0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« -: Февруари 19, 2009, 21:14:18 pm »
 Здравейте момичета! :hello:
Имам доказана ановулация.
Моля ако може някой да ми помогне с тези гадни хормони.

LH - 22.12IU/I (фол.1.9-12.5, овул.8.7-76.3, лут. 0.5)
FSH - 5.42IU/I (фол.2.5-10.2, овул.3.4-33.4, лут. 1.5)
Progesteron - 1.47IU/I (фол. 0.48-4.45, лут. 10.62-81.28).
Другите хормони наистина са ОК.
След тези резултати ми назначиха стимулация с клостилбегит и оргаметрил.
Клостилбегит - 5-9 ден: 1/2-3 пъти на ден
Оргаметрил - 11-25 ден: 3х1 дневно.

Благодаря ви предварително! osi_1
След въпросната стимулация са направени 2 фуликулометрии:
1. 12-и ден - резултат: 3-4 фоликула по около 9мм, само от десен яйчник;левия не реагира на стимулацията.
2. 21-и ден - резултат: 3-4 фоликула по около 4-5мм;т.е. смалили са се! osi_12

Следва назначаване на 2-ра стимулация по следната схема:
Клостилбегит - 5-9 ден: 2х1 дневно
Клостилбегит - 10-12 ден: 3х1 дневно
Оргаметрил - най-вероятно 3х1 дневно, в зависимост от това как реагират яйчниците ми.

Дано някоя от вас има същия проблем и ме help-не. osi_17
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #1 -: Февруари 20, 2009, 15:39:27 pm »
На мен прогестерона не ми изглежда толкова зле. До колкото разбирам изследването е правено преди 5 ден на цикъла. Излежда да е в границите. Май е била малка дозата на клостила, явно и лекарят така смята щом я увеличава. Във всеки случай фоликули 9мм на 12-ти ден са недостатъчни. Странно, че имаш само две фоликумерии и то на такъв късен етап. Не че имам много ясни спомени, ама ми се струва че ме преглеждаха много по често. Още повече, че като ти е първа стимулация, може да възникнат проблеми.
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #2 -: Февруари 20, 2009, 19:05:10 pm »
Благодаря ти за отговора,svetili :D
 Изследванията са правени на 46 ден от цикъла. Да уточня, че имах изключително нередовна м през миналата година.
Фоликулометриите бяха съобразени с приемането на клостила и оргаметрила. Мислех, че 2 за месец са достатъчни osi_10
А за съотношението на LH и FSH, според това, което чета по форумите въобще не е нормално. Само където при мен LH е много повече от FSH. При повечето момичета май е обратното???

