0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Не зная колко от вас днес гледаха "Искрено и лично", темата на предаването беше много интересна. А именно замръзяване на стволови клетки от пъпната връв при раждането на детето.

Ако модераторите сметнат, че не е тук мястото на тази тема моля да я преместят.

Гости бяха д-р Стаменов, още двама други лекари от болница
" Шейново ", Ани Салич, представител на " Ретро радио ", журналистката, която прави документалния сериал " Такъв е живота " и две майки, на едната,  от които и предстои скорошно раждане.

Идеята ми да отворя тема тук е, че на много момичета от форума им предстои раждане и е добре едно такова решение да се вземе на време.
:idea:

Успех!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #1 -: Април 10, 2006, 12:32:04 pm »
За стволовите клетки имаше предаване и в събота по Скат, предаването Биберон.
Много добре звучи и си викам само да имам шанса да родя и това със сигурност ще го направя. Изгледах репортажа с голям интерес. Почти накрая водещата попита колко струва съхраняването на стволовите клетки в криобанка. Даваха май някаква софийска клиника, но не разбрах коя. Доктора обясни че предлагат пакет от 10 + 10 години за съхранение, като цената за първите 3 години възлиза на 3 000 и нещо лева.

Идеята е чудесна, но е малко скъпо.

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #2 -: Април 10, 2006, 15:01:35 pm »
Аз гледах предаването по бТВ днес. Д-р Стаменов каза, че при тях наистина е 3000 лв, но предоставят възможност за разсрочване на плащането. Но не каза да е само за 3 години. Запазването на стволови клетки е особено важно в случаите, когато в семейството има история на автоимунни заболявания, които може да се лекуват по този път. Даже разказа за жена, чийто съпруг страда от такова заболяване и за това семейство е било много важно да запазят клетки, така че да може да се лекува детенцето, ако се прояви наследствено заболяването. За тях специално са направили някаква супер разсрочена схема, само и само да може да запазят клетки от пъпната връв.

Ани Салич разви идея държавата да създаде такава банка, така че да може да се помага и на повече хора в нужда, не само на самото детенце, от което са взети. Всичките доктори горещо я подкрепиха, защото макар в чужбина да има такива банки, ако се наложи да се ползва материал от там, то шансът да има добра съвместимост е много по-малък, отколкото ако беше българска. Това било така заради различния гепотип на различните нации.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #3 -: Април 10, 2006, 15:07:48 pm »
marmotche, благодаря за информацията :)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #4 -: Април 10, 2006, 15:19:43 pm »
Цитат на: marmotche

Ани Салич разви идея държавата да създаде такава банка, така че да може да се помага и на повече хора в нужда, не само на самото детенце, от което са взети. Всичките доктори горещо я подкрепиха, защото макар в чужбина да има такива банки, ако се наложи да се ползва материал от там, то шансът да има добра съвместимост е много по-малък, отколкото ако беше българска. Това било така заради различния гепотип на различните нации.


Да, и в предаването в събота, доктора спомена че идеята за такава банка е по-добра и че очаква това скоро да стане и в България. Силно се надявам наистина да стане.

А иначе, аз и сестра ми ясно чухме (помня защото реагирахме), че за първите 3 години сумата била малко над 3000 лв. и че предлагат разсрочване за две години, като вноските се плащат през 2 месеца.

marmotche аз също ти благодаря за темата. Аз бях забравила че съм го гледала, а информацията е много полезна наистина. И при споменатите заболявания е строго задължително според мен всяко семейство да осигури бъдещето на детенцето си. 1000 лв. се пада на година, доста си е, но ако от това зависи здравето на дететето ми, аз бих му го осигурила, на всяка цена.

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #5 -: Април 10, 2006, 15:25:09 pm »
Да, и аз мисля, че ако човек има възможност да застрахова детето си поне от този риск, трябва да го направи. Реших да включа тази точка в дневния ред на семейния съвет.

