: Август 18, 2010, 09:44:35 am »
Лис, аз дадох риба около годинката - готово пюре сьомга. Може би до година и половина давах само готови пюрета риба, беше ме страх да не пропусна някоя костица. Вече си ядат приготвена от мен. Месата ги вкарах - пуешко, пилешко, заек, телешко, свинско, риба. Мисля, че телешкото около вашата възраст го въведох.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #501 -: Август 18, 2010, 16:50:17 pm »
Лиско,дадох готово пюре на Гербер от сьомга-имаг го в разфасовка от 130 грама.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #502 -: Август 24, 2010, 12:20:34 pm »
Момичета,имам питане относно разнообразието на сутрешната закуска и следобедното хранене на децата :D.Кажете как ги разнообразявате-попара,кус-кус и после?А следобедното?Да речем че вече сме на 9 месеца :D.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #503 -: Август 24, 2010, 13:51:32 pm »
За закуска давам попара,кус-кус,кис.мляко с бисквити,а за следобед правя кремчета,грис,каша :)

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #504 -: Август 25, 2010, 23:40:34 pm »
Здравейте, спешно ми трябва схемата на захранване на Бърди, нямам време да търся из старите теми, ако някой я има под ръка би ли ми я пратил? Спомням си че беше един файл, много добре написан, цветен, но не се сещам от къде го свалих преди. Мерси предварително!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #505 -: Август 26, 2010, 00:11:51 am »
Милена, ето текста на д-р Бърди и схемата по която се водих аз,
дано е това което търсиш! Поздрави!


"Моят подход за захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно,
като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца.
Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло.
Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна...
От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша,
ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано).
Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове.
Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено)
към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена.
Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна.
Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО
(детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие.
Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна.
От изброените неща можете да правите комбинации.
Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно,
която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:

*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно,
не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене.
Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка,
разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл.
Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето,
а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели".
Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици.
Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно,
постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

От кога:

Кисело мляко->>>след 9-10-11 месец.
Сирене->> след 8-9 месец
Хляб и хлебни (+фиде, макарони) след около 11 месец.
Яйце (жълтък)->>след 7-7.5-8 месец.
Белтък->> след 13-15 месец.
Мед->>след 18-19 месец

Това първо външно хранене се слага в 16-17-18 с цел постепенно да замести едно млечно хранене в същият този час.
Всичките останали хранения се запазват както са си били.
150-160 грама плод когато се достигнат може да отпадне млякото след това хранене.
Но това не е абсолютно и не се иска бързане.

Не се въвеждат първо зеленчуци!
Не се слагат сладки храни сутрин.
Не се дава "попара" до 10-11-12 месец.
Не се въвеждат много външни хранения внезапно-тоест днес в 16-17-18,
след два дена в 10 сутрин и след два още в 12-13-14.
С плодове се храни търпеливо 1.5-2 седмици."


Схема на храните по месеци - ЦЪК

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #506 -: Август 26, 2010, 11:23:30 am »
Точно това търсех! Благодаря

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #507 -: Август 26, 2010, 12:42:43 pm »
Здравейте, момичета!
Един бърз въпрос: Захраних със заек и сега мисля да въведа пуешко. Имам готово пюре на Гербер с пуйка и зеленчуци, но пише, че има млечен протеин и масло. По принцип въвеждам месото от готово пюре(където е 8%) през ден по схема 2 ч.л. - 4 ч.л. - 6ч.л. - 8 ч.л и т.н
Аз досега не съм давала нищо млечно - нито пюре, нито каша. Какво ще ме посъветвате? Да взема друго пюре или може и с това? Вие с пуешкото в какъв вид го дадохте и по колко. Не знам защо изпитвам неистов страх от млечните каши и пюрета!?!
"Рибата става акула, когато излезе от водата, спре движението и ухапе полицай!"

*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #508 -: Август 26, 2010, 14:39:39 pm »
Здравейте, момичета!Имам проблем с нощни хранения.От едно известно време, вече не помня колко, моя юнак се буди нощем и не се залъгва с вода-неистово реве, пищи и като го взема да го гушна и успокоя слиза долу и ме води в кухнята и сочи кутията с АМ.
Опитах да въведа вечеря супа, макар педиатърката да не го одобрява, но той не иска и бута купата.Пие или адаптирано мляко с бисквити или кисело с плод около 22:00 часа, после се буди в 2:00 или в 5:00 и иска пак.Кисело мляко купувам Верея,Елена или Сердика.
Много моля за съвет.
ПП.Иначе за кухнята да споделя ,че децата тук в квартала я харесват на 99%.Много е близо до в къщи и ми отнема около 15 минути бърз ход отиване и връщане.Не съм май добра домакиня, не ми се отдава да ги разнообразюявам тези манджи.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #509 -: Август 26, 2010, 16:25:37 pm »
Здравейте, момичета!
Един бърз въпрос: Захраних със заек и сега мисля да въведа пуешко. Имам готово пюре на Гербер с пуйка и зеленчуци, но пише, че има млечен протеин и масло. По принцип въвеждам месото от готово пюре(където е 8%) през ден по схема 2 ч.л. - 4 ч.л. - 6ч.л. - 8 ч.л и т.н
Аз досега не съм давала нищо млечно - нито пюре, нито каша. Какво ще ме посъветвате? Да взема друго пюре или може и с това? Вие с пуешкото в какъв вид го дадохте и по колко. Не знам защо изпитвам неистов страх от млечните каши и пюрета!?!

