0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« -: Март 31, 2006, 17:06:47 pm »
понеже напоследък тук масово се пита за щитовидната и нейните хормони и антитела, поствам нещо, което прочетох. смятам, че е важно да се разбере, веднъж завинаги :D което се съмнявам да стане, щото още се обясняваме кога се изследват половите хормони, ама нейсе... :D
това е част от някои правила за здрава бременност, но аз ще пусна само това, за което говорих по-горе.

9.CHECK YOUR THYROID! Millions of women have undiagnosed hypothyroidism, which accounts for over 6% of miscarriages, and is associated with learning disabilities when the child is born. Treating a low thyroid is both safe and easy during pregnancy. The earlier it is treated the better. As soon as you know you’re pregnant (or trying to get pregnant), check a TSH blood test to check your thyroid. Most doctors do not yet know that the TSH HAS TO BE LESS THAN 3 OR YOU NEED TREATMENT, SO SEE THE RESULT FOR YOURSELF (Many still use the dangerous and outdated criteria of a TSH over 5 being abnormal). If you like, you can get a lab requisition for a TSH to take to your lab at www.Vitality101.com (click on “online program” then on ”Laboratory Requisition Form”). If you were on thyroid before getting pregnant, it is normal to need to increase the dose during pregnancy (the TSH should be kept between 0.5 and 2.0). If your doctor is not familiar with the new guidelines, let them know they can e-mail me at the web site above and we’ll send a copy to them.

подчертах нещо, на което сме свидетели напоследък даже и по
лабораториите :(

ПРОВЕРЕТЕ ЩИТОВИДНАТА СИ ЖЛЕЗА! Милиони жени имат недиагностициран хипотироидизъм, който е причинител на повече от 6% от спонтанните/задържани аборти или се асоциира със забавено умствено развитие на вече родени деца. Лечението на хипотироидизма е и лесно и безопасно по време на бременност. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре. Веднага щом установите бременност /или по време на опитите/, проверете нивата на ТСХ. Повечето лекари все още не знаят, че нивото на ТСХ трябва да е по-ниско от 3, в противен случай се нуждаете от лечение. Мнозина все още използват остарелият и опасен критерий за ТСХ до и над 5. Официалното лабораторно изискване за нивата можете да получите тук www.Vitality101.com. Ако лечението е започнато преди регистрирането на бременността, то е нормално след това дозата да се увеличи. По време на бременност ТСХ трябва да е между 0,5 и 2,0. ако вашият лекар не е запознат с това, го помолете да изпрати e-mail до гореспоменатият сайт за потвърждение.
*
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #1 -: Март 31, 2006, 18:16:33 pm »
БРАВО!
Все още не се обръща достатъчно внимание на тази "тънка" материя.
Чудя се и защо лабораториите не променят референтните си стойности.
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #2 -: Април 14, 2006, 13:30:36 pm »
качвам пак темата с превод, защото наистина е много важно, а ми се струва че не се обърна нужното внимание
 :D
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #3 -: Април 14, 2006, 13:36:18 pm »
Браво Ман! Крайно време беше и това да се знае :!:
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #4 -: Април 14, 2006, 14:16:20 pm »
Благодаря, Ман! :bighug:
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #5 -: Април 14, 2006, 14:21:17 pm »
Мерси миличка :balk_46:  :balk_21:
*

    lidi

  • ***
  • 153
  • За умния стига и намек
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #6 -: Април 14, 2006, 14:56:00 pm »
Това е много хубаво, тъйкато ендокринолозите май си работят с стойности около 5. От личен опит го зная и благодарение на зачатие започнах лечение.
БЛАГОДАРЯ!
 :)

*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #7 -: Април 17, 2006, 17:31:23 pm »
Lidi тъй като стойността на моето TSH е 3,719, а лекарите /както и другите момичета по-горе коментират/ казват, че до 5,00 са нормални стойности, би ли ми казала към кой лекар в София мога да се обърна за разумно мнение и съответно какви лекарства пиеш.
Благодаря ти


*

    ger

ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #8 -: Април 18, 2006, 14:48:04 pm »
Браво На Ман.
Стахотно!
*

    lidi

  • ***
  • 153
  • За умния стига и намек
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #9 -: Април 18, 2006, 17:41:15 pm »
Здравей Денито,
Аз ходих в Института по ендокринология при д-р Иванова, за ехография и консултация.Според нея няма нищо тревожно в ехографията, но трябва да се свали хормона до 2 и при настъпване на бременост вече стрикно да се следи всичко.
Пия L-тироксин по 1 хапче на ден и след два месеца пак изследване на TSH.
Ами това е накратко.
Успех ти желая!
 :)

ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #10 -: Май 20, 2006, 15:24:10 pm »
Мила Манхатън,моля те ако знаеш да ми обясниш нещо което може да се изследва по щитовидната жлеза има ли отношение към незебременяване,а не към износването и спонтанните аборти?
   Аз съм изследвала само ТСХ-1.511 и се чудя дали има смисъл да изследвам ТАТ и МАТ при положение,че нямам спонтанни аборти но не забременявам?
Благодаря предварително за отговора на всеки,който може да ми помогне!
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #11 -: Май 22, 2006, 11:32:53 am »
ALMATEJA, нищо конкретно не мога да ти кажа. Освен, че доктора ми каза, че са ми добре хормоните. Направи ми ехография и там е добре. Само каза да повторя ТАТ и МАТ есента.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #12 -: Май 22, 2006, 21:12:11 pm »
Много ти благодаря предварително,Васи!
   Ако някой знае моля да напише и къде в София могат да се направят имунологични
 изследвания които да са верни.
*
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #13 -: Май 26, 2006, 14:09:19 pm »
Цитат на: ALMATEJA
Мила Манхатън,моля те ако знаеш да ми обясниш нещо което може да се изследва по щитовидната жлеза има ли отношение към незебременяване,а не към износването и спонтанните аборти?
   Аз съм изследвала само ТСХ-1.511 и се чудя дали има смисъл да изследвам ТАТ и МАТ при положение,че нямам спонтанни аборти но не забременявам?
Благодаря предварително за отговора на всеки,който може да ми помогне!

Здравей , ALMATEJA!Да влияе.Хипо- или хиперфункция на щитовидната жлеза може да доводе до стерилитет.Виж тук: http://forums.cjb.net/healthylife-about16.html ; http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=133 На един профилактичен преглед при гинеколог , след като споделих че със съпруга ми правим опити от доста време за бебе, тя реши да ме прати на ендокринолог.Просто за да се види как функционира щитовидната жлеза .Попитах гинеколожката за влиянието на ЩЖ върху зачеването и тя каза , че щом ЩЖ не функционира правилно - нищо "надолу" в организма не работи както трябва.Така ( за мое щастие)тръгнах на изследвания.Ендокринолога откри леко увеличение на  десен лоб на ЩЖ(диагноза гуша 1степен)Хормоните са ми все още в норма (TSH- 2,89mIU/l [0.270-4,20]; FT4-19,03pmol/l [12,00-22,00])Започвом лечение с Еuthyrox 25mkg Другата седмица ще правя МАТ и ТАТ(ендокриноложката каза , че щом правим опити за бебе е желателно да се изследват и антителата).Желателно , защото НЗОК не ги поема и се заплащат от пациента( тук при нас струват х15лв)

Така,че това ,което мога да те посъветвам , въпреки че TSH ти е в норма е хубаво да си напрвиш и антителата( ТАТ и МАТ)Желателно е да изследваш и другия хормон- FT4.
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #14 -: Май 26, 2006, 15:04:10 pm »
Цитат на: wassilena
ALMATEJA, нищо конкретно не мога да ти кажа. Освен, че доктора ми каза, че са ми добре хормоните. Направи ми ехография и там е добре. Само каза да повторя ТАТ и МАТ есента.

Вместо да се цитирам, аз съм си променила мнението :oops:  :lol:  :oops:  :lol:  :oops:  :lol:
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #15 -: Май 26, 2006, 15:15:30 pm »
Мерси много за отговорите - ще отида да видя какво става с тая жлеза за всеки случай.Ако някой има още сведения ще пишем - пожелавам успех на всички! :balk_21:
*

    Anonymous

ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #16 -: Юни 15, 2006, 13:48:55 pm »
Здравейте момичета. От дете имам увеличена щитовидна жлеза, направих Ft3 и Ft4, но не съм правила TSH. Бихте ли ми обяснили какво е ТАТ И МАТ и ако може да ми разясните кой от всичките тези хормони ( FT3, FT4,TSH,TAT, MAT ) за какво отговарят.
Благодаря ви предварително
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #17 -: Юни 15, 2006, 13:56:07 pm »
Госте, основния хормон, който трябва да се изследва е именно TSH. Нарича се тироид стимулиращ хормон, отделя се от хипофизата и стимулира щитовидната жлеза да произвежда тироксин. Самият тироксин е няколко вида (Т3 и Т4) и е в свързана или свободна форма в зависимост от нуждите на организма. FT3 и FT4 са именно совободен (free) Т3 и Т4 съответно тироксин. А ТАТ и МАТ са антитела насочени срещу щитовидната жлеза и са показател за проблеми с нея.
За да се постави диагноза обикновено ендокринолозите искат освен TSH да се изследват и FT3 и FT4. А е добре да се изследват и антителата ТАТ и МАТ, защото в ранен стадий на проблем с жлезата може хормоните да са в норма, но антителата да са завишени.
*

    Anonymous

ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #18 -: Юни 15, 2006, 14:39:24 pm »
Много ти благодаря за изчерпателният отговор pkoprinkova. Ще се метна да си направя всичките нужни хормони. Само да попитам има ли значение в кой ден от цикъла се правят?
*
ВАЖНО - ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
« Отговор #19 -: Юни 15, 2006, 14:47:40 pm »
Няма значение.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери