0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Тази тема е за по-лесно ориентиране на майките, които правят първи стъпки в захранването.

Нека споделяме мнения, доводи, изводи, прочетено, изпитано... за първите седмици на захранването.


« Последна редакция: Февруари 23, 2009, 20:09:36 pm от wassilena »
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #1 -: Февруари 23, 2009, 20:07:47 pm »
Нека и първа да се запиша, щом пускам темата.

Захраних първо със зеленчуци. Четох, че при захранване първо с плод, може после трудно да се въведе зеленчук. Единствено се колебаех между зеленчук или оризова каша. Зеленчукът надделя.

Захранването ми беше в рамките на три дни.
Първи ден 2 лъжици
Втори ден 4-5 лъжици
Трети ден 8-10 лъжици

Въведох в този ред:

6 месеца и 1 ден - картоф (домашно)
6 месеца и 7 дни - морков (домашно)
6 месеца и 12 дни - тиквичка (домашно)
6 месеца и 24 дни - тиква (домашно)
7 месеца - зелена чушка (домашно)
7 м и 8 дни - оризова каша на Милупа
След това въведох ябълка, круша, дюла, синя слива, банан, червена чушка, пилешко, в този ред.
 

Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #2 -: Февруари 23, 2009, 22:23:16 pm »
Аз захраних с плод. Четох, четох и реших да ползвам схемата на Бърди.

Започнах на 5 месеца и 12 дни, с ябълка приготвяна от мен на пара, 4 лъжички.
След 5 дни добавих круша.
После оризова каша.
Банан
На 6 месеца въведох картоф.
Пак след 5 дни добавих морков.
Тиква

постепенно добавях: броколи, тиквичка, карфиол, кайсия, пуешко, царевица, праскова, пащърнак, елда, боровинка, пиле, чушка.
*

    chapla

  • ***
  • 217
  • хубавица-умница
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2009, 09:03:52 am »
Захраних дъщеря си в началото на петия месец, защото не е от ящните, а и е на АМ от четвъртия месец. Първо почнахме с ябълка, пасирана. Първите два-три пъти я пекох малко, но после си я давах сурова, много й хареса. След седмица пробвахме оризова каша, но не й хареса, дори като я смесвах в началото с АМ или с ябълката пак не я искаше, но сега вече си я хапва смесена без проблем :P Много се притеснявах, но детето само си показва наистина. После дадох пюре от морков, после круша... Все й харесваха за щастие :P Успех на мамите, които сега почват!
"Всяко родено дете е доказателство, че Бог не се е отказал от нас!" Рабиндранат Тагор
*
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2009, 09:35:46 am »
Захраних Габи на 5м и 8 дни, и аз като Nadyn първо с ябълка на пара. Въвеждах 7 дни като постепенно увеличавах количеството с по 4-5 лъжички на ден, но така само за първия продукт, след това станах по-смела и вече въвеждам новата храна след 3-4 дни. Не ми е било трудно с въвеждането на зеленчуците след плодовете, може би и защото сме малко лакоми, досега не ми е отказала храна /с известни резерви към тиквичките/. След ябълката въведох круша, слива, морков, тиква, банан, картоф, броколи, ориз, тиквичка - дотук сме стигнали за сега.
« Последна редакция: Февруари 24, 2009, 09:40:29 am от maia_st »

Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2009, 09:45:10 am »
Аз започнах с тиквата - средната работа между зеленчуците и плодовете  :lol:

5ти месец без 2 дена - тиква
5ти месец и 5 дена - картоф
5ти месец и 11 дена - морков
5ти месец и 15 дена - тиквичка
5ти месец и 19 дена - ябълка
5ти месец и 21 дена - оризова каша (Милупа)
5ти месец и 27 дена - пащърнак
6ти месец: круша, броколи, пуешко, банан, царевица, манго, грах, заешко, праскови
7ти месец : грозде, карфиол, зелен боб, елда, сини сливи, кайсия, зелена чушка, овесена каша (Humana), праз лук (да ползвам, че е в сезона), спанак, портокали (вкарани с: Портокали, ябълки и банани - Semper), ананас (вкаран с: Плодов десерт - Hipp), масло (на President).
8ти месец : пилешко, малини (за начало: Круши и малини - Semper), домати (вкарани с: Ориз и зеленчуци с пилешко месо - Hipp), пшеница (в началото: Ябълки и праскови със сухар - Sunval, след това с каша и др. глутеносъдържащи пюрета), маракуя (Десерт "Джунгла" - Semper), червена чушка, сухари и бисквитки на Hipp, шипки....
Следват: Сирене, жълтък, сметана (с пюрета на Hipp) телешко и т.н.

Яде домашно приготвена храна и пюрета.
Пюрета купувам на Hipp, Bebevita, Semper, Sunval, Gerber, Alete.
Яде всичко, ако нещо не му харесва в началото - смесвам го с друго, което яде или му давам малко почивка и след време пак предлагам.
Единствено се мръщеше на картофа и банана, но сега не отказва.

*
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2009, 14:23:53 pm »
Захраних децата си на 5 месеца и 5 дни с печена ябълка
след 4-5 дни дадох и круша, след това смесвах с оризова каша.
След 2 седмици на плодове почнах със зеленчуците: Картоф, морков, тиква
въвеждах за по 3-4 дни
следваха: банан, карфиол, сини сливи, тиквички, броколи, пъщарнак, грах, царевица
7 месец и 5 дни  - пуешко
следваха: елда, кайсия, праскова, заешко, пилешко
От кашите последователно: Оризизова, Ориз и рожкови, Елда, Ориз и царевица и тапиока(Милупа)

Следват: Телешко, глутен, жълтък и т.н.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2009, 22:53:47 pm »
За жалост нещата ми са в счупения лапто, иначе с удоволствие бих си публикувала по-подробно.

Но на кратко:

на 5 мес. и 3 седм. започнах с ябълка, после дадох круша, после синя слива и накрая банан, като паралелно със сливата въведох и оризова каша. Това в рамикте на 20 дни приблизително, след това  от зеленчуците започнах с картоф, морков, тиквичка, карфиол, пащърнак....по-късно още една каша елда, след това редувах плод и зеленчук и т.н.
Първите два месеца отделях по около 4-5 дни за всяка храна, след това малко забързах нещата 3-4.
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #8 -: Февруари 26, 2009, 09:12:16 am »
Захраних на 5 месеца и 10 дни със зеленчуково пюре -морков. Започнах със зеленчук, защото бях чела, че бебетата като свикнат на сладък вкус и по-трудно приемат другия след това. Стори ми се много логично и реши, че ще започнем със зеленчук. След това комбинирано -картоф и морков, после тиква и т.н. След третия въведен зеленчук и липсата на реакции от страна на детето, вече ги въвеждах по-бързо, в рамките на 2-3 дни. Но всяка нова група храна -имам предвид месо, зърнени, плод, съм въвеждала бавно, за 5 дни, както е редно. Наскоро правих една таблица за сестра ми. Ще я кача по-късно, да я видите. Покрива захранването на Мия.
<br />[link=http:
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #9 -: Февруари 26, 2009, 11:31:30 am »
Ето я моята таблица: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10771716
както казаха, правих я наскоро като ориентир за сестра ми, която тепърва ще захранва и съм посочила подходящите храни за съответната възраст. Темповете на въвеждане вече зависят от конкретното дете. Мия не е предразположена към алергии и много рядко е реагирала на някаква храна.
<br />[link=http:
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #10 -: Февруари 26, 2009, 14:23:03 pm »
Сега да напиша и информацията, която съм събирала преди захранването. Не претендирам да е вярна, това е което съм чела в различни източници и съм синтезирала за себе си.

http://www.wassilena.snimka.bg/album.php?album_id=346727
               

                  
Въвеждене на глутен                                       
Варианти на захранване (от най-предпазливия към стандартните):
- няколко люспички овесени ядки в друга зърнена каша
- пюре с глутен, може само няколко лъжички
- трохички бебешки бисквити/бишкоти/сухари
- каша от безглутенови и глутенови зърна (но не на пшенична основа)
 
Въвеждането: в малко количество. На 8-10 месеца дечицата вече поемат по-голямо количество храна и се хранят доста по-бързо, а въвеждането на нова храна е по класическата схема: в минимално количество т.е. много малка част от общото.
 
Продължението: бавно и постепенно. Всеки успешно въведен продукт, приеман в по-големи количества, по-често и за кратко време (в рамките на 5-10 мин.) може да бъде потенциален алерген или да отключи непоносимост. Това на теория важи и за глутена при късно захранените деца.
 