Благодаря ти отново и приятна вечер :bighug:
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #3 -: Февруари 20, 2009, 19:09:08 pm »
Привет,
не съм лекар, но защо ти е изписан Оргаметрил. До колкото съм запозната той дори възпрепятства забременяването. Обикновенно стимулация с Клостил се комбинира с Дуфастон или друг прогестеронов препарат след настъпване на овулация. От друга страна може би лекаря е преценил така, защото при протеклата стимулация няма да има ову и  да се предизвика следващ цикъл. Направени са ти само две фоликуметрии, зашото е нямало нужда от повече.
Надявам се лекаря ти да е компетентен, ако имаш съмнения потърси  второ мнение. Назначената ти втора стимулация
Клостилбегит - 5-9 ден: 2х1 дневно
Клостилбегит - 10-12 ден: 3х1 дневно
ми изглежда мноооооого силна. Дано се включат и други момичета, но аз ти препоръчвам да потърсиш и второ мнение- най- добре се насочи към някоя от клиниките, занимаващи се с репродуктивни проблеми :wink:
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #4 -: Февруари 20, 2009, 19:12:17 pm »
Не се притеснявай за съотношението LH и FSH. Все пак си ги иследвала на 46ден от цикъла. Съотношението приблизително 1:1 трябва да бъде на 3- 5 ден от цикъла. :lol:
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #5 -: Февруари 20, 2009, 19:36:28 pm »
Здравей, veri77 :D
Благодаря и на теб за отговора ти. Доки каза точно това, че ще назначи ударна доза, за да видим как ще реагират сега яйчниците. Мен ме притеснява и факта, че вместо да се образува 1 фолукул - доминантен, се образуват 3-4. Дали това също не може да е причина за малкото им нарастване :balk_113:
 А колкото до оргаметрила, в листовката пище, че стимулира забременняването.
Може би след 2-та стимулация ще те послушам и ще си запиша час в някоя клиника по стерилитет.
 Thanks veri  :bighug:
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #6 -: Февруари 22, 2009, 11:14:50 am »
Здравей,
Според мен при условие, че не е имало овулация е нормално прогестерона да е по-нисък. Що се отнася до съотношението LH/FSH, когато е повече от 1, може да е признак за поликистоза, но когато изследването е правено на 3-5 ден. На толкова късен етап може и да са нормални тези стойности.
Относно броя на доминантните фоликули и времето за нарастване, мисля че неби трябвало да има връзка. Аз този месец съм на Клостилбегит 1х1 и на 12 ден имах 3 доминантни фоликула (2х17мм и един 14мм) и овулацията ми е била на 13 или 14 ден.
И намен тези дози Клостилбегит ми се струват множко, но щом лекарят ти така е преценил, може и да не са.
Аз също като Вери бих те посъветвала да се насочих към клиника по стерилитет. Нека това не те плаши, просто лекарите там са по-големи специалисти в тази област.
А като правите стимулация, правили ли сте спермограма преди това?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #7 -: Февруари 22, 2009, 12:54:55 pm »
Оргаметрил е противопоказан при бременност.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #8 -: Февруари 22, 2009, 13:33:34 pm »
Надявам се, че ти е правен тест за проходимост на тръбите, имайки предвид, че си стимулирана с клостилбегит! А и стимулация с това, наглед безобидно лекарство се прави до 6 пъти в живота. Моят съвет е да се насочиш към клиника по стерилитет. Успех!

Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #9 -: Февруари 22, 2009, 17:03:16 pm »
Аз също бих те посъветлавала да търсиш и друго лекарско мнение. За Оргамeтрила нищо не знам, но спокойно можеш да се довериш на Мели. Инъче е нормално да растат повече от един фоликул - заради стимулацията /въпреки че твоята стимулация е била лека  :?/. А хормоните верно не са нормални за момента, в който са изследвани. Бях направила грешното заключение, че е било в началото на цикъла. Това ли са ти единствените хормонални изследвания? И как точно ти поставиха диагноза.
Re: LH / FSH и много нисък прогестерон - HELP!!!
« Отговор #10 -: Февруари 23, 2009, 21:06:32 pm »
Здравейте, момичета :D
 Много съм ви благодарна на съветите ви :wink:За оргаметрила и аз съм доста скептично настроена и ще настоявам още със тази идна стимулация да ми го заменят с др прогестеронов препарат.
svetili, добре че ми напомни да си погледна изследвания от юли м.г. (5-и ден), когато:
LH - 5.88 miU/ml  (2.4 - 11.4)
FSH - 4.79 miU/ml (3.5 - 7.7)
estradiol - 11.73 pg/ml (24.5 - 261)
prolactin - 529.7 mIU/ml (73 - 850)
testosteron - 0.218 ng/ml (0.06 - 0.82)
и
progesteron - 0.414ng/ml (0.2 - 27.0) на 21-и ден от МЦ.

Просто тогава ги правих по други причини. Все още не беше назрял момента с бебеправенето. :?Затова съм ги и забравила.
Едно е ясно обаче, прогестерона винаги ми е бил мн нисък. От години е така. Въпроса е дали ще стигна до овулация? От октомври месец 2008 се опитвах да я хвана и я няма. Пробвах с тестове, с БТ  и най-накрая отидох на доки декември.Проследихме цикъла и резултата беше 3-4 дребни фуликулчета, които въобще не растяха, седяха си така. И естествено ову нямаше. После изследвах хормоните, които публикувах 1-я път.
Междудругото доки е от Пирогов и е помогнал на доста жени.
Та се чудя защо ли ми е предписал оргаметрил 8O
Абе, вече съм на 100% сигурна, че след 2-та стимулация, ако пак няма реакция, ще ходя другаде.
 Момичета страхотни сте, добре е че ви има  :D :D :D