0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Уважаеми дами,
Нуждая се от помощ!!!

Загубих две бременности в началото на 6-я месец. При първата загуба не бях в София, а в Бургас и лекарите решиха, че причината е в това че съм пътувала и т.н. При втората загуба си бях вкъщи, не съм работила и т.н. Правила съм си всички гинекологични изследвания, нямам инфекции и др.; чувствах се прекрасно, но пак в същата г.с. 22-23 получавам леки контракции, отивам в Майчин Дом, но вече се оказва твърде късно! Не съм имала кървене! При ревизия на матката ми отриха септум. Този септум го отстраних чрез хистероскопия. Дотук всичко е обяснимо. Направих каквили не изследвания - имунологични, за тромбофилия и др. Значи, при тези за тромбофилията се оказа че фактор V и протромбина са ми в норма, но се откри това хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI и никой нищо не казва конкретно. Една част от лекарите са на мнение, че основната причина е септума, който беше възможно най-голям, други смятат че не е септума, но в същоно време нищо конкретно не могат да кажат за това генетично отклонение в PAI на кръвта.

Някой може ли да ми даде актуална информация, мнение или съвет?
Предварително Ви благодаря!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #1 -: Март 03, 2006, 20:03:54 pm »
аз лично за това PAI чух едва вчера, от една лекарка в МД.
то е май пак нещо, свързано с проблеми с тромби, нали? не ти ли обясниха какво на практика означава това отклонение - до какви ефекти води и как се коригира?
по време на предходните бременности следиха ли те редовно на УЗ? бяха ли установени някакви проблеми с плацентата и кръвотока? кръвното ти как беше?
честно казано, на мен по-вероятно ми се струва проблемът да е в септума, все пак.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #2 -: Март 04, 2006, 08:48:47 am »
Кой ти откри това отклонение - в Майчин дом ли? Не си ли говорила с Кременски?
Иначе моя приятелка загуби бебето последните дни на 7-мия и и откриха септум. Интересното е , че тя има едно дете вече. Едни от лекарите казват, че причината е в септума, други отричат връзка. Точно като при теб. Препоръчват и да го махне.
Но проучи за влиянието на RAI върху бременността все пак. Щом Джам е говорила за това с лекарка, значи тя е наясно.
Матей - 1.04.2006 г
*

    Anonymous

Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #3 -: Март 04, 2006, 10:39:03 am »
Цитат на: jam
аз лично за това PAI чух едва вчера, от една лекарка в МД.
то е май пак нещо, свързано с проблеми с тромби, нали? не ти ли обясниха какво на практика означава това отклонение - до какви ефекти води и как се коригира?
по време на предходните бременности следиха ли те редовно на УЗ? бяха ли установени някакви проблеми с плацентата и кръвотока? кръвното ти как беше?
честно казано, на мен по-вероятно ми се струва проблемът да е в септума, все пак.


Ами да ти кажа и самите лекари не са наясно с този PAI. Предполага се, че е свързано със сърдечно-съдовите заболявания, но не е сигурно. Като причина за загуба на бременност се изследва едва от две години. Установено е че около 38% от изследваните бременни жени с PAI са направили аборт, но тези жени са имали и други проблеми, така че пак не е много сигурно. Лошото е че като ги питаш лекарите за PAI, те започват да ти говорят за Фактор V или за фактор ІІ(протромбина) и да ме плашат с какви ли не неща.
Нямам високо кръвно, даже ми и ниско; нито имам проблеми с килограми, нито с бъбреци, сърце и т.н. Следена съм през бременностите и не са установявани проблеми с кръвоснабдяването през плацентата. И при двата абортата децата бяха нормално развити; даже първия път се роди живо и здраво 700 г, 32 см, но в Бургас не го спасиха; втория път се беше задушило с пъпната връв.
Друг проблем е че смених лекарката, при която ходех през предишните си бременности. Септума ми го махна Тюфекчиева в МД, но тя не се занимава с проблеми, свързани с тромби и подобни, иначе е много добра при отстраняване на всякакви неща оперативно. За PAI ми препоръчаха Димитрова от МД, но тя за мен е луда-иска да ме натъпче с кумарини, хепарини и какви ли не неща без значение какво ми е. После отидох при Мазнейкова, пак от МД. За нея основният проблем е септума. Препоръча ми още преди да забремения да пия аспирин, както и по време на бременността и ще ме следи пък каквото стане.
Чрез тази комуникация ми се ще та окрия някое друго момиче с такъв пробелм - PAI, и да обменим мнение по въпроса. И с други лекари съм се консултира и ще се консултирам още, но всички като ги попиташ имали ли са бременна жена с PAI в кръвта - те казват "само с PAI НЕ". Имали са с всички фактори - V, ІІ, PAI и др., но само с PAI не са имали пациентка. Направо съм разбита, защото нямам сили трети път да преживея този ад.
*

