0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Не съм имала проблеми с цикъла. Къде го чете това? Би ли дала линк?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Всичко е наред , объркала съм се леко  :oops:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #362 -: Август 02, 2010, 15:19:01 pm »
момичета, днес си взех резултатите от теста и моля ако имате възможност да ги погледнете. Ендокриноложката ми е в отпуск...и се чудя дали е наред всичко. :?

Iri(0мин) 18,43
Iri (60мин)108,4
Iri (120мин)34,03

Глюкоза (0мин)5,11
Глюкоза (60ми)6,61
Глюкоза (120ми)4,41

"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #363 -: Август 04, 2010, 09:40:26 am »
bubulina79, успокой се. Искам да ти кажа, че не е редно да даваме ние мнения относно резултатите ти. И това винаги е бил апела към всички. Ние можем да коментираме, но без крайни мнение. Сега ако аз ти кажа, че нещата не са никак добре - ти ще се притесниш и после, докато чакаш да отидеш на доктор и той ти каже, че всичко е ок - какво ще си мислиш за мен или пък обратното, ако аз ти кажа че всичко е ок, пък после доктора ти каже, че нещата не са никак добре, тогава? Поставянето на една диагноза, независимо каква е комплексна. Все пак докторката ти няма да е безкрайно в отпуска и ако искаш намери друг ендокринолог, за да се посъветваш с него. Разбери ме правилно, не искам да те обърквам.   
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #364 -: Август 04, 2010, 10:04:42 am »
bubulina79, успокой се. Искам да ти кажа, че не е редно да даваме ние мнения относно резултатите ти. И това винаги е бил апела към всички. Ние можем да коментираме, но без крайни мнение. Сега ако аз ти кажа, че нещата не са никак добре - ти ще се притесниш и после, докато чакаш да отидеш на доктор и той ти каже, че всичко е ок - какво ще си мислиш за мен или пък обратното, ако аз ти кажа че всичко е ок, пък после доктора ти каже, че нещата не са никак добре, тогава? Поставянето на една диагноза, независимо каква е комплексна. Все пак докторката ти няма да е безкрайно в отпуска и ако искаш намери друг ендокринолог, за да се посъветваш с него. Разбери ме правилно, не искам да те обърквам.   
Миличка, аз знам, че не сте доктори... :bighug: Разбираш, че не ми допадна цифрата 108,4, колкото и да съм лаик в областта, трицифрените числа винаги са ме плашели.  :) Консултирах се с друг ендокринолог и както вероятно си подозирала, нищо, че не пожела да споделиш /за което те уважавам и не те обвинявам  :wink:/, вече съм част от инсулино резистентните и навярно бъдещ диабетик. Изписаха ми метформин, започнах вече лечение....всъщност повече ме интересува влиянието на това заболяване върху фертилността и евентуално бъдещо забременяване. Възможно ли е все пак да стана майка? Или всъщност правилния въпрос е: Какви рискове крие инсулиновата резистентност за бременността и плода като цяло?  :( Трябва ли първо да го "излекувам" преди да планирам инсеминацията или биха могли да се комбинират...Ей такива неща ме терзаят... :?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #365 -: Август 04, 2010, 12:35:10 pm »
Аз отново имам въпросче , вече ми стана неудобно да питам?  :oops:
Какво е позволено и какво не преди теста за инсулинова резистентност?
Предстои ми контрола , само дето незнам кога, знам че е препоръчително не ами направо задължително да си гладен, но има ли течности който са позволени?
Последният път дори и водата ми бяха забранили  :?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #366 -: Август 04, 2010, 12:36:27 pm »
Доколкото знам, трябва да си гладна и жадна :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #367 -: Август 04, 2010, 13:13:35 pm »
Ето тук момичетата от бгмама са го систематизирали :)
изискванията при изследване ОГТТ -Орален глюкозотолерантен тест
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=514958.0

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #368 -: Август 04, 2010, 15:05:47 pm »
bubulina79, надявам се че си ме разбрала правилно. Значи аз се опитах да обясня, че поставяне на диагноза инсулинова резистентност, не може да се постави само на база на обременяване с глюкоза. Това че масово се поставя и почти всички пият метформим е друга тема. Как да ти кажа, че метформина ще ти помогне, като има достатъчно други подробности, които са много важни - имаш ли СПЯ, наднормено тегло, липса на овулация, другите хормони как, съотношение между LH и FSH,и други такива. Да, метформина помага, но когато наистина има проблем. Аз на първото си обременяване имах по-лоши резултати от твоите и Начев ми каза, че са нормални. Де не ти говоря, че правя и хипогликемии и пак ми каза, че е нормално и че няма смисъл да пия метформин, по-точно, че няма да ми помогне. Разбираш ли сега за какво ти говоря. Чела съм много по темата, говорила съм с доста ендокринолози и имам съвсем друго мнение по въпроса за инсулиновата резистентност.     
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #369 -: Август 04, 2010, 15:59:56 pm »
ПКЯ нямам, теглото ми е малко над нормата...другите хормони са наред. Обаче имам по един диабетик от твете страни на родителите си и вероятно, ендокринолога е преценил, че е нужен метформин. :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #370 -: Август 04, 2010, 19:14:44 pm »
Какво означава наднормено тегло? Ендокринологът ли ти каза или ти си реше така? По принцип трябва да има натрупвания в областта на корема и ханша. Колко ти е БМИ? Хормоните щом са наред - това също е много добре. И аз имам диабетици, това не е решаващо, да фактор е, но не е задължително. Диабетът наследствен ли е или в последствие се е появил от страна на родителите ти? Пък щом имаш диабетици те трябва да са ти обяснили много добре какво означава този резултат. Искам да ти кажа, че няма за какво да се притесняваш. Пък метформина щом ти се пие, пии си го. Какво ли не бих дала да не го пия, но нямам избор. 
И сега като пиеш метформин за какво очакваш да ти помогне?
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #371 -: Август 04, 2010, 22:22:39 pm »
Натрупването на излишните килограми е точно там в ханша и талията. И след няколко хипогликемични кризи, сърцебиене и отоци по краката, се наложи да посетя ендокринолог. Диабетици бяха баба ми по бащина и дядо ми по майчина линия. Последния, инсулино зависим. Знам някои неща за инсулиновата резистентност, за работата на инсулина, панкреаса и тн но всъщност не ме интересува това.
За какво очаквам да ми помогне метформина? Да възстанови чувствителността на инсулиновите рецептори...А и да ми помогне за това, с което се боря вече 3,5 години....да забременея. :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #372 -: Август 04, 2010, 23:29:01 pm »
Обременяването ти с глюкоза показва, че нямаш хипогликемия. Това не означава, че не може да си направила. Много здрави хора правят хипогликемия. Сърцебиенете и подуването на краката, може да са от съвсем други неща. Баба ти и дядо ти са от малки диабетици или са го получили в напреднала възраст? Пак да питам колко килограма над нормата имаш, колко ти е БМИ? Метформина няма да ти помогне, за да възстанови чувствителността на инсулиновите рецептори. Добре де аз пак не разбрах - хормоните ти са в норма, имаш овулация, нямаш друга диагноза, от мъжка страна няма проблем. Кой ти каза, че метформина ще ти помогне да забременееш? Не ме разбирай погрешно, но питам и аз се боря за същото нещо.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #373 -: Август 05, 2010, 00:07:27 am »
хипогликемията е резултат на инсулиновата резистентност. при мен стойностите са гранични на гладно-индекса ми е над 4, т.е. проблем има. в началото, когато панкреаса свръхпроизвежда инсулин, т.нар хиперинсулимия кръвната захар пада рязко /на кризи, особено ако си на диета например/. в следствие,  мускулите престават да реагират на глюкозата и се развива резистентност към инсулина.метформина прави точно това, сваля глюкозата в нормални стойности и по този начин "лекува" резистентността на инсулиновите рецептори.  подутите крака е от задържане на течности-също симптом на проблем със захарта. а инак, имам тумор в десния яйчник, срастнат ляв...искат да отслабна за да започнем инсеминации...метформина в комбинация с движение и нисковъглехидратни диети, влияе върху теглото най-малко...над нормата съм около 10-на кг. баба ми е с вроден диабет, дядо ми-със старчески.
« Последна редакция: Август 05, 2010, 00:09:49 am от bubulina79 »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #374 -: Август 05, 2010, 09:24:53 am »
Малко цитати:
Глюкоза - производно на въглехидратите. След хранене глюкозата се абсорбира в кръвта и чрез нея стига до клетките на тялото където се използва като източник на енергия.

Инсулин - При повишаване на нивата на глюкоза в кръвта, панкреасът отделя инсулин, който помага при разграждането на глюкозата до енергия.

Инсулинова резистентност - състояние при което клетките на тялото не реагират адекватно при подаването на инсулин.
По - точно: инсулин има, но глюкозата не се разгражда (поне не с нормални темпове) и си стои висока в кръвта. Висока глюкоза в кръвта означава че панкреаса продължава да си изпомпва инсулин, който продължава да не върши работа. Ако е налице това състояние те диагностицират с "Нарушена търпимост и усвояване на глюкозата". Ако това състояние продължи дълго време се стига до диабет.

Нарушена търпимост и усвояване на глюкозата (Impaired glucose tolerance) - състояние, предшестващо диабета, което се асоциира с инсулинова резистентност.

Вероятно най-разпространеният метод за определяне на глюкозната толерантност, за диагностициране на захарен диабет тип 2, както и за определяне на инсулиновата чувствителност. Изследването се провежда рано сутрин, като последният прием на храна е бил предишната вечер. След първоначално измерване нивата на кръвна захар на гладно на пациента се дават 75 г глюкоза, разтворена във вода, и нивата на кръвната захар се проследяват за период от 2 часа. Стойности на гладно ≥ 6.1 mmol/L са признак за проблеми с гликемичния контрол и наличие на инсулинова резистентност, а ≥ 7 mmоl/L – за наличие на захарен диабет. Същото се отнася и за стойности съответно ≥ 7.8 mmоl/L и ≥ 11.1 mmоl/L 2 часа след обременяването с глюкоза.

Инсулин на гладно

При този метод серумните нива на инсулин се определят на гладно, най-често рано сутрин, като последното хранене е било преди лягане. Прието е стойности над 60 pmol/L (10 mU/L) да се считат за признак на инсулинова резистентност.

На крачка от пропастта

Ето какви са обичайните симптоми на инсулиновата резистентност:

   [b] * Повишени инсулинови нива в кръвта;
    * Повишена кръвна захар;
[/b]

    * Увеличено артериално кръвно налягане;
    * Задържане на течности;
    * Лесна уморяемост – както физическа, така и психическа;
    * Сънливост;
    * Депресия;
    * Увеличаване на телесното тегло за сметка на мастната тъкан.

Хипогликемия произлиза от гръцките думи "хипо" (ниска) и "гликемия" (захар или глюкоза в кръвта) и означава ниска кръвна захар.

Типове хипогликемия

Безсимптомна хипогликемия: ниско ниво на кръвна глюкоза под 3 ммол/л, но липса на сигнални признаци и прояви.

Умерена хипогликемия: тялото реагира с алармиращи признаци (автономни симптоми)
Намален усет за улавяне на хипогликемия:направо настъпват мозъчни (невроглюкопенични) симптоми, без преди това да са били усетени автономни сигнални симптоми за ниска кръвна глюкоза .

Тежка хипогликемия: сериозни смущения, които временно водят до неадекватност и изискват намесата на друг човек, който да даде 15 грама глюкоза или захар, или течност със същото количество захар през устата (при запазено съзнание), или да инжектира глюкагон. Тежката хипогликемия може да прогресира до загуба на съзнание (кома) и гърчове (конвулсии). Тя е опасно за живота състояние.

 С риска да се повтора хипогликемията е ниско ниво на кръвна захар обикновено под 4, сега ако в тази лаборатория стойностите са други.
Хиперинсулемията е високо производство на инсулин, но това не винаги води до понижаване на кръвната захар. Обременяването с глюкоза именно това показва на 120 мин. какво е състоянието на глюкозата и инсулина
 Когато си на диета, това да ти падне кръвната захар е нещо нормално. Не е нормално ако не си на диета и се храниш редовно.
При обременяване с глюкоза нормално е инсулина да се повиши, защато в организма постъпва повече захар. Инсулина е точно за това да се "пребори" с глюкозата и затова теста се прави до 120 мин. и ли до 180 мин. В някой лаборатории при обременяване дори изследват само кръвната захар. 
Подуването на краката, задържане на течности може да има и при бъбречни, сърдечни заболявания.
Сега тумора в десния яйчники и срастването на левия си е доста сериозно. Няма да те питам подробно за това понеже темата е за ИР. Ще стискам палци за благоприятно развитие на нещата.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #375 -: Август 05, 2010, 10:38:34 am »
Ето и моите резултати.Какво мислите.
Глюкоза(0 мин.)4.4-реф. стойност 2.8-6.1
Глюкоза(60мин.)4.6-реф.стойност до 8.9
Глюкоза (120 мин.) реф.стойност до 7.8
Ендокринолога ми изписа Метформин за подобряване качеството на яйцеклетките.И преди съм го пила и даде голям резултат.Също така пия и Преднизолон Ф ,поради високи стойности на андрогените.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #376 -: Август 05, 2010, 12:53:48 pm »
При обременяване с глюкоза нормално е инсулина да се повиши, защато в организма постъпва повече захар.
Да, но нормалното повишение си има горна граница :D Доколкото ми е известно тя е до 5 пъти спрямо 0 мин. Над тази цифра се смята, че има проблем!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #377 -: Август 05, 2010, 13:15:14 pm »
Да, но нормалното повишение си има горна граница :D Доколкото ми е известно тя е до 5 пъти спрямо 0 мин. Над тази цифра се смята, че има проблем!
5 пъти е горна граница да :) Друг надежден метод е индексът НОМА инсулин на гладно х глюкоза /на гладно/ /22,5 за резистентност може да се говори, ако индекса е около и над 4. Над 8 става дума за захарен диабет.  :) Моята ендокриноложка е абсолютно категорична относно влиянието на захарта върху фертилността на жената. хубавото в случая е, че процесът обикновено обратим- чувствителността на рецепторите към инсулина, може да бъде възстановена. Което разбира се, не значи след лечение и диети да се върнеш към преяждането с храни, с висок гликемичен индекс.  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #378 -: Август 05, 2010, 13:18:39 pm »
Ами нещата са много сложни и никога не са еднозначни. Не е задължително да имаш всички аимптоми на ИР, за да я имаш. Ето защо, ендокринологът е този, който поставя диагнозата, на база изследвания, преглед и снемане на анамнеза. Можем да си постваме цитати колкото си искаме, но последнта дума е на лекаря.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #379 -: Август 05, 2010, 13:47:56 pm »
Ами нещата са много сложни и никога не са еднозначни. Не е задължително да имаш всички аимптоми на ИР, за да я имаш. Ето защо, ендокринологът е този, който поставя диагнозата, на база изследвания, преглед и снемане на анамнеза. Можем да си постваме цитати колкото си искаме, но последнта дума е на лекаря.

напълно съм съгласна с горенаписаното  :balk_7:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"