0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Тератозооспермия?
« -: Януари 06, 2009, 11:59:34 am »
Има ли между Вас с подобна диагноза и какъв е шанса за успех при инсеминация?
Нормалната ни морфология е 8% и индекса за тератозооспермия е 1,62 при референтни (<1.6). Иначе обикновената спермограма е нормална без отклонения.
Прочетох вече, че това не се влияе от никакво лечение и евентуално профилактично могат да се приемат витамини. Ще се радвам на вашите коментари и подкрепа!
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #1 -: Януари 10, 2009, 12:28:51 pm »
При нас е същата диагноза. Не съм съгласна, че не се влияе от никакво лечение. Не знам къде си го прочела, но аз не съм чувала такова нещо от лекар, а сме питали поне петима лекари. При моя съпруг има две причини за лошата морфология - едната я отстранихме с операция, а другата е хормонална и я е лекуваме. Периодично прави изследвания и показателите се подобряват, а бяха ужасно лоши!
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #2 -: Януари 10, 2009, 17:28:41 pm »
tatyana* , какви хормонални изследвания е правил мъжът ти?
При мъжът ми морфологията от 9% по Крюгер с антиоксидантно лечение стигна до 12%.
Продължихме със същите витамини и антиоксиданти и сега няма и 5%. :?
Никакви други изследвания освен спермограма и SDI тест не са го карали да прави.
 Д-р Кацаров не откри никакви проблеми.
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #3 -: Януари 11, 2009, 15:24:39 pm »
tatyana* , какви хормонални изследвания е правил мъжът ти?
При нас беше 4% по Крюгер както преди, така и след 3-месечния прием на витамини, L-карнитин, агапурин, спимен и т.н. 
Но хормонални изследвания и съответно хормонална терапия не сме правили. Моля те сподели какъв беше при вас хормоналния проблем и как го решихте?  :ask:
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #4 -: Януари 11, 2009, 19:39:38 pm »
tatyana* , какви хормонални изследвания е правил мъжът ти?
При нас беше 4% по Крюгер както преди, така и след 3-месечния прием на витамини, L-карнитин, агапурин, спимен и т.н. 
Но хормонални изследвания и съответно хормонална терапия не сме правили. Моля те сподели какъв беше при вас хормоналния проблем и как го решихте?  :ask:
wild cat , мъжа ми не е правил хормонални изследвания , защото никой от докторите не го е карал.
 Пие си чайовете , витамини и антиоксиданти и в момента резултатите са му по - лоши от всякога. 8O
 Действа много демотивиращо... Как да го накарам да ги пие стриктно , като състоянието му не се подобрява от тях ? А може би проблема не е в тях и наистина трябва да направим тези хормонални изследвания.
Предполагам са същите хормони като при жените , защото в бланките , които получавам има референтни стойности и за мъже...
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #5 -: Януари 14, 2009, 16:26:05 pm »
При нас е същата диагноза. Не съм съгласна, че не се влияе от никакво лечение. Не знам къде си го прочела, но аз не съм чувала такова нещо от лекар, а сме питали поне петима лекари. При моя съпруг има две причини за лошата морфология - едната я отстранихме с операция, а другата е хормонална и я е лекуваме. Периодично прави изследвания и показателите се подобряват, а бяха ужасно лоши!
tatyana*, можеш ли да споделиш какво лечение прилагате?
*
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #6 -: Януари 26, 2009, 12:02:10 pm »
При нас диагнозата е същата само че сме с 5% по крюгер.Не ни назначиха ле чение.Препоръчаха ни икси.
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #7 -: Януари 27, 2009, 16:07:26 pm »
Доста се чудех как се измерва индекса на тератозооспермия и тъй като това стана предмет на дискусия при лекарите, които посещавам ще преведа какво намерих в наръчника на СЗО (Свтовната здравна организация) 1999 година.
Индекса на тератозооспермия мери среден брой дефекти на един сперматозоид с неправилна морфология.
Следното е пример за пресмятане на дефекти в морфологията на спермата:
Брой преброени сперматозоиди  200
Брой нормални сперматозоиди   7 8
Процент нормални сперматозоиди (781200 X 100) 39%
Брой на сперматозоиди с дефекти ( 2 0 0/ 78) l22 (61%)
Брой с главични дефекти  l10 (55%)
Брой с дефекти на шийката l 8 (9%)
Брой с дефекти на опашката 16 (8%)
Общ брой дефекти (l l 0 + l 8 + 16) 144
Тератозооспермия индекс (общ брой на дефектите/ общ брой на сперматозоиди с дефекти = l44/122= 1.18
 SDI - индекс на деформация (общ брой дефекти /брой преброени сперматозоиди) = 144/200 0.72
Индекса за Тератозооспермия може да варира от 1( на всеки дефектен сперматозоид се пада по само един дефект ) до 3 (на всеки дефектен сперматозоид се падат по 3 дефекта - в главата, в шийката и в опашката). Според други изследвания се приема, че при индекс над 1,6 степента на забременяване е по-ниска сред нелекувани двойки със стерилитет (Jouannct et al., 1988) а  SDI със стойност 1.6 е границата от която нагоре нараства броя на неуспешните инвитро опити (Aziz et al., 1996).
Морфологията освен това се счита за най ненадеждния лабораторен резултат в някои клиники (http://www.advancedfertility.com/malefactor.htm?id=1), тъй като е изключително субективна.

За причини за влошена морфология се изброяват лоши битови навици ( пушене), вредна работна среда ( химикали и вредни вещества), понякога варикоцеле - тук мненията се разминават тъй като не е  еднозначно доказано, че след операция показателите се подобряват,горещи бани, сауни, нередовна еякулация (под 2 пъти седмично) и т.н, стрес.