мисля, че ви е рано за млечните. поне аз бих изчакала (на нас ни откриха алергия към казеина и поне до 2 г. няма да давам). аз пуешко въведох с домашна пуйка, но има на бебевита пуешко с броколи, без глутен и млечен протеин.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #510 -: Август 26, 2010, 21:14:36 pm »
Здравейте, момичета!
Да попитам и аз: когато захранвате с няколко лъжички от готово пюре всеки ден ново бурканче ли отваряте или може да се ползва едно бурканче за два дни (съхранено в хладилник, разбира се)?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #511 -: Август 26, 2010, 21:21:50 pm »
Може, да. Затопляш количеството, което искаш да му даваш, а незатопленото го слагаш в хладилника и съхраняваш за другия ден.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #512 -: Август 26, 2010, 21:39:11 pm »
но не трябва детето да е яло с лъжичката т.е ако си дава директно от буркана и остане, не се дава на следващия ден
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #513 -: Август 27, 2010, 00:59:31 am »
Благодаря, Импреза! Явно ще почна с пюре на ХИП пуйка с тиква или пуйка, картофи и пащърнак от 190 гр. (че не намирам по-малки), а другото ще си го дояждам  :wink:
Северина, на ХИП пюретата трябва да се консумират на следащия ден, а на Гербер - до 48 ч. Но, както момичета са казали - без да е бъркано в пюрето с лъжичката на бебчо, с която е яло. Т.е. отваряш, вадиш нужното, другото прибираш за следващите 1-2 дни (и дояждаш понякога  :wink: :wink: :wink:)
"Рибата става акула, когато излезе от водата, спре движението и ухапе полицай!"

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #514 -: Август 27, 2010, 15:33:15 pm »
Благодаря ви, Блу, Мини и Дживотинче!
Първите едно-две бурканчета си ги доядох, но вчера отсипах нужното количество и останалото прибрах в хладилника. Днес дадох от остатъка :)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #515 -: Август 28, 2010, 08:02:00 am »
И аз имам едно въпросче. Ние сега се захранваме и вчера като бяхме на консултация педи каза да давам зел пюре 3 седмици плодовите сме се захранили след това какво трябва да давам???? И още едно въпросче колко зел пюре трябва да изяде за да дам месно?????НИе сме на 5м и половина почти :) на консултацията малката пищеше като обезумяла че не успях да питам педи жълтък кога мога да давам.......
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #516 -: Август 28, 2010, 08:56:12 am »
месо около 2 месеца след първоначалното захранване, жълтък може преди да въведеш месото, може и след това, аз лично не съм бързала, а и е храната, на която не съм настоявала никак, и при двете ми жълтъка е въведен колкото да опитат и то след 9ти месец
щом педиатъра те е посъветвал три седмици да въвеждаш зеленчукови пюрета, след това поне още три седмици въвеждай плодови и след това започни с месото
различните видове месо се въвеждат с поне 20 дена разстояние, като първите меса са пуешко, пилешко, заешко, телешко

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #517 -: Август 28, 2010, 09:23:39 am »
 mini многоо ти благодаря и 20дена като въвеждам да увеличавам ли количеството по малко или само по 2-3 лъжички или пак си зависи от детето дали ще иска или не че тя е малко злояда не всичко яде и не винаги
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #518 -: Август 28, 2010, 09:29:59 am »
е, ти кога успя да разбереш, че е злояда като сега сте почнали захранването
щом не иска, значи не е готова за захранването  :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #519 -: Август 28, 2010, 10:55:09 am »
Записвам се да следя темата, че захранването ми се струва много сложна наука и ще трябва да почета. Обаче имам един въпрос - какво е кисел? :oops: Мислих, че е някаква каша от плодове, но като чета тук, го давате за пример, отделно от плодовите пюрета и каши плод+Ам/кърма.
[/url][/url]