0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
хормонални изследвания
« -: Септември 23, 2009, 13:05:33 pm »
Здр момичета!Утре сме в Щерев за изледвания на мъжа -РПС,хламидии хормони,но забравих да попитам дали трябва да се направи на гладно и кафе може ли да се пие?Моля за помощ;
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #1 -: Септември 23, 2009, 18:06:30 pm »
За ЛХ,ФСХ, Тестостерон и т.н. - няма значение, за ТСХ има, така че по-добре ако сте рано - на гладно и без кафе!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: хормонални изследвания
« Отговор #2 -: Октомври 15, 2009, 15:29:15 pm »
Здравейте момичета,
 FSH на мъжа ми е 6.560 ulU/ml дадени са някакви странни референтни стойности  ф.ф4-13:  лут.ф2-13:  постмено20-138:  м1-8  някой дали би могъл да ми каже дали е в норма или не.
Предварително ви благодаря.
« Последна редакция: Октомври 15, 2009, 15:30:47 pm от валерия »
*
Re: хормонални изследвания
« Отговор #3 -: Октомври 15, 2009, 18:24:31 pm »
Здравейте момичета,
 FSH на мъжа ми е 6.560 ulU/ml дадени са някакви странни референтни стойности  ф.ф4-13:  лут.ф2-13:  постмено20-138:  м1-8  някой дали би могъл да ми каже дали е в норма или не.
Предварително ви благодаря.
Валерия, така като гледам референтите са: фоликулна фаза, лутеална фаза, постмено=менопауза, м=мъже. Липсва овулационната фаза. Според тези референти мисля да е овул. фаза (5-22). Не че те интересува в случая, де. Излиза да е в норми,  :)
« Последна редакция: Октомври 15, 2009, 18:28:56 pm от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #4 -: Октомври 15, 2009, 19:23:28 pm »
Цитат
м1-8
Това е е ли при мъже реф.ст-сти?Другото ясно че е за жени.В такъв случай сте в границата.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Re: хормонални изследвания
« Отговор #5 -: Октомври 15, 2009, 20:42:54 pm »
rtfrtf
благодаря за бързият отговор, успокоих се ,че най-сетне нещо е в норма мерси отново момичета  :balk_81: :balk_81: :balk_81:
Re: хормонални изследвания
« Отговор #6 -: Декември 10, 2009, 13:41:04 pm »
Ендокринолог, назначи мъжа ми да си изследва следните хормони - ето и резултатите:
Testosteron: 5,09 ng/ml (2,41-8,27)
TSH: 5,62 ulU/ml (0,49-4,67)
LH: 1,89 uiU/ml (2-12)
FSH: 5,80 ulU/ml (1-8)
Prolactin: 10,36 ng/ml (1,61-18,77)
DHEA-S: 7,0 (2,17-5,19)
Ако някой може да ги коментира ще съм благодарна!!!
« Последна редакция: Декември 10, 2009, 13:48:23 pm от Mary Angel »


*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #7 -: Декември 10, 2009, 15:48:40 pm »
Ендокринолог, назначи мъжа ми да си изследва следните хормони - ето и резултатите:
Testosteron: 5,09 ng/ml (2,41-8,27)
TSH: 5,62 ulU/ml (0,49-4,67)
LH: 1,89 uiU/ml (2-12)
FSH: 5,80 ulU/ml (1-8)
Prolactin: 10,36 ng/ml (1,61-18,77)
DHEA-S: 7,0 (2,17-5,19)
Ако някой може да ги коментира ще съм благодарна!!!
Сама виждаш, че някои стойности са извън референтните граници. Например ТСХ е над горна граница, което говори за евентуален проблем с щитовидната жлеза.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #8 -: Декември 10, 2009, 17:53:06 pm »
Сама по себе си стойността на ТСХ е около границата на нормата, което значи че може и да е лаб. неточност, а и този хормон се влияе от психичестия комфорт на пациента. Принципно ендокринолог трябва да разтълкува резултатите. Имате завишен DHEA-S, може да има зависимост м/у двата завишени хормона, не знам. Консултирайте се с ендокринолог или уролог (компетентен).

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: хормонални изследвания
« Отговор #9 -: Декември 13, 2009, 18:30:35 pm »
Ендокринолог, назначи мъжа ми да си изследва следните хормони - ето и резултатите:
Testosteron: 5,09 ng/ml (2,41-8,27)
TSH: 5,62 ulU/ml (0,49-4,67)
LH: 1,89 uiU/ml (2-12)
FSH: 5,80 ulU/ml (1-8)
Prolactin: 10,36 ng/ml (1,61-18,77)
DHEA-S: 7,0 (2,17-5,19)
Ако някой може да ги коментира ще съм благодарна!!!

Според някои изследвания, високите нива на DHEA-S при мъжете намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, артрози и.т.н. Иначе, този хормон е междинен продукт при синтеза на тестостерона, като това е нож с две остриета: възможно е и да се преобразува директно в естроген и естрадиол, което е вредно за репродуктивната система на мъжа. Възможните вериги на синтез са следните:DHEA-S - Андростендиол - Тестостерон,DHEA-S - Андростендиол - Тестостерон - Естадиол или DHEA-S - Андростендиол - Естроген.
LH при мъжете регулира не толкова производството на сперматозоиди, колкото тяхното узряване. Ниски LH-стойности често корелират с лоша морфология на сперматозоидите.