    Anonymous

Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #4 -: Март 04, 2006, 10:44:00 am »
Цитат на: venus_melena
Кой ти откри това отклонение - в Майчин дом ли? Не си ли говорила с Кременски?
Иначе моя приятелка загуби бебето последните дни на 7-мия и и откриха септум. Интересното е , че тя има едно дете вече. Едни от лекарите казват, че причината е в септума, други отричат връзка. Точно като при теб. Препоръчват и да го махне.
Но проучи за влиянието на RAI върху бременността все пак. Щом Джам е говорила за това с лекарка, значи тя е наясно.


Това отклонение ми го откриха в МД - Алексей Савов ми прави кръвните изследвания за тромбофилия. Говорила съм с Димитрова-нея ми я препоръчаха специално за тези проблеми, и с Мазнейкова, която също е от МД. Говорила съм и с други лекари от други болници, но нищо ново или съществено не са ми казали. Мисля да се консултирам и в клиниката на Щерев. Септума ми го махна Тюфекчиева от МД. Стана много бързо без никакъв проблем.
Би ли казала нещо повече за този Кременски?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #5 -: Март 04, 2006, 12:28:55 pm »
явно това PAI е отново свързано със склонност към тромбози.
не случайно те питах дали си имала проблеми с кръвоток, с плацента, с развитие на плода... това са обичайните признаци при недостатъчно кръвоснабдяване на плода. щом не е имало, вероятно това PAI можеш да си го туриш някъде за спомен и проблемът наистина да е бил в септума, още повече, казваш, че е бил много голям.

Димитрова не е луда, а просто се презастрахова. при проблеми с тромбофилия се терапира именно с аспирин и хепарин. друг е въпросът дали и двете са нужни, но това едва ли някой тук в Бг може да каже, затова малцината, които разбират, се презастраховат.
Кременски е шеф на генетиците в МД (и на въпросния Алексей), той едва ли ще ти коментира терапията, но не пречи да се консултираш и с него.
друг вариант за консултация е с доц.Конова от Плевен - потърси координатите й от сайта. тя има опит с лечение на репродуктивни неудачи, свързани с генетични и имунологични проблеми, макар че при нея май още не правят въпросното PAI.
и горе-долу, с това май се изчерпват знаещите хора по въпроса...
една ниска доза аспирин няма да ти навреди, а може много да помогне следващият път.
пиши тук, като научиш нещо ново!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Svetlana

  • *
  • 31
  • Има цели, които си заслужават, само ако не убиват
септум
« Отговор #6 -: Май 22, 2006, 13:52:37 pm »
Извинявам се за невежеството но бихте ли ми обяснили какво е септум (преграда),понеже и аз имам 2 спонтанни аборта в  началото на 6 месец и как се открива ?
Re: септум
« Отговор #7 -: Май 25, 2006, 15:26:08 pm »
Цитат на: Svetlana
Извинявам се за невежеството но бихте ли ми обяснили какво е септум (преграда),понеже и аз имам 2 спонтанни аборта в  началото на 6 месец и как се открива ?


