0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mimij

Тютюнопушене и ин витро
« -: Април 06, 2006, 17:34:37 pm »
Здравейте. вълнува ме много един въпрос - пречи ли и до каква степен тютюнопушенето при стъпки към инвитро процедурата. Пушачка съм и не се гордея с това, правя опити да откажа цигарите, но не съм мотивирана прекалено вероятно. Никой лекар до сега не ми е дал логичен отговор за вредата от пушенето и влиянието му върху репродуктивната способност на жената. Пък и като се огледам и виждам как заклети пушачки забременяват без проблем и раждат напълно здрави деца си мисля, че едва ли тютюнопушенето е толкова голям враг за забременяването. Ще се радвам ако споделите опит и наблюдения
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #1 -: Април 06, 2006, 17:42:13 pm »
Ти явно нямаш намерение да ги отказваш и искаш от нас да ти дадем основателна причина да продължиш да пушиш без угризения...
Дали ако спреш да пушиш ще си подобриш фертилните възможности, не знам. На бъдещото бебе със сигурност ще навредиш. А да ги спираш чак когато разбереш, че си забременяла, е безсмислено.
Аз ги спрях януари. Хормоните ми се нормализираха (съотношение LH:FSH), имах спонтанна овулация. Това е нещо ново за мен. Щях да съм по-щастлива, ако знаех, че при всички ще действа по същия начин. Но не знам, само мога да препоръчам да си спестиш една отрова в повече...


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #2 -: Април 06, 2006, 17:43:46 pm »
Тютюнопушенето пречи и при двамата партньори. Пречи на сперматогенезата и влошава качеството на спарматозоидите - това е един от най-сериозните фактори, които влияят. Ембриологът, с когото говорих, каза, че понижава и качеството на яйцеклетките. Чувала съм, че пречи и на имплантацията по-нататък. Жените пушачки достигат по-бързо менопаузата от останалите. Отделно проучвания сочат, че жените, които пушат намаляват като цяло шансовете си за забременяване. И съвсем не на последно място ин витрото е процедура, целта на която е бременност, а изчистването на организма за бъдещото бебе трябва да стане доста по-рано.
Успех!
*
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #3 -: Април 06, 2006, 17:44:43 pm »
Ох и аз съм така.Знам че трябва да откажа цигарите преди инвитрото но колкото повече приближава толкова повече се изнервям и съответно пуша.Пробвах с тези лепенки но от тях получавам сърцебиене и ми е много лошо.Май трябва воля и само воля.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #4 -: Април 06, 2006, 17:48:50 pm »
Дони, дай линкове по темата, ако си попадала.
Или само в директен разговор си го чула...
Специално за качеството на яйцеклетките и имплантирането. За сперматогенезата е ясно, въпреки че уважавани от мен лекари твърдят, че няма връзка.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #5 -: Април 06, 2006, 17:53:18 pm »
Специално за яйцеклетките ми го каза моят ембриолог при последната процедура, за цигарите д-р Конова като имунолог ми каза, че категорично трябва да ги спра и то веднага! Мели също. Линкове няма смисъл да търся, сигурна съм че ако ги пусна в google (IVF + smoking) ще е пълен нета с такива и то от достоверни източници. За сперматогенезата пък няма статия на английски, руски или български, която да съм чела и да не посочват цигарите като един от най-сериозните фактори, интерерсно ми е кой е казал, че не влияят  8O  отделно имам и пример в къщи - с билки и спиране на цигари и алкохола постигнахме най-голямото подобрение  на спермограмата.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: ТЮТЮНОПУШЕНЕ И ИНВИТРО
« Отговор #6 -: Април 06, 2006, 18:29:51 pm »
Цитат на: mimij
Никой лекар до сега не ми е дал логичен отговор за вредата от пушенето и влиянието му върху репродуктивната способност на жената.

Хех, това е несериозно. Явно не си питала когото трябва или не си искала да чуеш и да разбереш логиката.

Пушенето влияе по няколко начина върху женската репродукция:
- подтиска производството на естроген
- прави яйцеклетките по - податливи на генетични дефекти
- увеличава рискът от спонтанни аборти
- тежкият метал кадмий е яйчникова отрова, която се наптрупва в паренхима на яйчника
- котининът (това е основният метаболит на никотина) се открива 100% във фоликуларната течност на пушачки
- увеличава се рискът от ектопична (извънматочна) бременност
- пушачките по - често страдат от бактериална вагиноза, а това увеличава рискът от късен аборт и преждевременно раждане
- пушачките забременяват средно 6 до 12 месеца по - късно от непушачките
- децата на пушачки се раждат с по - ниско тегло, с повишен риск от ранна детска смъртност и по - висока заболеваемост
- пушенето намалява яйчниковия резерв
- менопаузата при пушачки настъпва от 1 до 4 години по - рано
- пушачките отговарят по - слабо на стимулация, изисква се по - висока доза хормони за стимулация, при тях има повече на брой канселирани цикли, по - малко на брой извадени яйцеклетки от успешните цикли и по - малка честота на успешни бременности
- всичко това и още рискове зависят от количеството и  продължителността на пушенето

Цитат на: mimij
Пък и като се огледам и виждам как заклети пушачки забременяват без проблем и раждат напълно здрави деца си мисля, че едва ли тютюнопушенето е толкова голям враг за забременяването.

Така е, но само когато става въпрос за хора без репродуктивни проблеми - по принцип здравият човек може да понесе повече вреда. А и съвсем не е ясно дали децата им са здрави - често отключват късни алергични реакции именно заради пушенето на майката.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #7 -: Април 06, 2006, 18:53:27 pm »
В този смисъл имам много готина статия за връзката между пушене и репродукция, ама на английски и е 6 страници, кой иска да я преведе?  :lol:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: ТЮТЮНОПУШЕНЕ И ИНВИТРО
« Отговор #8 -: Април 06, 2006, 18:53:37 pm »
Цитат на: Meli
- пушачките забременяват средно 6 до 12 месеца по - късно от непушачките

Това съм го чела с малко по-различни срокове, но общо взето е вярно.

Цитат на: Meli
- тежкият метал кадмий е яйчникова отрова, която се наптрупва в паренхима на яйчника

Това, а и останалите гадости, изчистват ли се при спиране на пушенето?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #9 -: Април 06, 2006, 18:57:44 pm »
Зайко, винаги е добре да се спрат, а до каква степен пораженията са обратими - това никой не може да каже. Но ако не пушиш, това, което  се образува на цикли - зреещите фоликули примерно, очевидно ще е с по - добро качество, след като не го "тровиш" на момента.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #10 -: Април 06, 2006, 19:12:44 pm »
Мели, много ме е страх от ранна менопауза  :cry:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #11 -: Април 06, 2006, 19:14:27 pm »
Що така, Заек сладък, заради цигарите ли? Нали ги спираш?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #12 -: Април 06, 2006, 19:15:36 pm »
Спрях  :D
Цитат
My name is little_rabbit, and I am a nicotine addict.
I have stopped nicotine for 13 days, 9 hours, 17 minutes and 1 second (13 days).

I've not smoked 201 death sticks, and saved 23,10 ëâ.
I've saved 16 hours and 44 minutes of my life.
*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #13 -: Април 06, 2006, 23:31:33 pm »
Бих искала да добавя и още нещо, което логически го извличам, но ако не съм права - изтрийте глупостите ми:).  Нали на противозачатъчните пише, че са противопоказни при тютюнопушене, а всяка процедура по ин витро предполага сериозна хормонална стимулация, така че това още повече изключва тютюнопушенето.
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #14 -: Април 07, 2006, 09:57:35 am »
Цитат на: Meli
В този смисъл имам много готина статия за връзката между пушене и репродукция, ама на английски и е 6 страници, кой иска да я преведе?  :lol:

Аз искам - давай я.
Боже, защо не съм питала по-рано? Щях да ги спра още преди две години, когато Румен за първи път почна да настоява да се откажем от цигарите.
Честно казано за първи път виждам толкова синтезирано мнение като твоето, а уж чета по въпроса :oops:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #15 -: Април 07, 2006, 10:44:47 am »
Здравейте мили момичета, аз съм нова в този форум, но искам да дам и моето мнение. Тъй като и за се глася да правя инвитро, докторката ми каза, че при пушачките шансовете за имплантиране на ембриона НАМАЛЯВАТ с 10%, а и като се има в предвид, че те попринцип били около 30%, сметнах, че ще е добре да се боря за тези 10% и вече 2 седмици непуша, ЗАЛОГА Е МНОГО ГОЛЯМ и заради един ВРЕДЕН НАВИК просто не си заслужава да рискуваме. Поне при мен е така дигнах си летвата и смятам да я прескоча, а и има хубава страна на това да не пушиш....... :bighug:
*
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #16 -: Април 07, 2006, 12:00:54 pm »
Присъединявам се към групата на отказващите цигарите в името на успешно инвитро. Досега не бях се замисляла дали пушенето ще пречи. Но не знам дали неизбежното иннервяне в следствие отказът на цигарите няма да се окаже по-вредно за инвитрото от самото тютюнопушене.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #17 -: Април 07, 2006, 12:11:49 pm »
Дайте тази статия и на мен Ултра, Мели! Аз не съм на ти с английския но все нещо за себе си ще разбера, а момичетата с по-добър английски ако могат да я преведат както трябва, щото аз като почна сигурно месец ще ми отнеме.  :lol: А искам да я прочета за да се наплаша както трябва и да взема най-накрая да се стресна яко от тез гадните цигари, и да ги откажа естествено.  :oops:
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #18 -: Април 07, 2006, 12:12:10 pm »
Дайте тази статия и на мен Ултра, Мели! Аз не съм на ти с английския но все нещо за себе си ще разбера, а момичетата с по-добър английски ако могат да я преведат както трябва, щото аз като почна сигурно месец ще ми отнеме.  :lol: А искам да я прочета за да се наплаша както трябва и да взема най-накрая да се стресна яко от тез гадните цигари, и да ги откажа естествено.  :oops:
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*
Тютюнопушене и ин витро
« Отговор #19 -: Април 07, 2006, 12:25:24 pm »
и аз се пресаидинявам кам групичката  и на мен ми предстои икси в на4алото на маи и не пуша вече 2 седмици