Ред на въвеждане: овес -> ръж -> ечемик -> пшеница
 
Овес
- много ниско съдържание на протеин, подобен на глутена (невинаги създава проблеми)
- лесно смилаем (въпреки че овесените ядки са богати на фибри)
Ръж
- ниско съдържание на глутено-подобен протеин
- слабо алергизираща
Ечемик
- ниско съдържание на глутен
- слабо алергизиращ, но с малко по-висока степен на риск от ръжта
- по-трудно смилаем
Пшеница
- високо съдържание на глутен (концентриран в обвивката на зародиша на зърното)
- на трето място по причинени алергични реакции (след прясното краве мляко и белтъка на яйцето)


НЕПОДХОДЯЩИ КОМБИНАЦИИ

Плодове:
--> Плодове се консумират самостоятелно (1/2 час преди хранене или 2 часа след това; не се предлагат като десерт; при смесването с друг вид храна техните захари ферментират и товарят храносмилането)
--> Плодове и зеленчуци не се смесват
--> Плодове от 1-2 вида в рамките на деня - но разнообразни плодове всеки ден
* плодове + нишестени храни (плодовата захар се смила бързо, а нишестените храни бавно, фруктозата не се усвоява правилно)
* пъпеш + зърнени храни (пъпешът се смила лесно, зърнените храни – бавно)
* пъпеш + мляко (пъпешът се смила лесно, млякото – бавно)
* пъпеш + други плодове
* банан + нишестени храни (освен плод, бананът е и високо въглехидратна храна)
* банан + други плодове
* диня + други плодове
 
Млечни продукти:
* кисело мляко + кисели плодове
* млечни продукти + цитрусови плодове
 
Житни храни, ориз, царевица, картофи, грах, овесени ядки (въглехидратни храни):
--> не се препоръчват вечер (метаболизмът е забавен и консумираните захари и сложни въглехидрати се складират като мазнини)
--> пълнозърнестите брашна се накисват преди употреба (с цел да се неутрализира фитиновата киселина от обвивката на зърната; тя блокира усвояването на калция, магнезия, желязото и цинка)
--> съчетаването на въглехидрати със захари товари храносмилателната система (но пък се допълват добре):
* оризови изделия + плодове
* зърнени изделия (от пшеница, елда и др.) + плодове
* овесени ядки + плодове
* попара с кисело мляко (белтъчини и скорбяла)
* хляб/сухари + сирене (белтъчини и скорбяла)
 
Бобови:
--> Бобовите храни самостоятелно са трудни за храносмилане (консумират се със зеленчуци и мазнини)                  

                                                                        
« Последна редакция: Февруари 26, 2009, 14:24:59 pm от wassilena »
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #11 -: Февруари 26, 2009, 21:55:03 pm »
ето моята схема. захранван е като дете с алергия към белтъка на кравето мляко.
http://www.bgphoto.net/photos/34858/o633712817738906250.bmp

п.п. Васи, с част от тия "неподходящи комбинации" изтрепа закуската на 2 континента...
« Последна редакция: Февруари 26, 2009, 21:56:45 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #12 -: Февруари 26, 2009, 22:40:17 pm »
Джам, аз нищо не разбирам от тези работи. Не съм ги и спазвала кой знае колко, ама ми е попадало като информация.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #13 -: Март 02, 2009, 12:01:47 pm »
захраних на 5 м и 7 дни с морков на Гербер, след това тиква на Хип, броколи на Гербер, следваха слива, круша и ябълка
захранвах основно с пюрета заради дозираното количество
два месеца след като захраних и имахме стабилно количество въведени плодове и зеленчуци започнах да й готвя, като следащите продукти за захранване отново въвеждах с готови пюрета. Стефания е хранена основно с продуктите на Семпер и Сънвал, за които аз лично смятам, че са най-добрите предлагани на пазара. Хип й идваха прекалени "нишестяни" и тя самата не ги приемаше особено добре. Нестле отричам поради лични съображения.
Два месеца след захранването въведох и кашата, 3 месеца по-късно глутен с бисквитки на Плазмон в следобедното плодово пюре.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #14 -: Март 02, 2009, 13:29:20 pm »
аз започнах да захранвам на 5м. и 13 дни с безмлечна оризова каша.След това започнах зеленчуци -морков,след това картоф,тиква,тиквичка.След това започнахме плодове - първо ябълка,след това круша.След това започнах да редувам ту нов плод,ту нов зеленчук.Въвеждах новите храни за 5 дни .
Глутен давах за първи път на 7,5 м. , жълтък на 10м.
<br />
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #15 -: Март 11, 2009, 23:32:35 pm »
Мацки,чета тук всички си захранвате бебенцата в 5-ти месец,а на мен педиатърката ми каза да започна със зеленчуците от сега-ние сме на 4 мес и 7 дни.Според вас дали да започна сега или да започн от другия месец?И се чудя със зеленчуците ли или със плодовете...?
Чета всичко каквото сте писали и явно трябва да си избера.Но според вас кажете с какво да започна.?
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #16 -: Март 12, 2009, 00:13:49 am »
Изчакай поне до 5-5,5 месеца.
А с какво да започнеш решаваш сама. Затова повечето сме писали с какво сме почнали и защо.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #17 -: Март 20, 2009, 18:13:19 pm »
започнах да захранвам на 5 месеца и 5 дена с бананова каша на Хумана, след седмица дадох ябълка на гербер, следват круша (пак гербер), каша Милупа ориз и царевица, синя слива, тиква, морков, грозде, картоф, боровинка, броколи, кайсия ... засега сме до тук. редувам нови плод - зеленчук. от пюретата давам гербер (само тях яде), някои приготвям сама, но по- скоро компоненти, които "вмъквам" във вече познатия й вкус на готовите пюрета.
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #18 -: Март 20, 2009, 19:24:16 pm »
   Да се запиша и аз.
   Ред на въвеждане:
 плодове - ябълка, круша, сини сливи, кайсия, банан, праскова, маракуя
 зеленчуци- морков, тиква, картоф, тиквички, карфиол, броколи
 зърнени - ориз, царевица, елда
 месо- пуешко, пилешко, заешко