Re: хормонални изследвания
« Отговор #10 -: Декември 13, 2009, 20:53:08 pm »
Zlatulka, Evro, Mobi1983, благодаря Ви за отговорите!!!
Когато мъжът ми отиде за първи път при ендокринолога, той му назначи всички хормони без ТСХ, но аз го накарах за всеки случай да се изследва и ТСХ (на мен все ми го изследват, когато става въпрос за хормони). Когато мъжът ми отишъл с резултатите при ендокринолога, той въобще не се е усетил, че не е искал ТСХ, не е поискал да се пуснат и другите хормони, които показват реалното състояние на щитовидната жлеза, а веднага е назначил L-thyroxin. За нас това не е много професионално и решихме да запазим час при друг лекар в края на месеца. Когато разберем и другото мнение ще ви информирам.


Re: хормонални изследвания
« Отговор #11 -: Декември 14, 2009, 01:58:26 am »
Mary Angel, удобно ли е да попитам дали мъжът Ви има проблеми с оплешивяването?
Обикновено LH е нисък при много високи нива на тестостерона. При Вашия мъж обаче не е така, т.е. взаимният баланс между тестостерона и LH е нарушен. Дали това не е индикация за свръхчувствителност към тестостерона?

Според мен именно този въпрос трябва да изясните с ендокринолога, да му изпише нещо от рода на Luveris® или подобно.

Иначе TSH е индикатор за антитела срещу щитовидната жлеза (хипотироидизъм), което е свързано с появате на спонтанни аборти, т.е. е по-често проблем у жените.
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 02:04:48 am от mobi1983 »
Re: хормонални изследвания
« Отговор #12 -: Декември 14, 2009, 09:03:45 am »
Mobi1983, морфологията на мъжа ми е действително е проблем - 4% по Крюгер.

Той е на 32г., преди 3-4 години косата му започна леко да се разрежда, но все още е мнооого рано да се говори за оплешивяване. Разреждането е в центъра на главата точно там, където е най-рядката част на косата на свекъра ми (но и той не е напълно плешив)- ако това изобщо има значение.

Съмненията ми в правилността на лечението с L-thyroxin дойдоха от там, че мъжът ми няма нито едно от оплакванията при високо ТСХ.
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 09:26:08 am от Mary Angel »


Re: хормонални изследвания
« Отговор #13 -: Януари 05, 2010, 16:11:21 pm »
Консултирахме се с още един ендокринолог, който действително обърна внимание на състоянието на мъжа ми, прегледа щитовидната му жлеза с ехограф и установи някои изменения в нея. Въз основа на този преглед и хормоналните изследвания, съпругът ми се сдоби с диагноза Хипотиреоидизъм на база автоимунен тиреоидит. Предписаха му Euthyrox по схема. След месец е на контролен преглед. Надяваме се за по-добри резултати.
Ендокринологът обясни, че по-високите нива на ТСХ водят до намаляване на ЛХ, който от своя стана отговаря за качеството на спермата.
Щастлива съм, че поне знаем причината за лошата морфология (ако това въобще може да се нарече щастие).
Чувствах се длъжна да споделя това с Вас, защото ако не беше форумът нямаше да сме с така добре изяснени причини за проблемите ни само за 2 месеца.
БЛАГОДАРЯ ВИ!
« Последна редакция: Януари 05, 2010, 16:16:12 pm от Mary Angel »


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #14 -: Януари 05, 2010, 16:15:53 pm »
Mary Angel, благодаря ти, че споделш твоя опит с хормоналните изследвания.

А Кацаров беше ли ви казал нещо за пускане на хормонални изследвания?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #15 -: Януари 05, 2010, 16:33:43 pm »
Zai, За съжаление НЕ. Въпреки, че мъжът ми изрично го пита за хормоните.
Все пак аз го накарах (нали все чета из нета и много знам - малко самоирония).
Първият ендокринолог въобще не искаше да пуска ТСХ, но аз настоях да го изследва (нали всеки път ми го пускат) - и хоп, "зайчето именно от него изкочи".
Но е рядкост при мъжете да имат проблеми със щитовидната жлеза, но явно нашите от там идват.
Принципно ендокринолог трябва да разтълкува резултатите. Имате завишен DHEA-S, може да има зависимост м/у двата завишени хормона, не знам. Консултирайте се с ендокринолог или уролог (компетентен).
Evro, ендокринологът каза, че завишените нива на DHEA-S не са притеснителни, когато се отнася за мъже, дори обратното - говорят за повишено либидо.



*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: хормонални изследвания
« Отговор #16 -: Август 05, 2010, 14:05:23 pm »
Тъй, и ние сме с автоимунен тироидит... ТСХ 4.62. А бяхме насрочили вече операцията за варикоцеле.

ПС Съжалявам, писах същото и в темата за варикоцелето преди да се осъзная, че има тема за хормони при мъжете.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!