0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Цитат
Uvajaemi kolegi,
Izprastam razrabotenata ot 4 eksperti po obstastveno zdranve chast ot Nacionalnata programa po reproduktivno zdrave. Sled odobrenie ot rabotnata grupa na deinostite, ste bade razrabotena tablica s indikatori i neobhodimi sredstva.
Ochakvame Vashite predlojenia, mnenia i preporaki.
 
S uvajenie i pojelanie za priaten den!

Dr. Masha Gavrailova
Ministry of Health - Bulgaria
Head of Department
Public Health Directorate


Прилагам линк към програмата, евентуално ще я качим на сайта за по-удобно обсъждане.
http://www.skatafka.com/download.php?file=8cbf0c246a84ade6d85b608a88689876


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #1 -: Февруари 04, 2009, 12:19:43 pm »
Свалих я и започвам да чета :D

Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #2 -: Февруари 04, 2009, 16:37:56 pm »
Четейки проекта стигам до извода , че за да се кандидатства във фонда ще се иска целия куп от изследвания , който здравната каса иска. Защо трябва да се представят изследвания като спин,хепатит,пкк,микробиология и т.н за да кандидатстваш ? Да тези изследвания се правят , но преди да започне инвитро опита. В случая обаче според мен ще стане двойно и пак излишни пари за изследвания.
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2009, 18:12:16 pm »
Благодаря за информацията, Ултра.

Вероятно всеки ще забележи нещо различно и постепенно ще допълваме, но ето моето лично възражение и препоръка:
Да се промени Чл. 31. (1) б)в частта "в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето. "

Вероятно целта е да се избегнат злоупотреби или субективния фактор на клиниката, но: ако бъдат отпуснати средства на дадена двойка, процедурата така или иначе ще се извърши в клиника от същия този списък, и то само една, тоест субективният фактор остава; второ - по предложения в проекта начин част от изследванията, които двойката така или иначе вече има, стават невалидни, което налага нови разходи, а нали целта е да се облекчат финансово нещата. В допълнение се създава и неудобството, ако двойката не е от София, Пловдив или Варна, където има повече от една клиника, да търси начин да ходи до още един град, което несъмнено влече още разходи.

Благодаря предварително
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #4 -: Февруари 04, 2009, 19:19:31 pm »

Чл. 27. Не се извършва финансиране по реда на този правилник, независимо от наличие на индикациите по чл. 26 в следните случаи:
1. съществуват кoнтраиндикации съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция
2. лицата са извън репродуктивна възраст.
3. наличие на яйчников резерв:ФСХ не повече от 12.0 mIU/l или АМХ по-малко от 1.0 ng/ml.

 Възраженията са ми конкретно към точки 2 и 3 на този член. Какъв ще е критерия за това кои лица са извън репродуктивна възраст?
Точка 3 автоматично изключва лицата с изчерпан яйчников резерв/ИЯР/ от финансиране. Защо, какви са доводите при създаването на програмата? Конкретно в нашият случай, защо аз да нямам право на финансиране като съм правила вече 4-ри опита, които почти сами сме си финансирали? На 30 години, с ИЯР съм, следствие на ендометриоза!!!Значи ли това, че нямам шанс за успех според проекта, след като не ми се дава шанс в случая? Защо се изключва използването на донорска яйцеклетка? Нали целта на фонда е да се подпомагат хора с репродуктивни проблеми, нима ИЯР не е репродуктивен проблем? Голям процент от хората имат този проблем и не винаги е свързан с някаква възрастова граница, а в много от случаите е вследствие от заболявания, за които е разрешено финансирането по чл. 26, ето тук е парадокса!!! Незнам точно какъв е процента на двойките с този проблем, но за нас конкретно е 100%!!!
 


*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2009, 19:54:32 pm »
Имам възражение относно намерението на фонда да не финансира донацията на овоцити. Нямам предвид фонда да овъзмездява донорите /макар по закон такова да не се предвижда понеже се счита,че донорството е доброволен акт на дарение.../, нека това си остане за сметка на реципиента,но защо да не бъдем подпомогнати в останалата част от процедурата. Защо да нямаме право поне на един ако не три опита или да се поеме поне стойността на инвитро или икси процедурата,което не е малка помощ,така няма да се чувстваме дискриминирани и отхвърлени. Какви са аргументите ние нуждаещите де от донорски яйцеклетки да бъдем разглеждани по друг начин нима децата ,които ще родим ще са по-различни. Нали идеята за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми е да се помогне на всички,които искат да имат и да раждат деца на тази нация. Защо ако съм си намерила донор да не бъда подпомогната от фонда ,с какво ще съм по-различна нали и в двата случая с мои или чужди яйцеклетки става въпрос за нужда от АРТ? Защо пак за едни да може ,а за други не защо?
« Последна редакция: Февруари 04, 2009, 19:56:27 pm от altea »
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #6 -: Февруари 04, 2009, 20:27:13 pm »
Доколкото разбрах, тук трябва да се напишат персоналните забележките относно проекта за Правилник на фонда за ин-витро.
Ако съм объркала мястото, моля за извинение и модовете да се обадят :)
От моята камбанария виждам следното:

1.При вариращо ФСХ,/от 7 години насам-варира около горната граница/ при положение, че  ФСХ =16, при реф. 12 - 1 месец преди стимулация за ИКСИ, ми аспирираха 5 яйцекелетки, 4 от които сеоплодиха и започнаха да се делят и развиват. Защо да не съм подходяща за ин-витро? Освен това, при това високо и вариращо ФСХ имам спонтанна бременност?

2.При положение, че съм финансирала 3 ин витро процедури на стойност над 25 000 лв, защо трябва да доказвам по други начини, че се нуждая от ин витро?
 
3. Защо при нужда от овоцитна или ембрионална донация да не се заплаща поне процедурата - все е някакъв шанс за раждане на деца?

4.Според мен този правилник е насочен за осъществяване на бременност при не особено проблемни двойки, които в общия случай се нуждаят от лека стимулация, класическо проведено ин витро(без особено внимание върху имплантационни, генетични, имунологични, хормонални и други по-"завързани" проблеми).
 
5.Неизясненият стерилитет не е прецизиран. И преди фигурираше в причините за стерилитет, но винаги лекарите търсеха някакво абнормално изследване, което да се включва в другите причини.
Сигурно и с други неща не съм съгласна, но засега това ми се наби на очи.
*
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2009, 20:30:53 pm »
Алия , мисля, че е в съседната "какво ново.." щото там Ани пусна линка за проекта за правилника, но не съм сигурна, все едно после ще ги сплитнем и обединим темите. Аз лично писах в другата.
*
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #8 -: Февруари 04, 2009, 20:32:29 pm »
офф топик:
при ФСХ почти 11 , след 6 месеца ФСХ  8 и след стимулация по дълъг протокол 22 овоцита.
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2009, 20:36:03 pm »
Алия , мисля, че е в съседната "какво ново.." щото там Ани пусна линка за проекта за правилника, но не съм сигурна, все едно после ще ги сплитнем и обединим темите. Аз лично писах в другата.
Благодаря, cygnus!
Сега видях, но ти много точно си ги описала, аз по-скоро емоционално ги нахвърлях.
*
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2009, 20:56:43 pm »
В чл.26, ал.2, т.4 се казва, че ендометриозата трябва да е III или IV степен, като доказателство са документи от лапаротомия, лапароскопия и хистология. Когато има такива документи, но в тях не е посочена изрично степента на ендометриозата /както е в моя случай - отстранени ендометриозни кисти и от двата яйчника по 6 см, което говори за висока степен на специалистите/ и не настъпила бременност в продължение на две години след операцията и година и половина след спирането на действието на диферилина, единствения начин за покриване на изискванията в правилника са отново операция с изричната цел степенуване на ендометриозата. Мисля, че при ендометриозата е необходимо да бъдат взети предвид не просто показатели при самата операция, но и времето след нея, т.к. на всички запознати с болестта е ясно, че с минаването на времето тя води до ИЯР и необратими последици, както по отношение на стерилитета, така и за здравето на жената, а най-доброто лекарство е бременност.
P.S. Ако е възможно някой да ми отговори: при така описаната ситуация и препоръка на лекаря ми за незабавно ин-витро, какви са възможностите за покриване критериите на правилника на фонда?
*
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #11 -: Февруари 04, 2009, 23:35:48 pm »
Чл. 27. Не се извършва финансиране по реда на този правилник, независимо от наличие на индикациите по чл. 26 в следните случаи:
1. съществуват кoнтраиндикации съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция
2. лицата са извън репродуктивна възраст.
3. наличие на яйчников резерв:ФСХ не повече от 12.0 mIU/l или АМХ по-малко от 1.0 ng/ml.
Е,значи,не ми е ясно как ще се определи кой е извън репродуктивна възраст?????
т.3-   ФСХ  не може да е определящо.ами ако АМХ е под 1?????нямаш шанс така ли.защо да няма ЕЦ,къде е и донорската яйцеклетка,защо да не се поема процедурата?Значи който не отговаря на тези индикации,няма да има шанс да опита да си има детенце.какво помага програмата на Повечето с този проблем,толкова се изговори за ИЯР??????...,а в действителност -действия,з а жалост-никакви :(
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2009, 15:53:06 pm »
Четейки проекта стигам до извода , че за да се кандидатства във фонда ще се иска целия куп от изследвания , който здравната каса иска. Защо трябва да се представят изследвания като спин,хепатит,пкк,микробиология и т.н за да кандидатстваш ? Да тези изследвания се правят , но преди да започне инвитро опита. В случая обаче според мен ще стане двойно и пак излишни пари за изследвания.
Съгласна съм напълно с Анджелина!!!


Re: Национална програма по репродуктивно здраве - проект
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2009, 16:22:42 pm »
И аз смятам, че стойността на всички тези изследвания за кандидатстване е голяма.
Ако бъдеш одобрен и трябва да чакаш за ред в клиника, ще трябва да ги платиш отново.
Ако не бъдеш одобрен, тези пари са хвърлени на вятъра.
А не са само пари.
За нас хората от малките градове това са отпуски, транспортни разходи и други неудобства, защото повечето изследвания са високоспециализирани.