  захраних на 5 м. и 2 дни с ябълка
              5 м. и 7 дни - круша
              5 м. и 14 дни - морков
              5 м. и 19 дни - картоф
              5 м. и 22 дни - сини сливи
              5 м. и 26 дни - тиква
              6 м. и 1 ден  - тиквички
              6 м. и 4 дни - оризово-царевична каша /позволих си да дам заедно ориз и царевица, защото в някои от пюретата, които бях давал имаше оризово брашно/
              6 м. и 10 дни - карфиол
              6 м. и 15 дни - елда
              6 м. и 19 дни - кайсия
              6 м. и 24 дни - броколи
              6 м. и 29 дни  - пуешко
              7 м. и 2 дни - банан /от каша/
              7 м. и 6 дни - праскова
              7 м. и 10 дни - пилешко
              7 м. и 15 дни - маракуя /от каша/
              7 м. и 20 дни - заешко
   Това е до тук. Следва да въвеждам глутена, жълтъка и т.н.
 

Не се знае какво губиш, когато печелиш и какво печелиш, когато губиш!!!
Когато минаваш по въжено мостче над планинска река, не мисли за водата-мисли за брега...!
*
Re: Каква беше първата храна, с която захранихте
« Отговор #19 -: Април 02, 2009, 17:48:55 pm »
Захраних на 6 навършени месеца. Започнах точно така, както Бърди препоръчва и съм доволна. След първите няколко въведени храни започнах да разбирам детето и то да ме ръководи. Когато не харесаше някоя храна (например бабана и моркова) изчаквах да премине известно време (близо месец) и след това му я предлагах отново. Никога не съм насилвала детето да яде. В момента в който спре само да си отваря устата спирам и аз да му предлагам.
Първият месец: Леко му докосвах устата с лъжичката за да му напомня да я отвори. Не съм се старала в този период да се наяде с предлаганата нова храната. По-скоро да го запозная, че има и нещо различно от млякото, което суче.
Храната я давах между две кърмения. Целяла съм детето да не е сито, но и да не е гладно. Да прояви интерес без да изпада в напрежение от глад.
Двадесет дни след захранване въведох второ хранене. Първото е след обяд, а второто - на обяд.
Втори месец:Обедното хранене вече е изместило едно кърмене. И до момента то е в 12ч.-12,30ч. Количеството на храната е стабилизирано. Към 14ч.14,30ч. давах малко да посуче и след обяд хранене в 16ч.-16,30ч. Тук изядената храна е наполовина на тази на обяд. До края на втория месец от захранването междинното кърмене отпадна, а количеството на храната се увеличи.
Трети месец:Две стабилизирани хранения. Без междинно кърмене.

И до момента след всяко хранене сучем по малко. Кърмя на поискване.
« Последна редакция: Април 02, 2009, 18:35:24 pm от Abloy »