0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте!
От известно време искам да намеря отговор на въпроса дали в България е възможно друга жена да износи мое бебе (моя яйцеклетка, оплодена от сперматозоид на моя мъж). Знам, че е възможно и съм чела статии за това, но "героите", мисля, са били от Щатите. А дали е възможно това да стане някъде в Европа? И колко би струвало? Невъзможно ми е да намеря инфо по този въпрос в Интернет тъй като не знам медицинското наименование.
Ако някой може да ми даде някаква информация, ще бъда много благодарна!
Поздрави!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #1 -: Февруари 28, 2006, 12:48:21 pm »
В България законът не разрешава.
*
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #2 -: Февруари 28, 2006, 12:53:53 pm »
За съжаление, в България законът не позволява т.нар. "сурогатна майка"
За рожденна майка на детето се счита, жеранта, която го е износила. Което е тъпо, тъй като няма пречка за другия тип донорство - т.е. забременяване и износване надонорска яйцеклетка.
Просто е дупка в законодателството, но според мен има да мине време докато се промени закона в тая посока
В очакване ....
А медицинското наименование?
« Отговор #3 -: Февруари 28, 2006, 12:57:26 pm »
А дали знаете медицинското наименование на тази процедура? Къде по света е разрешено? Дали е много скъпо?
Във филма "Приятели" (малко лирично отклонение) една от героините износи близначета на брат си и жена му (последната не можеше).
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #4 -: Февруари 28, 2006, 15:09:28 pm »
Юридическото название е "сурогатна майка". Можеш да попиташ bubeto, тя е юрист и скоро написа статия по този въпрос.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря!
« Отговор #5 -: Март 02, 2006, 14:21:30 pm »
Потърсих "сурогатна майка" в Гугъл на английски и излязоха много сайтове. Има и фирми, които се занимават с организирането на всички вэпроси - юридически, медицински, всичко. Сега чета и се запознавам.
Мога ли да помоля за линк към въпросната статия на bubeto, тук съм от скоро и не виждам възможност за лични съобщения.
Благодаря и поздрави на всички :)!
*
Re: [b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #6 -: Март 03, 2006, 01:16:03 am »
Цитат на: Sonya
Здравейте!
От известно време искам да намеря отговор на въпроса дали в България е възможно друга жена да износи мое бебе (моя яйцеклетка, оплодена от сперматозоид на моя мъж). Знам, че е възможно и съм чела статии за това, но "героите", мисля, са били от Щатите. А дали е възможно това да стане някъде в Европа? И колко би струвало? Невъзможно ми е да намеря инфо по този въпрос в Интернет тъй като не знам медицинското наименование.
Ако някой може да ми даде някаква информация, ще бъда много благодарна!
Поздрави!


Не може миличка, давам ти линк към статията ми... там съм описала и скритата сурогация :)
http://www.legalworld.bg/issues_pdf/2006-02.pdf
Имай предвид, че файла е голям около 40 Мб. и трябва търпение.
В Европа е разрешено в някои страни, но повечето поставят изискване за гражданство (на съответната страна). Щата Пенсилвания е най-подходящ.
*
Re: Благодаря!
« Отговор #7 -: Март 03, 2006, 01:20:15 am »
Цитат на: Sonya
Потърсих "сурогатна майка" в Гугъл на английски и излязоха много сайтове. Има и фирми, които се занимават с организирането на всички вэпроси - юридически, медицински, всичко. Сега чета и се запознавам.
Мога ли да помоля за линк към въпросната статия на bubeto, тук съм от скоро и не виждам възможност за лични съобщения.
Благодаря и поздрави на всички :)!


Имай предвид, че официално цената в USA почва от 60 000 USD и нагоре. За качествена сурогатна майка - 120 000 USD и повече.  Иначе там това си е нормално, произхода се установява чрез процедура много наподобяваща осиновяването, но значително по-облекчена, особено когато intendent parents са биологичните родители - т.е. гестационна сурогация.
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #8 -: Март 03, 2006, 10:38:50 am »
Бубе, искам да ви дам едно предложение. Защо като сдружение не поставите това като предложение пред парламента? Мислили ли сте за това?
*
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #9 -: Март 03, 2006, 12:38:32 pm »
Цитат на: White_Raven
Бубе, искам да ви дам едно предложение. Защо като сдружение не поставите това като предложение пред парламента? Мислили ли сте за това?


