0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« -: Септември 18, 2009, 11:50:09 am »
Планирам бременност и JP-то ми каза, че няма основание да пусне тестове за рубеола и токсоплазмоза по здр. каса, нито той, нито гинеколог. Будалка ли ме нещо? Ако е така как мога да си потърся правата- мога ли да викна инспектор, с който да се разберат?  :D
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #1 -: Септември 18, 2009, 11:59:36 am »
 Доколкото знам, токсоплазмозата се поема от здравната каса, търси си правата.
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #2 -: Септември 18, 2009, 12:07:22 pm »
Мерси
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #3 -: Септември 18, 2009, 12:19:52 pm »
 В тази тема има информация за изследванията, които се поемат от НЗОК.
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #4 -: Септември 18, 2009, 13:50:42 pm »
Мерси за линка- много е изчерпателен.
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #5 -: Септември 18, 2009, 14:21:01 pm »
От цялото това ровене обаче оставам с впечатлението, че в бг няма национална програма по превенция преди забременяване. Според "НАРЕДБА № 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията" изследвания за рубеола и токсоплазмоза се правят чак след аборт! Преди това по линия на ЖК (пренатален скрининг)- за хепатит В, сифилис и т.н. Е въпроса ми е- защо трябва да забременея, за да ме лекуват от инфекциозни и паразитни заболявания? В една английска книга, която наскоро си купих изрично пише, че дори и в детска възраст да е правена имунизация за рубеола, е редно да се провери титъра на антителата и да се прецени, дали да не се поднови имунитета. Оставам с впечатлението, че програмата за майчинство е по- скоро превенция на обществото от разпространение на заболявания, отколкото превенция за това да се раждат повече здрави бебета. Или по-точно- абе тука така и така сега си дошла до лекаря защото си бременна, защо да не те проверим и за сифилис? И може би в тази линия на мисли JP-то ми има основание да ми откаже изследвания.
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #6 -: Септември 18, 2009, 14:43:44 pm »
Има програми, но не са по линия на НЗОК, а по линия на РИОКОЗ.
Аз си направих всички изследвания там почти без пари преди седмица. Платих СПИН и Сифилис, а останалите бяха по различни програми за скриниг напълно безплатни, включително и рубеолата.
Просто трябва да отидете в местното ХЕИ или там подразделение, където правят такива изследвания. Не е нужно направление от личния лекар или каквото и да било. Просто отивате и казвате, че искате да си направите изследване.
По принип СПИН и сифилис също може да са безплатни, но са анонимни - по линия на КАБКИС. На мен обаче за ин витрото ми трябваха официални документи и затова ги платих.
« Последна редакция: Септември 18, 2009, 14:46:20 pm от Maxi »


*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #7 -: Септември 18, 2009, 17:58:24 pm »
Маxi, а какви изследвания успя да си пуснеш, защото в сайта на РИОКОЗ- София няма много информация?
*
Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #8 -: Септември 24, 2009, 09:03:03 am »
СПИН, сифилис /васерман/, рубеола, хепатит В и С


Re: рубеола, токсоплазмоза по НЗОК?
« Отговор #9 -: Ноември 24, 2009, 11:05:16 am »
кое точно изследване трябва да се пусне:
Токсоплазмоза - IgG антитела
 
Токсоплазмоза - IgА антитела

Токсоплазмоза - IgМ антитела