0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Освещаване на апартамент
« -: Септември 16, 2008, 16:17:01 pm »
Здравейте,предстои ни освещаване на апартамент тази седмица.Знае ли някой какво точно трябва да си приготвим защото жената ж църквата беше нова и нищо не ни обясни.Трябва ли икона ?
Във всяка стъпка виждай края на пътуването!
*
Re: Освещаване на апартамент
« Отговор #1 -: Септември 16, 2008, 19:39:44 pm »
Доколкото си спомням от едно освещаване преди година - китка здравец с която отчето поръси помещенията, малък съд с вода, свещи /църковни/и една питка и бонбони. Икона не си спомням домакинята да е осигурявала, отчето си носи кръст.
Възможно е обаче в различните  райони на страна да е различно.
Лично на мен също ще ми предстои скоро  освещаване и ще следя темата за нещо ново и интересно.
*
Re: Освещаване на апартамент
« Отговор #2 -: Септември 16, 2008, 20:44:19 pm »
Здравей! Ние миналата година правихме освещаване, но аз си избрах на църковен празник, защото така ми казаха, че е добре. Падна се на Никулден точно.
Но жената в църквата ми каза, че е хубаво да има риба с глава, няма значение дали е Никулден или някой друг ден.
Също така и nyny, което е написала. Червено вино, сол, олио- с него намаза над всички врати.
В момента това се сещам. :)
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Освещаване на апартамент
« Отговор #3 -: Септември 16, 2008, 21:26:58 pm »
Доколкото си спомням от едно освещаване преди година - китка здравец с която отчето поръси помещенията, малък съд с вода, свещи /църковни/и една питка и бонбони. Икона не си спомням домакинята да е осигурявала, отчето си носи кръст.
Иконата е допълнително. Може да се освети икона при освещаване на къща. Лично аз бих си осветила икона на св. Киприян.
*
Re: Освещаване на апартамент
« Отговор #4 -: Септември 17, 2008, 11:21:45 am »
най-лесно е да отидеш в църквата, да кажеш на коя дата и от колко часа искаш да дойде поп да ти освети къщата и те ще ти кажат всичко, което трябва да приготвиш. Защото все пак има и някой различни неща.
Re: Освещаване на апартамент
« Отговор #5 -: Септември 17, 2008, 15:26:09 pm »
Благодаря ви момичета,ще направя питка,ще купя риба,а баща ми обеща да ми подари икона,която попа да освети в деня на освещаването на дома ни-тя ще е закрилника на къщата.Попа реши освещаването да е в неделя,а по църковния календар всички недели се считат за празник.
Във всяка стъпка виждай края на пътуването!
Re: Освещаване на апартамент
« Отговор #6 -: Септември 22, 2008, 14:52:52 pm »
Освещаването мина благополучно.Всичко беше за 15 мин.Попа прочете молитва за къщата и за нас,наръси със светена вода и китка,и намаза кръстчета над всички врати.Необходимите неща бяха: питка,свещ,съд с вода,съд с олио.Нищо друго.Когато го попитах дали наистина не трябва да спят друи хора в нощта на освешаването,той каза че никога не е чувал подобно нещо.
Във всяка стъпка виждай края на пътуването!