Здравей Светлана,
Скоро не бях влизала в сайта и чак сега ти прочитам въпроса.
Доколкото аз разбрах за какво става въпрос, септумът представлява преграда на матката. Основното е че може да бъде различна като плътност и елестичност, също и като сериозност. Подробна информация можеш да намериш в интернет. По принцип може да се открие на видеозон или чрез хистероскопия. Но при теб не се знае дали това е проблема, така че по-добре се консултирай с лекар.
Поздрави,
Стела
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #8 -: Май 26, 2006, 12:09:08 pm »
Jam, права си, че е от вида на тромбофилията.
Стелина, на мен днес ми откриха трета подобна на твоята мутация.Моите можеш да прочетеш в дневникът ми.
Успех!
*

    Svetlana

  • *
  • 31
  • Има цели, които си заслужават, само ако не убиват
Благодаря
« Отговор #9 -: Май 27, 2006, 14:40:51 pm »
Благодаря за отговора,
Предполагам че тожа не е проблема при мен , но за всеки случай искам да съм информирана и да знам за какво да питам лекарите :x
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #10 -: Юни 14, 2007, 16:16:46 pm »
Аз съм с 2 миседа в 7-8 г.с. Владимиров ми назначи имунологични и генетични за тромбофилия. Имунологичните са 2 антитела и са отрицателни. От генетичните се оказа, че съм генотип 4G/4G за PAI. Владимиров  каза, че няма какво друго да изследваме  8O Почвам по 1/4 Упсарин и при  :bfp: - Фраксипарин.
Ако отново не задържа бременността, остава само варианта ин витро с преимплантационна диагностика  :?
Има ли някоя от вас със случай като моя? И какви изследвания ви правиха, момичета?
*
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #11 -: Юни 19, 2007, 14:28:47 pm »
Здравей Stivarip,

извинявай, че ти отговарям чак днес, но исках да проверя нещо в моите резултати вкъщи преди да ти пиша.
Аз съм в сходно положение като теб, с два спонтанни аборта в 7-ма и 8-ма, вторият беше миссед. Въпросната мутация "4G/5G за PAI", или там както се казва, я имам и аз, хетерозиготен носител съм. В заключението ми пише, че при хомозиготни носителки, въпросната мутация може да предизвика усложнения при бременост като преемклапсия, смаляване на ембриона, преждевременно раждане умиране на плода.
Тъй като при мен е в хетерозиготен вариант, тя не може да е причина за абортите.
При теб тази мутация хетеро- или хомозиготна е? Може би "4G/4G" означава хомозиготно?

При мен намериха и други мутации, свързани с тромбофилия, които при теб явно не са налице и още по-добре! Всъщност назначена ми е същата терапия както при теб, но тя е и стандартна при аборти, когато не се открие някаква причина. Става въпрос за разреждане на кръвта за да се улесни имплантацията и кръвоснабдяването на ембриона. Все пак кръвосъсирването и рискът от тромбози се увеличават и с възрастта, и при бременост.

Аз иначе съм изследвала и хормони: ЛХ, ФСХ, пролактин, тестостерон, прогестерон, щитовидна жлеза (ТСХ, ФТ3, ФТ4).

Като цяло мисля, че може да се довериш на твоя лекар. От този форум оставам с впечатлението, че е един от малкото специалисти в България, а и както ти писах терапията е стандартна при повтарящи се аборти, доколкото съм чела за Германия и САЩ.

Желая ти успех от все сърце и пиши как се развиват нещата при теб!
« Последна редакция: Юни 19, 2007, 16:11:55 pm от jul4e »
*
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #12 -: Юни 19, 2007, 16:42:25 pm »
Здравей отново,

проверих в нет-а. 4G/4G е хомозиготната мутация, 4G/5G е хетерозиготната (която аз имам), 5G/5G е вариантът, който се води за нормален (ще си спестя коментара).

При теб явно въпросната мутация е хомозиготна, което води до повишен риск от тромбоза, а рискът от тромбоза се увеличава по принцип при бременост. Най-вероятно това е причината за двата ти аборта - кръвоносните съдове, които снабдяват ембриона с кислород и други важни за развитието му вещества, се запушват един по един, при което той забавя развитието си и умира. При подходяща терапия, каквато д-р Владимиров вече ти е назначил, кръвта ти ще се разрежда чрез медикаментите ежедневно и няма да се съсирва толкова бързо, а това ще осигури достатъчно добро кръвоснабдяване на ембриона.

Всичко ще бъде наред!
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #13 -: Юни 20, 2007, 13:03:31 pm »
Здравей, jul4e  :D Наистина не бях видяла отговора ти и ти благодяра за ЛС.
И аз стигнах до извода, че съм хомозиготен носител.
Изследвала съм полови хормони в цикъла, в който забременях втория път и бяха наред. Владимиров ми пипна щитовидната жлеза и нищо не каза за изследвания.
В цялата ситуация ме притеснява, да няма и друга причина за абортите, която не сме изследвали. А той беше категоричен, че няма смисъл от други изследвания  :?
Пих Regulon двата цикъла след абразиото и този (третият) каза да действаме.
При теб как се развиват нещата? Кога беше втория аборт?
 :bighug:
« Последна редакция: Юни 20, 2007, 15:49:11 pm от Stivarip »
*
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #14 -: Юни 20, 2007, 13:32:22 pm »
Защо се притесняваш, знаеш ли какво още ти е изследвал, вероятно всички генетични фактори за тромбофилия? Просто само при този има проблем. Те за един много широк спектър от проблеми препоръчват все една и съща терапия - тази, която той ти изписва.
Изследвали ли са ти Лупус-Антикоагуланц и Антифосфолипиден синдром? Друго не се сещам.

Ама според мен му се довери. И не се тревожи излишно.

Моят втори беше преди година, но после имах проблеми с щитовидната, хормоните така и не успяха да ми нагласят. Преди да ми разбъзикат щитовидната жлеза се чувствах здрава, сега не. Затова ми е приоритет в момента здравето. А до скоро нямаше и как да забременея, защото ме бяха предозирали с хормони.
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #15 -: Юни 20, 2007, 22:17:24 pm »
От имунологичните изследвахме Антикардиолипинови антитела и Анти β2 GP I. В норма са.
От генетичните не се откриват  мутациите R506Q (FV) и 20210G/A (протромбин). Генотип 4G/4G за PAI.
Права си. Ще му се доверя. Все пак се обърнах към него, точно заради добрите отзиви тук  :)
Съжалявам за проблемите с хормоните ти. И на мен като тийнейджърка ми създаваше проблеми щитовидната жлеза. Доста хапчета изгълтах. Сега, да чукна на дърво, май е добре.
Стискам палци по-скоро да се оправят нещата при теб  :D
*
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #16 -: Юни 21, 2007, 10:14:49 am »
Благодаря ти.

Знаеш ли щом като преди ти е създавала проблеми, сигурно е добра идея и сега да я провериш?
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #17 -: Юни 21, 2007, 10:32:47 am »
Владимиров ме пита дали съм имала проблеми и му казах за това. Той опипа щитовидната жлеза и не каза нищо за изследвания. Дали все пак да потърся друго мнение  :?
*
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #18 -: Юни 21, 2007, 11:50:08 am »
Ами по принцип е важно ти да си спокойна и да нямаш съмнения. За собствено успокоение можеш да отидеш в Бодимед напр. и да си изследваш ТСХ, на гладно, струва между 15 и 30лв (съвсем ориентировъчно, не знам точно), ако изобщо продължиш да имаш тези притеснения.
Re: Хомозиготно носителство на 4G/4G алел в PAI???
« Отговор #19 -: Юни 21, 2007, 13:44:00 pm »
Сеага се сещам, че или преди или след първия мисед (трябва да проверя) пусках TSH, Т3 и Т4. Бяха в норма. Мисля да се доверя на Владимиров и няма да дълбая повече  :oops: