0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Тироидна жлеза
« -: Февруари 13, 2006, 13:52:59 pm »
Какво означава да имаш "понижена функция на тироидната жлеза"? На какво се дължи това? Има ли алтернативно лечение и какво е отношението и спрямо проблемното забременяване?
Тироидна жлеза
« Отговор #1 -: Февруари 13, 2006, 14:09:21 pm »
Не мога да обясня понятието, но мога да те насоча към признаци - сънливост, непоносимост към студ, напълняване без видима причина...

За алтернативно лечение не съм чувала. Има отношение към незабременяване, но какво и как - нинъм.

Теди, за теб ли става дума? Изследвала ли си трите щитовидни хормона, както и ТАТ и МАТ?
Тироидна жлеза
« Отговор #2 -: Февруари 13, 2006, 14:12:54 pm »
Нощо не съм изследвала Зайо. Чета една книга и там пише, че при ниски темпеартури, дълги ановулаторни цикли може да има понижена функция на тироидната (щитовидната, добре че ме поправи) жлеза. Те реших да попитам ако някой има опит с това.
Тироидна жлеза
« Отговор #3 -: Февруари 13, 2006, 14:21:36 pm »
Теди, щитовидна, тироидна - все същата е ;)

Спри да четеш. Ако идваш в БГ, изследвай си хормоните и не се тревожи излишно. Имаше хубава статия за пролактина (хиперпролактинемията) в сайта, там беше споменато и за щитовидните хормони - потърси я.

И не чети толкова  :balk_21:
*
Тироидна жлеза
« Отговор #4 -: Февруари 13, 2006, 14:26:01 pm »
трябва да ти кажа, че може да нямаш понижена температура или дълги цикли и пак да имаш хипофункция... и другото- четох в статия в Интернет за Хашимото, че дори и резултатите от изследванията на стойностите на щитовидните хормони не са достатъчно показателни за състоянието и функциите на жлезата. при мен беше точно така- хормоните бяха абсолютно в норма, но имах всички възможни симптоми на хипофункцията, до такава степен, че вършех най-малкото нещо с огромно усилие на волята- толкова безсилна се чувствах.
Щитовидната жлеза е разпределителят на хормоните в човешкото тяло, т.е. ако тя не функционира добре, няма как да имаш добър хормонален баланс , от там и проблемите със забременяването.

а относно лечението- лекува се с медикаменти ( най-често май предписват Л тироксин)
Но...йогата също помага:)
The impossible is often the untried [/i]
Тироидна жлеза
« Отговор #5 -: Февруари 13, 2006, 14:29:47 pm »
Алфи, честно казано, може да имаш непоносимост към студ, лесна умора и т.н. и пак да са ти ОК и трите хормона, и ТАТ и МАТ - както при мен. Отделно от това откривам прилика в лицето между теб и мен - това го осъзнах още преди месеци, но при мен няма проблем с щитовидната жлеза. Т.е. по външни признаци не може да се съди, трябва си изследване.

А, аз имам и наследствена обремененост с такъв проблем.

И още - тези хормони е хубаво да се изследват през зимата - тогава "лъсват" повечето щитовидни проблеми. За сравнение - моите хормони през лятото са още по-нормални, отколкото през зимата.
*
Re: Тироидна жлеза
« Отговор #6 -: Февруари 13, 2006, 14:34:55 pm »
Цитат на: teodora_g
Какво означава да имаш "понижена функция на тироидната жлеза"? На какво се дължи това? Има ли алтернативно лечение и какво е отношението и спрямо проблемното забременяване?


По прицниц хипотироидизъм се нарича понижената функция на щит.жлеза.Това може да се докаже черз ехография,но не е задължително да има възли.Първото нещо което трябва да се напарви е изследване на  ТСХ ,Т4 и антителата произвеждане от щит.жлеза ТАТ и МАТ.Ако има наличие на антитела,вече говорим за автоимунно заболяване.Тези антитела принцпино не влияят на абременяването,но само ако е доказано ,че ТАТ няма отношение към покачването на нивата на пролактина, оттам на овулацията и следователно на забременяването. Ако има завишено ниво на ТСХ ,говорим за хипотироидизъм и обратното,заниженото ниво на ТСХ  хипертириодизъм.
Аз имах понежна функция на щит. жлеза, високи стойности на ТАТ и МАТ и доказани чрез ехография възли дифузно. Лечението ми беше с лекарството еутирокс в продължение на 1 година и 9 месеца.  
Последва почти веднага бременност,но за съжаление с фатален край.Така и не е доказано каква е причината, но по голяма велоятност аборта се е получил именно от автоантителата и по точно антифосфолипидните.
Ако има високи стойности на ТАТ и МАТ е добре да се направят и имунологични изследвания. Лечението на автоантителата е чрез прилагане на имуномодулираща тепапия (вливане на имуновенин),но само ако има доказан имунен проблем. Някои от момичетата тук са отрицателно настроени ,дреуги положително към този вид терапия и решението е индивидуално.
Факт е, че има 50 жени родили именно благодарение на този имуновенин,прилаган преди и по време на бременност.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Тироидна жлеза
« Отговор #7 -: Февруари 13, 2006, 14:56:07 pm »
Цитат на: little_rabbit
Алфи, честно казано, може да имаш непоносимост към студ, лесна умора и т.н. и пак да са ти ОК и трите хормона, и ТАТ и МАТ - както при мен. Отделно от това откривам прилика в лицето между теб и мен - това го осъзнах още преди месеци, но при мен няма проблем с щитовидната жлеза. Т.е. по външни признаци не може да се съди, трябва си изследване.

А, аз имам и наследствена обремененост с такъв проблем.

И още - тези хормони е хубаво да се изследват през зимата - тогава "лъсват" повечето щитовидни проблеми. За сравнение - моите хормони през лятото са още по-нормални, отколкото през зимата.

Абе Зайо, кой ти говори за съдене по външни признаци... Пък и при мен симптомите бяха много добре изразени, не става въпрос да си просто по-зиморничав от другите, а навън да е да кажем 15 градуса, ти да си навлечен с 2 вълнени пуловера и зимно яке и да умираш от студ. Същевременно през цялото време разбирах, че не е толкова студено. Тъпкането с храна- същата работа- просто ти самият си усещаш,че това не е нормалното положение за теб, че става нещо. А не ми обяснявай за умората- ставаш сутрин отпочинал и след 15 мин вече искаш да си полегнеш... а прилика в лицето може да има и без да има проблем с щитовидната жлеза, може да сме роднини, де да знаеш в този объркан свят:)
но аз, не че имам нещо против заешката ти муцунка, но не смятам че имаме особена прилика...имаш по-финна муцунка от мен... еееех! :balk_113:
The impossible is often the untried [/i]
Тироидна жлеза
« Отговор #8 -: Февруари 13, 2006, 15:04:44 pm »
За зиморничавостта, признавам зиморничава съм.
За липсата на енергия също. Не се изморявам бързо, но примерно мога да спя по 12 часа на денонощие, после на обяд пак да полегна.;)
Зайо, захапала съм най-великата книга по отношение на графиките, защото сериозно съм се  заела с меренето на температурата от няколко месеца. Та там пишеше, че ниски температури в първата част на цикъла- преди ову, са показател за понижена функция на щз, а високи- на обратното.
Ще направя изследвания ако видя, че има някаква трайна аномалия.
Вие сте обаче царици- много знаете!
*
Тироидна жлеза
« Отговор #9 -: Февруари 13, 2006, 15:10:40 pm »
Та там пишеше, че ниски температури в първата част на цикъла- преди ову, са показател за понижена функция на щз, а високи- на обратното.

Колко ниски/високи? И става въпрос за БТ нали? Мерени орално, вагинално, в дупето?
The impossible is often the untried [/i]
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Тироидна жлеза
« Отговор #10 -: Февруари 13, 2006, 15:18:00 pm »
ми Теди, колко влияе хипофункцията на забременяването - аз забременях на 5 месец след като разбрах за това и започнах лечение :) изследвай и ще се разбере :wink:
а, иначе съм си зиморничава и ленивичка :cry: но не зная дали заради това