Като прочетох всичко това, наред с още куп изследвания на тема кое е по-вероятно да помогне  инсеминация, инвитро или икси - без единно мнение по въпроса, както и че има случаи, в които морфологията не играе роля (има случаи на бременност с <5% нормална морфология) заключението ми към момента е,че ако има такъв проблем медицината малко може да помогне - поне на този етап.

 
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #8 -: Февруари 11, 2009, 15:10:00 pm »
tatyana* , какви хормонални изследвания е правил мъжът ти?
При мъжът ми морфологията от 9% по Крюгер с антиоксидантно лечение стигна до 12%.
Продължихме със същите витамини и антиоксиданти и сега няма и 5%. :?
Никакви други изследвания освен спермограма и SDI тест не са го карали да прави.
 Д-р Кацаров не откри никакви проблеми.

Миличка, написах си мнението за изследванията тук, прочети го, за да не се повтарям - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=33690.0
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #9 -: Февруари 11, 2009, 15:14:10 pm »
Като прочетох всичко това, наред с още куп изследвания на тема кое е по-вероятно да помогне  инсеминация, инвитро или икси - без единно мнение по въпроса, както и че има случаи, в които морфологията не играе роля (има случаи на бременност с <5% нормална морфология) заключението ми към момента е,че ако има такъв проблем медицината малко може да помогне - поне на този етап.

Герита, не знам при вас какъв е проблемът, но моят личен опит до момента е съвсем различен от твоето заключение. Напротив, при нас медицината много помогна - като ние тръгнахме от едни не толкова лоши показатели, след неправилно лечение стигнахме до нула - разбирай азооспермия, никакви сперматозоиди, представи си за какво ти говоря! И после след правилно лечение сега сме почти в норма. Вярно, при нас имаше и операция, и купища изследвания, и лекарства, и диета, и много бавно става, но ти говоря с фактите.
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #10 -: Февруари 11, 2009, 15:26:27 pm »
При нас е същата диагноза. Не съм съгласна, че не се влияе от никакво лечение. Не знам къде си го прочела, но аз не съм чувала такова нещо от лекар, а сме питали поне петима лекари. При моя съпруг има две причини за лошата морфология - едната я отстранихме с операция, а другата е хормонална и я е лекуваме. Периодично прави изследвания и показателите се подобряват, а бяха ужасно лоши!
tatyana*, можеш ли да споделиш какво лечение прилагате?

Той сега се бори с високия пролактин, защото има пролактином, приема достинекс (преди беше на бромокриптин, но сега го смени) и прави диета заради висока кръвна захар и нещо си с рецепторите за инсулина. Също така пие и по малко метформин и преднизолон по схема. А, и ходи на фитнес, не е пълен, но му препоръчаха физическа активност.  :lol:
*
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #11 -: Февруари 15, 2009, 19:58:11 pm »
При нас диагнозата е същата само че сме с 5% по крюгер.Не ни назначиха лечение.Препоръчаха ни икси.
KАКВО ЩЕ КАЖЕТЕ ВИЕ? :o
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #12 -: Февруари 15, 2009, 22:15:17 pm »
 didka_ , правилно са ви насочили към ИКСИ.
*
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #13 -: Февруари 16, 2009, 14:20:35 pm »
didka_ , правилно са ви насочили към ИКСИ.

А дали не може съпруга ми да се лекува и да си стане по естесвен път? :ask:
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #14 -: Февруари 16, 2009, 16:10:09 pm »
didka_ , правилно са ви насочили към ИКСИ.

А дали не може съпруга ми да се лекува и да си стане по естесвен път? :ask:
Може да приема разни билки , антиоксиданти , да спре да пуши и пие( ако го прави).
 С 5 % по Крюгер естественото  забременяване е равносилно на чудо , но не е невъзможно.Винаги има шанс!
  Аз имам едно  естествено забременяване с около 9 % по Крюгер.Друг е въпроса колко дълго правихме опити. Още тогава ни бяха насочили към ИКСИ
*

    daninaa

  • ****
  • 700
  • Все някога ще успеем
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #15 -: Февруари 16, 2009, 19:35:31 pm »
Аз пък искам да ви попитам ако всичко друго при разширена спермограма е супер като резултат но морфологията е 9% имам  предвид добра подвижност голяма бройка сперматозоиди всичко е в норма само морфологията е по ниска имаме ли шанс при инвитро процедура или икси ще е според вас тъй като има и проблем при мен и то запушена тръба една и една пропускаща като заключението на лекаря е че запушената тръба не образува хсг.Инъче хороманлно всичко е наред и при двамата.Благодаря ви момичета.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #16 -: Февруари 16, 2009, 22:38:15 pm »
ех, хайде без крайни заключения
забременях спонтанно при морфология 2% два пъти даже
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #17 -: Февруари 16, 2009, 23:35:41 pm »
didka_,
разбира се, че може да стане и по естествен път при тази морфология. Забременях спонтанно 2 пъти в рамките на една година при морфология 6,5 %.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #18 -: Февруари 17, 2009, 14:27:44 pm »
ех, хайде без крайни заключения
забременях спонтанно при морфология 2% два пъти даже

Тебе трябва да те пишат в рекордите на Гинес.  :lol:

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Тератозооспермия?
« Отговор #19 -: Февруари 17, 2009, 14:54:33 pm »
аа, Злати преди мен знаеш ли колко има- Гъбка, Мармотче, на Гъбка на мъж й доколкото имам спомен още по-лоша от на Ники беше спермограмата

ИКСИ и изобщо АРТ трябва да се обсъжда, ако лекаря препоръчва
преди да се стигне до АРТ процедури толкова неща има да се установят
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит