0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Понеже досега не сме имали съмнение за мъжки фактор, не съм проучвала обстойно литературата по въпроса и моля по-грамотните за насоки:

Възможно ли е неизяснен стерилитет да се дължи на генетични проблеми на сперматозоидите, при положение, че спермограмите са добри и SDI тестовете също са добри?
Дали може да се получат ембриони с лошо качество, което да доведе до спонтанен аборт в 6-та г.с. и 3 неуспешни имплантации след ИКСИ?
Мисля, че не. Имай предвид, че и медицината не е изяснила доста неща.
Тромбофилия изследвала ли си?
*
Здравей Алия, и аз си задавам същия въпрос.В края на месеца стартирам трето ИКСИ, ще настявям да се направи ген.изследване не за друго а за наше собствено спокойствие.при нас също няма индикации за подобен проблем но знае ли човек....
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Понеже досега не сме имали съмнение за мъжки фактор, не съм проучвала обстойно литературата по въпроса и моля по-грамотните за насоки:

Възможно ли е неизяснен стерилитет да се дължи на генетични проблеми на сперматозоидите, при положение, че спермограмите са добри и SDI тестовете също са добри?
Дали може да се получат ембриони с лошо качество, което да доведе до спонтанен аборт в 6-та г.с. и 3 неуспешни имплантации след ИКСИ?

Да, макар и рядко. Възможни са балансирани хромозомни преустройства, затова е добре да се направи цитогенетичен анализ на мъжа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Мели, благодаря за включването! :)

Този цитогенетичен анализ различава ли се от стандартното генетично изследване, което правят след спонтанни аборти?
*
Алия това е изследването за кариотип, предоплагам.
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Алия това е изследването за кариотип, предоплагам.

Да, цитогенетичното е излседване за кариотип! Доколкото знам доста рядко там се установява проблем, но си длъжна да провериш! Успех
*
На мен Д-р Стаменов ми беше казал че може.
Мда, значи тази вероятност отпада!/в смисъл, че е правено изследването/
Благодаря ви!
Обаче, като се задълбах в тази материя открих следното:
При мъже с нормален кариотип е възможно да се установят проблеми в процеса на мейозата (неразделяне на хомоложни хромозоми), което да причини образуването на анеуплоидни сперматозоиди. В тези случаи при оплождане на яйцеклетките се образуват нежизнени анеуплоидни ембриони

Проучвания определят, че между 4 и 8% от мъжете с фертилни проблеми имат нарушения в процеса мейоза в сперматогенезата. Случаите на отклонения нарастват до 18% при мъже с тежка олигоастенозооспермия. Според някои автори нарушение в мейозата се наблюдава при 20,4% мъже с тежка олигоастенозооспермия и в 18% при мъже с астенотератозооспермия. Интересен е факта, че нарушение в мейозата се наблюдава и при 45% от пациентите с нормозооспермия, но с анамнестични данни за поредица от спонтанни аборти и неуспешни IVF процедури.

Имате ли информация - къде се правят такива изследвания и на каква цена са?
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: възможно ли е неизяснен стерилитет да се дължи на...
« Отговор #10 -: Януари 22, 2009, 14:46:13 pm »
Нямам представа, но моите генетични ги пусках тук http://www.genicalab.com/ Провери дали го правят там
Re: възможно ли е неизяснен стерилитет да се дължи на...
« Отговор #11 -: Януари 22, 2009, 17:01:39 pm »
Благодаря ти, kriska!