0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Рязане на юздичк - налага ли се
« -: Октомври 24, 2008, 11:07:19 am »
Здравейте!
Имам следното питане - дъщеря ми е с къся юздичка и педиатърката ни препоръчва да я срежем. Твърди, че манипулацията е много лека, безкръвна и е желателно да се направи докато малката е все още бебе ( на 8 м.) Налага ли се изчакване до 2-3 година на детето, както някои порепъчват или е за предпочитане да го направим докато то е все още малко и травмата по-лека? (Метнала се е на таткото, който има същия проблем, но никакви говорни дефекти или проблеми с храненето.)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #1 -: Октомври 24, 2008, 20:07:49 pm »
От доста време тази процедура НЕ се препоръчва изобщо.
Единственото показание за извършването и са трудности при храненето с биберон, недобро наддаване на тегло от това.
Също така, от много обширни данни днес се приема,че наличието на "юздичка" по никакъв начин не затруднява развитието на речта, нито речта може да се забави от това.

Рязането, пак по обширни данни, нарушава до известна степен речеобразуването поради факта че се нарушава подвижността на езика от процедурите. В смисъл че да, езика може да стане по-подвижен, но конкретното дете едва ли полза ще има точно от това-всяка "юздичка" е индивидуална и говорния апарат като цяло се "нагажда" към даденостите,които после с рязането се нарушават драстично.

Наличието на френулум днес е прието да се счита за "малка вродена аномалия" с известна наследственост.

Ако има колеги тук и четат, има много добър обзор по темата в ADC ( Archives of Disease in Childhood).
Archives of Disease in Childhood 2005;90:1211-1215
« Последна редакция: Октомври 25, 2008, 11:18:31 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #2 -: Октомври 24, 2008, 20:12:59 pm »
здравейте birdie,
писах Ви на "лични" в "мама"...
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #3 -: Октомври 24, 2008, 20:29:44 pm »
Препишете тук в съответната възрастова група или на лични, и ще Ви пиша.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #4 -: Октомври 24, 2008, 20:59:22 pm »
birdie,
писах Ви за проблемите с храненето на дъщеря ми... Знам, че няма общо с тази тема, но все пак...
*
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #5 -: Октомври 25, 2008, 10:49:49 am »
Birdie ,
благодаря за отговора! Явно добре съм направила, като съм послушала интуицията си и не съм избързала  :)
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #6 -: Януари 18, 2009, 12:33:52 pm »
При нас имаше също юзда, но още в родилния дом я резнаха. Не знаех какво е и казах на една от сестрите (те даже не я бяха забелязали). Предполагам още същия ден е резната. Обяснението беше, че е по-добре да се направи сега отколкото да се чака да порасне. Но.... тук нещата се вършат без много обяснения, без да се търси мнение на родител и т.н. Надявам се да няма последици за дъщеря ми. Сега разбирам че е било излишно, но...
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #7 -: Януари 20, 2009, 22:08:36 pm »
Наха, не се притеснявай, няма проблем, че е резната, според мен. На моето момченце също я резнаха, ама не веднага в родилния дом, за съжаление, а чак като беше на 20 дни. За това време детенцето не можеше да суче, беше качил малко, от стискането с венци на зърната така ми се разраниха, че сега е на два месеца и половина и едвам сега заздравяват. След резването започна да си суче както трябва. Така че от моя опит е най-добре да се резне веднага, Мартинчо нищо не усети от резването.
Благодаря ти, Бени!







*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #8 -: Януари 20, 2009, 22:12:21 pm »
Единственото показание за намеса е трудност в храненето.
Не се реже безразборно и повсеместно!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #9 -: Януари 20, 2009, 22:21:31 pm »
Да, д-р Бърди, и аз така прочетох. Съжалявам само, че никой не ме предупреди предварително, че има такъв вариант, което ни костваше големи трудности в храненето 20 дни, болки, кръв, повръщане с кръв, невъзможност за кърмене с дни и т.н. А за къс френулум като проблем за храненето не бях и чула...как поне в една книга не го прочетох или в родилния дом или педиатърът не казаха нещо...
Благодаря ти, Бени!







Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #10 -: Януари 27, 2009, 11:00:34 am »
FreshBreeze Моля те кажи ми къде срязаха юздичката на твоето бебе.Моето е на 6 м. вече и навсякъде ни казват че трябва ПЪЛНА УПОЙКА??? Ние също бяхме със страхотни проблеми с кърменето е така и не успя да суче.В момента имаме проблем и с храненето с лъжичка - трудно ни е.
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #11 -: Януари 27, 2009, 11:10:13 am »
МОЛЯ , някой ако знае къде ще срежат юздичката на бебчето ми - /6м./ но не с пълна упойка да сподели с мен.
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #12 -: Януари 27, 2009, 17:35:06 pm »
Здрасти, ние свършихме тази работа в Токуда, стана за секунди и бебчо нищо не разбра, мисля на 6 мес пак е така, но като става по-голямо детето май ципата става по-кръвоснабдена, нещо такова, затова рано като се резне по не усещат нищо. В Токуда единственото неприятно беше, че процедурата я направиха в общ УНГ кабинет и да не ти казвам как съм треперила 18 дневното ми бебче да не прихване някой вирус, все пак УНГ кабинет.
Другото място, което ми бяха препоръчали, е детската стоматологична клиника Юродент (до Попа), там обаче хирургът нещо не го намерихме по тел, беше с някакво арабско име.

Успех!

П.С. Направо ще падна с тази пълна упойка, аз докато четях също чух много такива случаи. Поне на моето мъниче никакви упойки не му слагаха, само с една ножичка леко кръц и дали имаше и една капка кръв. Той въобще не се впечатли.
« Последна редакция: Януари 27, 2009, 17:45:55 pm от FreshBreeze »
Благодаря ти, Бени!







*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #13 -: Април 15, 2009, 21:38:23 pm »
Под юздичка френулум бреве ли се има предвид?И моето момченце се роди така, но в родилния дом педиатрите казаха, че е рано да се  резне, акушерките пък бяха на мнение, че няма да може да го кърмя.Проблем с кърменето няма, но не може да пие от шише, вода имам предвид, поне засега.
Освен това май е доста изразена, като плаче езичето му на върха се разделя на две чак, сърцето ми се къса.
Кога ще трябва да се резне и при какъв специалист УНГ хирург?Със сигурност няма да се справи с бибероните, направо му се гади от тях.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #14 -: Април 15, 2009, 23:44:17 pm »
Простете, за какво му е на дете на 23 вода?
Ако го кърмите, естествено е да не иска биберон.
Ако се храни с АМ и с биберон, естествено е да не иска вода с биберон.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #15 -: Април 16, 2009, 01:30:36 am »
Простете, за какво му е на дете на 23 вода?

И аз това питам, ама около мен бърборят "...как така не пие вода?..."и други дрън-дрън, извинявам се.Кърмим се от четвъртия му ден.
Но все пак за по-нататък кога да резнем този френулум?Наистина е силно изразен.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #16 -: Април 16, 2009, 02:44:08 am »
Оставете детето на спокойствие.
Кърмете, без да давате нищо друго. Следете за добрия прираст на тегло.
Ако детето наддава добре и няма други проблеми с храненето -НЕ пипайте и не режете.
Не претопляйте-ако не претопляте-от вода няма нужда.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #17 -: Април 17, 2009, 19:26:06 pm »
Простете, за какво му е на дете на 23 вода?

И аз това питам, ама около мен бърборят "...как така не пие вода?..."и други дрън-дрън, извинявам се.Кърмим се от четвъртия му ден.
Но все пак за по-нататък кога да резнем този френулум?Наистина е силно изразен.

Александра е на 8 мес, , все още се кърмим, захранена е, но още не мога да я накарам да пие вода. Надявам се, че в жегите ще пропие. С къса юздичка е, педиатърката спомена нещо за рязане, но за си го пуснах покрай ушите. Ако има проблем с говора тогава ще му мисля.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #18 -: Април 17, 2009, 19:44:08 pm »
Късите юздички по правило НЕ причиняват проблеми с говора.
Напротив-рязането и причинява редица по степен проблеми с говора. Децата се нагаждат към късите юздички без проблем.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Рязане на юздичк - налага ли се
« Отговор #19 -: Април 30, 2009, 01:48:56 am »
Освен това май е доста изразена, като плаче езичето му на върха се разделя на две чак, сърцето ми се къса.


И при моето момченце така ставаше сърцевидна формата, това било характерно. И като го хванеш за брадичката, вместо да изплези езиче, го дърпа навътре. Сега яде така хубавичко, и езичето така хубавичко си го движи и леекичко изплезва над усничката, преди не можеше. Може и при УНГ, и при стоматолог-хирург (те се водят май лицево челюстна хирургия)
Благодаря ти, Бени!