Това ми е темата на докторантурата общо взето :) Все още се гледа като научна фантастика на тези неща все пак. Разговаряла съм с много лекари и те имат съмнения поради редица причини и фактори, така че не е толкова лесно, а и предложение не се прави ей така :) Един законопроект изисква много усилия и работа, работни групи и консултации с МЗ и Комисията по здравеопазване... Трябва да се лобира, за последното имам кой де, но не е в това въпросът. Пиша доста неща по въпросът, излизат, популяризира се идеята... в един момент ще стане, но още не е дошъл този подходящ момент.
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #10 -: Март 03, 2006, 20:24:23 pm »
И това е стъпка в правилната посока. Поздравявам те.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
[b]Детето ми да бъде износено от друга жена?[/b]
« Отговор #11 -: Март 03, 2006, 20:38:47 pm »
Цитат на: White_Raven
Бубе, искам да ви дам едно предложение. Защо като сдружение не поставите това като предложение пред парламента? Мислили ли сте за това?


Всъщност вече сме го направили. Преди около година, след срещата в Пловдив на тема "Стерилитетът - поглед от всички страни".


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
До bubeto
« Отговор #12 -: Март 06, 2006, 11:59:40 am »
Bube, много ти благодаря за link-a към статията! Ще я прочета и пак ще пиша!
Между другото намерих една фирма в Internet - американска - и тя слага цена до USD 50 000 - max, като това включва абсолютно всичко; мисля, че минималната цена беше USD 20 000. Това е в случай, че ползваш фирма, адвокат. А има и site за intended parents, които искат да се справят с това без фирма и адвокат; тогава естествено излиза много по-евтино. А пък човек може да си вземе и български адвокат да му предвижи нещата, тарифите са други. Информацията е много и още проучвам. Чудя се, като влезем в ЕС дали няма да бъде много по-лесно, а и по-евтино, процедурата да се извърши в европейска страна. Bube, дали знаеш нещо за това?
Поздрави от мен :)!
*
Re: До bubeto
« Отговор #13 -: Март 09, 2006, 00:07:37 am »
Цитат на: Sonya
Bube, много ти благодаря за link-a към статията! Ще я прочета и пак ще пиша!
Между другото намерих една фирма в Internet - американска - и тя слага цена до USD 50 000 - max, като това включва абсолютно всичко; мисля, че минималната цена беше USD 20 000. Това е в случай, че ползваш фирма, адвокат. А има и site за intended parents, които искат да се справят с това без фирма и адвокат; тогава естествено излиза много по-евтино. А пък човек може да си вземе и български адвокат да му предвижи нещата, тарифите са други. Информацията е много и още проучвам. Чудя се, като влезем в ЕС дали няма да бъде много по-лесно, а и по-евтино, процедурата да се извърши в европейска страна. Bube, дали знаеш нещо за това?
Поздрави от мен :)!


Знам, да... няма да е по-лесно. Повечето страни, особено европейските поставят изискване за гражданство. Вземи за пример Великобритания задължително условие е. Имам много сайтове за surrogacy, даже си пиша с двама колеги от САЩ по темата регулярно. Помагат ми за PhD-то :)
Ако искаш остави ми бележка, ще ти пратя по-интересните. Имай предвид, че най-благоприятния щат е Пенсилвания. Другите не са толкова surrogacy friendly. Има доста форуми свързани с проблемите на intendent   parents и за евентуалните проблеми свързани със surrogacy. Много е важно да се фиксира вида на сурогацията, тъй като при традиционна режима е малко по-усложнен отколкото при гестационната.  Цените са различни във всички щати. Във Вашингтон не се допуска плащания, в UK плащанията се правят след одобрение на съда за common expenses. Имай предвид, че изследванията са доста скъпички там.
Виж този сайт -
http://www.creatingfamilies.com/Costivf.HTML  
Цените са прилични, но не мога да ти кажа като качество как е... по разбираеми причини! :)