А за темата благодарностите са за lita, тя я пусна. Мерси, lita :)
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #6 -: Април 10, 2006, 15:27:05 pm »
Ето линкове, в които също има инфо по темата.

http://www.vita.bg/statii.php?sn=9
http://www.invitro-bg.com/display.php?page=m11&sub=9

Мармотче, много добре си преразказала предаването! :D

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #7 -: Април 10, 2006, 19:30:46 pm »
Срещала съм обсъждания по тази тема във бг-мамма, и даже аз самата се канех да пусна питанка във нашия форум, за да си сверя часовника...

Това което знам е че клиника Св.Лазар го предлага тази услуга.
Но сега нямам под ръка линка на тяхната страница.
Както и че цената е към 3000лв.,  Надявам се засега. Но не знам точно какво покрива и за колко време.
 Дано да тези цени да станат по-ниски в бъдеще.


По този въпрос има писано повечко в бг-мамма, ето няколко линка, където темата също е била обсъждана.

Банка за съхранение на стволови клетки


Ще съхраните ли стволови клетки от пъпната връв на децата си?
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #8 -: Април 10, 2006, 21:18:57 pm »
Цитат на: Tania79
За стволовите клетки имаше предаване и в събота по Скат, предаването Биберон.

И там с д-р Стаменов ;)
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #9 -: Април 10, 2006, 23:46:53 pm »
Здравейте момичета,

  както знаете аз имам син на 2 месеца  :D . Родих в "Торакс" при д-р Даскалов естествено 8) , а екипът на д-р Стаменов дойде да вземе стволови клетки от пъпната връв. Това беше манипулация на която много държах. Цената е 3000лв първоначална вноска. След 3г. започва плащане на сума от 300лв. на година за поддържане на клетките в течен азот. Може и на изплащане, ако добре си спомням става дума за 3 равни вноски в рамките на 3 месеца с около 500лв лихва, дано не ви подвеждам...Практика е също и да се поемат траспортните разходи на екипа до клиниката, в която раждате. Д-р Стаменов е изключитено любезен. Според мен всяко семейство трябва да се опита да намери средства за това. Пожелавам го на всички!
 
 В развитите страни има държавни банки, където се съхраняват клетките на всички новородени, а ако даденото семейство си плати , те биват съхранени само за тях. Ако ли не, се използват за донорство при нужда. Супер! И при нас така ще стане, ако не крадат толкова от държавните пари, а ги използват по предназначение! :evil:
                                           Успех на всички!
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #10 -: Април 10, 2006, 23:53:57 pm »
ПП. Манипулацията в  "Свети Лазар" е с около 1000 лв по-скъпа, а използват същата техника като на център "Надежда". Освен това "Св. Лазар" говорят глупости от рода на "другите клиники транспортират клетките до банки в Австрия и така умират около 40% по пътя , така че само решете дали да спестите 1000лв."  Това разбира се е много евтин трик от тяхна страна и не им печели клиенти!
*
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #11 -: Април 11, 2006, 09:02:23 am »
kukurigu много благодаря за информацията.

300 лв. на година, след изтичане на 3 годишния период не е никак много.
Вярно че 3000 лв са много пари, но това са 1000 лв. на година или към 85 лв на месец, не са малко парите, но ако от това зависи здравето на детето ми, на всяка цена бих му го осигурила.

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #12 -: Април 11, 2006, 10:31:16 am »
Вчерашното предаване "Искрено и лично" го има и в Интернет, ето тук http://www.neterra.net, на Видео материали (необходима е регистрация, но тя е много бърза). Не знам защо виждам само последните 3 предавания, дано не махат старите.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Замразяване на стволови клетки от пъпната връв
« Отговор #14 -: Април 13, 2006, 12:52:51 pm »
и ние сме решили живот и здраве да си замразим. пък дай Боже никога да не ни потрябват :)